Motywacja do nauki – w 6 krokach

Jest nudne popołudnie. Jesteś zmęczony po zajęciach i wszystko, co chcesz zrobić, to zainstalować się na kanapie i odpalić Netflixa w rękach, trzymając ulubioną przekąskę.

W tej chwili motywacja do nauki to jakaś abstrakcja. Tylko że gdzieś tam w umyśle pojawia się myśl, która nie daje Ci spokoju i przypomina, że tak naprawdę powinieneś się uczyć. Problem w tym, że Ty po prostu nie masz na to najmniejszej ochoty.

Może masz projekt, który ma być wkrótce ukończony, pracę do napisania lub zbliżający się test. A może po prostu wiesz, że powinieneś się trochę uczyć każdego dnia. Tylko że jakoś nie możesz się do tego zabrać i wszystko inne jest ważniejsze i ciekawsze, niż nauka.

Jak wzbudzić w sobie motywację do rozpoczęcia nauki i uniknąć prokrastynacji?

Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce. To właśnie o tym dzisiaj porozmawiamy. Oczywiście, istnieją pewne działania długoterminowe, które możesz podjąć, aby taki scenariusz zdarzał się rzadziej, np. budowanie większej samodyscypliny i lepszych nawyków…

… ale co jeśli musisz zacząć teraz? Kiedy tak bardzo Ci się nie chce.

Postaram się pomóc Ci znaleźć motywację do nauki i ruszyć z miejsca. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, które znajdziesz poniżej, aby wzbudzić w sobie motywację do nauki, której potrzebujesz:

Krok 1: Wybierz się na spacer

motywacja do nauki - spacer

Co zabawne, jest to jeden z najskuteczniejszych kroków w tym procesie i zazwyczaj jest to ten, przed którym czujesz największy opór. Kiedy jest masa pracy do wykonania, nieintuicyjnie jest zostawić to wszystko za drzwiami i wyjść na spacer. Dlaczego więc powinieneś to zrobić?

Z dwóch ważnych powodów:

  1. Chodzenie jest dobre dla Twojego mózgu.
  2. Chodzenie tworzy produktywny pęd.

Porozmawiajmy najpierw o części dotyczącej mózgu.

Umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie na spacery, robi kilka rzeczy:

Po pierwsze sprawia, że Twój mózg, znajdzie się w doskonałym stanie do odbierania i przechowywania nowych informacji. Badania przeprowadzone przez UCLA wykazały, że ćwiczenia stymulują produkcję kilku hormonów, które promują neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych ścieżek neuronowych. Ma to kluczowe znaczenie dla zdolności uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.

Jakby tego było mało, wysiłek fizyczny, zwłaszcza ćwiczenia na świeżym powietrzu, świetnie wpływa na poziom energii i motywacji. Oto, dlaczego:

Ćwiczenie wytwarza endorfiny, substancje chemiczne, które poprawiają Twój nastrój i zwiększają motywację. Dostarcza również więcej tlenu do mózgu, pomagając pozbyć się mgły mózgowej i utrzymującego się zmęczenia.

Wyjście na zewnątrz nawet na 30 minut wytworzy wystarczającą ilość witaminy D, aby zwiększyć Twoją energię i poprawić nastrój.

Ok, więc nauka mówi nam, że ćwiczenia fizyczne są świetne dla naszego mózgu, ale jest jeszcze jedna naprawdę fajna rzecz, którą robi wyjście na spacer, a która pomoże Ci uruchomić motywację do nauki. Tworzy pęd do działania.

Pomyśl o tym w ten sposób: wyjście na zewnątrz na spacer sprawi, że poczujesz się tak, jakbyś coś osiągnął.

Zamiast siedzieć przy biurku, smucić się i mieć wrażenie, że powinieneś coś zrobić, faktycznie coś robisz.

Gdy pójdziesz na spacer i wrócisz do domu, poczujesz, że już coś osiągnąłeś, i to będzie napędzać Cię do nauki.

Działa to z tego samego powodu, dla którego ścielenie łóżka lub zmywanie naczyń daje Ci dobry początek dnia. To tworzy pęd. Obiekty w ruchu mają tendencję do pozostawania w ruchu. Pójście na spacer sprawi, że ruszysz w produktywnym kierunku, chociaż nie dotkniesz jeszcze nauki.

Krok 2: Uporządkuj swoje miejsce do nauki

motywacja do nauki - dbaj o porządek

Następną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest posprzątanie miejsca do nauki i usunięcie wszelkich potencjalnych rozpraszaczy.

Twoim wrogiem nr 1 jest telefon. Większość mediów społecznościowych została tak zaprojektowana, abyś otrzymywał mikro dawki przyjemności (dopamina w mózgu w układzie nagrody), od których się uzależniasz. Dlatego tak trudno oprzeć się przed częstym sprawdzaniem SM, powiadomień itd. Najlepiej całkowicie wyłącz telefon i schowaj go w trudno dostępne miejsce. Im bardziej zniechęcające i im trudniej po niego sięgnąć, tym lepiej.

Usuń wszelkie zbędne przedmioty z biurka. Mogą pełnić rolę rozpraszaczy i przyciągać Twoją uwagę. Nawet jeżeli udało Ci się powstrzymać od objęcia ich uwagą, to musiałeś włożyć w to wysiłek. Powstrzymywanie się od skierowania uwagi na rzeczy, które próbują Ci się włamać do świadomości i przejąć Twoją uwagę, kosztuje Cię energię i zasoby potrzebne do utrzymania koncentracji na nauce.

Chaos na biurku może również wywołać wewnętrzną gonitwę myśli, a porządek i ład mogą go uspokoić. Robiąc porządek, tworzysz umysłową przestrzeń, która da Ci swobodę, łatwość myślenia i wspomoże w utrzymaniu motywacji do nauki.

Aby utrzymać koncentrację, potrzebujesz umiejętnie oprzeć się wszelkim myślom niezwiązanym z nauką, W tym celu podczas nauki, trzymaj kartkę obok siebie. Kiedy o czymś pomyślisz (mail do znajomego, SMS-a do przyjaciela, sprawdzenie lajków na Insta albo poszukanie przepisu na słodkie bułeczki), zapisz to na kartce i wróć do pracy. To pomaga przegonić rozpraszające myśli z mózgu. Kiedy je zapisujesz, łagodzisz potrzebę mózgu do natychmiastowego zajęcia się tym.

Zamknij również dodatkowe karty przeglądarki, z których nie zamierzasz korzystać lub wyłącz całkowicie internet, jeśli możesz.

Gdy to zrobisz, jesteś gotowy do rozpoczęcia nauki.

Krok 3: Zaangażuj się w jedno zadanie

motywacja do nauki - jedno zadanie

Wróciłeś ze spaceru, posprzątałeś swoje miejsce do nauki, przygotowałeś umysł, czas usiąść i popracować. Zanim, jednak zaczniesz, zrób listę rzeczy, którymi potrzebujesz się zająć i wybierz tę jedną, na której wyłącznie się skupisz.

Jeśli wybierzesz więcej, niż jedną rzecz, narażasz się na rozproszenie.

Kiedy próbujesz wykonać wiele zadań, masz ciągłą pokusę, aby przeskakiwać między nimi, gdy któraś staje się nudna lub trudna. Taka jest ludzka natura.

Dlatego, aby temu zapobiec wybierz jedną rzecz, na której skupisz się przez określony czas, stosując np. Technikę Pomodoro (o tym będzie dalej). Niech to będzie Twoja intencja. Użyj do tego całej swojej siły woli.

Kiedy zapisujesz cel, jesteś zobowiązany do jego realizacji. Masz również coś, na co możesz spojrzeć, w chwili rozproszenia, co przypomni Ci o Twoim głównym celu na dany dzień.

To sprawia, że o wiele łatwiej jest zrobić tę jedną bardzo ważną rzecz, jak pisanie eseju lub nauka do testu. Nie będziesz się martwić o trzy tysiące innych rzeczy. Twój mózg potrzebuje się skupić tylko na jednym zadaniu, aby efektywnie przetwarzać informacje. Pomóż mu i skoncentruj się tylko na jednym zdaniu.

Krok 4: Zmniejsz tarcie przed rozpoczęciem działania

motywacja do nauki - zmniejsz tarcie

Spacer rozbudził Cię, oczyścił umysł i nadał pędu. Oczyściłeś swoje miejsce do nauki i uwolniłeś się od rozpraszaczy. Wybrałeś jedną rzecz do zrobienia, zapisałeś ją. I co teraz?

Czas zacząć działać!

Zazwyczaj nasz mózg ma wiele oporów przed rozpoczęciem pracy. Może pusta kartka wpatruje się w Ciebie i jedyne, co chcesz zrobić, to odpalić Pokémon Go i odejść daleko, daleko od komputera i podręcznika.

W odpowiedzi musisz zminimalizować jak najwięcej tarć i oporów, aby ułatwić sobie start. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto jak to zrobić:

Jeśli musisz napisać wypracowanie, to otwórz zeszyt/edytor tekstowy i po prostu zacznij „wypluwać” z siebie słowa. Zapisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy, nawet jeśli nie jest to związane z tematem. Pusta strona jest Twoim wrogiem! Wypełnij ją. Zawsze możesz to później poprawić, ale nie da się poprawić pustej strony. 😉

Jeśli uczysz się do testu, masz uwagę złotej rybki i nie jesteś pewien, od czego zacząć, po prostu wyjmij swoje notatki i wpatruj się w nie przez pięć minut. Przez te pięć minut skoncentruj się tylko na tym, nic więcej nie rób. Dokładnie, na czym polega zasada 5 minut, przeczytasz poniżej.

Krok 5: Wykorzystaj zasadę 5 minut

Motywacja do nauki - zasada 5 minut

Jeśli zupełnie brakuje Ci motywacji do nauki, zacznij od czegoś, co nie wydaje się być trudne i możliwe do zrealizowania, czyli nauki przez 5 min.

Po prostu ustaw minutnik na 5 minut i zacznij działać. Możesz sobie powiedzieć, że po upływie tych 5 minut przerwiesz naukę. Ale najprawdopodobniej nabierzesz rozpędu i będziesz ją kontynuował.

Czasami najtrudniejszą częścią nauki jest po prostu jej rozpoczęcie, a niechęć przed jej rozpoczęciem jest prawie zawsze gorsza, niż samo jej robienie. Kiedy zaczniesz, przekonasz się, że nie było tak źle, jak myślałeś.

Dotyczy to każdej pracy domowej lub nauki, którą musisz odrobić. Na początku zacznij od czegoś łatwego co nie wymaga wielkiego wysiłku i może sprawi Ci przyjemność, bo poczułeś, że już wystartowałeś. Potem, w miarę nabierania rozpędu i koncentracji, zwiększaj stopień trudności.

Johann Wolfgang von Goethe zwykła mawiać:

„Cokolwiek możesz zrobić lub marzysz, że możesz to zrobić, zacznij to. W zdecydowaniu drzemie geniusz, potęga i magia.”

Krok 6: Zastosuj Technikę Pomodoro, aby pokonać inercję

Technika Pomodoro

Udało się, wystartowałeś! Co teraz zrobić, aby utrzymać motywację? Możesz zastosować technikę Pomodoro.

Czym jest technika Pomodoro?

Ta technika polega na pracy w 25-minutowych blokach, które oddzielają 5-minutowe przerwy. Po 4 przerwach powinien nastąpić dłuższy odpoczynek ok. 15 minut.

Dokładnie wygląda to tak:

  1. Ustawiasz minutnik na dwadzieścia pięć minut i pracujesz tylko nad jednym zadaniem.
  2. Po 25 minutach robisz sobie pięciominutową przerwę.
  3. Powtarzasz swój blok nauki 25/5 jeszcze cztery razy.
  4. Potem robisz sobie dłuższą przerwę.

Technika Pomodoro nie tylko pomaga wyeliminować opór, ponieważ praca przez 25 minut wydaje Ci się możliwa do wykonania, ale z czasem, także może pomóc w poprawieniu Twojej uwagi i koncentracji.

Zdziwisz się, jak szybko mija ten 25-minutowy blok czasu, a kiedy już wejdziesz w dobry rytm, nie bój się zignorować stopera i kontynuować! Sens tej techniki polega na tym, abyś zacząć działać w konkretnych, wyznaczanych blokach czasu.

Długoterminowe sposoby na motywację

Co możesz zrobić w dłuższej perspektywie, aby poprawić swoją motywację do nauki? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić:

  • Zbudować lepszą samodyscyplinę.
  • Zbudować lepsze nawyki uczenia się.
  • Stworzyć dobre warunki do nauki.

1. Zbuduj samodyscyplinę

Jest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie możesz zrobić.

Jak mówi pisarz Sam Thomas Davies:

„Samodyscyplina polega na pochylaniu się nad oporem. Podejmowanie działań pomimo tego, jak się czujesz. Życiem według własnego projektu, a nie według czyichś założeń. Ale co najważniejsze, to działanie zgodnie ze swoimi przemyśleniami, a nie uczuciami.”

Chociaż jest to zdecydowanie jedna z trudniejszych dróg do przebycia, budowanie samodyscypliny tworzy podstawę, według której żyjesz. To pozwala Ci odnieść większy sukces w przyszłości.

2. Zbuduj lepsze nawyki nauki

Nawyki są kluczem do optymalizacji całego Twojego życia. Są one nawet bardziej skuteczne niż samodyscyplina, ponieważ, kiedy już się je wyrobi, nie wymagają siły woli, aby utrzymać je w ruchu.

Oto krótki przewodnik na temat tego, jak budować lepsze nawyki:

  • Wymyśl solidny powód, dla którego chcesz wyrobić w sobie lepsze nawyki uczenia się, np. uzyskiwanie lepszych ocen, dobre wyniki na testach lub mniejszy stres związany z egzaminami.
  • Stwórz rutynę, którą zamierzasz stosować za każdym razem, kiedy chcesz się uczyć, np. chodzenie w określone miejsce (biblioteka) o określonej porze.
  • Zobowiąż się do zmiany. Zapisz swój plan. Powiedz o tym komuś. Wyeliminuj jak najwięcej oporów przed tą rutyną i rób, to tak często i konsekwentnie, jak tylko potrafisz, aż stanie się to nawykiem.

Pomaga w tym również zoptymalizowane środowisko, które sprzyja dobrym nawykom, co prowadzi nas do następnego punktu:

3. Zoptymalizuj swoje środowisko

Trzecim potężnym narzędziem do zwiększenia motywacji jest stworzenie środowiska, które sprzyja działaniu.

To w pewnym sensie nawiązuje do filozofii minimalizmu. Jeśli w Twoim pokoju w akademiku lub domu panuje bałagan i nieporządek, jak możesz oczekiwać, że Twój mózg skupi się na pracy?

Nie tylko to, ale posiadanie przestrzeni, którą Twój mózg kojarzy z produktywnością, jest niesamowite. Wszystko zależy od kontekstu. Tak jak łóżko powinno służyć tylko do spania, tak Ty powinieneś mieć przestrzeń, której będziesz używał tylko do nauki.

Jak tylko usiądziesz na krześle przy czystym, zorganizowanym biurku, Twój mózg powinien wiedzieć „Ach, to jest miejsce do nauki”, ponieważ zawsze tam się uczysz.

Podsumowanie: Motywacja do nauki, której potrzebujesz

Podsumowując, jeśli masz problemy z nauką, powinieneś podjąć pięć kroków:

  1. Wybierz się na spacer. Chodzenie jest dobre dla Twojego mózgu. Spacer to dobry start przed nauką, tworzy produktywny ped.
  2. Dbaj o porządek na biurku i w umyśle. Zapewnij sobie czystą przestrzeń do pracy. Dzięki niej łatwiej będzie Ci się skoncentrować na nauce.
  3. Zaangażuj się w jedno zadanie. Wybierz jedną rzecz, na której się skupisz i zapisz co to będzie. Jeśli chcesz czytać, to skup się tylko na tym.
  4. Zmniejsz tarcie przed rozpoczęciem działania. Mózg stawia opór przed rozpoczęciem nauki. Zacznij od czegoś łatwego, co sprawi Ci przyjemność.
  5. Wykorzystaj zasadę 5 minut. Jeśli zupełnie brakuje Ci motywacji do nauki, ustaw minutnik na 5 minut i zacznij działać.
  6. Użyj Techniki Pomodoro. Wybierz zadanie, nad którym będziesz pracować. Ucz się przez 25 minut. Zrób krótką przerwę. Powtórz cykl.

Połącz to z dawką samodyscypliny, właściwymi nawykami nauki budowanymi przez dłuższy czas oraz dobrze zaprojektowaną przestrzenią do nauki, a pojawi się motywacja do nauki .


🌟 Ten artykuł Cię zainspirował? Podziel się z innymi ! 📚

Właśnie przeczytałeś/aś wartościowy wpis. Dlaczego warto podzielić się nim w mediach społecznościowych?

  1. Rozpowszechniasz wartościową wiedzę 🧠
    Promujesz merytoryczne treści i doceniasz pracę autora.
  2. Stajesz się źródłem inspiracji 💡
    Dajesz znajomym szansę na odkrycie nowych perspektyw.
  3. Inicjujesz ciekawe dyskusje 💬
    Tworzysz okazje do wymiany myśli i wzmacniasz relacje.
  4. Poszerzasz horyzonty innych 🌍
    Przyczyniasz się do edukacji swojego kręgu znajomych.
  5. Budujesz lepszy internet 🌐
    Promujesz wartościowe treści w morzu informacji.

Działaj teraz! 🚀 Kliknij przycisk udostępniania poniżej i dołącz do ruchu szerzenia wiedzy. Wspólnie możemy sprawić, że świat stanie się mądrzejszy i bardziej inspirujący!

#DzielęSięWiedzą #InspiracjaNaDziś


Poszerz swoją wiedzę na temat motywacji do nauki:

  • Pink, D. (2009). 'Drive'
  • Deci, E.L. (1971). 'Effects of Externally Mediated Rewards on Intrinsic Motivation,' Journal of Personality and Social Psychology, 18 (1), 105-115. Dostęp tutaj
  • Cameron J, et al. (1994). Reinforcement, reward, and intrinsic motivation: A meta-analysis. DOI: 10.3102/00346543064003363
  • Jovanovic D, et al. (2014). Relationship between rewards and intrinsic motivation for learning – researches review. DOI: 10.1016/j.sbspro.2014.08.287
  • Lepper MR, et al. (1973). Undermining children’s intrinsic interest with extrinsic reward: A test of the “overjustification” hypothesis. DOI: 10.1037/h0035519
  • Sheppard DP, et al. (2015). The role of extrinsic rewards and cue-intention association in prospective memory in young children. doi.org/10.1371/journal.pone.0140987
  • Theodotou E. (2014). Early year education: Are young students intrinsically or extrinsically motivated towards school activities? A discussion about the effects of rewards on young children learning. roar.uel.ac.uk/3632/
  • Warneken F, et al. (2008). Extrinsic rewards undermine altruistic tendencies in 20-month-olds. DOI: 10.1037/a0013860

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
Scroll to Top
Send this to a friend