Skuteczna poprawa pamięci

poprawa pamięci

Z tego wpisu dowiesz się na czym polega proces usprawniania działania pamięci. Poznasz pamięciowe strategie, dzięki którym nauczysz się jak zapamiętywać liczby, imiona, listy. Dowiesz się jaka dieta i suplementy wpływają na poprawę pamięci oraz poznasz ćwiczenia i gry, które utrzymują mózg w doskonałej formie.


Przyczyny problemów z pamięcią

Przyczyn problemów z pamięcią może być bardzo wiele.

Mogą one wynikać z tego, że obecnie bez przerwy jesteśmy bombardowani tak dużą ilością informacji, że nie radzimy sobie z jej właściwym przetwarzaniem.

Innym powodem może być np. oddalenie się  od tzw. „akademickiego rytmu nauki”, który spowodował, że nasz mózg stał się po prostu leniwy.

Jednak niezależnie od powodu i przyczyny osłabienia funkcji pamięci mam dla ciebie dobrą wiadomością. Bez względu na to w jakim jesteś wieku i w jakiej kondycji jest Twoja pamięć, możesz znacząco usprawnić jej działanie dzięki stosowaniu kilku prostych technik i wskazówek, o których przeczytasz poniżej.


Poprawa pamięci

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że słuchałeś jak ktoś mówi lub może byłeś na wykładzie a  następnie zdałeś sobie sprawę kilka sekund lub minut później, że nie masz kompletnego pojęcia o czym była mowa?

Tak, bez wątpienia zdarza się to nam. Jeżeli tylko chcesz to możesz to zmienić dzięki nauczeniu się właściwego zwracania i ukierunkowywania uwagi na informacje .

Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale ma tendencje do nieświadomego sabotowania procesu pamięci poprzez brak skupienia , koncentracji i włączenia uważnej obserwacji, które są konieczne w prawidłowym funkcjonowaniu pamięci.

Dlatego poprawę pamięci warto rozpocząć od rozwinięcia dwóch kluczowych umiejętności – koncentracji i uważnej obserwacji. 

Jak ćwiczyć umiejętności koncentracji i uważnej obserwacji?

Przez 30 sekund rozglądaj się po swoim pokoju, zwracając uwagę na poszczególne meble i przedmioty, przyjrzyj się bardzo uważnie wszystkim detalom, kolorom i fakturom.

Następnie zamknij swoje oczy i przywołaj z pamięci obraz z jak największą ilością detali , włącznie z kolorami, położeniem przedmiotów itd.

W końcu otwórz swoje oczy i sprawdź ile udało Ci się zapamiętać, a ile szczegółów pominąłeś.

Na kolejnym etapie możesz to ćwiczenie wykonywać w miejscach gdzie jesteś po raz pierwszy, gdzieś w naturze, nowym pomieszczeniu itd.

Dobrym sposobem jest również próba zapamiętywania jak największej ilości szczegółów z przeglądanych fotografii.

Powtarzaj to ćwiczenie codziennie w różnych miejscach, bądź kreatywny i baw się dobrze.

Dopasuj informacje do swojego indywidualnego stylu nauki

Są trzy style nauki wizualny, słuchowy i kinestetyczny.

Świadomie lub nieświadomie masz już swojego faworyta i używasz go częściej w trakcie swojej nauki.

Na przykład możesz zauważyć, że uczysz się informacji znacznie chętniej i łatwiej dzięki czytaniu i oglądaniu obrazów, grafik itd. (styl wizualny).

Z drugiej strony, ktoś inny może preferować słuchanie wersji audio tych samych informacji ponieważ jest to znacznie lepsze dla jego stylu nauki (słuchowego).

Podczas gdy trzecia osoba może uczyć się doskonale dzięki interakcji z tymi informacjami za pomocą ruchu, dotyku, odgrywania scenek – styl nauki (kinestetyczny).

Po prostu, ustal swój preferowany styl nauki i staraj się przyswajać informacje zgodnie z nim, aby lepiej je wprowadzić do długo terminowej pamięci.

Tworzenie powiązań i asocjacji z posiadaną już wiedzą

Mówi się, że im więcej języków znasz tym łatwiej nauczyć się kolejnego.

Jak to możliwe?

Za każdym razem kiedy się czegoś uczymy, to dołączamy nowe elementy informacji do tych już istniejących w naszej pamięci długoterminowej.

Im bardziej posiadamy złożoną i rozbudowaną sieć, tym łatwiej dołączyć do niej kolejne nowe elementy.

To dlatego kiedy podejmujemy się nauki kolejnego języka, zawsze będziemy w stanie odnaleźć w pamięci kilka pojęć, struktur gramatycznych itd., które będą wyglądać dla nas całkiem znajomo i będą oparte na naszym wcześniejszym doświadczeniu w nauce języków.

Dlatego też dołączenie kolejnych nowych informacji do tego co już wiemy będzie dużo łatwiejsze i nauka trzeciego, czwartego i piątego języka będzie znacznie łatwiejsza niż nauka drugiego.

Wiedząc to, łatwo zrozumieć, że aby lepiej pamiętać i przywoływać informacje musisz znaleźć powiązania i związki pomiędzy nowymi pojęciami i pomysłami, a tymi które masz już dobrze utrwalone.

W ten sposób poprawisz swoją pamięć i umiejętność przypominania nowych informacji.

Grupowanie powiązanych ze sobą obiektów

Kiedy musisz lub może chcesz przyswoić duży kawał wiedzy , dobrze jest poświęcić trochę czasu i rozbić go na mniejsze części a następnie pogrupować według wzajemnych powiązań i relacji.

To tak jakbyś tworzył foldery tematyczne na swoim komputerze dla plików w Wordzie i Excelu. Wyobraź sobie przez moment, że masz 500 różnych plików w Wordzie i Excelu na swoim komputerze z różnymi tematami i zagadnieniami w jednym folderze.

Ten typ struktury sprawia, że szukanie potrzebnego pliku i informacji, jest trudne i zajmuje dużo czasu. Zamiast tego, lepiej zorganizować te 500 plików w np. 20 folderach a następnie może nawet rozłożyć każdy z tych folderów na podfoldery.

Jest to dużo bardziej wydajny i efektywny sposób przechowywania i odnajdywania informacji. Dlatego warto poświęcić czas i podzielić informacje w podobny sposób, dzieląc je na poszczególne kategorie i grupy.

Zaangażuj swoją wyobraźnię dla poprawy pamięci

Twoja wyobraźnia jest kluczem do poprawy pamięci i łatwego przypominania sobie informacji.

W czasie gdy słuchasz lub czytasz, spróbuj w tym samym czasie tworzyć żywe obrazy w swoim umyśle związane z informacjami, które starasz się zapamiętać.

Wyolbrzymiaj te obrazy, staraj się, aby były dziwne, zabawne a przede wszystkim łatwe do zapamiętania.

Twoja wyobraźnia jest prostym projektorem filmowym, który potrafi zamieniać informacje w żywą opowieść, a która sprawi, że Twoje zapamiętywanie i przywoływanie informacji będzie łatwiejsze i bardziej efektywne.

Przetwarzaj informacje i używaj wszystkich zmysłów

Czytaj na głos, twórz mapy myśli, sketchnotki, staraj się zawsze w jakiś sposób przetworzyć informację, którą chcesz zapamiętać. Wyobraź sobie fragmenty tej informacji w niezwykły i łatwy do zapamiętania sposób, a nawet spróbuj włączyć swoje zmysły zapachu, smaku, aby dodać dodatkowej zmysłowej jaskrawości do informacji, których się uczysz.

Skup się na podstawach

Czasami jesteśmy zalewani ogromną ilością informacji, które nieustannie wlewają się do naszych głów w drodze do domu, do pracy, z Internetu lub w szkole.

Łatwo można zostać przytłoczonym przez te często nieuporządkowane i niepowiązane ze sobą informacje.Niewiele z tego właściwie się pamięta a nieuporządkowane informacje nie pozostają w naszych głowach zbyt długo.

Dlatego jeżeli chcesz się na prawdę zagłębić w jakąś dziedzinę wiedzy to na początku skup się na podstawach.

Dopiero kiedy stworzysz solidny fundament zacznij dołączać kolejne bloki i elementy informacji. Może Ci w tym pomóc stworzenie mapy myśli, która pozwoli Ci na uchwycenie zarówno podstawowych elementów jak i dołączanie kolejnych uzupełniających.

Wykorzystuj techniki pamięciowe

Techniki pamięciowe to proste narzędzia których możemy używać, aby coś zapamiętać.

Wizualizacje

Wykorzystuj wizualne obrazy przez powiązanie ich z informacjami, które starasz się zapamiętać. Może to przybrać prostą formę jak powiązanie osoby o imieniu „Stokrotka” z kwiatem stokrotki.

Akronimy

Akronimy to specjalnie tworzone słowa, w których każda litera ma za zadanie przypomnieć nam informację, którą chcemy odtworzyć. Przykładowym akronimem jest np. PAN – Polska Akademia Nauk

Rymy

Wykorzystuj rymy dla poprawy pamięci i umiejętności przywoływania informacji. Po prostu włącz informacje, które chciałbyś zapamiętać w rymowankę, poemat lub piosenkę lub spróbuj ją zarapować.

Humor

Wykorzystuj humor, aby sprawić, żeby rzeczy, które starasz się zapamiętać były zabawne, śmieszne i rozbawiły Cię w jakiś sposób. Możesz nawet stworzyć interesującą historię lub żart o tych informacjach, tak aby lepiej utrwaliły się one w Twojej pamięci.

Metoda Loci

Metoda Loci lub inaczej rzymski pokój polega na wyobrażaniu sobie, że na sprzętach, meblach i w dobrze Ci znanych miejscach umieszczasz elementy informacji, które chcesz zapamiętać. Następnie kiedy chcesz sobie przypomnieć informacje robisz sobie mentalny spacer, odnajdując w umyśle potrzebne informacje.

Organizuj swoje informacje

Gdy już zbierzesz informacje, które chcesz zapamiętać, upewnij się, że uporządkowałeś je w sposób, który sprawi, że będą one łatwe do odszukania w Twoim umyśle jak również w fizycznym świecie. Uporządkuj informacje, których się uczysz poprzez użycie kolorów, naklejek, folderów, kategorii itp.

Rób częste powtórki

Dzięki procesowi regularnego powtarzania, informujesz swój mózg, że konkretne informacje są dla ciebie ważne. Jako rezultat Twój mózg zawsze będzie miał je łatwo dostępne, abyś mógł je przywołać kiedy będą potrzebne.

Znajdź czas na relaks, dla poprawy pamięci

Aby Twoja pamięć była w szczytowej formie musisz się upewnić, że zapewniasz sobie właściwą ilość relaksacji i snu. Bez względu na to jak wydajna i efektywna jest Twoja pamięć, jeśli nie jesteś wypoczęty bez wątpienia możesz mieć duże problemy z przypomnienie sobie potrzebnych informacji.

Utrzymuj postawę pozytywnego myślenia

W funkcjonowaniu pamięci ważną rolę odgrywają również Twoje własne przekonania na temat funkcjonowania pamięci. Bardzo ważne jest, aby zachować Postawę Pozytywnego Myślenia (PPM) .

Posiadanie PPM jest absolutnie konieczne dla poprawy pamięci i przywoływania informacji.

Zawsze wierz w siebie i powtarzaj sobie, że posiadasz świetną pamięć bez względu na to z jak bardzo skomplikowanymi informacjami musisz się zmierzyć.

Uważaj na negatywne myśli, w stylu:

  • Nie pamiętam.
  • Zapomniałem.
  • Nigdy się tego nie nauczę.

Tego rodzaju myśli działają na Twoją niekorzyść. Staraj się zawsze w takich chwilach pamiętać o PPM!

proces poprawy pamięci
Proces poprawy pamięci – Fragment Mapy Myśli

Poprawa pamięci – Strategie

Osoby, które posiadają doskonałą pamięć posługują się taktykami i strategiami oraz wykonują pewne czynności w ciągu dnia jak i całego życia, aby utrzymać ją w dobrej formie.

Oto kilka sposobów na poprawę pamięci:

Praktykuj nieustającą naukę w ciągu całego swojego życia

Pierwsze i najważniejsze, ludzie z doskonałą pamięcią praktykują nieustającą naukę, która trwa całe ich życie.

Większości z nas, tuż po ukończeniu szkoły, ma tendencję do zaniedbywania dalszej nauki, która utrzymywałaby mózg w dobrej kondycji w czasie trwania całego naszego dorosłego życia. To wielki błąd, bo jak się mówi „jeśli czegoś nie używasz, to tracisz to”. ( use it or loose it)

Zacznij czytać książki, które będą dostarczać Ci wartościowej wiedzy.

Poświęć trochę czasu każdego dnia na naukę jakiegoś nowego zagadnienia lub czynności. Dzięki temu utrzymasz swój mózg w dobrym stanie przez całe swoje dorosłe życie.

Ćwicz uważne słuchanie

Uważne słuchanie jest kluczową umiejętnością, potrzebną w codziennych ludzkich interakcjach.

Jeśli w pracy nie potrafimy słuchać instrukcji w prawidłowy sposób to będziemy popełniać błędy, które mogą zaważyć na naszej karierze.

Tak samo w szkole, jeśli nie potrafimy efektywnie przyswoić tego co mówi do nas nauczyciel, to przegapimy ważne informacje, które mogą być potrzebne, aby zdać egzaminy.

W domu, jeśli nie będziemy słuchać uważnie naszego małżonka(i), możemy równie dobrze skończyć śpiąc na kanapie w pokoju gościnnym ;).

Uważne słuchanie jest bardzo ważne jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie pamięci i przywoływania informacji.

Prawda jest taka, że jeśli nie słuchasz uważnie, to nie jesteś w stanie przyswoić informacji i a później ich później przywołać .

Postaraj się codziennie znaleźć czas na ćwiczenie uważnego, skoncentrowanego i świadomego słuchania w celu polepszeniu swoich umiejętności słuchania(słyszenia). Poprawisz dzięki temu swoją pamięć słuchową i zdolność przywoływania informacji.

Używaj afirmacji

Twórz i używaj afirmacji, które będą wspierać Twoje przekonania na temat pamięci.
Pierwszym krokiem jest to, aby nigdy nie wątpić w swoje umiejętności zapamiętania czegoś.

Kolejnym krokiem jest stworzenie potwierdzenia, które naturalnie zwiększy Twoją wiarę w skuteczność działania pamięci .

Przykładowa afirmacja, której możesz używać:

Każdego dnia moja pamięć działa lepiej i sprawniej.

Zacznij ustanawiać cele

Wyznaczanie celów jest ważnym aspektem naszego życia jeśli chodzi o osobiste sukcesy i osiągnięcia.

Jednakże ustanawianie celów związanych z nauką może również wpłynąć na poprawę pamięć.

Dlaczego?

Ponieważ kiedy ustanawiasz cele, Twój mózg zaczyna postrzegać informacje, które starasz się przyswoić jako coś dla Ciebie ważnego.

Dlatego lepiej je zapamięta, przechowa i sprawi, że będą one łatwo dostępne za każdym razem kiedy będziesz potrzebował do nich dotrzeć.

Posiadając tę wiedzę zacznij ustanawiać cele związane z nauką w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca. Zapisuj je na kartce i trzymaj zawsze w pobliżu, aby w razie utraty poczucia kierunku, szybko powrócić na 'właściwe tory’.

Zorganizuj się dzięki stworzeniu listy 'Rzeczy do zrobienia’ (To Do list)

Kiedy masz już listę celów, możesz ją uzupełnić bardziej konkretną listę „Rzeczy do zrobienia’” z mini celami, które ustanawiasz dla siebie codziennie, a które nakierują Cię na większe cele i zadania.

Poświęcenie kilku minut na spisanie rzeczy – które chciałbyś zrobić w ciągu dnia – zwiększa radykalnie Twoje szanse na ich realizację.

Wyprostuj wszystkie niewyjaśnione sprawy

Dla wielu z nas, największym pamięciowym sabotażem są niewyjaśnione sprawy, które zaniedbywaliśmy przez długi czas.

Nierozwiązane problemy i sprawy, które pojawiają się w umyśle w chwili kiedy chcemy się uczyć oddziałują na nasze skupienie, koncentracje, procesy myślowe czy umiejętność uważnego słuchania.

Te nierozwiązane sprawy angażują nas psychicznie i emocjonalnie.

Jeżeli i Twoją głowę zaprzątają nierozwiązane problemy to nic dziwnego, że nie możesz zapamiętać prostych rzeczy.

Rozwiąż jak największą ilość problemów i wyjaśnij jak największą ilość niezałatwionych spraw jaką tylko możesz.

Będzie to przypominać trochę sprzątnie szafy z całego bałaganu, który progresywnie tworzył się przez lata.

Wyrzuć i zdystansuj się od wszystkiego czego dłużej nie potrzebujesz i podejmij konsekwentną decyzję o niezagracaniu jej więcej.

Znajdź miejsce na wszystko

Jeśli uważasz, że spędzasz zbyt dużo czasu na szukaniu różnych rzeczy, to po prostu przyrzeknij sobie, że zrobisz porządek.

Znajdź miejsce na wszystkie potrzebne Ci rzeczy do pracy, nauki i życia codziennego. To zaoszczędzi Twój czas i pomoże odciążyć umysł, bo już więcej nie będziesz się zastanawiać gdzie znajdują się potrzebne Ci w danej chwili rzeczy.

Rozwoj osobisty zestaw map mysli

Odświeżaj swój umysł regularnie dla poprawy pamięci

Częste odświeżanie swojego umysłu dramatycznie poprawi działanie Twojej pamięć i zdolność zapamiętywania.

Stres i zmęczenie znacząco ograniczają zdolność zapamiętywania informacji.

Przed rozpoczęciem nauki upewnij się, że Twój mózg jest dobrze wypoczęty.

Jeżeli poczujesz zmęczenie podczas nauki pozwól odpocząć swojemu mózgowi dzięki relaksacji, medytacji lub zwykłemu robieniu regularnych przerw.

Czerp korzyść z efektu Mozart’a

Klasyczna muzyka skomponowana przez Mozart’a pomaga w lepszym zapamiętywaniu i przywoływaniu informacji. Dzięki słuchaniu sonat Mozart’a w tle podczas kiedy się uczysz może wesprzeć działanie pamięć.

Wyobraź sobie co masz zapamiętać

Za każdym razem gdy chcesz zapamiętać kolejny fragment informacji, po prostu zatrzymaj się na chwilę i poświęć kilka sekund na stworzenie obrazu lub jakiejś graficznej reprezentacji informacji, której starasz się nauczyć.

Te proste działanie powinno poprawić Twoją umiejętność przywoływania informacji w późniejszym czasie.

Zapisuj sobie przypomnienia na wewnętrznej stronie dłoni

Jeśli masz coś bardzo ważnego do zapamiętania na szybko to zapisz to na wewnętrzna część dłoni. Możesz potraktować ją jak przenośny notatnik dla prostych przypomnień.

Używaj go jednak oszczędnie i traktuj raczej jako kopię zapasową w razie konieczności .

Zaopatrz się w notatnik lub dziennik

Kup sobie mały notatnik i trzymaj go zawsze pod ręką lub w kieszeni, aby móc zajrzeć do niego w razie potrzeby.

Również prowadzenie dziennika jest dobrym sposobem, aby przelać swoje myśli na papier i uporządkować myśli.

strategie poprawy pamięci
Strategie poprawy pamięci – Fragment Mapy Myśli

Jak lepiej zapamiętywać imiona, numery telefonów, długie listy

Czy kiedykolwiek byłeś przedstawiony osobie a chwilę później zapomniałeś jej imienia?

Czy kiedykolwiek zapodziałeś klucze lub portfel?

Czy kiedykolwiek ktoś podał Ci numer telefonu, a Ty nie mogłeś zapamiętać?

Czy kiedykolwiek miałeś problem z przypomnieniem sobie długiej listy zakupów do zrobienia?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząca to poniżej znajdziesz wskazówki jak następnym razem temu zaradzić.

Zapamiętywanie imion i nazwisk

Zapamiętywanie imion i nazwisk należy rozpocząć od poprawy umiejętności słuchania. Po prostu wysil się i dokładnie wsłuchaj się w imię i nazwisko kiedy ktoś Ci się przedstawia. Jeśli imię jest niespotykane lub jeśli niedosłyszałeś go dokładnie to poproś tę osobę, aby je powtórzyła.

Kolejnym krokiem, jest powtórzenie sobie imienia i/lub nazwiska nowo poznanej osoby kilka razy w ciągu następnych kilku minut, gdy będziesz z nią rozmawiać. To pomoże Ci lepiej ulokować jej imię/nazwisko w Twojej długoterminowej pamięci.

Po trzecie, zapytaj o wizytówkę, abyś mógł uzyskać wizualną reprezentacje jej nazwiska.

I w końcu, aby utrwalić jej imię/nazwisko w swojej długoterminowej pamięci powiąż twarz tej osoby z jej imieniem w jakiś niespotykany sposób.

Na przykład obserwuj cechy tej osoby takie jak nos, uszy, usta, włosy itp., aby zapamiętać coś co mogłoby stanowić jakiś punkt zaczepienia w Twoim umyśle.

Teraz użyj tej cechy i połącz ją razem z jej imieniem.

Na przykład czyjeś imię to Adam i spostrzegłeś, że posiada on duże, wystające jabłko Adama, wtedy możesz powiązać imię Adam z jego jabłkiem Adama.

Jak zapamiętać gdzie się zostawiło portfel, klucze i inne rzeczy

Jestem pewny, że nie raz w swoim życiu zapominałeś gdzie zostawiłeś klucze lub portfel.

Jeśli jest to regularne zjawisko w Twoim życiu to poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak temu zaradzić .

Po pierwsze ustal w domu jedno miejsce, w którym będziesz zawsze umieszczać swój portfel i klucze.

Po drugie jeśli z jakiegoś powodu nie możesz umieścić kluczy w stałym miejscu lub jeśli jesteś w nowym otoczeniu, wtedy daj sobie chwilę, w momencie ich odkładania na stworzenie jakiegoś niespotykanego obrazu w swojej głowie.

Po prostu zatrzymaj się na pięć sekund i wyobraź sobie, że np. stół na którym je odkładasz płonie lub zjada Twoje klucze.

Ważne aby ten obraz był kreatywny, żywy i łatwy do zapamiętania. Użyj dużo ruchu i włącz tak dużo zmysłów jak to tylko możliwe.

To świadome ukierunkowanie uwagi zagwarantuje Ci, że kiedy nadejdzie czas na poszukanie kluczy nie będziesz już miał z tym problemu.

Nie ma wątpliwości, że to wymaga trochę praktyki, aby używanie tych technik weszło Ci w nawyk. Jednak, po kilku próbach Twój mózg dzięki praktyce będzie tworzył łatwiej i szybciej takie obrazy.

Zapamiętywanie numerów

Przy zapamiętywaniu numerów telefonicznych lub dat najlepiej jest posłużyć się prostym systemem pamięciowym. Polega on na stworzeniu obrazu w głowie, który będzie powiązany z cyfrą.

I tak np. mamy:

  • 0=Jajko
  • 1= Świeca
  • 2=Łabędź
  • 3=Jabłko
  • 4=Krzesło
  • 5=Dźwig
  • 6=Baran
  • 7=Kosa
  • 8=Bałwan
  • 9=Balon
  • 10=Rycerz

Każda z tych cyfr jest powiązana ze słowem w jakiś obrazowy sposób.

Na przykład, świeca reprezentuje cyfrę 1 ponieważ swoim wyglądem przypomina jedynkę. Tak samo łabędź przypomina swoim wyglądem cyfrę 3.

Teraz kiedy ktoś poda Ci numer telefonu użyj tych obrazów, aby tworzyć historię łączącą obrazy reprezentujące poszczególne cyfry.

Wymyślaj dziwne i śmieszne historie, które będą Ci pomagać w lepszym zapamiętywaniu numerów, dat itd.

Zapamiętywanie list

Zapamiętywanie list jest bardzo podobnym procesem do zapamiętywania numerów.

Po prostu kolejne elementy, które chcesz zapamiętać z listy „wieszasz” na hakach – obrazowych reprezentacjach cyfr – tworząc w wyobraźni zabawne, abstrakcyjne i niespotykane skojarzenia.

Wraz z praktyką i powtórzeniami ta technika stanie się Twoją drugą naturą, będąc jednocześnie doskonałym ćwiczeniem dla mózgu.

Jak lepiej zapamietywać imiona numery telefonow dlugie listy
Jak lepiej zapamiętywać imiona numery telefonów długie listy

Podstawy zdrowej pamięci

Czasami mamy tendencję do zapominania, że strategie i techniki pamięciowe tworzą tylko kawałek układanki.

Druga część odnosi się do naszego zdrowia i jedzenia, które spożywamy.

Jeśli żyjemy w niezdrowy sposób, lekceważymy podstawowe zasady zdrowego odżywiania, nie mamy wystarczającej ilości ćwiczeń i snu oraz bez przerwy bombardujemy swoje ciało toksynami, wtedy bez względu na to jak wspaniałe i efektywne metody zapamiętania wykorzystujemy na co dzień, po prostu nie będziemy w dobrej kondycji umysłowej, która umożliwi właściwe funkcjonowanie pamięci.

Poniżej znajduje się list prostych strategii dotyczących odżywiania i działań, które polepszają funkcjonowanie mózgu, poprawiają pamięć i zdolność do przywoływania informacji.

Suplementy, które pomagają w poprawie pamięci

  • Witaminy (B12, B6)
  • Przeciwutleniacze (Witaminy E, C, Niacyna, tiamina, beta-karoten)
  • Omega 3, kwasy tłuszczowe w nasionach lnu, w rybach
  • Miłorząb japoński
  • Żelazo

Warzywa, które pomagają w poprawie pamięci:

Wszystkie warzywa są wspaniałym źródłem wielu potrzebnych i wartościowych składników odżywczych. Jednak kilka za nich szczególnie sprzyja poprawie pamięci i jej usprawnianiu.

  • Jarmuż
  • Kapusta (chińska, włoska)
  • Kiełki
  • Brukselka
  • Szpinak
  • Kalafior

Owoce, które pomagają w poprawie pamięci:

  • Winogrona
  • Śliwki
  • Morele
  • Pomarańcze
  • Jagody
  • Czarna porzeczka
  • Czereśnie
  • Jabłka

Jedzenie, które pomaga w poprawie pamięci:

  • Ryby
  • Soczewica
  • Soja
  • Pełnoziarniste zboża

Ogólne zasady pomagające w poprawie pamięci

Ogólna zasada jest taka, że aby poprawić działanie pamięć i utrzymywać jej funkcjonowanie na optymalnym poziomie zdecydowanie należy unikać wszelkich używek i stresu.

Te dwa czynniki niosą bardzo negatywne konsekwencje i skutki uboczne zarówno dla krótko i jak i długoterminowej pamięci.

Z drugiej strony, ludzie, którzy uprawiają regularnie ćwiczenia wykazują się doskonale działającą pamięcią i łatwością przywoływania informacji.

Kontroluj ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

Kontroluj swoje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, ponieważ mogą być one istotnymi czynnikami dla długoterminowego zdrowia i dobrej kondycji Twojego mózgu.

Sprawdź również wraz ze swoim lekarzem czy jakieś leki, które przyjmujesz nie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie Twojej pamięci.

Podstawy zdrowej pamięci
Podstawy zdrowej pamięci

Ćwicz swój mózg, aby utrzymać go w dobrej kondycji

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i prostych ćwiczeń, dzięki którym utrzymasz swój mózg w dobrej formie przez całe życie.

Nieustannie stawiaj wyzwania przed swoim mózgiem

Jak wspomniałem wcześniej: „Gdy czegoś nie używasz, tracisz to”. Dlatego nie traktuj też sprawności swojego mózgu jako czegoś niezmiennego.

Jeżeli ćwiczysz swoje ciało ponieważ chcesz być zdrowy i w dobrej kondycji, tak samo powinieneś postępować ze swoim mózgiem.

Regularnie ćwicz swój mózg, aby utrzymywać go w szczytowej formie.

Możesz to robić dzięki codziennemu stawianiu mu wyzwań, mobilizując go do zapamiętywania różnych rzeczy, wykonywania prostych obliczeń w umyśle, przywołania list, nazwisk, rozwiązywania łamigłówek itp.

Graj w gry stymulujące mózg

Pobudzaj swój mózg dzięki odpowiednim grom, które zmuszają go do intensywnej aktywności.

Czy są to łamigłówki, quizy z wiedzy ogólnej, scrabble, sudoku, krzyżówki lub odpowiednie gry czy aplikacje na telefon lub z tablet – zaangażuj się w nie, baw się, zaangażuj innych i ćwicz swój mózg w kreatywny sposoby każdego dnia.

Im częściej angażujesz swój mózg w tego typu aktywności tym lepsza będzie Twoja pamięć.

Często czytaj

Dzięki częstemu czytaniu książek o różnej tematyce, która może być na początku dla ciebie nowa, stworzysz wiele nowych powiązań w mózgu, które poprawią działanie Twojej pamięci.

Używaj przeciwnej ręki

Może być to najbardziej niedoceniana strategia polepszająca sprawność mózgu.

Używaj przez kilka tygodni drugiej ręki (tej której nie używasz codziennie) do szczotkowania zębów, jedzenia, mycia się, pisania, otwierania drzwi itp.

Używając swojej drugiej ręki do wykonywania nawet najprostszych zadań i czynności, które wykonujesz zazwyczaj swoją dominującą ręką, stymulujesz i ćwiczyć drugą półkulę mózgu oraz aktywujesz ośrodki, których nie wykorzystywałeś do tej pory.

To co nie było używane przez długi czas, może być kluczem, który odblokuje wiele wspaniałych, nowych możliwości.

Ćwicz swój mozg aby utrzymać go w dobrej kondycji
Ćwicz swój mozg aby utrzymać go w dobrej kondycji

Myśli końcowe

Dzięki świadomemu wysiłkowi i ćwiczeniom możesz pobudzać i usprawniać działanie swojej pamięci. Używaj tych wskazówek jako codziennych narzędzi, aby stały się one Twoim proaktywnym nawykiem, który będzie wspierał lepszą i bardziej efektywną pamięć, która nie zawiedzie Cię w chwili gdy będziesz jej najbardziej potrzebował.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

poprawa pamieci


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Poszerz swoją wiedzę:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend