Jak tworzyć kreatywne wizualizacje

Jak tworzyć kreatywne wizualizacje

Których zmysłów używać przy tworzeniu wizualizacji ? Jakie emocje wzmacniają proces zapamiętywania? Jak tworzyć skojarzenia, które trwale zapadną w pamięć?


Aby stworzyć wizualizację która na długo zapadnie Ci w pamięć warto poznać i zapamiętać kilka prostych zasad, którymi warto się posługiwać podczas jej tworzenia .

Zasada 1 – Używaj jak największej ilości zmysłów przy tworzeniu wizualizacji

Tworząc wizualizacje staraj się aktywnie i kreatywnie używać jak największej ilości zmysłów (wzrok, dotyk, słuch, smak, węch). Hmmm, tu powinny pojawić się w Twojej głowie pytania – ale po co? dlaczego ?

Otóż mózg zbudowany jest w ten sposób, że posiada wyspecjalizowane ośrodki do przetwarzania informacji z poszczególnych zmysłów. Aha… ale co to znaczy ?

Używając metafory można porównać te wyspecjalizowane ośrodki przetwarzania informacji do regałów na książki ulokowanych w różnych miejscach kory mózgu (to ta zewnętrzna część zaraz pod Twoim palcem kiedy drapiesz się po głowie ). Świadome ukierunkowanie uwagi na poszczególny zmysł jest jak podejście do konkretnego regału i odłożenie na półkę książki w której znajduje się kawałek informacji z danego zmysłu. Ten mały kawałek informacji, ale odłożony na półkę świadomie i uważnie zazwyczaj wystarczy aby można było przypomnieć sobie treść lub obraz całej informacji.

Aby dokładnie uzmysłowić Ci jak to działa proponuję mały eksperyment. Wyobraź sobie, że masz zawiązane oczy, ktoś daje Ci do powąchania kwiat ( ale nie do ręki ), używając zmysłu węchu stwierdzasz po zapachu, iż jest to róża. Przerwij na chwilę czytanie i postaraj się wyobrazić to sobie. Ok. kiedy czujesz zapach zapewne z łatwością możesz sobie przypomnieć i dodać do wizualizacji kształt i kolor róży (ośrodek wzroku), może kiedyś ukułeś się jej kolcem i poczułeś ból, lub przypomniała Ci się delikatność jej płatków (ośrodek czuciowy) itd. przez kolejne zmysły i ośrodki w mózgu aż do stworzenia obrazu całości.

Tak właśnie działa wizualizacja, świadome kodowanie i wydobywanie informacji płynących ze zmysłów. Bierzesz obiekt swojej wizualizacji rozbijasz go na poszczególne zmysły i świadomie odkładasz ich kawałki w poszczególnych ośrodkach kory mózgu. A kiedy potrzebujesz przypomnieć sobie informację sięgasz do któregoś ze zmysłów ( zapewne któryś z nich jest Twoim ulubionym) przypominasz sobie informację którą tam zakodowałeś a resztę układanki z pewnością dodasz już sobie z łatwością.

Aby ułatwić Ci proces świadomego kodowania informacji zmysłowej stworzyłem mapę myśli, która może być Twoim przewodnikiem po zmysłach, ułatwiając Ci tworzenie wizualizacji. Oczywiście są to tylko moje propozycje, nie ograniczaj się tylko do nich, wykaż się swoją kreatywnością w tworzeniu wizualizacji a twój mózg odwdzięczy Ci się doskonałą pamięcią!

Wzrok

Przy tworzeniu wyobrażeń opierających się na zmyśle wzroku staraj się używać kolorów które są jaskrawe, niecodzienne i przyciągną Twoją uwagę. Dramatycznie zmieniaj proporcje tego co wizualizujesz, to co zazwyczaj jest duże staraj się wyobrażać jako małe i odwrotnie to co małe staraj się wizualizować jako gigantyczne. Umieszczaj rzeczy i wydarzenia w perspektywie. Baw się ilością i stosuj przesadę .

kreatywna wizualizacja wzrok

Dotyk

Tworząc wyobrażenia związane ze zmysłem dotyku staraj się poczuć np. temperaturę. Zwróć uwagę czy coś œjest gorące czy może lodowate, tak samo z fakturą staraj się odczuć, czy jest szorstka a może śliska ? Podobnie z wilgotnością obiektu poczuj czy jest mokry czy może suchy? Jeżeli bierzesz coś do ręki staraj się odczuć wagę zwróć uwagę czy przedmiot jest ciężki czy może nadzwyczaj lekki.

kreatywna wizualizacja dotyk

Słuch

Dołącz do swojej wizualizacji kolejny zmysł. Wsłuchaj się w dźwięki w Twojej głowie, są upierdliwie głośne czy może dziwnie ciche? W jakiej odległości od Ciebie znajduje się źródło dźwięku, jest blisko czy daleko? Jakie jest jego pochodzenie, czy dźwięk wydaje żyjąca istota czy może jest mechaniczny?

kreatywna wizualizacja słuch

Smak

Kolejnym zmysłem którym możesz się posłużyć przy tworzeniu wizualizacji jest smak. Im bardziej nietypowe obiekty będziesz się starał posmakować tym lepiej. Niezwykłość i niecodzienność tych sytuacji sprawi że twój mózg wyrwie się ze schematu potocznego codziennego doświadczanie, dzięki temu będzie to dla niego coś nowego i ciekawego co oczywiście przełoży się na dokładniejsze i głębsze zapamiętanie tego doświadczenia.

kreatywna wizualizacja smak

Węch

Ten wspaniały zmysł może znacząco poprawić efektywność Twoich wizualizacji. Staraj się wąchać wszytko co możliwe, zastanów się przez krótką chwilę czy obiekt Twojej wizualizacji pachnie a może wręcz przeciwnie okropnie śmierdzi, jakiego pochodzenia są te zapachy, naturalne czy sztuczne?

kreatywna wizualizacja węch

Zasada 2 – Dołącz do wizualizacji Emocje

Bardzo ważnym elementem, którego warto używać przy tworzeniu wizualizacji są emocje. Używaj ich jak najwięcej i jak najczęściej. Staraj się wzbudzać w sobie pozytywne emocje takie jak szczęście, radość, przyjemność, zadowolenie czy wesołość. Dzięki temu Twój mózg wydzieli neuroprzekaźniki które sprawią, że odczujesz ten pozytywny stan w całym ciele a w przyszłości w czasie przypominania tym chętniej powróci do tego przyjemnego doświadczenia wprowadzając do Twojej pamięci operacyjnej wszystkie skojarzenia zmysłowe związane z tym stanem.

kreatywna wizualizacja emocje

Zasada 3 – Efektywne Skojarzenia

Czyli jak tworzyć obiekty i skojarzenia między nimi aby nasza wizualizacja była jeszcze bardziej efektywna?

Tworząc obiekty i skojarzenia pomiędzy nimi staraj się aby były one jak najbardziej zabawne i pełne humoru. Niech będą nielogiczne, niespotykane, absurdalne, kreatywne i dynamiczne. Przełamuj schematy potocznego doświadczenia.

kreatywna wizualizacja skojarzenia

Gwarantuję Ci, że jeżeli wyobrazisz sobie psa, który zamiast sierści miałby fosforyzującą niebieską skórę, do tego malutki tułów i wielki, ogromny łeb z którego łypało by na ciebie zalotnie pięć par czerwonych oczu niczym u pająka. A jego trzy wesoło kołyszące się ogony rozsiewałby wokół woń poziomek, przy czym drewniany, nieheblowany jęzor z wielkim entuzjazmem i radością lizałby Cię po rękach. Do tego gdyby z jego paszczy wydobywało się przyszywające miauu, które wywołało by dreszcz przyjemności i rozkoszy na Twojej skórze to gwarantuję Ci, że na długo, długo taka wizualizacja zapadła by Ci w pamięć. Następnie wystarczyłoby przypomnieć sobie odczucie jakie pozostawił np. jego drewniany język na Twoich rękach, aby z łatwością wydobyć z pamięci pozostałe elementy tej wizualizacji.

Mamy w mózgi wmontowany ośrodek, który specjalizuje się w wychwytywaniu tego co niespotykane i niecodzienne. Wykorzystaj to tworząc wizualizacje, baw się formą, zmysłami i emocjami a Twoja pamięć odwdzięczy Ci się trwałością. Tworząc wizualizację aktywnie stymulujesz mózg i jego ośrodki przetwarzania informacji ze zmysłów, co jest dla niego doskonałym ćwiczeniem, usprawnisz dzięki temu swoje połączenia  między tymi ośrodkami, zwiększysz swoją kreatywność a przy okazji możesz się przy tym świetnie bawić.


Dowiedz się więcej na temat efektywnej nauki:

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend