„Nie ma złej pamięci jest tylko brak uwagi”
Z tego wpisu dowiesz się dlaczego umiejętność ukierunkowywania uwagi i koncentracji jest kluczowa dla efektywnej nauki.
Dowiesz się co przyciąga naszą uwagę. Dzięki czemu łatwiej będziesz mógł ją ukierunkowywać.
Poznasz również kluczowe cechy koncentracji i uwagi.
Dlaczego koncentracja i uwaga są takie ważne?
Aby czegoś się nauczyć, trwale zapamiętać, to musisz całkowicie skoncentrować się na tym. Skupić swoją uwagę właśnie na tej a nie innej informacji lub czynności przez dłuższy.
Oczywiście samo utrzymanie informacji w pamięci nie wystarczy, aby zapamiętać ją na dłużej, musisz ją jeszcze odpowiednio przetworzyć, opracować, ale to już kolejny krok, o którym będę pisał w kolejnych artykułach.
Ukierunkowanie uwagi i utrzymanie jej przez dłuższy czas na danej informacji, jest również sygnałem dla Twojego mózgu, że jest ona dla ciebie ważna.
Przyjrzyjmy się teraz bliżej i odpowiedzmy sobie na pytanie:
Co to jest uwaga i koncentracja?
Uwaga – system odpowiedzialny za selekcję informacji
Zastanówmy się przez chwilę od czego zaczyna się proces przyswajania nowych informacji i wiedzy.
Informacje docierają do naszego mózgu za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku.
Ponieważ napływają nieustannie i jest ich tak dużo, to nie jesteśmy ich w stanie wszystkich świadomie przetworzyć. Większość z nich nigdy nie zostanie zakodowana i przepadnie bezpowrotnie.

Do naszego mózgu nieustannie napływają nowe bodźce.
Przez krótką chwilę informacje ze zmysłów są przechowywane w tzw. pamięci sensorycznej. Czas przechowywania informacji w pamięci sensorycznej to 0,5 -1 s dla informacji wzrokowych. I około 2s dla informacji słuchowych.
Aby informacja ze zmysłów przeszła z pamięci sensorycznej do pamięci roboczej (operacyjnej) (to daje jej szansę na trwalsze zapamiętanie), musi zostać objęta uwagą.
To podstawowy i niezbędny początek trwałego zapamiętywania. Jeśli jakaś informacja umknie twojej uwadze, to nie zostanie zapamiętana.
Ten mechanizm zna każdy, kto zastanawiał się, czy wychodząc z domu, wyłączył kuchenkę lub zamknął drzwi na klucz. Jeżeli tego nie zapamiętaliśmy to dlatego, że nie skupiliśmy się na wykonaniu tej czynności. Nie ukierunkowaliśmy na nią naszej uwagi.
Analogicznie jest z uczeniem się. Aby przyswoić wiedzę z książek, wykładów,lekcji, multimediów, to musisz świadomie ukierunkować i utrzymać uwagę tylko na tych informacjach, które są dla Ciebie istotne, tych które chcesz zapamiętać a pozostałe ignorować.
Możemy to robić skutecznie dzięki temu, że zostaliśmy wyposażeni w system selekcji informacji.
To właśnie on pozwala sterować i ukierunkowywać uwagę.

Możemy świadomie ukierunkowywać naszą uwagę, utrzymywać koncentracje i ignorować pozostałe bodźce, które walczą o naszą uwagę.
Koncentracja – aktywny proces, który wymaga wysiłku
Koncentracja to aktywny proces utrzymania uwagi przez dłuższy czas, który pomaga nam świadomie przenieść informacje z pamięci roboczej do pamięci długotrwałej.
Koncentracja łatwo ulega rozproszeniu, dlatego w takiej sytuacji musimy ponownie włożyć wysiłek, aby ją utrzymać.

Ukierunkowanie uwagi i utrzymanie koncentracji decyduje o skuteczności nauki
Niezależnie od tematu, na który się uczysz, istnieje kilka uniwersalnych metod, które pomogą Ci skoncentrować się na najważniejszych aspektach materiału:
- Aktywne Pisanie i Rysowanie:
- Gdy uczysz się nowego materiału, zapisuj na papierze lub w notesie najważniejsze punkty. Możesz także używać rysunków i schematów, aby lepiej zrozumieć i zapamiętać skomplikowane koncepcje.
- Robienie Notatek:
- Przygotuj się na zapisywanie kluczowych informacji. Może to być robienie notatek ręcznie lub nawet dyktowanie sobie ważnych punktów, aby potem je przetworzyć.
- Ustalenie Celów Nauki:
- Na początku sesji nauki zastanów się, co jest najważniejsze w danym temacie. Określenie celów na początku pomoże Ci skupić uwagę na najistotniejszych aspektach.
- Podsumowania:
- Po każdym etapie nauki rób krótkie podsumowania. Możesz to robić pisemnie lub ustnie, streszczając główne punkty i wnioski, do których doszedłeś.
- Zadawanie Sobie Pytań:
- Stosuj metody aktywnej nauki, zadając sobie pytania. Możesz poszukiwać podobieństw między różnymi koncepcjami, szukać reguł lub kategoryzować informacje, aby lepiej je zrozumieć.
- Wykorzystanie Wizualizacji:
- Używaj obrazów, diagramów, a nawet plansz, aby lepiej zrozumieć i zapamiętać materiał. Wizualne przedstawienie informacji często ułatwia ich przyswajanie.
- Prezentacje Multimedialne:
- Jeśli masz dostęp do technologii, wykorzystaj prezentacje multimedialne lub edukacyjne filmy wideo, które mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć skomplikowane koncepcje.
Pamiętaj, że każdy z nas ma swój unikalny sposób nauki, dlatego eksperymentuj z różnymi technikami i znajdź te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Skuteczne kierowanie własną uwagą to podstawa efektywnej nauki, więc nie bój się próbować nowych metod, aby zwiększyć swoje skupienie i zrozumienie materiału!

Kiedy już uda Ci się przenieść informacje z pamięci sensorycznej do pamięci roboczej za pomocą uwagi, nie oznacza to jeszcze, że trwale ją zapamiętasz.
Aby tego dokonać musisz ją teraz opracowywać aktywnie w pamięci roboczej, proces ten będzie również wymagał od Ciebie koncentracji.
Dzięki temu przeniesiesz ją do pamięci długoterminowej, gdzie informacje bardzo rzadko ulegają trwałemu zapomnieniu, o ile będziesz je powtarzał. Dokładnie jak to zrobić opisuję tutaj: Powtarzanie – jak zapamiętać więcej z tego, czego się uczymy
Wszechstronne aspekty uwagi w procesie nauki
Uwaga to nie tylko zdolność do skupienia się, ale również do wyboru, co jest warte naszej koncentracji. Selekcja informacji, odnajdywanie kluczowych danych wśród morza bodźców, długotrwałe utrzymywanie skupienia, a także umiejętność równoczesnego przetwarzania kilku źródeł informacji oraz szybkiego przełączania się między zadaniami – to wszystko są umiejętności, które możemy i powinniśmy rozwijać.
Pamiętaj, że uwaga obejmuje selektywność, przeszukiwanie, czujność, podzielność oraz przerzutność. Każdy z tych aspektów odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie nauki i przyswajania wiedzy.
W dobie wszechobecnych rozpraszaczy i ciągłej stymulacji różnymi bodźcami, umiejętność zarządzania uwagą staje się jeszcze bardziej istotna. Pomaga nie tylko w efektywniejszej nauce, ale także w codziennym życiu, gdzie ciągle musimy wybierać, na co zwrócić uwagę, a co zignorować.
Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym cechom uwagi.

Cechy koncentracji
· Selektywność
Twoją uwagę cechuje selektywność czyli, że możesz skoncentrować się dokładnie na czym chcesz, czy potrzebujesz a resztę informacji możesz zignorować. A ignorujesz je głównie po to, żeby Cię nie rozpraszały.
· Czujność
Uwaga cechuje się również czujnością, czyli dzięki niej potrafisz utrzymać koncentrację przez dłuższy czas i zauważasz jej spadek, co prowokuje Cię do wysiłku aby tę koncentrację ponownie przywrócić.

· Podzielność
Twoja uwaga jest podzielna, czyli możesz jednocześnie wykonywać dwie czynności. Taką podzielność uwagi wykorzystujesz przy równoczesnym słuchaniu i notowaniu istotnych informacji, podczas wykładu.
· Przerzutność
Podobną cechą jest przerzutność, którą obserwujemy wtedy gdy wykonujemy dwa zadania bardzo absorbujące i nie jesteśmy w stanie skupić się na nich jednocześnie, tylko musimy przerzucać uwagę z jednej czynności na drugą.

Koncentrację można ćwiczyć
Tutaj znajdziesz cały artykuł poświęcony temu jak ćwiczyć koncentrację: Jak poprawić koncentrację? 9 ćwiczeń, które wzmocnią Twoją koncentrację i pamięć

Podsumowanie
I oto jesteśmy, na końcu naszej wspólnej podróży w głąb koncentracji i jej roli w efektywnej nauce. Odkryliśmy, że koncentracja to nie tylko umiejętność skupienia się, ale złożony bukiet praktyk, technik i umiejętności, które pozwalają nam czerpać jak najwięcej z każdej minuty nauki. Od zrozumienia, jak nasz mózg reaguje na rozpraszacze, po techniki, które pomagają nam utrzymać uwagę tam, gdzie najbardziej jej potrzebujemy – na wiedzy.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, a to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Kluczem jest eksperymentowanie i dostosowywanie strategii koncentracji do własnego stylu nauki. Niech każde podejście, które testujesz, będzie krokiem w stronę poznania siebie i swoich unikalnych potrzeb edukacyjnych.
Niech ten wpis będzie przypomnieniem, że koncentracja nie jest talentem, z którym się rodzimy, ale umiejętnością, którą można rozwijać. Daj sobie przestrzeń na wzrost, pozwól sobie na błędy i ucz się z nich. Podejmij wyzwanie, aby stać się mistrzem własnej uwagi, a zobaczysz, jak Twoja zdolność do nauki rozkwita.
Dziękuję, że dołączyłeś do mnie w tej eksploracji koncentracji. Mam nadzieję, że wraz z zakończeniem tego wpisu, poczujesz się bardziej przygotowany, aby stawić czoła wyzwaniom nauki i wykorzystać swój pełny potencjał. Do następnego razu, trzymaj się skupienia i rób swoje!
Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

Czy zdobyłeś/aś jakieś nowe cenne informacje, czytając ten wpis? Czy chciałbyś/łabyś, przyswoić je na dłużej i móc z nich korzystać na co dzień?
E-book „Koncentracja i Uważność” to przewodnik po technikach i strategiach, które pomagają w zwiększeniu skupienia i świadomości umysłowej. Znajdziesz tu praktyczne porady i ćwiczenia na rozwijanie koncentracji i uważności, niezbędne w szybko zmieniającym się świecie. Dołączona mapa myśli wizualnie podsumowuje te koncepcje, ułatwiając ich przyswojenie i zastosowanie. Jest to idealne narzędzie dla każdego, kto chce poprawić swoją efektywność w nauce i pracy.
Dokonując zakupu przyczynisz się również do rozwoju bloga i powstawania kolejnych map myśli związanych z efektywną nauka, pamięcią, funkcjami mózgu.
🌟 Ten artykuł Cię zainspirował? Podziel się z innymi ! 📚
Właśnie przeczytałeś/aś wartościowy wpis. Dlaczego warto podzielić się nim w mediach społecznościowych?
- Rozpowszechniasz wartościową wiedzę 🧠
Promujesz merytoryczne treści i doceniasz pracę autora. - Stajesz się źródłem inspiracji 💡
Dajesz znajomym szansę na odkrycie nowych perspektyw. - Inicjujesz ciekawe dyskusje 💬
Tworzysz okazje do wymiany myśli i wzmacniasz relacje. - Poszerzasz horyzonty innych 🌍
Przyczyniasz się do edukacji swojego kręgu znajomych. - Budujesz lepszy internet 🌐
Promujesz wartościowe treści w morzu informacji.
Działaj teraz! 🚀 Kliknij przycisk udostępniania poniżej i dołącz do ruchu szerzenia wiedzy. Wspólnie możemy sprawić, że świat stanie się mądrzejszy i bardziej inspirujący!
#DzielęSięWiedzą #InspiracjaNaDziś
Więcej na temat efektywnej nauki:
- Technika Pomodoro – jak uczyć się skuteczniej w 25-minutowych blokach?
- 4 Warstwy Skutecznej Nauki | Rewolucyjna Metoda Uczenia się
- Jak wytłumaczyć dziecku Stronę bierną? Praktyczny poradnik z wykorzystaniem AI (ChatGPT)
- Teoria obciążenia poznawczego – jak uczyć się efektywniej i szybciej o 40%
- Spaced Repetition – Rewolucyjna metoda nauki, która zmieni twoje życie
Świetny artykuł 🙂
O skupieniu mówiąc najwięksi ludzie sukcesu, że jest ono z jednych z najważniejszych czynników. Dbajcie o nią ludzie jak tylko możecie!
Przynajmniej udało mi się skupić na tyle uwagę, by przeczytac artykuł :”D pierwszy krok wykonany ^^
Dobry artkuł. Sama muszę jeszcze nad sobą popracować.
Super artykuł, przydałaby mi się poprawa koncentracji 🙂
Genialne!
witam, mam do pana pytanie, zamieścił pan informacje dotyczące funkcjonalności mózgu, czy mógłby pan podać źródło literatury? Pozdrawiam.
Naprawdę bardzo dobry tekst! Sztuka koncentracji i motywacja, to podstawa, aby odnieść sukces.
Żyjemy w czasach, w których potrafimy latać w kosmos i co chwilę dokonujemy nowych odkryć, a przeciętny człowiek nie potrafi skoncentrować się na dłuższą chwilę. Jesteśmy atakowani informacjami z każdej strony i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Naprawdę warto znać sposoby, aby lepiej się koncentrować. Dziękuję za wpis!
Świetny wpis. Szczególnie w obecnych czasach zdolność do koncentracji ma wielką moc. Jesteśmy bombardowani informacji dosłownie z każdej strony i bardzo łatwo jest się rozproszyć. 🙁