Czy kiedykolwiek złapałeś się na tym, że zamiast wykonać ważne zadanie, spędzasz godziny na scrollowaniu mediów społecznościowych? Albo może odkładasz napisanie raportu, wybierając zamiast tego reorganizację szafy? Jeśli tak, to witaj w klubie prokrastynatorów!
Prokrastynacja to nawyk odkładania wykonania pewnych czynności na później. Robi to wielu z nas i nie ma to nic wspólnego z lenistwem. Zwykle nie umiemy po prostu znaleźć motywacji, by wziąć się do pracy i dlatego odwlekamy ją w czasie. Prokrastynację łatwo jest jednak pokonać, gdy tylko zrozumiemy jej złożone psychologiczne podłoże.
W tym wpisie zagłębimy się w fascynujący świat prokrastynacji. Odkryjemy, dlaczego nasz mózg woli krótkotrwałą przyjemność od długoterminowych korzyści. Poznamy zaskakujące strategie, które pomogą nam przezwyciężyć to podstępne zjawisko. Co więcej, zdemaskujemy popularne mity na temat prokrastynacji.
Przygotuj się na podróż pełną momentów 'aha!’ i praktycznych wskazówek. Niezależnie od tego, czy jesteś okazjonalnym prokrastynatorem, czy mistrzem odkładania spraw na później, ten wpis pomoże Ci zrozumieć i pokonać to wyzwanie. Gotowy, by wreszcie przestać prokrastynować…? Zaczynajmy!
Prokrastynacja – przyczyny
Dla każdego podejmowanego przez nas działania istnieje jakaś przyczyna – swoisty rodzaj wyzwalacza (trigger), który wpływa na nasze decyzje i zachowania, które mają konsekwencje zarówno krótko jak i długoterminowe. Niestety wielu z nas poddaje się tym wyzwalaczom zupełnie bezrefleksyjnie.
Dla osób, które są nieświadome tych wyzwalaczy, życie może być bardzo trudne do zarządzania. Z drugiej strony Ci, którzy potrafią zidentyfikować przyczyny np. swoich nawyków prokrastynacyjnych, mogą od razu podjąć stosowne kroki, które ich od nich uwolnią.
Na początek opiszę wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny wywołujące prokrastynacjię.
W czasie czytania zastanów się, przez które z nich Ty wpadasz w wir odkładania na później.
Prokrastynacja wynikająca z lęku
Lęk to pozornie niekontrolowany aspekt naszego życia, powodujący często dyskomfort i ból.
Przyjrzyjmy się teraz pięciu najbardziej powszechnym lękom prowadzącym do prokrastynacji.
Lęk przed sukcesem
Prokrastynacja bardzo często łączy się z lękiem przed sukcesem.
Lęk przed odniesieniem sukcesu sprawia, że Ty sam ustawiasz sobie przeskody i bariery na swojej drodze do osiągnięcia wymarzonego celu. Dzieję się tak z powodu wewnętrznej obawy przed zmianami i większymi oczekiwaniami np. ze strony pracodawcy, które mogą nastąpić w związku z odniesieniem potencjalnego sukcesu.
Lęk przed sukcesem naturalnie przeradza się w nawyki dezorganizacyjne i ogólny brak produktywności. Jeśli złapiesz się na tym, że próbujesz być zapracowanym zamiast po prostu skupić się na najważniejszych zadaniach, to jest to oczywista oznaka lęku przed sukcesem.
Lęk przed porażką
Lęk przed porażką przejawia się często w formie przekładania pracy do momentu, kiedy jest już za późno, żeby ją wykonać.
Kiedy boisz się porażki to znaczy, że borykasz się z poczuciem bycia niewystarczająco dobrym, nie spełniania czyichś oczekiwań lub własnych wysokich standardów, które sam sobie narzuciłeś.
To naturalnie prowadzi do wahania, a następnie do bezczynności (ze względu na przytłaczające emocje) lub zachęca do perfekcjonizmu, który sprawia, że spędzasz więcej czasu na wykonanie danej czynności niż jest to konieczne.
Lęk przed konfliktem
Czasami poddajemy się prokrastynacji, ponieważ obawiamy się możliwego konfliktu, który może wystąpić podczas wykonywania danego zadania.
Konflikt ten może być zewnętrzny, powiązany z innymi ludźmi, lub wewnętrzny, związany ze sprzecznymi interesami walczącymi o władzę w Twoim umyśle. Każdy z nich może Cię skutecznie powstrzymać przed osiągnięciem Twoich celów i doprowadzić do stanu prokrastynacji.
Lęk przed oceną
W tym przypadku odwlekasz, ponieważ martwisz się, co o Tobie, Twoim zachowaniu, decyzjach czy akcjach pomyślą inni ludzie.
Jeśli przyłapiesz się, że więcej czasu spędzasz na zamartwianiu się, co pomyślą inni, niż na wykonywaniu danego zadania, to jest to przejaw strachu przed byciem ocenianym.
Lęk przed nieznanym
Ten rodzaj lęku jest ściśle związany ze wszystkimi wyżej wymienionymi.
Cechą wspólną wszystkich powyższych lęków jest to, że w jakiś sposób odnoszą się do nieznanego.
Fakt, że nie wiemy co z naszych dzisiejszych decyzji wyniknie jutro sprawia, że nie podejmujemy odpowiednich kroków, w kierunku osiągnięcia naszych celów i zadań.
Kiedy dotyka nas lęk przed nieznanym, stajemy się bardzo ostrożni i niepewni na każdym kroku. W wielu przypadkach będziemy robić wszystko, aby tylko odwrócić naszą uwagę od zadania.
Bardzo często naszym podświadomym celem staje się uzyskanie pewności w danym momencie (co można osiągnąć za pomocą wykonywania małych, nieistotnych działań) w celu zapobiegnięcia niepewności związanej bardziej odległą przyszłością.
Prokrastynacja wynikająca z działania
Niektóre rodzaje prokrastynacji są napędzane poprzez nasze działania.
Jeśli nauczymy się rozumieć, a następnie podejmować te działania z innego punktu widzenia i perspektywy, to umożliwi nam to wtedy całkowite zrozumienie zjawiska cyklu prokrastynacyjnego dominującego nasze zachowania.
Przyjrzyjmy się niektórym z nich nieco bardziej szczegółowo.
Dążenie do perfekcjonizmu
Perfekcjonizm obejmuje wykonywanie skrupulatnych i zarazem nieistotnych działań, które w żaden sposób nie przybliżają nas do osiągnięcia pożądanego celu.
Perfekcjonizm przypomina chorobę podobną do anoreksji. Patrząc w lustro anorektycy widzą osobę otyłą, dlatego ciągle głodzą się, aby stracić te „kilka zbędnych kilogramów”. Wszyscy jednak wiemy, że jest to tylko iluzja w ich umyśle. Zupełnie podobnie jest w przypadku perfekcjonizmu.
Osoba dążąca do perfekcjonizmu nigdy nie jest zadowolona z tego, co robi. Ta sama czynność czy zadanie będzie przez nią wykonywana w kółko w celu osiągnięcia doskonałości. Niestety takie osoby nie zdają sprawy z tego, że perfekcjonizm jest czymś bardzo względnym, i każdy spostrzega go inaczej. To, co może wydawać im się niedoskonałe, może być idealne dla kogoś innego.
I wreszcie jeśli chodzi o perfekcjonizm, to należy zrozumieć, że z 20% naszych działań wyniknie 80% wyników. Na temat Zasady Pareto więcej informacja możesz uzyskać tutaj.
Nadmierne planowanie
Zjawisko to polega na marnowaniu czasu na planowanie czynności zamiast po prostu ich wykonywania.
Nie ulega wątpliwości, że planowanie jest bardzo ważnym aspektem podczas wyznaczania celów. Jeśli jednak na planowaniu Twoje działania się kończą, to musisz sobie zdać sprawę, że jest to śmiercionośna forma prokrastynacji, która będzie stopniowo odsuwać Cię od Twoich celów.
Najlepiej jeżeli wyznaczysz sobie konkretny czas i miejsce, gdzie stworzysz swój plan z konkretną listą kroków i działań jakie masz podjąć. Kiedy masz już plan nie wolno Ci patrzeć wstecz, lecz tylko przed siebie, koncentrując się na codziennych zadaniach i czynnościach.
Ciągłe analizowanie planów zabija motywację i kończy się prokrastynacją.
Przepracowanie
Czasami dopada nas prokrastynacja, ponieważ się przepracowujemy.
Nasze ciało to biologiczny mechanizm, zaprogramowany i uwarunkowany określonymi ograniczeniami. Kiedy jesteśmy przepracowani pozbawiamy się naszych cennych zasobów. Przychodzi wówczas okres zmęczenia, podczas którego niezależnie co zrobimy, nie uda się nam wyzwolić motywacji potrzebnej do kontynuowania naszej podróży ku osiągnięciu naszych celów.
Regularne przerwy w ciągu dnia są tutaj kluczowe.
Prokrastynacja wynikająca z nawyków
Nasza prokrastynacja może również wynikać z pewnych rytualnych nawyków i zachowań, których nie zauważamy, ponieważ ich wzorce są zakorzenione głęboko w naszej psychice.
Te nawyki samo-sabotażu mogą prowadzić do niekontrolowanej spirali prokrastynacji, co jest trudne do zrozumienia, ponieważ przyczyna tych zachowań, jest ukryta głęboko w naszej podświadomości.
Istnieje wiele nawyków, które mogą wywołać ten stan nieproduktywności .
Przyjrzyjmy się teraz trzem najczęściej spotykanym nawykom prokrastynacyjnym.
Posiadanie niemożliwych do zrealizowania oczekiwań
Nasze oczekiwania odzwierciedlają nas samych.
Nasze oczekiwania są jak barometry, które określają, gdzie znajdziemy się jutro, za tydzień, za miesiąc itd.
Wielu z nas ustawia sobie poprzeczkę tak wysoko w stratosferze, że brakuje jakiejkolwiek wiary, że uda się kiedykolwiek ją przeskoczyć.
To z kolei prowadzi do emocjonalnie negatywnych doświadczeń, które ciągną nas w przeciwnym kierunku wprost w spiralę prokrastynacji.
Dialog wewnętrzny wynikający z poczucia winy i wewnętrznego krytyka
Język, którym się posługujemy, jest nierozerwalnie połączony z emocjonalnymi wzorcami zachowania, a te z kolei są nierozerwalnie połączone z naszymi emocjami, więc często przejawiają się w codziennych czynnościach.
Niektórzy z nas wpadają w pułapkę odwlekania przez rozmowę wewnętrzną, pełną winy i krytyki, która osłabia motywację i prowadzi do głębokiego poczucia beznadziejności. Będąc w takim stanie, nie potrafimy znaleźć odpowiedzi potrzebnych nam w walce z cyklem prokrastynacji w efektywny sposób.
Niska samoocena
Rozmowa wewnętrzna pełna poczucia winy i ostrej krytyki wobec siebie samego w naturalny sposób prowadzi do regularnych napadów niskiej samooceny. Życie w takim stanie jest dużym wyzwaniem, ponieważ niemal wszystko staje się uciążliwym obowiązkiem i żmudną, niekończącą się walką.
Wszystko to kończy się prokrastynacją i czasem może mieć bardzo poważne konsekwencje jak np. depresja.
Prokrastynacja wynikająca z emocji
Z powodu ciągle zmieniających się wydarzeń i okoliczności w naszym życiu prokrastynacja czasami uruchamia się jako wynik głębokich przeżyć emocjonalnych, których doświadczamy każdego dnia.
Wiele z tych emocji spowodowanych jest codziennymi wyzwaniami, z którymi musimy się zmierzyć, lecz nie potrafimy nimi zarządzać w efektywny sposób. Nie będąc w stanie kontrolować wydarzeń zewnętrznych, doświadczamy emocji wprowadzających nas w stan prokrastynacji.
Uczucie przytłoczenia
Kiedy musimy się zmierzyć ze zbyt wieloma zadaniami i informacjami w tym samym czasie, to może wyzwolić to uczucie przytłoczenia. W miarę jak uczucie to przejmuje kontrolę, oczywistym zachowaniem będzie chęć wycofania się z przytłaczających nas zadań czy działań.
To z kolei prowadzi do napadów prokrastynacji, których będziemy doświadczać dopóki nie nauczymy się efektywnie zarządzać i organizować zadań i informacji, wywołujących ten stan.
Poczucie nieadekwatności
Czujemy się nieadekwatni, kiedy nie potrafimy sprostać wyzwaniom, problemom i przeszkodom, które życie rzuca nam pod nogi. To może doprowadzić do napadów prokrastynacji, czyli skupienia na zadaniach i czynnościach nieistotnych, a zarazem pochłaniających dużo naszego czasu.
Poczucie frustracji
Czujemy się sfrustrowani, kiedy stajemy w obliczu zadań i wyzwań, którym jak nam się wydaje potrafimy sprostać, lecz w rzeczywistości ciężko nam zarządzać nimi efektywnie. W rezultacie w naszym umyśle rodzi się uczucie frustracji.
Jako odosobniony stan, frustracja nie jest taka zła, dopóki nie pozwolimy, aby wzięła nad nami górę. Kiedy nasza frustracja wymyka się spod kontroli, doświadczamy lęku porażki, który może zniweczyć nasze działania.
Poczucie znudzenia
Ostatnim ze stanów, prowadzącym do napadów prokrastynacji, jest nuda.
Kiedy jesteśmy znudzeni, mamy tendencję do prokrastynacji. Na ogół jest to wywoływane łatwymi, powtarzającymi się czynnościami, które wykonujemy przez dłuższy okres czasu.
Aby pokonać ten stan, należy myśleć kreatywnie i urozmaicać nasze czynności za pomocą intelektualnej i emocjonalnej stymulacji. Kiedy dane zadanie jest zabawne to zawsze chętnie je wykonamy!
Prokrastynacja wywołana brakiem
Niektórych form prokrastynacji doświadczamy, ponieważ w naszym życiu brakuje czegoś konkretnego.
Mogą to być bardzo proste rzeczy, które bierzemy za pewnik, lub mogą mieć związek z głębszymi psychologicznymi tendencjami, które musimy się nauczyć kontrolować i pracować nad nimi w efektywny i wydajny sposób.
Brak umiejętności koncentracji
Przyczyną prokrastynacji może być brak umiejętności koncentracji czy skupiania uwagi.
Dzieje się tak, kiedy staramy się skupić na zbyt wielu rzeczach naraz, kiedy naszą uwagę rozprasza mnóstwo innych rzeczy, i kiedy nasze cele nie zostały jasno sprecyzowane.
Brak pewności siebie
Przyczyną prokrastynacji może być brak wiary w siebie, w swoje zdolności, umiejętności, wiedzę, doświadczenie czy po prostu brak wiary, że potrafimy doprowadzić dane zadanie do końca. Pewność siebie jest jednak stanem umysłu, który można wypracować.
Najpierw zidentyfikuj te obszary, w których nie czujesz się pewny i narysuj plan działania w celu zwiększenia pewności siebie w tych dziedzinach swojego życia.
Brak wystarczających zasobów
Przyczyną prokrastynacji może być brak wystarczających zasobów, niezbędnych do osiągnięcia celu.
Jeżeli przyczyną prokrastynacji jest brak zasobów, to należy spędzić trochę czasu na zgromadzenie środków potrzebnych do ukończenia danego zadania.
Mogą być nimi odpowiednie: narzędzia, umiejętności, wsparcie innych ludzi czy zdobycie większego doświadczenia w danej dziedzinie. Po prostu zrób co należy, by osiągnąć swój cel czy zadanie.
Brak celu i kierunku
Przyczyną prokrastynacji może być brak celu i poczucia kierunku.
Kiedy nie mamy określonego kierunku, ciężko znaleźć nam właściwą drogę i spędzamy zbyt dużo czasu na nieistotnych czynnościach, które nie przynoszą żadnych rezultatów. Może to prowadzić do okresów kiedy, to jesteśmy z bardzo zajęci i tracimy nasza cenną energię na zajęcia prokrastynacyjne niemające żadnego prawdziwego celu czy wartości.
Niespełnione oczekiwania życiowe i okoliczności
Kiedy nie czujemy się spełnieni w pewnych aspektach naszego życia, może to prowadzić do nietypowych szkodliwych zachowań, które wpływają na zjawisko prokrastynacji. Fakt, że nie czujemy się spełnieni w związku, w karierze zawodowej czy ogólnie w życiu, może odciągać naszą uwagę od czynności, które doprowadziłyby nas do sukcesu w innych dziedzinach.
Jeśli uczucia braku satysfakcji w danej dziedzinie życia przytłacza Cię, to musisz skupić się na znalezieniu szczęścia i spełnienia w tej dziedzinie, lub zdobyć dystans do tych doświadczeń i skupić się na konkretnych zadaniach.
Programowanie w dzieciństwie
I na koniec, prokrastynacja może również ewoluować poprzez szereg powiązanych ze sobą doświadczeń z dzieciństwa, które są naturalnie zakodowane w naszym umyśle w wieku i czasie, kiedy myśleliśmy, że nie może być inaczej. Obejmuje to podświadome doświadczenia, z którymi zmagamy się przez całe życie.
Jak pokonać prokrastynację? – Czyli tworzenie niepowstrzymanej motywacji
Tak samo jak w przypadku prokrastynacji, motywację można wywołać za pomocą konkretnych środków i procesów, które mogą nam pomoc w zwalczeniu stanów bezproduktywnych.
W tej części zostaną omówione wewnętrzne i zewnętrzne bodźce odpalające motywację. Ponadto, zastanowimy się jak można natychmiastowo wykorzystać teorie dotyczące motywacji tak, aby przełamać cykl prokrastynacyjny.
Rodzaje motywacji
Istnieją dwa rodzaje motywacji, które inspirują nas do aktywnego działania. Ważne jest dokładne zrozumienie tych dwóch rodzajów motywacji, żeby w pełni zrozumieć strategie motywacyjne opisane niżej w tym poście.
Przyjrzyjmy się zatem dokładnie każdej z nich.
Motywacja wewnętrzna
To stan, w którym motywacja wynika z osobistego zadowolenia lub poczucia obowiązku. Motywujemy się wewnętrznie, aby znaleźć osobistą korzyść, zadowolenie czy uznanie dotyczące wykonywanego zadania.
Motywacja zewnętrzna
To stan, w którym motywacja wynika z przedmiotów, innych ludzi czy otaczającego nas środowiska. Motywujemy się zewnętrznie, kiedy nasze zadanie czy czynność przynosi korzyści innym, ma skutek w dobrach materialnych czy przynosi nam inne profity.
Motywacja wynikająca z nagrody
W ciągu ostatnich stu lat, badania psychologiczne udowodniły nam wielokrotnie, że wykorzystanie nagrody, jako narzędzia mającego na celu wzmacnianie pożądanych zachowań, w istocie pomaga osiągnąć wysoki poziom motywacji (nie jest to prawdą we wszystkich przypadkach, kiedy np. podejmowane są zadania twórcze).
Nagrody muszą być jednak konsekwentnie wzmacniane i w bliskiej odległości do działań, które nagradzamy.
Więc jak to się ma do motywacji długoterminowej?
W zasadzie oznacza to, że należy stworzyć cały proces nagradzania – konsekwentnie i wytrwale – podczas osiągania konkretnych celów i zadań.
Motywacja wynikająca z celu
Wyznaczanie celów jest bardzo ważnym elementem naszego życia.
Dzięki jasno określonym celom wzbudzisz w sobie motywację, która będzie Cię 'popychała’ w kierunku ich realizowania.
Twoje cele muszą być konkretne, osiągalne, o umiarkowanym stopniu trudności. Potrzebujesz pracować nad osiągnięciem ich podejmując małe, konsekwentne i spójne kroki.
Motywacja wynikająca z potrzeb
Nasze ludzkie potrzeby to generalnie aspekty psychologiczne naszego życia głęboko w nas zakorzenione i które staramy się zaspokoić podczas naszych codziennych czynności. Kiedy nasze czynności zaspokajają każdą z tych potrzeb, to czujemy się bardziej zmotywowani i zainspirowani.
Z drugiej strony jednak, kiedy ludzkie potrzeby nie zostają zaspokojone codziennymi czynnościami i zachowaniami, to ciężko nam znaleźć motywację, której potrzebujemy każdego dnia. Co więcej, może prowadzić to do prokrastynacji i obniżenia naszej samooceny.
Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo każdej z naszych potrzeb, aby łatwiej je było włączyć do naszego życia i podnieść poziom motywacji.
Czytając tę część wpisu pamiętaj, że w celu osiągnięcia wysokiego poziomu motywacji, musisz włączyć w każde zadanie czy zajęcie tak wiele ludzkich potrzeb, jak tylko jest to możliwe.
Zaspokajanie potrzeby pewności
Kiedy jesteśmy pewni naszego wyniku, to z łatwością znajdujemy motywację, aby wytrwać mimo przeszkód i wyzwań, stojących na naszej drodze.
Fakt, że dany cel jest w zasięgu naszej ręki dodaje nam pewności siebie, że wszystko dobrze się skończy.
Aby zaszczepić w sobie poczucie pewności, należy pracować nad sprecyzowaniem swoich celów i założeń, i wykorzystać swoje słabości, umiejętności i zasoby, które pomogą nam zdobyć więcej pewności siebie podczas podejmowania danego zadania.
Zadaj sobie pytanie:
Czy zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie pewności siebie?
Jeśli nie, to znajdź sposób, aby to poczucie pewności siebie włączyć w cel czy zadanie, nad którym pracujesz.
Zaspokajanie potrzeby niepewności
Pewna dawka niepewności jeśli chodzi o nasz wynik, może zrodzić zaintrygowanie, podekscytowanie i motywację do wytrwania pomimo wszystkich przeszkód i wyzwań, które możemy napotkać na naszej drodze.
W pewnym sensie przeczy to pierwszej potrzebie, ale po głębszej analizie okazuje się, ze faktycznie pewna dawka niepewności jest jak najbardziej potrzebna, w przeciwnym przypadku dopadnie nas nuda, która z kolei doprowadzi nas do prokrastynacji.
Aby zaszczepić w sobie to poczucie niepewności, musisz pracować nad urozmaicaniem zadań czy zajęć w sposób, który wniósłby nieco podekscytowania w Twoje codzienne czynności.
Zadaj sobie pytanie:
Czy zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie niepewności i podekscytowania?
Jeśli nie, to należy znaleźć sposób, aby to poczucie niepewności włączyć w cel czy zadanie, nad którym pracujesz, w przeciwnym razie zostaniesz przytłoczony nudą.
Zaspokajanie potrzeby połączenia
Kiedy czujemy wewnętrzne połączenie z wynikiem, do którego dążymy, to nasza motywacja rośnie w naturalny sposób.
Połączenie z naszym wynikiem oznacza znalezienie znaczenia i celu każdej czynności, której się podejmujemy.
W celu zaszczepienia w sobie uczucia połączenia, należy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego chcemy osiągnąć dany cel. Im więcej odpowiedzi dlaczego, tym większe poczucie połączenia i motywacji, które rosną w związku z danym zadaniem czy czynnością.
Zadaj sobie pytanie:
Czy dane zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie połączenia?
Jeśli nie, to należy znaleźć sposób, aby poczucie połączenia włączyć w dany cel czy zadanie, nad którym pracujemy, w przeciwnym przypadku nasze odłączone uczucia i emocje będą prowadzić do braku skupienia i prokrastynacji.
Zaspokajanie potrzeby znaczenia
Kiedy czujemy, że nasze osiągnięcie ma znaczenie i jest dla nas ważne, to nasza motywacja rośnie w naturalny sposób, pomimo przeszkód i wyzwań stojących na naszej drodze.
W celu stworzenia znaczenia, należy wyznaczyć sobie konkretny cel, wizję czy osiągnięcie, które sprawi, że poczujemy się ważni i dumni.
Im większy jest nasz cel czy wizja i im bardziej sprawia, że czujemy się dumni i ważni, tym większą mamy motywację.
Zadaj sobie pytanie:
Czy dane zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie znaczenia?
Jeśli nie, to należy znaleźć sposób, aby poczucie znaczenia włączyć w dany cel czy zadanie, nad którym pracujemy, w przeciwnym przypadku możemy ulec prokrastynacji.
Zaspokajanie potrzeby rozwoju
Kiedy czujemy, że dzięki naszemu działaniu rozwijamy się, to nasza motywacja rośnie w naturalny sposób, pomimo przeszkód i wyzwań stojących na naszej drodze.
W celu stworzenia poczucia rozwoju, należy przyjrzeć się naszym celom i zadaniom z perspektywy długoterminowej.
Zasadniczo należy zgromadzić wszystkie doświadczenia związane z uczeniem się, nawet te, wynikające z bardzo nudnych i żmudnych zadań, a następnie wyobrazić je sobie w przyszłości, by sprawdzić jak będziemy mogli wykorzystać to nowe doświadczenie i informacje do naszych długoterminowych celów i zadań.
Z początku może to być trudne, jeśli jednak odpowiednio się skupimy, znajdziemy znaczące doświadczenia związane z nauką i okazje do rozwoju w każdej czynności, której się podejmujemy.
Zadaj sobie pytanie:
Czy dane zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie rozwoju?
Jeśli nie, to znajdź sposób, aby poczucie rozwoju włączyć w dany cel czy zadanie, nad którym pracujesz, aby nie ulec prokrastynacji.
Zaspokajanie potrzeby wnoszenia wartości w otaczający nas świat
Kiedy czujemy, że nasze osiągnięcie wnosi wkład w otaczający nas świat, to nasza motywacja rośnie w naturalny sposób, pomimo przeszkód i wyzwań stojących na naszej drodze.
W celu zbudowania poczucia wnoszenia czegoś wartościowego, należy rozszerzyć swoją perspektywę i pole widzenia na zewnątrz i wewnątrz siebie. W tym przypadku należy upewnić się, czy dane zadanie lub czynność wpłynie na innych i na otaczający nas świat w wartościowy sposób.
Może to być trudne do zauważenia jako, że podejmujemy się drobnych i nieistotnych zadań. Jednakże, przy odrobinie wysiłku, nawet pozornie nieistotne wydarzenia czy czynności mogą wpłynąć na świat w sposób nieoczekiwany. Teoria ta znana jest jako Efekt Motyla.
Zadaj sobie pytanie:
Czy dane zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie wnoszenia czegoś wartościowego?
Jeśli nie, to należy znaleźć sposób, aby poczucie kontrybucji włączyć w dany cel czy zadanie, nad którym pracujesz, w przeciwnym przypadku możesz ulec prokrastynacji.
Zaspokajanie potrzeby rozrywki
Kiedy czujemy, że nasze osiągnięcie prowadzi do odrobiny śmiechu czy zabawy, to nasza motywacja rośnie w naturalny sposób, pomimo przeszkód i wyzwań stojących na naszej drodze.
Aby poczuć zaspokojenie potrzeby rozrywki, zastosuj burzę mózgów „jak włączyć odrobinę rozrywki w swoje zadania czy czynności”.
Zadaj sobie pytanie:
Czy dane zadanie lub czynność, będące przyczyna prokrastynacji, daje mi poczucie rozrywki?
Jeśli nie, to należy znaleźć sposób, by poczucie rozrywki włączyć w dany cel czy zadanie, nad którym pracujesz, w przeciwnym przypadku możesz ulec prokrastynacji..
Zaspokajanie potrzeby wolności
Kiedy czujemy, że nasze osiągnięcie prowadzi do poczucia wolnością, to nasza motywacja rośnie w naturalny sposób, pomimo przeszkód i wyzwań stojących na naszej drodze.
W celu zbudowania poczucia wolności, należy utrzymać zdroworozsądkowy dystans do swoich codzienne zajęć czy zadań. W przeciwnym razie poczucie wolności rozwieje się i zostaniemy przytłoczeni prokrastynacją.
Należy skupić się na zaplanowaniu regularnych przerw i uczeniu się nowych umiejętności, które pomogą nam lepiej zarządzać czasem, zadaniami i innymi czynnościami.
Zadaj sobie pytanie:
Czy dane zadanie lub czynność, będące przyczyną prokrastynacji, daje mi poczucie wolności?
Jeśli nie, to należy znaleźć sposób, by poczucie wolności włączać w dany cel czy zadanie, nad którym pracujesz, w przeciwnym przypadku zostaniemy przytłoczeni uczuciami niepokoju, frustracji i stresu, co z kolei doprowadzi nas do prokrastynacji.
Zaspokajanie potrzeby władzy
Potrzeba władzy jest ściśle związana z potrzebą znaczenia i nie wymaga dalszych wyjaśnień.
Sprzeczne interesy umysłu
Sprzeczne interesy naszego świadomego i podświadomego umysłu mogą być w wielu przypadkach przyczyną przeciwstawnych motywacji naszego zachowania. W jednej chwili może to wepchnąć nas w spiralę prokrastynacji, aby za chwilę wsadzić do szybko wznoszącej się windy motywacji.
Konflikty te zależą od tego, jak nasz umysł został uwarunkowany do myślenia i radzenia sobie z różnymi wydarzeniami i okolicznościami w danym czasie.
Krok po kroku do natychmiastowej motywacji
Ustaliwszy w jaki sposób uruchamiana jest motywacja, przyjrzyjmy się bliżej procesowi motywacji oraz możliwie najlepszym wykorzystaniu jej do pozbycia się nawyków prokrastynacyjnych w naszym sposobie myślenia i zachowania.
W tej części wpisu znajdziesz sprawdzony i wypróbowany proces, który pomoże Ci przejąć kontrolę nad swoimi myślami, decyzjami, czynnościami i zachowaniami, i jednocześnie pomoże w rozbudzeniu motywacji, dzięki której osiągniesz swój cel.
Etap analizy
Pierwotnym celem tego etapu jest zidentyfikowanie psychologicznych i rzeczywistych bodźców, które wpędzają cię w spiralę prokrastynacji, albo dają kopa motywacyjnego.
Etap ten zasadniczo sprowadza się do procesu tworzenia dokładnego rejestru zdarzeń(prowadzenie dziennika), mającego na celu pomoc w całkowitym zrozumieniu nawykowych wzorców zachowań.
Stworzenie dziennika rejestru zdarzeń
Nasz dziennik w którym zapisujemy kolejne zdarzenia powinien składać się z analizy naszych czterech kluczowych zmiennych, które początkowo należy mierzyć przez tydzień.
Po pierwsze, należy zapisywać na bieżąco co 15 min zadania i aktywności, wykonywane w ciągu dnia.
Po drugie, przy każdej aktywności powinieneś zidentyfikować ilość posiadanych zasobów energetycznych. Oznacza to po porostu zapisanie czy jesteś na wysokim, średnim, czy niskim poziomie energii w danej chwili.
Po trzecie, należy zwracać uwagę na jakiekolwiek wyzwalacze prokrastynacji lub momenty w ciągu dnia, kiedy trudno nam znaleźć motywację. Kiedy już je zidentyfikujesz, zanotuj je w swoim dzienniku.
Na koniec, zróbmy to samo z bodźcami wywołującymi motywację. Mogą to być przypadkowe uczucia, osoby, czynności czy wydarzenia dające Ci energię potrzebną do rozpoczęcia działania.
Kiedy już ukończysz swój tygodniowy rejestr zdarzeń (dziennik), poświęć trochę czasu na przeanalizowanie danych i zidentyfikowanie nawykowych wzorców zachowań, prowadzących do czynności i działań podjętych w danym czasie. Następnie należy wykorzystać wyniki tej analizy do wykonania kolejnych kroków procesu motywacyjnego.
Etap myślenia
Na początku naszego rozpracowywania cyklu prokrastynacji, bardzo ważne jest, aby poświęcić temu etapowi wystarczającą ilość czasu, uwagi i wysiłku.
W miarę tego, jak stajemy się lepszymi myślicielami, to szybciej będziemy w stanie przejść przez ten etap. Jednakże, jeśli robisz to po raz pierwszy, niezbędne jest przejście każdego kroku tego procesu dokładnie jak jest to opisane poniżej.
Każdy pod-etap jest ważny i pomaga stworzyć nam dokładny i całkowity proces, który wzmocni Twoją motywację.
Ustalanie celów na papierze
Ustalanie motywujących i inspirujących celów, zapisanych na kartce papieru, to kluczowy proces mający na celu pomóc Ci w osiągnięciu długoterminowej motywacji.
Proces ustalania celów obejmuje konkretne zasady, których należy przestrzegać, aby uruchomić głębokie stany pasji i pędu.
Wizualizacja celów
Wizualizacja pomaga nam w niesamowity sposób rozwinąć wyobraźnię, i zarazem motywację, dzięki której nabieramy tempa w osiąganiu naszych celów i zamierzeń.
Badania psychologiczne konsekwentnie pokazują, że ludzki umysł nie zauważa różnic między przedmiotami wizualizowanymi w naszym umyśle, a przedmiotami fizycznie postrzeganym w rzeczywistym świecie.
Wizualizując sobie wcześniej nasze osiągnięcie, zasiejemy ziarno długotrwałej motywacji w naszym umyśle, zanim nawet podejmiemy jakikolwiek krok w tym kierunku.
Nie racjonalizuj
Na tym etapie unikaj racjonalizacji i nieproduktywnego sposobu myślenia, stanowiących przeszkodę w osiągnięciu celów.
Mamy tendencje do prokrastynacji podczas wielu zadań i czynności tylko dlatego, że racjonalizowanie wymaga od nas bycia lepszym i lepszym.
Należy zrozumieć, że ciągłe wymówki to irracjonalne projekcje, nieistniejące w rzeczywistym świecie. Zapomnijmy o nich i dążmy do przodu, do osiągnięcia naszych celów.
Oto kilka przykładów irracjonalnych myśli i projekcji, prowadzących do nawyku prokrastynacji:
W tej chwili nie jest to takie ważne…
Czy na pewno będzie mi to potrzebne?
Nie wiem, co robić…
Jestem po prostu zmęczony…
To jest zbyt trudne, ponieważ…
To zajmuje za dużo czasu, ponieważ…
Zrobię to jutro, ponieważ…
Zadawanie skutecznych pytań
Zadawanie skutecznych pytań nastawionych na rozwiązanie, korzyści i proaktywne działania, ma na celu pomoc w sprecyzowaniu naszych celów, zadań, aktywności i zamierzeń.
Pytania to zasadniczo narzędzia, mające nam pomóc w skierowaniu naszego umysłu na promocję głębszej i dłużej trwającej motywacji.
Spójrzmy na nasze pytania nastawione na rozwiązanie jak na źródło pokarmu, podtrzymującego odpowiedni poziom naszej motywacji.
Nieustanne zadawanie pytań nastawionych na rozwiązanie zainspiruje nas i pomoże nam w osiągnięciu naszych celów i zamierzeń. Jeśli jednak zadamy pytania nastawione na prokrastynację i problemy, to nasz poziom motywacji znacznie zmaleje.
Zyskaj dźwignię dzięki przyjemności i bólowi
Zasada przyjemności i bólu pomoże w zdobyciu dźwigni, która pomoże w pokonaniu nawyków prokrastynacyjnych.
Właściwie, to czy wiedzieliście, że przyjemność i ból określają nasze zachowanie każdego dnia?
W zasadzie podejmujemy działania z powodu natychmiastowej lub odroczonej w czasie przyjemności, która może wyniknąć z danej aktywności. Z drugiej jednak strony, działamy, albo unikamy działania, z powodu spodziewanego natychmiastowego bólu lub odłożonego w czasie, z którym utożsamiamy dane doświadczenie.
Dla celów motywacji, należy znaleźć sposób połączenia odczuwania przyjemności z działaniami, których trzeba się podjąć, aby iść do przodu w życiu oraz sposób na utożsamianie bólu i straty z prokrastynacją. Zasadniczo wszystko to sprowadza się do odpowiednich rodzajów pytań i do wizualizacji potencjalnych wyników utożsamianych z tymi doświadczeniami.
Etap przygotowania
Dopóki nie przygotujemy się odpowiednio do czynności, których chcemy się podjąć, to możemy doświadczyć niezdecydowania, czyli kolejnej przyczyny prokrastynacji i obniżenia motywacji.
Przed podjęciem jakichkolwiek działań, upewnijmy się najpierw, że posiadamy odpowiednie narzędzia, umiejętności, wsparcie i źródła, potrzebne do danej aktywności. Są to ważne czynniki, ponieważ pomagają one w zbudowaniu długotrwałej pewności siebie, przez przygotowanie nas na możliwe przeszkody i wyzwania, na które możemy się natknąć.
Twoje narzędzia
Czasami poddajemy się prokrastynacji, ponieważ zwyczajnie nie poświęciliśmy wystarczająco dużo czasu na przygotowanie narzędzi potrzebnych do skutecznego poradzenia sobie z danym zadaniem.
Dowiedzmy się najpierw dokładnie jakich narzędzi będziemy potrzebować, aby utrzymać odpowiednio tempo podczas wykonywania danego zadania.
Narzędzia w zasadzie oznaczają fizyczne przedmioty, które będą Cię motywować do szybkiego ukończenia danego zadania.
Twoje umiejętności
Brak pewności siebie czy niska samoocena, może oznaczać, że brakuje nam jakiejś umiejętności potrzebnej do wykonania danego zadania w wydajny i efektywny sposób.
Poświęć trochę czasu i rozłóż na czynniki pierwsze zadanie będące przyczyną prokrastynacji. Zastanów się jakie umiejętności powinieneś rozwinąć, aby zdobyć nieco więcej pewności siebie.
Kiedy już ustalisz, co jest Ci potrzebne, spędź trochę czasu na rozwoju swoich umiejętności. Pamiętaj jednak, że nie musisz być ekspertem w danej dziedzinie, by powrócić do swojego zadania. Wszystko co jest wymagane, to odrobina wiedzy i doświadczenia, a to skutecznie pomoże Ci w zdobyciu pewności i wiary w siebie, oraz wiary w możliwość przełamania cyklu prokrastynacyjnego.
Twoja grupa wsparcia
Czasami poddajemy się prokrastynacji, ponieważ nie mamy odpowiedniego wsparcia, które utrzymałoby naszą motywację na odpowiednim poziomie.
Poświęć odrobinę czasu na stworzenie mocnego i niezawodnego wsparcia ze strony ludzi, grupy, rodziny czy przyjaciół, a potem skorzystaj z ich pomocy w momencie kiedy potrzebujesz motywacji.
Wszyscy mamy tendencje do utraty skupienia i schodzenia ze ścieżki prowadzącej do naszych celów. W takich momentach, jeśli nie mamy mocnego i niezawodnego wsparcia od naszych znajomych, mogą nas dopaść okresy prokrastynacji.
Podczas tego etapu procesu motywacyjnego, należy zidentyfikować typy ludzi w naszym kręgu, którzy mogliby pomóc nam w przebrnięciu przez dane zadanie z sukcesem.
Znajdź takie osoby, u których nasza słaba strona jest ich mocną stroną, lub takie, które mają wiedzę na tematy obce dla nas i poproś je o pomoc w rozwiązaniu problemów, z którymi się zmagasz.
Czasami wystarczy mieć partnera, przypominającego nam dlaczego dany cel czy zadanie jest ważne dla naszego szczęścia i spełnienia. W innych przypadkach ktoś, kto nas wysłucha i przedstawi nam inny punkt widzenia, co otworzy nam oczy na nowe doświadczenia i zrozumienie. I tu przydatnym może okazać się Life Coach.
Inne niezbędne zasoby
Wreszcie, zidentyfikuj inne zasoby, potrzebne do przejścia ze stanu prokrastynacji do długotrwałej motywacji.
Etap motywacji
Na etapie motywacji postaraj się wykorzystać jak najwięcej narzędzi, technik i strategii omówionych w tym poście.
Działanie bez motywacji jest bezowocne i nie będzie wystarczająco pomocne w budowaniu odpowiedniego tempa potrzebnego do osiągnięcia celów.
Pomyśl o swoim działaniu jak o kuli do kręgli. Bez motywacji nie będziesz w stanie rzucić jej z siłą pozwalającą na powalenie wszystkich kręgli. Jednak, mając wystarczającą motywację, znajdziesz w sobie tyle skupienia i siły, że powalisz wszystkie kręgle za pierwszym razem.
Etap działania
Ostatni etap wymaga podjęcia działania i realizowania założonych celów i planów.
Z pozoru, proces ten wydaje się całkiem łatwy, ale sam będąc skłonnym do prokrastynacji wiem, że łatwo paść ofiarą bezczynności, jeśli podejdziemy do codziennych zadań z niewłaściwej strony.
Poniższe siedem sugestii pomoże Ci w zapewnieniu odpowiedniego zaplecza i zrozumienia potrzebnego do przejścia przez ten etap bez prokrastynacji.
Niedoskonałe działania
Twoje działanie może być niedoskonałe. Może to być trudne dla kogoś, kto jest perfekcjonistą, ale jeśli starasz się przełamać cykl prokrastynacyjny, to musisz być nieco mniej dokładny i podchodzić do każdego zadani ze świadomością, że nie musisz go wykonać idealnie.
Niedoskonałość nie oznacza bycia niedbałym. Oznacza to raczej bycie dokładnym podczas planowania i działania, dopóki nie przeszkadza to z osiągnięciem danego celu czy zadania, wcześniej zaplanowanego na kartce papieru.
Jeśli skupiasz się na drobnych rzeczach, których inni nawet nie zauważają, to jest to oznaka perfekcjonizmu, czyli formy prokrastynacji.
Podział działania na mniejsze etapy
Twoje działania muszą być rozłożone na małe etapy.
W wielu przypadkach wpadamy w pułapkę prokrastynacji, ponieważ dane zadanie przytłacza nas. Główną przyczyną tego uczucia przytłoczenia jest fakt, że czujemy się niezdolni do poradzenia sobie z danym zadaniem w efektywny sposób, który dałby nam poczucie kontroli i pewności siebie.
W celu pokonania uczuć przytłoczenia, upewnijmy się najpierw, że potrafimy rozbić większe cele, zadania czy działania na mniejsze etapy, z którymi łatwiej sobie poradzimy.
Usposobienie pasjonata
Twoje działania muszą być ubarwione pasją. Oznacza to, że musisz być podekscytowani i nastawiony entuzjastycznie do każdego zadania, którego się podejmujesz. Może wymagać to nieco wysiłku i kreatywności, ale będzie zmierzało w kierunku budowania motywacji.
Ukierunkowanie na proces
Twoje działania musza być ukierunkowane na proces.
W wielu przypadkach skupiamy się zbyt dokładnie i całkowicie na ukończeniu zadania czy planu tak, że zaniedbujemy nasze codzienne obowiązki i zadania. To kolejna forma prokrastynacji.
Posiadanie dużych i ekscytujących celów jest bardzo ważne i buduje motywację. Jednakże, niektórzy z nas skupiają się czasami za bardzo na większej perspektywie i dlatego zaniedbują codzienne mniejsze zadania, które pomagają osiągnąć końcowy cel.
Ważne jest, abyś się nie zgubił w swoim umyśle i skupił się na chwili obecnej i na zadaniach, prowadzących do większych celów.
Potrzeba rozrywki
Im więcej zabawy tym lepiej.
Jeśli wykonywanie danego zadania sprawia nam przyjemność, czas szybko mija, a my stajemy się niewiarygodnie produktywni i wydajni. Dlatego przeprowadź burzę mózgu jak uczynić swoją podróż w kierunku osiągnięcia większych celów przyjemną i pełną zabawy.
Najpierw najtrudniejsze zadanie
Bardzo często przyczyną naszej prokrastynacji są trudne zadania, dlatego ciągle odkładamy je na później.
Kiedy dotrzemy do etapu działania, musimy najpierw skupić się na uporaniu się z najcięższym i najtrudniejszym zadaniem. Dzięki temu uwolnisz swój umysł od niepotrzebnych myśli, skupionych wokół niewykonanego zadania, kiedy starasz się je zignorować.
Trudne czy żmudne zadanie, będące przyczyną naszej prokrastynacji, obciąża nasze myśli i poziom energii. Im dłużej te zadania będą obciążać Twój umysł tym mniejsza będzie Twoja produktywność, co oznacza, że będziesz bardziej podatny na prokrastynację – sabotującą prawdopodobnie inne zadania podczas tego procesu.
Kluczem tu jest pozbycie się niepotrzebnych myśli tak szybko jak jest to możliwe, zanim przesiąknie nimi cały umysł i zainfekują inne zadania.
25-minutowa technika produktywności (technika pomodoro)
Bardzo często nie możemy się zmotywować, aby zacząć jakieś nowe zadanie lub czynność. Prawdopodobnie jest to najtrudniejszy i żmudny krok, który należy podjąć. Jednakże, kiedy już zaczniemy, szybko może okazać się, że płynnie poruszamy się w kierunku danego celu, nasze myślenie poprawia się, a poziom motywacji rośnie.
Postanów sobie poświęcić 25 minut na rozpoczęcie zadania. Wystarczy ustawić czasomierz na 25 minut i całkowicie zaangażować się w zadanie lub czynność bez odrywania się od niego. Następnie zrób sobie 5 minutową przerwę i znów wróć do zadania na kolejne 25 minut, itd.
Pracując w ten sposobu i używając tego procesu Twój poziom motywacji znacznie wzrośnie, a to zachęci Cię do kontynuowania pracy nad zadaniem.
Innym ciekawym zjawiskiem psychologicznym, który można zaobserwować podczas tego procesu to fakt, że podczas 5 minutowej przerwy nasz nieświadomy umysł ciągle pracuje poszukując odpowiedzi na pytania, które pozwolą nam rozwiązać zadanie. To główny powód, dla którego nasza motywacja rośnie po każdym 25 minutowym cyklu. Wypróbuj tą technikę, a mile zaskoczysz się wynikami.
Utrzymanie strategii motywacyjnych
Nasza motywacja to bardzo delikatna rzecz, która może się bardzo szybko całkowicie zniknąć w obliczu niesprzyjających sytuacji, które mogą się pojawić w naszym życiu. Biorąc to pod uwagę, należy zrozumieć, że dopóki nie pracujemy nad budowaniem i rozwijaniem naszych umiejętności do samo-motywacji przed dłuższy okres czasu, to będzie nam ciężko pozostać zmotywowanymi i produktywnymi w przypadku nieoczekiwanych wyzwań i komplikacji.
W dalszej części zostaną omówione niektóre z kluczowych strategii, narzędzi, umiejętności i cech, które należy pielęgnować, w celu utrzymania długofalowej motywacji.
Rozwijanie zestawu umiejętności ułatwiających życie
W celu utrzymania poziomu motywacji na odpowiednio wysokim poziomie, pomocne mogą okazać się umiejętności ułatwiające życie, które umożliwią efektywniejsze zarządzanie codziennymi zadaniami i akcjami.
Umiejętności te nie tylko poprawią Twoją wydajność, ale też ograniczą poczucie nudy, przytłoczenia i niskiej samooceny. Równocześnie poprawią one Twoje skupienie, pewność siebie i ukierunkowanie na cel, zaopatrując Cię tym samym w narzędzia i zasoby potrzebne do efektywnego przełamania cyklu prokrastynacyjnego.
Zarządzanie czasem
Zarządzanie czasem ułatwi lepsze zarządzanie zadaniami i czynnościami związanymi z celami i planami.
Kiedy kontrolujemy nasz czas, poziom motywacji wzrasta i osiąga tempo potrzebne do efektywnego poradzenia sobie z wyzwaniami i przeszkodami, stojącymi na naszej drodze.
Umiejętność zarządzania czasem pomoże Ci w poradzeniu sobie ze zwalczaniem stresu, zmartwienia, niepokoju, przytłoczenia i frustracji, które prowadzą do prokrastynacji.
Organizacja i systematyzacja
Te dwie umiejętności to dwie naturalne pochodne wynikające z zarządzania czasem. Obejmują poświęcanie czasu na organizowanie, upraszczanie i systematyzację naszych zadań, czynności, materiałów, narzędzi oraz sieci wsparcia w sposób, który zwiększy motywację i produktywność.
Organizacja naszej pracy i środowiska nauki powinna być dokonana w taki sposób, aby nasze codzienne czynności były wydajne i efektywne, co podniesie poziom motywacji, a co za tym idzie będziemy mieli poczucie satysfakcji i spełnienia.
Biorąc to wszystko pod uwagę, postarajmy się dowiedzieć się więcej na temat metod i strategii, które możemy wykorzystać do organizowania i systematyzacji naszego środowiska, co z kolei wzmocni poziom naszej motywacji.
Pielęgnacja motywacji
Pielęgnowanie pięciu poniższych kluczowych cech motywacji w swoim umyśle i codziennych czynnościach jest bardzo ważne, jeśli chcesz poszerzyć i rozwijać poziom motywacji.
Entuzjazm
Kiedy jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do danego zadania, to prokrastynacja nam nie grozi. Entuzjazm jest budowany w naturalny sposób na podstawach przedstawionych w tym poście.
Jeżeli chcesz go jeszcze bardziej wzmocnić zadaj sobie pytanie:
Jak mogę zaszczepić poczucie entuzjazmu w swoich działaniach?
Dyscyplina
Będąc zdyscyplinowanym i oddanym konkretnemu zadaniu, w naturalny sposób tworzysz aurę ważności wokół tego zadnia, co zasadniczo prowadzi do wzrostu motywacji.
Zadaj sobie pytanie:
W jaki sposób mogę podnieść swój poziom dyscypliny i zaangażowania?
Determinacja
Determinacja to biologiczne dziecko entuzjazmu i dyscypliny.
Będąc zdeterminowanym do ukończenia danego zadania bez względu na przeszkody czy wyzwania pojawiające się naTwojej drodze, w naturalny sposób kreujesz uczucie motywacji w swoim umyśle.
Aby zaszczepić determinację w nasze codzienne akcje, należy najpierw ustalić najważniejsze cele, które poruszają nas emocjonalnie, mentalnie, duchowo i fizycznie. Im więcej powodów do osiągnięcia celów odnajdziesz w swoim umyśle, tym wyższy osiągniesz poziom determinacji.
Zadaj więc sobie pytanie:
Ile sposobów mogę znaleźć, aby znacząco podnieść poziom determinacji?
Odpowiedzialność
Kiedy ponosimy pełną odpowiedzialność za nasze codzienne decyzje życiowe i działania, to w naturalny sposób rodzi się głęboka więź z zadaniem, nad którym pracujemy. Nie zrzucamy winy na okoliczności zewnętrzne, ludzi czy wydarzenia, nie robimy wymówek i nie czujemy żalu do siebie.
Zamiast tego wprowadzamy spokojne skupienie i motywację, przenikające nasze zadania i czynności z poczuciem celu i pewności siebie, że nasze wyniki całkowicie i bezpiecznie spoczywają w naszych rękach.
Odpowiedzialność jest kluczem i uwolni Cię od prokrastynacji.
Zadaj sobie pytanie:
W jaki sposób wezmę odpowiedzialność za wszystkie moje zadania i czynności?
Optymizm
Bez optymizmu nie ma motywacji.
Czy kiedykolwiek słyszeliście o kimś, kto byłby zmotywowany pesymistycznymi słowami czy perspektywami?
Optymizm to klucz do motywacji na całe życie, który pomoże Ci przenosić góry. To absolutnie nieodzowny komponent, wspierający wszystkie inne cechy motywacji.
Nagradzaj się za kolejne osiągnięcia
Jak już wcześniej wspomniałem, nagrody to jeden z najważniejszych elementów w tworzeniu niepowstrzymanej motywacji.
W celu rozwinięcia długotrwałej motywacji, należy opracować system nagradzania, który obsypie nas drobnymi przyjemnościami w miarę zbliżania się do osiągnięcia celu.
Dni wolne
Wreszcie, by utrzymać motywację na najwyższym poziomie, zaplanowanie regularnych dni wolnych w ciągu miesiąca i roku, umożliwiających nam odpoczynek od codziennych, powtarzających się zadań, jest bardzo ważne.
Dni te można wykorzystać na relaks, planowanie, ustalanie celów czy po prostu myślenie i refleksję.
Celem dni wolnych jest naładowanie baterii, odświeżenie umysłu i przygotowanie się na wyzwania i prokrastynacjię, która może wślizgnąć się w nasze życie, kiedy najmniej się tego spodziewamy.
Myśli końcowe
Prokrastynacja przypomina pułapkę na niedźwiedzia, która niespodziewanie obezwładnia nasze działania i zachowania, powstrzymując nas od poruszania się do przodu w produktywny sposób.
Prokrastynacja jest jak egzotyczny narkotyk, delikatnie lecz zarazem celowo wabi i przenosi nas w chwilowy świat ulgi i przyjemności – minimalizuje nieprzyjemne uczucia i spycha nas do króliczej nory.
Tak, prokrastynacja to niebezpieczny i pociągający nawyk, niszczący długoterminowe marzenia, nadzieje i plany – nadgryzający nasze serce pełne pasji, kawałek po kawałku. Prokrastynacja to również iluzja umysłu – w pełni zależna od tego, jak postrzegamy samych siebie, innych i wydarzenia odnoszące się do naszego życia. Pozbycie się tych iluzji wymaga zarówno świadomości jak i zrozumienia ich masek.
Teraz jedynym brakującym elementem jest realizacja tego, co już wiesz i stopniowe odsuwanie się od prokrastynacji i zmierzanie w kierunku motywacji.
Czas na utrwalenie poznanych koncepcji
Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?
Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.
Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.
🌟 Ten artykuł Cię zainspirował? Podziel się z innymi ! 📚
Właśnie przeczytałeś/aś wartościowy wpis. Dlaczego warto podzielić się nim w mediach społecznościowych?
- Rozpowszechniasz wartościową wiedzę 🧠
Promujesz merytoryczne treści i doceniasz pracę autora. - Stajesz się źródłem inspiracji 💡
Dajesz znajomym szansę na odkrycie nowych perspektyw. - Inicjujesz ciekawe dyskusje 💬
Tworzysz okazje do wymiany myśli i wzmacniasz relacje. - Poszerzasz horyzonty innych 🌍
Przyczyniasz się do edukacji swojego kręgu znajomych. - Budujesz lepszy internet 🌐
Promujesz wartościowe treści w morzu informacji.
Działaj teraz! 🚀 Kliknij przycisk udostępniania poniżej i dołącz do ruchu szerzenia wiedzy. Wspólnie możemy sprawić, że świat stanie się mądrzejszy i bardziej inspirujący!
#DzielęSięWiedzą #InspiracjaNaDziś
Rozwijaj się dalej: