Jak pokonywać przeszkody w życiu?

pokonywanie przeszkód

Z tego wpisu i dołączonej do niego mapy myśli dowiesz się, jak pokonywać przeszkody pojawiające się w życiu.

Wyznaczanie celów jest pierwszym krokiem….osiąganie ich jest drugim…  i na tym drugim kroku większość z nas potyka się. Potykamy się nie dlatego ponieważ nasze cele są nieosiągalne, ale raczej z powodu przeszkód i wyzwań, które pojawiają się po drodze i sprawiają, że nasz cel wydaje się nieosiągalny.

To ważne, żeby zrozumieć, że aby dotrzeć do celu, który sobie wyznaczyliśmy będziemy musieli przejść przez pole minowe, które jest nieodłącznym elementem naszej drogi. Miny pojawiają się w naszym życiu, jako zestawy przeszkód, wyzwań i problemów, które musimy rozbroić, aby osiągnąć nasz cel. Jeżeli będziemy tylko manewrować pomiędzy minami omijając je, a nie rozbrajając, wtedy nie uda nam się wyciągnąć odpowiednich wniosków, które są niezbędne w celu utrzymania nas na właściwej ścieżce do naszego miejsca docelowego.

Czy słyszałeś może kiedyś o ludziach, którzy wygrali miliony na loterii, ale teraz mają się dużo gorzej niż przed wygraną?

Stracili pieniądze, ponieważ nie pokonali drogi przez przeszkody, przeciwności, wyzwania i problemy, z którymi musieli się zmierzyć milionerzy, na swojej drodze do bogactwa.

Dzisiejsze zagadnienie nie pomoże wygrać Ci na loterii, jednak będzie jak najbardziej pomocne w zmaganiu się z przeszkodami, z którymi będziesz się musiał zmierzyć na swojej drodze do celów.


Rodzaje przeszkód

Istnieją trzy typy przeszkód, z którymi będziesz musiał się zmierzyć na drodze do osiągnięcia celów. Są to przeszkody osobiste, środowiskowe i społeczne.  Zarys każdej z nich znajduje się poniżej.

Przeszkody osobiste

Osobiste przeszkody są związane z naszą psychiką, zachowaniami i stanem umysłu. Zawierają się w nich ograniczające nawyki, wyniszczające emocje, lęki i nasze przekonania. Te przeszkody powstrzymują nas przed posuwaniem się do przodu i osiąganiem naszych celów z powodu myśli, którymi mamy zwyczaj wypełniać nasze głowy każdego dnia. Te myśli powstrzymują nas od podejmowania skutecznych decyzji i podejmowaniem działań, które pomogą nam stworzyć odpowiedni pęd, jakiego potrzebujemy, aby osiągnąć nasz cel.

Poniżej znajduje się lista przeszkód, które mogą powstrzymywać Cię od posuwania się do przodu w Twoim życiu.

 • Brak bólu
 • Brak dyscypliny
 • Brak wiedzy
 • Brak inspiracji
 • Brak pożądania
 • Brak umiejętności
 • Obawa prze zmianą
 • Obawa przed porażką
 • Poczucie bycia niegodnym
 • Prokrastynacja
 • Perfekcjonizm
 • Dezorganizacja
 • Pesymistyczne myśli
 • Zbyt wiele ograniczeń czasowych
 • Zbyt wiele samozadowolenia
 • Zbyt wiele obwiniania siebie i innych
 • Zbyt wiele wymówek
 • Zbyt wiele narzekania

Określ, czy któraś z tych przeszkód obecnie nie powstrzymują Cię, przed dostawaniem od życia tego, czego chciałbyś najbardziej. Zdecyduj już dzisiaj przejąć kontrolę nad ścieżkami swoich myśli i zacznij być osobą, która podejmuje dużo bardziej efektywne i skuteczne decyzje.

Przeszkody społeczne 

Przeszkody natury społecznej są związane z ludźmi, którzy nie chcą z Tobą współpracować, sabotują Cię lub po prostu są niekompetentni i niezdolni do wypełnienia obowiązków im powierzonych.

Kiedy spotkamy się z przeszkodami natury społecznej, ważne jest, aby tworzyć sobie plany wybiegające do przodu. Dzięki temu uzyskamy pewność, że jasno, gruntownie i uważnie określiliśmy swoje potrzeby, wiedzę i instrukcje – upewniając się, że komunikacja nie zostanie przerwana na żadnym z etapów. Pomoże to również rozwinąć silną więź i relacje z ludźmi, na których będziesz mógł polegać.

Wyjdziesz z siebie, jeżeli będziesz próbował kontrolować zachowanie każdego z osobna, ich decyzje i działania. Zamiast tego spróbuj subtelnie wpływać na ludzi, rozumieć ich potrzeby, motywację i pożądania. Tylko w ten sposób poprawisz swoje szanse, aby radzić sobie z sukcesem ze społecznymi przeszkodami pojawiającymi się w Twoim życiu.

Przeszkody środowiskowe 

Środowiskowe przeszkody są to zazwyczaj niespodziewane warunki, zdarzenia i okoliczności, nad którymi możemy mieć niewielką kontrolę.

Ponieważ te zdarzenia i okoliczności są niespodziewane, zazwyczaj jesteśmy źle przygotowani i niezdolni, aby radzić sobie z nimi efektywnie. Jednak jeżeli zaczniesz planować z wyprzedzeniem, może będziesz w stanie przewidzieć i wpłynąć na te okoliczności, poprzez uwzględnienie takich ewentualności.

Doskonale wyraża to jedno z praw Murfiego:

Wszystko, co może pójść źle, pójdzie w najgorszym możliwym czasie, kiedy będziesz się najmniej tego spodziewał. 

Kiedy planujesz przyszłość, rozważaj możliwie scenariusze i konsekwencje swoich decyzji i działań. Planowanie da Ci również wgląd w dodatkowe zasoby, których może potrzebujesz, aby przezwyciężyć środowiskowe przeszkody, które napotkasz na swojej ścieżce.

Analiza przeszkód poprzez pytania

Jako life coach, często pracuję z klientami, którzy borykają się z trudnościami w przezwyciężaniu osobistych przeszkód. Nie wiedzą co robić, od czego zacząć lub co zrobić, aby ruszyć do przodu. W takich przypadkach zadaję im serię pytań, które pomagają im zdobyć nową perspektywę i zrozumieć sytuację, w której się znaleźli. W rezultacie zaczynają odblokowywać ukryte zasoby, z których istnienia nie zdawali sobie sprawy.

Poniżej przedstawiłem szczegółowo listę tych pytań:

Analiza problemu

Co wskazuje, że jest to problemem dla Ciebie?

Skąd to dokładnie wiesz?

Pytania o pochodzenie problemu

Jak to się wszystko zaczęło?

Kto lub co utrwala ten problem?

Identyfikacja detali

Kiedy to się stało?

Jak to się stało?

Gdzie to się wydarzyło?

Określanie konsekwencji

Co się stanie jeżeli to zignorujesz?

Kiedy to może stać się większym problemem?

Do czego to może doprowadzić?

Jak to wpłynie na Ciebie?

Jak to wpłynie na innych?

Jak to wpłynie na Twoje życie?

Czy rozwiązanie tego wpłynie na inne problemy?

Przejmij kontrolę

Jakie zachowania kontrolujesz?

Jakie aspekty tego problemu możesz kontrolować?

Jak muszę zareagować na to czego nie mogę kontrolować?

Identyfikacja pozytywów

Co sprawia, że to jest dobre?

Czy chciałbyś, aby to nadal trwało?

Zyskaj perspektywę

Jakie są moje założenia na ten temat?

Jak moje założenia przyczyniają się do problemu?

Jaka jest inna perspektywa, której nie rozważyłem?

Kto z powodzeniem pokonał to?

Czego mogę się nauczyć od tej osoby?

Rozszerz swoje możliwości

Co mógłbym zrobić inaczej?

Kto mógłby mi pomóc?

Gdzie jeszcze nie szukałem rozwiązania?

Skąd będę wiedział, że problem został rozwiązany?

Jakie są moje kryteria sukcesu?


Porady jak pokonywać przeszkody

Kiedy konfrontujemy się z przeszkodami, problemami i wyzwaniami, możemy łatwo zostać przez nie przytłoczeni zwłaszcza, kiedy okoliczność są niesprzyjające, wyglądają na groźne i pilne. Jednak nie ważne co życie Ci przyniesie, zawsze pamiętaj, że istnieją opcje, są zawsze rzeczy, które możesz zrobić, działania i decyzje, które możesz podjąć, a które sprawią, że będziesz podążał we właściwym kierunku.

Dystans emocjonalny

Kiedy nagle pokażą się niespodziewane przeszkody, łatwo jest zareagować emocjonalnie na te okoliczności. Jednak emocjonalne reakcje są bardzo często mało produktywne i bardzo często nie łagodzą sytuacji. Zamiast tego powinieneś nauczyć się utrzymywać dystans do swoich emocji i patrzeć na sytuację z innej perspektywy – myśląc logicznie. Tylko kiedy uchwycisz okoliczności z intelektualnej perspektywy zaczniesz rozpoznawać prawdziwą znaczenie wydarzeń, które miały miejsce.

Zgromadź niezbędne zasoby i wsparcie

Czasami po prostu nie posiadamy niezbędnych zasobów, które pomogą nam poradzić sobie z sytuacją od ręki. W tych okolicznościach musimy zadać sobie pytanie, jakich elementów układanki nam brakuje i rozejrzeć się za niezbędnymi narzędziami, strategiami, wiedzą i wsparciem, którego potrzebujemy, aby z sukcesem pokonać przeszkodę.

Nabywanie innej perspektywy

Czasami przeszkody są na tyle prawdziwe, na ile my im na to pozwolimy. W rzeczywistości wiele naszych przeszkód jest zwykłymi nieporozumieniami i generalizacjami, które stworzyliśmy na podstawie pewnych okoliczności. Innym razem przeszkody są na tyle realne na ile nasze założenia przesłaniające nam nasze widzenie.

Aby zacząć zmieniać swoją perspektywę zacznij od spoglądania na sytuację z perspektywy kogoś innego. Jako alternatywę możesz również użyć wielu technik przeramowania, które pomogą Ci zmienić sposób, w jaki myślisz o okolicznościach.

Szukaj porad

Często odpowiedzi, których potrzebujemy, aby pomogły nam pokonać przeszkody w naszym życiu, mogą zostać znalezione poprzez rozmowę z innymi ludźmi.  Dlatego musisz szukać mentorów, coachów i ekspertów, którzy pomogą znaleźć Ci odpowiedzi, które sprawią, że ruszysz do przodu w kierunku swoich celów.

Oddychaj, przejmij kontrolę i podejmij działania

Kiedy przeszkody nas przytłaczają naszą pierwszą automatyczną reakcją jest zastyganie w bezruchu. Ten paraliż może wydawać się niepomocny na pierwszy rzut oka, ale daje nam czas na rozważania i myślenie strategiczne na temat okoliczności, w których się znaleźliśmy.

W tych chwilach postaraj się oddychać głęboko i zadawać sobie poniższe pytania:

Co mogę kontrolować?

Czego nie kontroluję?

Jak mogę przejąć kontrolę w tych okolicznościach?

Jeżeli nie mogę przejąć kontroli, to w jaki sposób mogę wpłynąć na okoliczności?

Jeżeli nie mogę na nie wpłynąć, to może nie dostrzegam rzeczy wystarczająco jasno. Gdzie muszę zdobyć więcej informacji?

Zadając sobie te pytania oraz podejmując działania osiągniesz pozorną kontrolę nad okolicznościami i możesz powoli zacząć nabierać impetu w kierunku osiągania swoich celów.

Ustal swoje priorytety

Do czasu kiedy nie jesteśmy w stanie pokonać pewnych przeszkód w naszym życiu, nasze priorytety po prostu nie działają. Jest to szczególnie istotne kiedy rozważasz poświęcenie większej ilości czasu na koncentrowaniu się i rozwijaniu określonych umiejętności. Odnosi się to również do zdobywaniu wiedzy w określonych sferach życia, które mogą mieć znaczący wpływ na Twoją zdolność do pokonywania trudnych okoliczności.

Oceniaj swoje przeszkody

Rzadko będziesz w stanie pokonywać przeszkody, dopóki nie będziesz zdolny określić ich pochodzenia oraz ich wpływu na swoje życie. Dlatego musisz zadawać sobie pytania:

Co poszło źle?

Co może być tego przyczyną?

Co mam teraz zrobić?

Wypisz możliwe opcje

Czasami przeszkody mają tendencję do zamykania nas w ograniczonej przestrzeni mentalnej, w ten sposób ograniczają nasze myślenie i perspektywę, z jakiej patrzymy na sytuację. W takich przypadkach musimy sobie uświadomić, że rozwiązanie może zostać znalezione tylko, kiedy otworzymy nasze umysły na możliwości i opcje, których wcześniej nie rozważaliśmy. Aby to zrobić, usiądź po prostu z długopisem i kartką papieru i zadawaj sobie w kółko pytania:

Jak mogę pokonać tę przeszkodę?

Jakich opcji jeszcze nie rozważałem?

Im więcej opcji będziesz miał tym więcej sposobności, aby znaleźć pasującą odpowiedź na problem, z którym się zmagasz.

Zadawaj efektywne pytania

Te dwa przykłady znajdujące się powyżej miejmy nadzieję pomogą odblokować potęgę pytań jak i sposobów zadawania efektywnych pytań, które pomogą Ci osiągnąć nową, inną perspektywę na temat swojego życia i okoliczności. Dodatkowo poświęć trochę czasu przeglądając pytania analizujące przeszkody, które są wymienione na drugiej gałęzi tej IQ Matrix mapy. Razem dostarczą one potężnych przykładów, jak pytania mogą być użyte do zmiany perspektywy.

Eksperymentuj z nowymi kierunkami

Zadawanie efektywnych pytań pomoże osiągnąć Ci nowe spojrzenie na przeszkody, które stoją na Twojej drodze. Użyj tych zebranych informacji, aby spróbować nowych rzeczy i zacząć podążać w nowych kierunkach, o których nigdy wcześniej nie myślałeś.

Zaakceptuj i uznaj okoliczności

Kiedy konfrontujemy się z przeszkodą najgorsze, co możemy zrobić, to uparcie twierdzić, że problem nie istnieje.

Kiedy zaprzeczamy, że coś istnieje, zmykamy się na możliwe rozwiązania, odpowiedzi i szanse, które czekają na nasze odkrycie. Dlatego musimy zaakceptować i przyznać się do okoliczności takich jakie są z optymistycznej, realistycznej, ukierunkowanej na rozwiązania perspektywy.

Myśl krytycznie i kreatywnie

Twórcze i krytyczne myślenie jest zbudowane na fundamentach przeszkód i problemów, z którymi ludzie musieli się zmagać na przestrzeni całej historii ludzkości. W rzeczywistości, bez przeszkód oraz problemów nie byłoby potrzeby kreatywnego i krytycznego myślenia. Należy zatem korzystać z tych dwóch narzędzi, które pomogą Ci znaleźć rozwiązania, odpowiedzi i pomogą pokonać przeszkody w Twoim życiu.

Metoda małych kroków

Poruszając się małymi krokami będziesz pewien, że zawsze wszystko masz pod kontrolą i nie zostaniesz przytłoczony przez okoliczności. Po prostu rozbij to, co masz zrobić, aby pokonać przeszkody na małe kawałki, a następnie stopniowo pracuj nad tym jednym fragmentem lub kilkoma, codziennie, aż do czasu kiedy z sukcesem osiągniesz swój wynik.

Dokonaj niezbędnego poświęcenia

Czasami trudno nam pokonać pewne przeszkody, ponieważ po prostu nie mamy chęci, aby dokonać niezbędnego poświęcenia w celu dokonania zmian w swoim życiu. Zmiany te pomogą nam z sukcesem pokonać problemy, z którymi musimy się skonfrontować. Czasami nie polega to na działaniu, ale raczej na odpuszczeniu sobie czegoś, i wtedy dopiero będzie to miało ogromny wpływ na Twoje życie.

Ucz się na błędach

Postęp jest zbudowany na niezliczonych błędach, które popełniamy każdego dnia. Niektóre są duże, inne mniejsze, ale jedno jest pewne, wszystkie one są istotne i pomagają nam wyciągnąć wnioski, z których musimy się uczyć, aby pomagały nam osiągać nasze cele.

Poświęć trochę czasu, aby uczyć się z każdej nieudanej próby, z każdego niepowodzenia i niezadowalającego wyniku. Im więcej się nauczysz, tym bardziej się rozwiniesz i będziesz w stanie lepiej radzić sobie z przeszkodami, które stoją na Twojej drodze.

Utrzymuj rzeczy w prostocie

Kiedy mamy do czynienia z przeszkodami, prostota jest kluczem. Im bardziej staramy się komplikować rzeczy, tym bardziej prawdopodobne, że zostaniemy przytłoczeni okolicznościami. Dlatego należy zachowywać rzeczy tak proste i łatwe jak tylko to możliwe, ponieważ najtrudniejsze problemy da się zazwyczaj rozwiązać w prosty sposób.

Pielęgnuj wiarę i pewność siebie 

Jest to mało prawdopodobne, że uda Ci się przezwyciężyć przeszkody, jeżeli nie wierzysz, że jesteś w stanie je pokonać. Twoje wątpliwości tylko sparaliżują Cię i skupią na problemach, a nie na rozwiązaniach, których potrzebujesz, aby uzyskać pożądane wyniki. Musisz więc rozwijać niezbędną pewność siebie, która pomoże Ci myśleć bardziej efektywnie o przeszkodach i problemach.

Praktykuj spokój

Spokój zapewnia jasność umysłu, który pozwala zadawać lepsze pytania, myśleć bardziej kreatywnie, krytycznie i efektywnie o problemach.

Kiedy Twój umysł i ciało jest spokojne, możesz w naturalny sposób wykorzystać rezerwuar zasobów wewnętrznych, do którego zazwyczaj nie masz dostępu, gdy reagujesz emocjonalnie na okoliczności.

Pielęgnuj aktywny Mindset

Aktywny mindset pomoże Ci aktywnie radzić sobie z okolicznościami. Jest to sposób myślenia polegający na zadawaniu efektywnych pytań. Zawsze szukaj nowych odpowiedzi, możliwości i rozwiązań; bądź elastyczny, dostosowuj się do sytuacji i nieustannie ucz się na błędach z przeszłości na drodze do osiągania swoich celów i zadań.

Pielęgnuj niezbędne cechy

Ci, którzy z powodzeniem pokonują przeszkody w swoim życiu, konsekwentnie rozwijają poniższe cechy:

 • Dyscyplinę
 • Zaangażowanie
 • Zdolność Przewidywania
 • Odporność
 • Entuzjazm
 • Wdzięczność
 • Optymizm
 • Ciekawość
 • Cierpliwość

Rozłożę na czynniki pierwsze każdą z tych cech jak i inne w kolejnych mapach IQ Matrix.

Nie skupiaj się na negatywach

Jeżeli rozpamiętujesz się w tym, czego nie chcesz, dostaniesz od życia jeszcze więcej tego, ponieważ przyciągamy to, na czym się skupiamy. Dlatego jeżeli skupisz się na najgorszym z możliwych scenariuszy wówczas pogrzebiesz swoje życie w otchłani niemocy i jeżeli nie skupisz się na rozwiązaniach niestety nie odnajdziesz odpowiedzi, które pomogą rozwiązać Twoje problemy.

Nie zrzucaj winy na siebie i innych

To bardzo ważne, aby nie winić siebie i innych za okoliczności, w których się znalazłeś. Tak, można uznać, że ktoś zawinił, ale to często nie człowiek, ale systemy i procesy, doprowadziły do tego wyniku. Napraw to, nie ugrzęźnij w poczuciu winy a przeszkody, z którymi się zmagasz znikną.

Nie szukaj współczucia

Kiedy szukamy współczucia u innych, to startujemy z pozycji słabości i niezdolności do kontrolowania swojego losu i przeznaczenia. Zamiast tego musimy patrzeć z pozycji pewności siebie, gdzie w pełni jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie i okoliczności. Oczywiście nie oznacza, że nie powinniśmy prosić o pomoc i wsparcie. To znaczy, że powinniśmy zawsze skupiać się na analizie rozwiązań, które pomogą na podążać do przodu na drodze do osiągnięcia naszych celów i zadań.

Nie poddawaj  się

Wreszcie nieważne, co by się działo nie poddawaj się, bo największe szanse są zawsze powiązanie z trudnymi momentami w Twoim życiu.


Myśl końcowa

Frank A. Clark wiedział wszystko o wartości przeszkód, kiedy powiedział:

Jeżeli możesz znaleźć drogę bez przeszkód to prawdopodobnie prowadzi ona  donikąd.

Przeszkody są to po prostu “rzeczy”, które istnieją po to, aby nauczyć nas czegoś i umocnić nas w podróży, która rozciąga się przed nami. Musimy więc nauczyć się dostrzegać nie jako problemy nie do pokonania, które uniemożliwiają nam osiągnięcie naszych celów, ale raczej jako małe a czasem duże kroki, które są koniecznymi etapami, które musimy przejść w celu uzyskania doktoratu z osiągania celów. I wreszcie ważne jest, aby przypomnieć sobie niezbędną lekcję, którą przerobiło wielu byłych zwycięzców loterii na własnej skórze, że jest tylko jedna rzecz gorsza od bycia biednym a jest to ” bycie ponownie biednym, kiedy już się było bogatym”

Poświęć trochę czasu, aby wyciągnąć wnioski z lekcji, które podsuwa Ci życie, ponieważ lekcje te będą istotne dla osiągania sukcesów w przyszłości.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

pkonywanie przeszkod w zyciu


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Rozwijaj się dalej:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend