Jaki program do tworzenia map myśli?

program do map myśli

Mapa myśli to kreatywne narzędzie do tworzenia nielinearnych notatek, organizowania informacji, planowania czy przeprowadzania burzy mózgów. Odpowiednio wykorzystane, może być bardzo skutecznym sposobem nauki, generowania nowych pomysłów, łączenia i dostrzegania powiązanych ze sobą informacji.

Tworzenie map myśli na kartce papieru ma swoje minusy. Jesteś ograniczony przez rozmiar arkusza, z którym zaczynasz, nie ma łatwego sposobu na zdigitalizowanie go, nie możesz cofnąć żadnych błędów ani łatwo dokonać edycji, a jeśli zgubisz swoją mapę myśli, nie masz kopii zapasowej. Dlatego, jeśli robisz dużo map myśli, powinieneś rozważyć przejście na technologię cyfrową i użycie aplikacji.

Sprawdziłem blisko 40 różnych programów do mapowania myśli, a po dokładnym przetestowaniu ich, przedstawiam dziewięć najlepszych według mojej subiektywnej oceny. Możliwe, że jeden z nich będzie tym, który ułatwi Ci tworzenie map myśli.

9 najlepszych narzędzi do tworzenia map myśli

 • Coggle – dla początkujących twórców map myśli
 • Mindly – do sporządzania mobilnych map myśli
 • MindMup – do szybkiego publikowania map myśli online
 • MindMeister – do współpracy nad mapą myśli z zespołem
 • Scapple – do płynnego, nietradycyjnego mapowania myśli
 • Stormboard – do osobistych sesji mind mappingu
 • Ayoa – nowoczesne podejście do mapowania myśli
 • MindNode – dla użytkowników Apple
 • SimpleMind – nie trzeba się na nic zapisywać

Co decyduje o tym, że oprogramowanie do mind mappingu jest dobre?

Mind mapping z kartką papieru i długopisem jest niezwykle intuicyjnym i naturalnym sposobem pracy. Aby aplikacja do tworzenia mapy myśli była naprawdę lepsza, musi wnieść sporo innowacji i wzbogacać proces tworzenia map o elementy, których nie można stworzyć, dodać na kartce papieru .

Podczas gdy każde z narzędzi do mapowania myśli na tej liście ma swoje własne unikalne zalety, wszystkie one spełniają co najmniej następujące kryteria:

 • Jest to faktycznie aplikacja do mapowania myśli. Wiele aplikacji do rysowania, diagramowania i tworzenia wykresów jest sprzedawanych jako aplikacje do tworzenia map myśli, ale nimi nie są.To prawda, że można w nich tworzyć mapy myśli, ale teoretycznie można też użyć programu PowerPoint, Photoshop lub MS Paint. Tego rodzaju aplikacjom zazwyczaj brakuje funkcji, które ułatwiają tworzenie map myśli, takich jak automatyczne łączenie węzłów, tryby burzy mózgów, które pozwalają szybko zapisać wiele pomysłów, przeszukiwanie mapy czy dodawanie lub tworzenie grafik. Aby aplikacja znalazła się na tej liście, musiała spełnić kryterium, że została zaprojektowana od podstaw do tworzenia map myśli, przeprowadzania burzy mózgów, a nie do rysowania.
 • Faktycznie ułatwia tworzenie mapy myśli. Kreślenie map myśli długopisem, na papierze jest bardzo proste. Żadna aplikacja nigdy nie będzie tak prosta i intuicyjna, ale powinna być tak blisko jak to tylko możliwe. Po krótkim okresie nauki, powinna umożliwiać przejście do prędkości tworzenia map, podobnej jak przy tworzeniu odręcznym map. Zdecydowanie nie powinna spowalniać tego procesu, zmuszać do zatrzymywania się i zastanawiania, jak utworzyć węzeł, lub przekopać się przez menu, aby połączyć dwa pomysły. Aplikacja powinna po prostu zniknąć w tle – tak samo jak przeglądarka internetowa.
 • Oferuje nieograniczone pole do popisu. Jednym z głównych minusów korzystania z papieru jest, no cóż, papier. Cyfrowa aplikacja powinna mieć praktycznie nieograniczony rozmiar obszaru roboczego, abyś mógł stworzyć mapę myśli tak dużą, jak tylko chcesz. Korzystanie z aplikacji polega na przezwyciężeniu analogowych minusów, a nie na ich wzmacnianiu
 • Pozwala na dołączanie plików. Czasami potrzebujesz więcej niż kilku słów, aby w pełni zilustrować koncepcję – a tworzenie prostych rysunków, jest dużą częścią analogowych map myśl. Do aplikacji z tej listy, będziesz mógł dołączyć zdjęcia, filmy, dokumenty, strony internetowe i inne dodatki.
 • Pozwala na zapisywanie i eksport. Nie możesz łatwo edytować, zapisywać lub udostępniać swoich papierowych map myśli, więc jednym z głównych powodów, aby przejść metodę cyfrową jest to, że tu można. Wszystkie te aplikacje pozwalają wrócić do mapy myśli później i zmieniać ją, zapisać i wyeksportować w różnych formatach, dzięki czemu można wysłać ja do kolegów, koleżanek z klasy, lub kogokolwiek innego chcesz.

Najlepszy program do map myśli dla początkujących

Coggle (Przeglądarkowy)

Najlepszy program do map mysli dla poczatkujacych

Z chwilą uruchomienia diagramu w programie Coggle zobaczysz centralny węzeł nowej mapy myśli wraz z kuszącym znakiem plusa, który umożliwia rozpoczęcie dodawania nowych węzłów i pomysłów. Za każdym razem, gdy klikniesz znak plusa, utworzony zostanie nowy węzeł podrzędny, Coggle automatycznie wybierze kierunek, umiejscowienie i kolor nowego węzła.

Zawsze możesz jednak przeciągnąć węzły, aby zmienić ich układ na bardziej pasujący do Twojej wizji. Możesz też kliknąć je prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję 'wybierz styl’, aby zmienić kolor lub, jeśli używasz planu Awesome, styl linii i grubość połączeń.

Jeśli wolisz używać skrótów klawiaturowych podczas tworzenia mapy myśli, w prawym dolnym rogu ekranu znajduje się arkusz skrótów klawiaturowych. Kliknij zieloną ikonę X, aby ją ukryć, oraz ikonę zielonego znaku zapytania, aby ją przywrócić.

Jeśli chcesz dorzucić kilka pomysłów od kolegi, możesz śmiało dodać je do swojej mapy myśli, prowadzić rozmowę na pasku bocznym wiadomości lub przejść do pełnoekranowego trybu prezentacji, aby cofnąć się o krok i stworzyć bardziej zaawansowaną wizualizację.

Ceny Coggle: Darmowy dla do trzech prywatnych diagramów; 5 USD/miesiąc dla nieograniczonych prywatnych diagramów i dodatkowych narzędzi do mapowania myśli (takich jak dodatkowe kształty i kontrola kolorów).

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia map myśli na urządzenia mobilne

Mindly (macOS, iOS, Android)

Najlepsze oprogramowanie do mapowania mysli na urzadzenia mobilne

Tworzenie map myśli na urządzeniach mobilnych wiąże się z wieloma szczególnymi wyzwaniami, a to za sprawą niewielkich rozmiarów ekranu, niedogodności związanych z przewijaniem i powiększaniem oraz towarzyszących temu problemów z czytelnością. Jednak nieszablonowe myślenie Mindly sprawia, że tworzenie map myśli na smartfonie jest możliwe i, szczerze mówiąc, całkiem przyjemne.

Podobnie jak w przypadku większości map myśli, zaczniesz od centralnego węzła, dodasz tekst i ikony, a także zmienisz kolor, jeśli chcesz. Następnie, nadszedł czas, aby rozpocząć dodawanie wszelkich skojarzonych pomysłów w otaczającym okręgu. Aby to zrobić, dotknij ikony + na zewnętrznym okręgu: Mindly automatycznie utworzy nowy węzeł i powiększy go, abyś mógł skupić się na omawianej kwestii. Zagłębiając się w pod-idee (i pod-pod-idee!), zawsze będziesz mógł wrócić do pierwotnego węzła centralnego, stukając w kółko w lewym górnym rogu ekranu.

Mindly utrzymuje porządek, oddzielając wszelkie pod-pomysły w miarę powrotu do głównego węzła. Możesz cofnąć się do dowolnego węzła, stukając go, lub stuknąć ikonę strzałki w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie Mindmap, aby zobaczyć przegląd mapy myśli. Z tego samego menu możesz również wydrukować lub udostępnić swoją mapę myśli.

Oczywiście istnieje również możliwość synchronizacji mobilnych map myśli z desktopową wersją Mindly, dzięki czemu można przejść od koncepcji stworzonej mobilnie do formalnej sesji mind mappingu przy biurku.

Ceny Mindly: Darmowa wersja mobilna zawiera 3 mapy myśli, każda z maksymalnie 100 elementami; 6,99 USD na iOS i 5,49 USD na Androida za dodatkowe funkcje, w tym nieograniczone elementy i wyszukiwanie; 29,99 USD na macOS.

Najlepsze oprogramowanie do szybkiego publikowania i udostępniania map myśli online

MindMup (Web)

Nnajlepsze oprogramowanie do szybkiego publikowania i udostepniania map mysli online

MindMup to łatwa w użyciu aplikacja przegladarkowa do tworzenia map myśli – nie potrzebujesz nawet konta, aby zacząć.

Pasek narzędzi u góry aplikacji zawiera szybkie odnośniki do wszystkich podstawowych funkcji związanych z mapowaniem myśli, od zmiany koloru każdego węzła po dodawanie szczegółowego tekstu i załączników do plików. Jednak to właśnie możliwość publikowania i szybkiego udostępniania online map myśli wyróżnia MindMup.

Podczas gdy wiele narzędzi do tworzenia map myśli wymaga podania co najmniej adresu e-mail, MindMup pozwala każdemu na tworzenie i szybkie udostępnianie i publikowanie map myśli. Darmowe mapy myśli są automatycznie usuwane po sześciu miesiącach, ale jeśli używasz go do szybkiej sesji burzy mózgów, to wystarczy. Jeśli chcesz się zarejestrować lub zapisać prywatne mapy, musisz zapłacić 2,99 USD/miesiąc w wersji MindMup Personal Gold.

Ceny MindMup: Free dla publicznych map do 100 KB; od 2,99 USD /miesiąc za MindMup Personal Gold, w którym można tworzyć większe mapy myśli, mapy prywatne oraz zapraszać inne osoby do współpracy przy ich tworzeniu.

Najlepsza aplikacja do tworzenia map myśli przy współpracy z zespołem

MindMeister (Web, iOS, Android)

Najlepsza aplikacja do tworzenia map mysli przy wspolpracy z zespolem 1

MindMeister to solidne narzędzie, które zawiera wszystko, od szybkich skrótów klawiaturowych po możliwość osadzania filmów wewnątrz węzłów. Jego funkcje współpracy są bardzo rozbudowane: możesz dodawać członków zespołu do swojej mapy myśli, zatwierdzać i odrzucać ich pomysły oraz zostawiać komentarze.

MindMeister jest własnością tych samych ludzi, którzy stworzyli aplikację do zarządzania projektami MeisterTask, opartą na przeglądarce internetowej. Te dwa narzędzia są zintegrowane, dzięki czemu można przekształcić sesję burzy mózgów w projekt, przypisując poszczególne elementy na mapie myśli do członków zespołu, śledząc postępy w realizacji zadań i synchronizując to wszystko z innymi tablicami projektów w MeisterTask.

MindMeister jest w trakcie testów beta nowego edytora. Ma on czystszy, bardziej minimalistyczny interfejs użytkownika, który jest łatwiejszy w użyciu.

Ceny MindMeister: Darmowy dla planu Basic, który obejmuje do trzech map myśli i współpracę w czasie rzeczywistym. Od 4,99 EUR/miesiąc za plan Personal, który zawiera nieograniczone mapy myśli, załączniki do plików i eksport PDF.

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia nietradycyjnych, rozbudowanych map myśli

Scapple (macOS, Windows)

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia nietradycyjnych rozbudowanych map mysli

Większość map myśli wymaga, aby zacząć od centralnego węzła, z którego można wyprowadzić nowe pomysły i skojarzenia. Jeśli jednak używasz programu Scapple, masz większą swobodę w wyborze kierunku, w którym podąża Twoja mapa myśli.

Na przykład nie musisz zaczynać swojej mapy myśli od centralnego tematu. Zamiast tego możesz zacząć od małego pomysłu, a następnie pracować „wstecz”, aby znaleźć główną myśl. Scapple pozwala na to, aby wszystko odbywało się organicznie, ponieważ poszczególne węzły łączą się tylko wtedy, gdy użytkownik każe im to zrobić, przeciągając i upuszczając jeden na drugi. W ten sposób można szybko naszkicować złożone treści, nie tracąc przy tym płynności szybkiego generowania nowych pomysłów. Jedną z przydatnych sztuczek jest użycie kształtów tła (kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie Nowy > Kształt tła, aby go dodać), aby utworzyć charakterystyczne pojemniki dla różnych grup pomysłów. Następnie można przesuwać i łączyć elementy w zależności od potrzeb.

W porównaniu z niektórymi innymi aplikacjami do tworzenia map myśli na tej liście, interfejs aplikacji Scapple jest stosunkowo prosty. Nie ma nawet możliwości stylizowania notatki, chyba że aktywujesz inspektora, przechodząc do Widok > Pokaż inspektora. Ale ta prostota daje również wyjątkową elastyczność w zakresie tego, co i gdzie będzie umieszczone i jak to wszystko powinno wyglądać.

Dużym plusem jest to, że 30-dniowy bezpłatny trial jest na 30 dni użytkowania, a nie na 30 kolejnych dni. Używaj aplikacji Scapple kilka razy w miesiącu, a będzie ona darmowa przez prawie rok.

Ceny Scapple: 30-dniowa bezpłatna wersja próbna; 80 PLN za aplikację na Maca lub Windowsa.

Najlepsze oprogramowanie do generowania nowych pomysłów w postaci nietypowej mapy myśli

Stormboard (Web)

Najlepsze oprogramowanie do generowania nowych pomyslow w postaci nietypowej mapy mysli

Stormboard stanowi innowację w stosunku do tradycyjnego mind mappingu, wykorzystując do zapisywania pomysłów karteczki samoprzylepne i karty z indeksami, a nie węzły i gałęzie.

Podczas wstępnego tworzenia mapy myśli będziesz grupować swoje notatki w różnych częściach ekranu, aby przedstawić połączenia, a następnie dodawać wizualne korelacje za pomocą linii.

Dostępny jest nawet tryb „rapid-fire”, w którym nowa notatka pojawi się w momencie, gdy opublikujesz poprzednią, dzięki czemu możesz dosłownie wypisywać swoje pomysły jeden po drugim bez dodatkowego wysiłku – i zachować porządek na później.

Stormboard ułatwia również zaangażowanie całego zespołu w proces, ponieważ współpracownicy mogą zapisywać komentarze, tworzyć zadania i dodawać swoje komentarze do każdego pomysłu.

Cena Stormboard: Darmowy dla Planu Osobistego, który zawiera maksymalnie 5 tablic Stormboard; od 5 USD/miesiąc dla Planu Startup, który oferuje dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak zaawansowane nagrywanie, edycja na żywo w Microsoft Office Online i dodatkowe opcje eksportu.

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia nowoczesnych i dobrze wyglądających map myśli

Ayoa (Web, iOS, Android, macOS, Windows)

najlepsze oprogramowanie do tworzenia nowoczesnych i dobrze wygladajacych map mysli

Ayoa jest kontynuacją udanego projektu ImindMap, którego celem było stworzenie aplikacji do map myśli jak najwierniej oddającego proces kreślenia map myśli na papierze. Została stworzona przez Chrisa Griffithsa, eksperta od mapowania myśli i autora, który współpracował z Tonym Buzanem, człowiekiem odpowiedzialnym za popularyzację mind mappingu w latach 70-tych. Mówiąc prościej, ma on poważny dorobek w dziedzinie mind mappingu – i to widać.

Otwórz Ayoa, a będziesz miał do wyboru stworzenie Mapy Organicznej, Szybkiej Mapy lub Mapy Radialnej. Możesz również stworzyć Białą Tablicę, jeśli chcesz przeprowadzić burzę mózgów w stylu korporacyjnym.

Mapa organiczna jest najbardziej tradycyjna i naśladuje sposób, w jaki mógłbyś narysować ją długopisem na papierze. Nie jesteś ograniczony tylko do umieszczania słów w polach, możesz dodać swoje komentarze do gałęzi, które łączą różne pomysły. Jest to o wiele bardziej naturalny proces niż w przypadku wielu innych aplikacji.

Szybka mapa jest podobna, ale z uproszczoną grafiką przeznaczoną do dynamicznej burzy mózgów. Jesteś prawie zmuszony do korzystania ze skrótów klawiaturowych, takich jak Tab dla nowej gałęzi podrzędnej i Enter dla nowej gałęzi nadrzędnej, ponieważ przyciski, które służą do robienia tego są ukryte, chyba że celowo klikniesz na węzeł. Jest to świetne rozwiązanie, gdy chcesz szybko stworzyć nową mapę myśli.

Mapa radialna to zupełnie nowe podejście do mind mappingu. Zamiast węzłów i linii, każdy pomysł staje się częścią serii koncentrycznych pierścieni. Peryferyjny segment Twojego centralnego pomysłu staje się centrum własnego obwodu pomysłów w miarę przesuwania się na zewnątrz. To jest mind mapping, który wykracza poza granice tego, co można stworzyć na papierze.

mapa myśli Ayoa Mapa radialna

Ayoa nie jest ograniczona tylko do podstawowego mind mappingu. Czat, współpraca w czasie rzeczywistym, tablica i funkcje zarządzania zadaniami czynią ją idealnym rozwiązaniem, jeśli jesteś częścią małego zespołu, który chce realizować swoje pomysły. Projekt Ayoa jest również nieustannie udoskonalany, zdecydowanie warto mieć oko na ten projekt.

Ayoa Ceny: Za darmo jest tylko 7-dniowy okres próbny; 9 EUR plan Pro za użytkownika / Miesiąc co daje dostęp do tworzenia nieograniczonej ilości map myśli, nieograniczonej ilości tablic, załączników do plików i możliwość eksportu map myśli.

Najlepsze oprogramowanie do map myśli dla użytkowników Apple

MindNode (iOS, macOS)

Najlepsze oprogramowanie do map myśli d

Większość aplikacji do mind mappingu to aplikacje przeglądarkowe, a jeśli jest dostępna aplikacja natywna, to tak naprawdę jest to tylko dodatek do aplikacji internetowej.

Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz współpracować, udostępniać i korzystać z funkcji dostępnych w usługach online, ale co, jeśli chcesz po prostu szybko stworzyć mapę myśli czy samodzielną burzę mózgu? MindNode, natywna aplikacja na Maca, iPhone’a i iPada, jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników urządzeń Apple.

Rozpoczynając tworzenie nowej mapy na jednym urządzeniu, natychmiast synchronizujesz ją z innymi urządzeniami za pomocą iCloud.

Aplikacja jest tak samo prosta w użyciu (i tak samo wydajna) niezależnie od tego, czy wolisz stuknąć ikonę plusa, aby dodać nowy węzeł na iPhonie, czy kliknąć ją na Macu. A ponieważ jest to aplikacja w pełni natywna, a Ty akurat nie masz połączenia z Internetem, to żaden problem.

MindNode ma również mnóstwo dodatkowych funkcji, które sprawią, że będziesz szczęśliwy, jeśli jesteś głęboko w ekosystemie Apple, np. obsługa Apple Pencil, a także integracja z popularnymi aplikacjami to-do Apple Reminders, Things i OmniFocus.

Zaznacz dowolny węzeł i kliknij przycisk 'Dodaj zadanie’, aby przekształcić go w pozycję do realizacji. Albo kliknij menu udostępniania i Eksportuj do Things (lub OmniFocus), a Twoja mapa myśli zostanie przekształcona w projekt w wybranej aplikacji ze wszystkimi zadaniami do wykonania gotowymi do sprawdzenia. To świetny sposób na przekształcenie sesji burzy mózgów w coś, co można zrealizować.

Ceny MindNode: Darmowa ograniczona aplikacja na Maca i iOS; 2,49 USD/miesiąc za MindNode Plus z obsługą obrazów, zadaniami, motywami i opcjami stylizacji.

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia map myśli bez abonamentu

SimpleMind (Windows, macOS, iOS, Android)

Najlepsze oprogramowanie do tworzenia map mysli bez abonamentu

Jeśli tworzysz mapy myśli tylko dla siebie i nie masz potrzeby współpracy z innymi ludźmi, nie chcesz płacić co miesiąc za usługę subskrypcji, to przyjrzyj się tej aplikacji. To, co najbardziej podoba mi się w SimpleMind, to fakt, że jest to niedroga, wieloplatformowa aplikacja bez abonamentu, która naprawdę dobrze radzi sobie z podstawowym mind mappingiem. Nie jest to co prawda najbogatsza aplikacja w ofercie, ale dla wielu mapujących myśli może być najlepszym rozwiązaniem.

Otwórz SimpleMind, a pojawi się puste okno z centralnym dymkiem tematu. Stuknij lub kliknij na nim, aby zmienić go na dowolny tytuł swojej mapy myśli. Następnie stuknij lub kliknij na małe ikony plusa, aby utworzyć nowe gałęzie i węzły. Jest to proste i intuicyjne, a na platformach desktopowych jest mnóstwo skrótów klawiaturowych. Jak powiedziałem, mapy nie są zbyt efektowne – ale zrobione dobrze.

SimpleMind ma też kilka dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwiają tworzenie map myśli. Istnieje widok konspektu, który przekształca mapę myśli w wypunktowaną listę, jest tryb burzy mózgów do szybkiego wyrzucania pomysłów, a nawet można zsynchronizować mapy myśli na wszystkich urządzeniach za pomocą dowolnej platformy w chmurze.

Ceny SimpleMind: Aplikacje mobilne – darmowe ale ograniczone; od 24,99 EUR wersja dla Windows lub macOS

Czy potrzebujesz aplikacji do tworzenia map myśli?

Mapy myśli mogą być świetnym sposobem na skuteczną naukę, generowanie i łączenie pomysłów, ale jeśli nie robisz tego cały czas, prawdopodobnie nie potrzebujesz dedykowanej aplikacji – a przynajmniej nie płatnej. Jeśli żadna z powyższych aplikacji nie wydaje się idealnym rozwiązaniem, masz inne opcje.

Po pierwsze, ponownie przemyśl metodę analogową 😉 czyli zwykły ołówek, długopis i kartka papieru. Tak naprawdę trudno jest ją pokonać, a przecież zawsze możesz zrobić zdjęcie, aby zapisać mapę myśli lub ją udostępnić. To nie jest tak zaawansowane technicznie jak aplikacja, ale działa.

Sprawdź również Diagrams.net. Nie posiada specyficznych dla map myśli funkcji wymaganych z list na początku tego wpisu listy, ale jest to darmowa aplikacja do diagramowania, która jest świetna do tworzenia okazjonalnych map myśli. Nie ma żadnych ograniczeń co do liczby połączeń lub węzłów, które możesz umieścić, ani co do sposobu udostępniania swojej mapy myśli, w przeciwieństwie do wielu darmowych planów w bardziej funkcjonalnych aplikacjach do mapowania myśli.

Dowiedz się więcej na temat Jak Tworzyć Map Myśli

4 thoughts on “Jaki program do tworzenia map myśli?”

 1. Szymon

  Są też super DARMOWE aplikacje do tworzenia map myśli jak Mindomo i Freeplane. Mindomo może dodawać szybkie grafiki ze swojej olbrzymiej bazy lub dowolne z internetu, do każdego słowa można dodawać dźwięk/plik np. z wymową przy nauce języka lub wideo. Freeplane ma grafiki, które można konfigurować. Gotowe mapy można zapisywać m.in. do .pdf i udostępnić innym.

  1. Bartek Kłosiński

   Hej, Szymon. Dzięki za info. Jak będę miał chwilę, to je przetestuję i opiszę.

 2. Ehhh, gdyby tylko więcej osób pisało artykuły w taki sposób, zwięzły i na temat, dobrze zorganizowany, super !

  1. Bartek Kłosiński

   Cześć, dziękuję za komentarz. Staram się, nie marnować czasu czytelników:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend