Nieśmiałość to nieporadność i obawa przed nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Być nieśmiałym to bać się ludzi, szczególnie tych, którzy z jakiegoś powodu są emocjonalnie zagrażający: obcych, z powodu ich nowości i nieprzewidywalności, osób posiadających władzę, osób odmiennej płci, które przywodzą na myśl możliwości związków intymnych.
Ludzie nieśmiali mają potrzebę bycia towarzyskimi i kontaktowania się z innymi na poziomie społecznym i emocjonalnym. Jednakże, nie jest to dla nich łatwe, ponieważ nie potrafią oni pokonać niepokoju związanego z interakcją międzyludzką.
Nieśmiałości nie należy mylić z introwersją. Introwertycy lubią spędzać czas w samotności robiąc to, na co mają ochotę. Nie boją się żadnych sytuacji społecznych wręcz przeciwnie. Po prostu wolą być sami. Sytuacje społeczne męczą ich emocjonalnie, podczas gdy działania wykonywane w samotności dają im energię i rozwijają ich kreatywność.
W przeciwieństwie do introwertyków, ludzie nieśmiali rozpaczliwie szukają akceptacji i aprobaty innych. To sprawia, że nie tylko są oni przeczuleni na swoim punkcie, ale także boją się bycia osądzanym, wyśmianym, skrytykowanym, poniżonym, zawstydzonym czy odrzuconym.
Cechują się tym, że są nadmiernie zaniepokojeni samym sobą i często oceniają siebie i swoje możliwości w bardzo ograniczony sposób. W sytuacjach społecznych obawiają się popełnienia błędów, a także nie potrafią nawiązać kontaktu z innymi na żadnym znaczącym poziomie. Ich myśli i przekonania na temat interakcji międzyludzkich wcale im w tym nie pomagają, wręcz przeciwnie sprawiają, że czują się oni bardzo niepewnie. Nieśmiałość często nie wynika po prostu z braku wiary w siebie lub nieuzasadnionego lęku o swoją sytuację społeczną. Może raczej polegać na nieposiadaniu pewnych umiejętności społecznych lub nieposługiwaniu się nimi.
Skutki bycia nieśmiałym
Kiedy nieśmiałość przejmuje nad nami kontrolę to przestajemy rozwijać się społecznie. Nie tylko powoduje, że celowo unikamy sytuacji społecznych, ale może również prowadzić do izolacji, smutku, samotności, żalu i depresji. Za każdym razem kiedy unikamy kontaktów towarzyskich, nasze poczucie pewności siebie maleje. Mając mniej pewności siebie, nie jesteśmy w stanie wyrażać swojej opinii, poznawać nowych przyjaciół czy wykorzystywać możliwości społecznych dla osiągnięcia swoich celów czy rozwijania kariery.
Wszyscy mamy cele, które chcemy osiągnąć. Niestety większość z nich osiągamy z pomocą innych osób. Oznacza to, że aby osiągnąć swoje cele, osoby nieśmiałe muszą wyruszyć w świat i nawiązać kontakty z ludźmi. Jeśli jednak nie są w stanie tego zrobić, to ich życie będzie pełne żalu i niespełnionych marzeń.
Każda z tych konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów w życiu. Jednakże, wcale nie musi tak być.
Jeśli nieśmiałość rządzi Twoimi decyzjami i działaniami, to jak najszybciej należy wprowadzić w życie zasadnicze zmiany. Oczywiście nie będzie to łatwe i będzie wymagało sporo czasu i wysiłku. Jeśli jednak naprawdę zależy Ci na zmianach oraz na poświęceniu się dla ulepszenia swoich umiejętności społecznych, to z pewnością będziesz w stanie zmienić swoje życie.
Pokonywanie nieśmiałości
Zanim dowiesz jak pokonać nieśmiałość, musisz wiedzieć, że nie będzie to łatwy proces. Nieodłącznie towarzyszy mu mieszanka lęku i niepokoju, nad którymi będziesz musiał pracować. Jednak tak, jak w przypadku wszystkiego, co ma wartość, jeśli będziesz wytrwały i będziesz wprowadzać w życie kolejne wskazówki, krok po kroku, to z pewnością osiągniesz sukces.
Oto proces składający się z czterech kroków, który pomoże Ci pokonać nieśmiałość:
Krok pierwszy – co chcesz osiągnąć?
Krok pierwszy polega na identyfikacji tego, co chcesz osiągnąć. Na początku Twoje cele powinny być proste i konkretne. Na przykład, możesz umówić się sam(a) ze sobą, że zadasz proste pytanie obcej osobie. Jeżeli uda Ci się zrealizować pierwszy cel, możesz ustalić kolejny, np. dwuminutowa rozmowa z kimś, kogo nie znasz. Następnie kolejny cel, który pomoże Ci osiągnąć kolejny krok i postęp.
Aby precyzyjnie ustalić swoje cele i kolejne kroki zadaj sobie następujące pytania:
Jaki jest mój cel końcowy?
Co chciałbym osiągnąć?
Jaki będzie mój początkowy cel, pierwszy krok? Od czego chcę zacząć?
Jakie będą kolejne cele, które pomogą mi osiągnąć cel końcowy?
Nie ma znaczenia jaki jest Twój cel, dopóki jest on konkretny i pomaga Ci stać się bardziej pewnym w sytuacjach społecznych. Twoim końcowym celem może być nawiązanie znajomości i stworzenie sieci kontaktów z wieloma osobami podczas jakiegoś większego grupowego spotkania w przyszłości. Pamiętaj jednak, aby kolejne kroki były małe i że należy je stawiać stopniowo. W przeciwnym przypadku będziesz musiał mierzyć się z lękiem i niepokojem, które mogą Cię przerosnąć.
Kiedy już określisz swoje cele, musisz wziąć pod uwagę możliwe przeszkody, które w danym momencie wstrzymują Cię przed ich osiągnięciem.
Zadaj sobie następujące pytania:
Co konkretnie przeszkadza mi w osiągnięciu końcowego celu?
Jak się z tym czuję?
Jeśli chodzi o nieśmiałość, to Twoje ograniczenia są bardzo często wewnętrzne i psychologiczne. Możesz posiadać pewne nawyki myślowe, które dominują Twoje wzorce myślenia i nie są pomocne. Możesz również posiadać ograniczające przekonania na temat danej sytuacji społecznej lub bardzo małe oczekiwania wobec sytuacji, w której się znajdujesz. Zanim przejdziemy dalej należy upewnić się, że wszystko jest jasne jeśli chodzi o te przeszkody.
Zadaj sobie następujące pytania:
Co konkretnie myślę, kiedy dojdzie do danej sytuacji społecznej?
Co konkretnie mówię do sobie o danej sytuacji społecznej i/lub o swojej zdolności poradzenia sobie z daną sytuacją?
Dlaczego myślenie i mówienie do siebie w taki sposób mi szkodzi?
Co z moimi przekonaniami? Jakie mam przekonania na temat danej sytuacji?
Jakie mam przekonania o sobie w danej sytuacji?
Czego oczekuję od danej sytuacji? Co ma się wydarzyć?
Odpowiedź na te pytania pomoże Ci dokładnie zrozumieć swoje skłonności psychologiczne, jeśli chodzi o konkretną sytuację społeczną. Im lepiej wyjaśnisz te rzeczy, tym lepiej uporasz się z przeszkodami na swojej drodze.
Krok drugi – zmierzenie się z rzeczywistością
Teraz nadszedł czas, aby zmierzyć się ze swoimi założeniami, które odkryłeś odpowiadając na pytania z poprzedniego kroku. Twoje dotychczasowe odczucia dotyczące pewnych konkretnych sytuacji społecznych, mogły nie być praktyczne czy pomocne. Teraz jest moment, kiedy należy znaleźć lepszy sposób myślenia i odczuwania. Zastanów się nad tymi możliwościami zadając sobie następujące pytania:
Czy ten sposób postrzegania rzeczy jest realistyczny?
Czy ignoruję lub przeoczam jakieś fakty?
Jak jeszcze inaczej mogę spojrzeć na daną sytuację?
Bardzo możliwe, że pewnych rzeczy nie dostrzegasz lub nie widzisz jasno. Możliwe, że na pewne sytuacje społeczne patrzysz w nierealistyczny i w niepomocny sposób. Mogą być również rzeczy, które przeoczysz, co sprawi, że poczujesz się niepewny, pełen lęku i niepokoju.
Jeśli sytuacja stawiana w innym świetle sprawia Ci trudność, to należy wziąć pod uwagę opinie, perspektywy i punkt widzenia innych osób. Znajdź zaufanego przyjaciela, z którym będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie i zapytaj go o opinię oraz jego perspektywę na temat sytuacji społecznej, z którą sobie nie radzisz. Poproś go o pomoc w spojrzeniu na daną sytuację z jego punktu widzenia. Postaw się mentalnie w jego sytuacji i spróbuj doświadczyć tego, czego on doświadcza w owej sytuacji.
Im więcej wyniesiesz z własnych eksploracji i konsultacji z innymi ludźmi, tym mniej będziesz miał ograniczających przekonań i bezużytecznych nawyków myślenia, które wpływają negatywnie na Twoje decyzje i działania. Jeśli jednak mimo wszystko wciąż nieco się wahasz i jesteś niechętny, to powinieneś sobie zadać następujące pytania:
Jaka jest najgorsza rzecz, która może się zdarzyć?
Jak sobie poradzę z najgorszym scenariuszem? Jaki jest mój plan działania?
Kto potencjalnie mógłby mi w tym pomóc?
Na ogół najgorsza rzecz, która może Ci się przytrafić, nie jest aż tak zła, jak Ci się wydaje. W rzeczywistości najgorszy scenariusz nie zdarza się często. Nawet jeśli już się przydarzy, to przynajmniej będziesz na niego przygotowany. Dzięki temu zdobędziesz pewność siebie potrzebną do podjęcia małego kroku w kierunku pokonania nieśmiałości.
Krok trzeci – konkretne kroki
Powinieneś być już gotowy do podjęcia konkretnych działań, wykonywanych codziennie, które poprowadzą Cię w kierunku pokonania nieśmiałości. Musisz oczywiście zacząć powoli, a dopiero z czasem rozwijać większe tempo. Jest to bardzo ważne. Zbyt szybkie przeskakiwanie z jednej rzeczy do drugiej wzmoże poziom niepokoju w wyniku czego natychmiastowo wycofasz się do swojej strefy komfortu. W celu uniknięcia tego scenariusza, upewnij się, że ustalone przez Ciebie oczekiwania są realistyczne.
Nawet jeśli poświęciłeś sporo czasu na przygotowanie się do danej sytuacji społecznej, to i tak możesz poczuć się trochę niespokojny. Musisz być też świadomym, że może zdarzyć się coś nieoczekiwanego. To jest w porządku. Uczucie niepokoju to nic złego. Niepokój pomoże Ci podnieść poziom czujności. Właściwie, to wszystko co robimy po raz pierwszy, czy to czego nie robiliśmy już od dawna, ma związek z odrobiną napięcia. Te doświadczenia emocjonalne jednak prędzej czy później miną. Może to jednak zająć trochę czasu, zanim poczujesz się doskonale przygotowany. Im więcej doświadczenia, tym większa pewność siebie.
Podczas planowania małych kroków w kierunku osiągnięcia celu końcowego, poświęć trochę czasu na rozważenie poniższych pytań:
Co konkretnie zrobię dziś towarzysko?
Jak zrobię tę rzecz?
Gdzie konkretnie ją zrobię?
Kto może tam być?
Jak długo będę ją robić?
Podczas planowania swoich działań niezbędne jest rozważenie wszystkich tych pytań. Pytania te pozwolą Ci sprecyzować małe kroki potrzebne do osiągnięcia celu końcowego. Na przykład, możesz pójść do supermarketu i zapytać trzy nieznajome osoby o produkty w ich wózkach. Można zrobić to w przejściu między półkami, każda interakcja powinna trwać od trzydziestu do sześćdziesięciu sekund.
Kiedy już osiągnąłeś zamierzony cel danego dnia, możesz się nagrodzić, a następnie zaplanować kolejny krok. Upewnij się jednak, że następnego dnia zrobisz nieco więcej. Może porozmawiasz z pięcioma osobami i zadasz im dwa lub trzy pytania dotyczące produktów w ich wózkach. Możesz ustalić czas rozmowy na około dziewięćdziesiąt sekund z każdą osobą.
Jak już wspomniałem wcześniej, nieoczekiwane rzeczy mogą się wydarzyć w każdej chwili. Ludzie nie zawsze będą odpowiadać na pytania. Niektórzy będą się spieszyć i niechętnie nawiążą rozmowę z przypadkowymi nieznajomymi. Inni z kolei mogą mieć zły dzień, w wyniku czego będą niemili albo po prostu Cię zignorują. Nie traktuj tego zbyt osobiście. Ci ludzie nie atakują Ciebie, zwyczajnie mają zły dzień. Zignoruj takie osoby. Odejdź i znajdź kogoś innego z kim możesz porozmawiać.
Krok czwarty – nauka poprzez doświadczenie
Ostatni krok tego procesu oznacza uczenie się ze swojego doświadczenia. Kiedy wrócisz do domu po wyprawie z lokalnego supermarketu, zapisz w notesie swoje myśli, uczucia i obserwacje. Oto kilka pytań, które możesz sobie zadać:
Jak mi dzisiaj poszło?
Czy osiągnąłem to, co zamierzyłem?
Czy dobrze mi poszło?
Co sprawiło mi trudność?
Jakie nieoczekiwane trudności napotkałem?
Jak sobie z nimi poradziłem?
Jak inaczej mogłem sobie z nimi poradzić?
Co mogę poprawić następnym razem?
Co zrobiłbym inaczej następnym razem?
Co mogę zrobić lepiej jutro?
Istnieje wiele pytań, które możesz zadać, ale powyższe pytania pomogą Ci zacząć.
W końcu najważniejsze to uczyć się poprzez dzisiejsze doświadczenia tak, aby umieć je wykorzystać jutro. To jedyny sposób, aby uczyć się i rozwijać oraz robić postępy w pokonywaniu nieśmiałości.
Przygotowanie się do sytuacji społecznych
Istnieją rzeczy, które można wykonywać codziennie, a które pomogą Ci poczuć się pewnie, sprawnie i pozytywnie w sytuacjach społecznych. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo:
Poprawienie własnej fizjologii
To w jaki sposób używasz swojego ciała, wpływa na to jak się czujesz. To, jak się czujesz wpływa na Twoje postrzeganie, a Twoje postrzeganie z kolei wpływa na Twoje działania i decyzje.
Nieśmiałość powoduje, że często się wahasz i stajesz się nadmiernie ostrożny. Twój oddech staje się płytki, a Twoje ruchy niepewne. Zastanów się czy kiedykolwiek będziesz w stanie zrobić jakikolwiek postęp w sytuacjach społecznych, jeśli podchodzisz do nich w taki sposób?
Zamiast się wstydzić, bądź pewny siebie. Właściwie, to możesz udawać pewność siebie. Czy znasz to powiedzenie: „udawaj, aż ci się uda”? Takie postępowanie może okazać się bardzo przydatne. Dlatego, zamiast zachowywać się jak osoba nieśmiała, ćwicz swoje ciało, aby poruszać się jak osoby pewnie siebie i czujące się świetnie we własnej skórze. Zadaj sobie teraz następujące pytania:
Jak zachowują się osoby pewnie siebie?
Jak osoby pewne siebie siedzą?
Jak osoby pewne siebie stoją?
Jak osoby pewne siebie zachowują się w sytuacjach społecznych?
Jak wygląda mimika twarzy osób pewnych siebie?
Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci wytyczne potrzebne do dokonania koniecznych poprawek w swojej fizjologii. Jednakże, sama świadomość nie wystarczy, dlatego na początku należy poświęcić trochę czasu na przygotowanie i ćwiczenie ruchów okazujących pewność siebie najpierw samemu, a potem w towarzystwie innych. Jeśli potrzebujesz pomocy, to wystarczy że zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie, że jesteś pewny siebie w sytuacjach społecznych. Jednak to nie koniec. Wyobraź sobie również, ze jesteś odważny, dociekliwy, cierpliwy i optymistyczny. Wszystkie te cechy pomogą Ci przekształcić swoją fizjologię i podejść do sytuacji społecznych z większą ufnością i pewnością siebie.
Początkowo możesz odebrać te zmiany jako nienaturalne i wymuszone. Jednak z czasem zdobędziesz prawdziwą pewność siebie, a wtedy poczujesz, że poruszasz się i zachowujesz w sposób naturalny. Po prostu Twoja pewność siebie stanie się częścią tego, kim jesteś w sytuacjach społecznych.
Jak pokonać nieśmiałość i zachować spokój w sytuacjach pod presją
W sytuacjach społecznych często czujemy się nieco niespokojni i niepewni siebie. Wtedy ogarnia nas niepokój. Jednak, wcale nie musi tak być, jeśli przygotujemy się na to wcześniej.
Naucz się kontrolować swoje emocje i zachowywać spokój oraz opanowanie w sytuacjach, kiedy znajdujesz się pod presją. Ogólnie rzecz ujmując – wypracuj umiejętność radzenia sobie z emocjami, kiedy stajesz w obliczu krytyki, odrzucenia czy popełniasz błąd.
Musisz liczyć się z faktem, że prędzej czy później znajdziesz się w którejś z powyższych sytuacji. Ważne jest, abyś się nie poddawał i kontynuował swoją przygodę, której celem jest pokonywanie nieśmiałości. Ucz się na błędach i ruszaj dalej do przodu. Twoja przeszłość ma Ci pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji w przyszłości, a nie sprawiać, że będziesz się czuł nieszczęśliwy w teraźniejszości.
Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pozostać skupionym i świadomym chwili obecnej. Jedną z technik, które mogą Ci w tym pomóc jest progresywne rozluźnienie mięśni. Metoda ta uspokoi Twoje ciało i pomoże w koncentracji umysłu. Polega na stopniowym rozluźnianiu mięśni począwszy od palców u nóg, aż do czubka głowy. Ćwiczenie najlepiej wykonywać na leżąco, ale możesz to zrobić również na stojąco. Wystarczy, że na chwilę zamkniesz oczy i będziesz obserwować falę uspokajającej energii płynącej z ziemi poprzez palce, aż do głowy.
W tym momencie skup się tylko na teraźniejszości. Nie zastanawiaj się, co pomyślą inni, co powiedzą czy zrobią. Zamiast tego skoncentruj się na byciu świadomymi danej chwili. To umożliwi Twoim emocjom wyciszyć się, pomoże Ci zebrać myśli i przebrnąć przez daną sytuację społeczną bez większego wstrząsu emocjonalnego.
Unikaj bycia doskonałym
Nie ma czegoś takiego jak doskonałość. Nikt nie jest idealny. Możemy się jedynie starać, by zrobić coś najlepiej jak możemy i osiągnąć możliwie jak najlepszy wynik, w zależności od dnia i sytuacji społecznej, w której się znajdujemy.
Nie przejmuj się zbytnio, jeśli popełnisz błąd. Błędy to normalna i naturalna część naszego życia. Właściwie, popełnianie błędów to najlepszy sposób uczenia się. Wszystko to jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości, oddania i wysiłku. W końcu osiągniesz swój cel mimo, że nie jesteś idealny. To całkowicie normalne. Nikt nie jest idealny, bez względu na to, jakie pozory stwarza.
Unikaj porównywania siebie do innych
Porównywanie się do innych osób, kiedy brakuje nam pewności siebie, tylko zniechęci Cię i sprawi, że będziesz czuł się nieszczęśliwy. Zamiast tego, porównuj się do samego siebie w najlepszej wersji. Zwróć uwagę, że nawet Twoja najlepsza wersja będzie różna w różnych okresach. Wszystko co możesz zrobić to starać się z całych sił pokonywać nieśmiałość i uczyć się na kolejnych doświadczeniach, aby następnym razem być w tym jeszcze lepszym.
Nie nazywaj siebie Mr. Nieśmiały
Nazywanie siebie samego nieśmiałym może powodować, że tak się będziemy zachowywać. Powtarzaj sobie, że jesteś pewny siebie, zdeterminowany i pełen pasji, a każdego dnia masz misję do wykonania.
Za każdym z Twoich zachowań czy działań kryje się prawdziwy cel i powód. Masz cele do osiągnięcia i rzeczy do zrobienia, a interakcja z innymi na poziomie społecznym, to tylko część zadania. Pamiętaj, że przyklejona etykieta nieśmiałości, to nic więcej jak tylko Twoje własne przekonania. Czasami te przekonania wynikają z naszej własnej winy, a czasami oparte są na oczekiwaniach innych osób wobec nas. Na przykład, pewnie nieraz słyszałeś od innych, że jesteś nieśmiały. Początkowo, nie myślisz o sobie w ten sposób, ale z czasem zaczynasz wierzyć w to, co mówią o Tobie inni. Twój początkowy introwertyzm z czasem może zamienić się w fobię społeczną, która będzie przeszkadzała Ci w życiu.
Jeśli posiadasz zestaw ograniczających przekonań, które sprawiają, że postrzegasz siebie, jako osobę nieśmiałą, wtedy musisz popracować nad tymi przekonaniami. Możesz to zrobić samemu, albo poprosić kogoś o pomoc. Poproś np. bliską osobę czy zaufanego przyjaciela o zakwestionowanie tego przekonania tak, aby łatwiej Ci było odrzucić wątpliwości w swoim umyśle i zmienić zdanie na temat zasadności tego sposobu myślenia.
Edukuj się
Poświęć czas na naukę tego, jak poprawić swoje umiejętności społeczne, etykietę i zdolność radzenia sobie z konfliktami. Dowiedz się, co należy zrobić, aby stać się pewnym siebie i asertywnym. Dowiedz się więcej o ludzkiej naturze i mowie ciała. Wszystkie te umiejętności pomogą Ci poprawić zrozumienie różnych sytuacji społecznych. Pomogą Ci również lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Działaj pozytywnie, aby pokonać nieśmiałość
Kiedy już stworzyłeś podstawy, jesteś gotowy wyruszyć w świat i nawiązać kontakty społeczne. Bądź jednak przygotowany na to, że jeszcze wielokrotnie zdarzy Ci się powrócić do swoich starych schematów myślenia i reakcji na pewne sytuacje społeczne. Nie przejmuj się tym i nie poddawaj. Proces zdobywania pewności siebie wymaga wykonywania małych kroków, aż w końcu dojdziesz do pełnego sukcesu w świecie społecznym.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zbudować odpowiednie tempo pokonania nieśmiałości:
Poznawaj nowych ludzi
Każdego dnia, kiedy wstajesz z łóżka, postanów sobie, że poznasz dzisiaj kogoś nowego. To oczywiście nie znaczy, że musisz zaraz podejść do obcej osoby i przedstawić się, na początku spróbuj czegoś łatwiejszego. Spróbuj podczas zakupów porozmawiać z kasjerem czy innym klientem. Kiedy wyjdziesz na spacer, możesz uśmiechnąć się do obcej osoby i zapytać jak mija dzień. Albo na siłowni, zaoferować komuś pomoc podczas treningu, lub zapytać obcą osobę o poradę czy wskazówki odnośnie treningu.
Wystarczy odrobina wysiłku, aby poznać ludzi. Musisz jednak wyjść z domu, żeby kogoś spotkać.
Poszukuj pozytywnych wzorców
Regularnie szukaj wsparcia innych ludzi, którzy są pewni siebie i aktywni towarzysko. Wykorzystujmy takie osoby jako pozytywne wzorce, mające Ci pomóc w rozwijaniu swojej pewności siebie w sytuacjach społecznych.
Towarzyscy przyjaciele zachęcą Cię do częstszego wychodzenia z domu i poznawania nowych ludzi. Będą oni dla Ciebie nie tylko przykładem do naśladowania, dzięki nim będziesz miał szansę poznawać ich znajomych, dzięki czemu Twoja siatka powiązań będzie rosła.
Patrz na wszystko, jako naukę na doświadczeniach
Nieważne, co Ci się przytrafi, traktuj wszystko, jako doświadczenie, które zdobywasz, a dzięki temu uczysz się.
Nie ma co się oszukiwać, rzeczy nie zawsze będą szły po Twojej myśli. Wręcz przeciwnie, bardzo często sprawy mogą potoczyć się znacznie gorzej niż się tego spodziewasz. Jest to całkowicie w porządku. Nieważne co się wydarzy, ważne żebyś był świadomy, że to doświadczenie pozwoli Ci się rozwijać i doskonalić w przyszłości.
Jak pokonać nieśmiałość i być towarzyskim?
Istnieją pewne rzeczy, które pomogą Ci rozwinąć głębsze i bardziej znaczące więzi z ludźmi.
Na początek, nie zapominaj o uśmiechu podczas nawiązywania nowych kontaktów. Słuchając tego, co mówią inni ludzie, uśmiechaj się szczerze. Twój uśmiech sprawi, że inni rozluźnią się w Twoim towarzystwie i będą żywiej reagować na Ciebie i pytania, które im zadajesz.
Jedyną rzeczą mającą większą moc od uśmiechu jest skupienie, uwaga i kontakt wzrokowy, który nawiązujemy z osobami podczas rozmowy. Właściwy kontakt wzrokowy nie oznacza jednak gapienia się na kogoś. Nasze spojrzenie powinno być delikatne i okazujące zainteresowanie tym, o czym mówi nasz rozmówca.
Bardzo ważne jest również zadawanie pytań otwartych. Takie pytania powinny zachęcać do odpowiedzi dłuższej niż zwykłe „tak” lub „nie”. Na ogół są wnikliwe i rozwijają rozmowę. Sprawią, że Twój rozmówca opowie Ci o swoim życiu, problemach i sytuacjach w fascynujący i nieoczekiwany sposób. A gdy Twój rozmówca zacznie już mówić o sobie, kontynuuj rozmowę zadając więcej pytań otwartych tak, aby zachęcić do dalszej konwersacji.
Wreszcie, skup się na byciu pomocnym. Większość ludzi myśli tylko o sobie i swoich problemach. Znalezienie kogoś, kto będzie wnikliwie nas słuchał, a następnie zaoferuje pomoc, jest bardzo trudne. Pomagaj służąc radą; pomagaj dzieląc się swoimi doświadczeniami; pomagaj zapoznając swojego rozmówcę z kimś, kto potrafi rozwiązać jego problem; pomagaj cytując inspirujące słowa mądrości; pomagaj sugerując tytuł jakiegoś poradnika itd. Można pomagać na wiele sposobów. Wystarczy być otwartym na nowe możliwości.
Unikaj nadmiernego analizowania sytuacji
Pamiętaj, że pewnych rzeczy nie warto brać do siebie. Każdy z nas ma czasem zły dzień, a niektórzy ludzie są z natury marudni, nieuprzejmi i nieliczący się z innymi. Nieważne, co tacy ludzie robią i nieważne jak nam odpowiadają, nie bierz tego do siebie.
Staraj się nie analizować sytuacji przez uzasadnianie dlaczego rzeczy potoczyły się tak, a nie inaczej. Skupianie się na takich szczegółach tylko zniweczy Twoje wysiłki. Zamiast tego skoncentruj się na kolejnych krokach i budowaniu swojej pewności siebie za pomocą powtórek i konsekwentnego wysiłku.
Im częściej rozmawiasz z nieznajomymi, tym więcej pewności siebie nabierzesz. Zdobyte doświadczenie pomoże Ci zredukować uczucie niepokoju, a z czasem nabierzesz tyle pewności siebie, ile potrzeba do przeprowadzenia rozmowy z nieznajomą osobą bez większego wysiłku i wstrząsu emocjonalnego.
Zostań wolontariuszem, dołącz do jakiejś grupy
Prawdopodobnie nie ma lepszego sposobu na pokonanie nieśmiałości niż przyłączenie się do grupy osób, myślących w podobny sposób, mających podobne zainteresowania i pasje. Możesz dołączyć do osób, które zajmują się Twoim hobby, klubu czytelnika czy grupy dyskusyjnej w swojej okolicy. Bycie częścią takich społeczności, uczestniczenie w ich spotkaniach umożliwi Ci zdobycie większej pewności siebie w sytuacjach społecznych.
Jeśli jednak chcesz podnieść stawkę, to możesz dołączyć do grupy teatralnej gdzie odkryjesz swoje zdolności aktorskie. Inną opcją może być przyłączenie się do grupy nazywanej Toastmasters. Jest to światowa organizacja działająca na rzecz nauczania sztuki wystąpień publicznych. Przeznaczona dla osób na każdym poziomie. Nie tylko mówcy znajdą coś dla siebie w grupie tego typu, każdy, kto chce zwiększyć swoją pewność siebie, tam będzie miał szansę nad tym pracować.
Wspaniałą rzeczą w organizacjach Toastmasters jest fakt, że można się do grupy przyłączyć, ale nie ma obowiązku aktywnego uczestnictwa. Można brać udział w spotkaniach zgodnie ze swoimi możliwościami. Wszystko zależy od Ciebie. Dobrze jest najpierw usiąść i obserwować jak inni radzą sobie ze swoimi własnymi lękami związanymi z publicznymi wystąpieniami, a kiedy już będziesz gotowy, możesz zacząć się rozwijać w swoim własnym tempie. Da Ci to nie tylko szansę mówienia w otoczeniu grupy, ale również połączenia się z podobnie myślącymi osobami na poziomie osobistym.
Wreszcie, czasami najlepszym środowiskiem na nawiązywanie nowych kontaktów jest wolontariat. Świetną rzeczą wynikającą z tego rozwiązania jest fakt, że Twoja praca (czas poświęcany na wolontariat) jest doskonałą okazją do nabrania umiejętności społecznych. Nikt nie będzie Cię osądzał, nikt nie będzie Cię krytykował. Chodzi o większą sprawę i każda forma pomocy jest doceniana.
Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, kiedy tylko pokonasz nieśmiałość, otworzą się przed Tobą nowe możliwości. Chwyć je, wykorzystuj i doceniaj. Świat pełen jest niewykorzystanych okazji. To od Ciebie zależy czy powitasz je z otwartymi ramionami i wielkim uśmiechem na twarzy. Zostaw nieśmiałość w przeszłości i rozpocznij radośniejsze, ekscytujące i niezwykłe życie.
Czas na utrwalenie poznanych koncepcji
Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?
Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.
Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.
Rozwijaj się dalej: