Charyzma – jak ją rozwijać?

Charyzma jak ją rozwijać

Charyzma to magnetyczna energia – cecha, która odzwierciedla pewność siebie i siłę, wzbudzając zaufanie i podziw innych.

Niektórzy ludzie rodzą się z naturalną charyzmą i towarzyską osobowością, przyciągając innych jak magnes. Jednakże, charyzma nie jest rzeczą, z którą musisz się koniecznie urodzić. Jest to coś, co możesz w sobie rozwinąć. Wymaga to jednak czasu i dużego nakładu pracy nad sobą. W rzeczywistości, musisz zapracować na opinię człowieka kompetentnego, interesującego, posiadającego wiedzę i pasję. Tylko w taki sposób będziesz czerpać korzyści, które ma do zaoferowania charyzma.

Korzyści płynące z posiadania charyzmy

Charyzma jest niesamowitą cechą, ponieważ może ona pomóc Ci w przekonywaniu innych do swoich racji. Może ułatwić zdobycie awansu, rozwinąć głębokie przyjaźnie i otworzyć przed Tobą nowe możliwości. Charyzma pomoże Ci w budowaniu zaufania, a także w zyskaniu szacunku tych, którzy są obok Ciebie.

Charyzma korzyści

Jak rozwinąć charyzmę?

Rozwijanie charyzmy nie jest łatwym procesem. Jest to proces, który wymaga czasu i wysiłku. Jednak chwila, w której zaczniesz używać charyzmy i będziesz widział jej wpływ na otoczenie, sprawi, że będziesz czuł, iż było to naprawdę warte Twojego wysiłku.

Oto kilka wskazówek, mogących pomóc w rozwoju charyzmy, za pomocą małych kroków, podczas Twoich kontaktów z innymi:

Słuchaj uważnie

Prawdopodobnie najważniejszą umiejętnością charyzmatycznej osoby jest umiejętność uważnego słuchania tego, co mówią inni. Uważne słuchanie oznacza, że powinieneś słuchać bez uprzedzeń i wydawania osądu. Używaj łagodnych kiwnięć głową, parafrazowania i wtrąceń, aby w ten sposób pokazać, że rozumiesz drugą osobę. Ponadto uśmiechaj się łagodnie, podczas gdy otwarcie wyrażasz swój entuzjazm i gdy zgadzasz się z tym, co mówi Twój rozmówca.

Posiadanie umiejętności uważnego słuchania oznacza, że słuchasz i aktywnie uczestniczysz w konwersacji poprzez zadawanie pytań. Stale zachęcasz drugą osobę, aby zaznajomiła Cię z większą ilością informacji o rzeczach, które są dla niej najbardziej interesujące i pasjonujące. Ten proces pomoże Ci w lepszym zrozumieniu drugiej osoby podczas budowania mocnej, emocjonalnej więzi pomiędzy Wami.

Bądź szczery w każdy możliwy sposób

Wszystko, co robisz, musi być szczere. Osoba charyzmatyczna jest zawsze szczera w swojej trosce o innych. Prawdziwie szanuje drugą osobę i jest prawdziwie zainteresowana jej życiem i doświadczeniami. Pokazuje to poprzez zadawanie wnikliwych i interesujących pytań, które pozwalają drugiej osobie na rozmowę o sobie i swoich problemach.

Podczas konwersacji, charyzmatyczna osoba używa również empatii, aby związać się z innymi w bardziej emocjonalny sposób. Empatia pomaga jej w pełnym zrozumieniu tego, co inni ludzie myślą, odczuwają i przez co przechodzą.

Inspiruj innych

Przebywając z charyzmatyczną osobą, ludzie często czują się bardziej pewni siebie, podekscytowani i zainspirowani sobą i swoją przyszłością. Charyzmatyczna osoba sprawia, iż czują się niesamowicie ważni, a ponadto wzmacnia ich pewność siebie, dzięki byciu pomocnym i wyrozumiałym w stosunku do ich potrzeb, pragnień oraz aspiracji. Wszystko to wymaga prawdziwego zainteresowania życiem drugiej osoby – zachęcania jej do rozmawiania o sobie i swoich pasjach.

Komunikuj się z celem

Aby komunikować się z celem, charyzmatyczna osoba musi na początku oddać swoją całą niepodzielną uwagę drugiej osobie. Robi to, dzięki użyciu dobrego i nieco łagodnego kontaktu wzrokowego, który sprawia, że osoba ta czuje się komfortowo i spokojnie. Gdy już nawiąże się więź, może używać jej imienia podczas kluczowych momentów. To pomaga w przeniesieniu dobrych stosunków na wyższy poziom oraz we wciągnięciu osoby w głębszą konwersację.

Podczas rozmowy, osoba charyzmatyczna mówi z przekonaniem, celowo zmieniając głośność, ton i rytm swojego głosu, aby dodać trochę kolorytu do swojego przemówienia. Ma to również na celu podtrzymywanie zainteresowania drugiej osoby. Używając humoru, sprawia, iż osoba ta czuje się wygodnie i jest bardziej zrelaksowana w jej obecności.

Odzwierciedlaj i dopasowuj się do ludzi

Odzwierciedlanie i dopasowywanie się do drugiej osoby nie oznacza parodiowania czy kopiowania jej każdego ruchu i miny. Oznacza to natomiast wybranie określonego momentu w czasie rozmowy, w którym odzwierciedlisz i dopasujesz się to tego, jak druga osoba stoi czy siedzi, lub do tego, w jaki sposób przytakuje. W ten sposób stworzysz głębszy poziom „połączenia” pomiędzy Wami.

Opowiadaj ujmujące, ciekawe historie

Ci, którzy posiadają niezwykłą charyzmę, są również ujmującymi opowiadaczami historii. W ciekawy sposób relacjonują niesamowicie interesujące opowieści o swoim życiu i przygodach, a nawet o życiu i przygodach innych. Potrafią w pełni zaangażować drugą osobę psychicznie i emocjonalnie.

Otwarcie komplementuj ludzi

Ważne jest, aby zrozumieć, że wielu ludzi ciężko pracuje, aby rozwinąć nowe umiejętności, zdobyć nową wiedzę, poprawić swój wygląd itp. Zazwyczaj nie dostrzegamy całej tej pracy, która temu towarzyszy. Jednak, jeśli zwrócisz uwagę w swojej konwersacji na obszary, w które ludzie wkładają najwięcej wysiłku, to natychmiast odseparujesz się od tych 99% populacji, która nie zauważa takich rzeczy.

Charyzmatyczna osoba dostrzega te obszary podczas swoich interakcji z innymi ludźmi i celowo komplementuje drugą osobę, wyrażając swoje uznanie dla jej wysiłku. Pomaga to w budowaniu głębszego poziomu bliskiego kontaktu.

jak rozwijac charyzme

Okazuj swoją pewność siebie

Bycie charyzmatycznym oznacza bycie pewnym siebie. Pewność siebie i charyzma są w pewien sposób bardzo mocno złączone. Nie zdołasz być charyzmatycznym, jeśli brak Ci pewności siebie, wiary we własne przekonania i umiejętności.

Jeśli chodzi o Twoje społeczne kontakty z innymi, absolutnie najważniejsze jest, abyś najpierw popracował nad rozwojem swojej pewności siebie, zanim zaczniesz cokolwiek robić. Charyzma i nieśmiałość bez wątpienia nie łączą się ze sobą. Co więcej, ważne jest, abyś rozwinął niezbędne przekonania i wiarę w swoje opinie i pomysły. Mało prawdopodobne, iż zdobędziesz uznanie innych, jeśli nie będziesz posiadać własnych przekonań.

Pomagaj ludziom

W czasie typowej rozmowy, charyzmatyczna osoba słucha w skupieniu tego, co mówi rozmówca, i zadaje sobie dwa następujące pytania:

Czego ta osoba chce lub potrzebuje?

Jak mogę jej w tym pomóc?

Gdy jesteś charyzmatyczny, naturalnie emanujesz energią, która jest bardzo czuła i nadaje wartość życiu drugiej osoby. Dlatego ważne jest, abyś traktował interakcję z każdą osobą, którą napotkasz, jako okazję do zmienienia jej życia na lepsze, nawet jeśli będziesz miał na to minimalny wpływ.
Rozszyfruj, czego tak naprawdę chce druga osoba, jakie są jej problemy, z jakimi przeciwnościami się boryka oraz odkryj, w jaki sposób możesz jej potencjalnie pomóc.

Pomoc nie musi kosztować wiele Twojego czasu i energii. Powinna być tak nieznaczna, jak podzielenie się z innymi cytatem, który według Ciebie mógłby zmienić ich sposób myślenia, albo polecenie książki, którą przeczytałeś, lub po prostu zaznajomienie ich z przyjacielem bądź znajomym, który ma te same doświadczenia, i który byłby w stanie przekazać mu kilka wartościowych rad.

Nieważne, o co chodzi, pomóż ludziom w jakiś mały sposób. Co może wydawać się nieznaczne dla Ciebie, może w istocie okazać się duże w kontekście ich życia.

Różnicuj swoją mimikę

Ludzie z bezbarwną mimiką wydają się nudni i nieinteresujący. Natomiast zróżnicowana mimika może sprawić, iż Twoja wypowiedź wyda się niezwykle ciekawa i charyzmatyczna. Ćwicz mimikę twarzy przed lustrem, zanim zaczniesz używać jej publicznie. Miej jednak zawsze na uwadze, że to, co może wydawać się interesujące i przyjacielskie dla Ciebie, może równie dobrze być odebrane jako dziwne i bardzo rozpraszające.

Używaj delikatnych dotknięć

Delikatne dotknięcie po ramieniu lub ręce czyjejś osoby, może pomóc w utrzymaniu jej uwagi i zainteresowania. Charyzmatyczna osoba często celowo dotyka osoby, z którą rozmawia, w czasie kluczowych momentów ich interakcji i kiedy dochodzi do konkretnych punktów. To pomaga w kontrolowaniu rozmowy i sprawieniu, że druga osoba poczuje się zrelaksowana w jej obecności. Oczywiście powinno być to wykonywane z ostrożnością. Niektórzy ludzie nie chcą być dotykani. Dlatego musisz wyczuć, czy druga osoba będzie czuła się komfortowo i czy nie uzyskasz efektu przeciwnego od zamierzonego.
Ważne jest również, aby nie nadużyć dotykania. Nadmierne dotykanie może prowadzić do dyskomfortu, a wtedy możesz stracić dobry kontakt, nad którym tak ciężko pracowałeś.

Używaj dobrze zaplanowanych przerw czasowych

Osoba, która mówi przez godziny i nawet nie stosuje przerw, aby zaczerpnąć oddechu 😉 jest zbyt męcząca, aby ją słuchać. Nie ma szans, aby zbudować dobre relacje, jeśli druga osoba stara się cały czas zajmować Cię rozmową.

Jednym ze sposobów, aby uniknąć wpadnięcia w tę pułapkę, jest spowolnienie swojej wypowiedzi. Jednakże może to spowodować inne problemy, takie jak znudzenie i frustracja. Jeśli będziesz mówić wolniej niż druga osoba, wtedy możliwe jest, iż będzie ją kusić, aby dokończyć za Ciebie zdania. W ten sposób możesz stracić jej respekt, a Twój obraz osoby charyzmatycznej zostanie nadszarpnięty. Jest jednak pewien złoty środek.

Charyzmatyczna osoba będzie mówić w takim samym tempie jak osoba, z którą rozmawia. Będzie jednakże używać skutecznych pauz podczas rozmowy, aby wywołać oczekiwanie lub aby dodać akcent na najważniejsze punkty rozmowy. To sprawi, że utrzyma zainteresowanie i zaangażowanie drugiej osoby w rozmowę.

Cechy, które inspirują do…

Charyzmatyczna osoba posiada pewne cechy, które odróżniają ją od innych. Cechy te pomagają jej w budowaniu dobrych stosunków i relacji z innymi.Nie ma w tym nic tajemniczego ani trudnego. Są to proste cechy kogoś, kto jest autentycznie zainteresowany wpływaniem na życie innych ludzi.

Charyzmatyczna osoba jest opiekuńcza, szczera, autentyczna, przystępna, pełna poważania, inteligentna społecznie, wiarygodna, sprawiedliwa, łaskawa i sympatyczna. Na dodatek tego jest również bardzo asertywna i emanująca spokojem. Gdy złączysz wszystkie te cechy razem, otrzymasz jedną kompletną osobę, która jest lubiana i szanowana przez wszystkich, których spotyka.

co to charyzma


Rzeczy, których należy unikać

Jest wiele rzeczy, które tworzą charyzmatyczną osobowość. Jednakże, charyzma nie jest jedynie tym, co robisz, ale często tym, czego nie robisz i co mogłoby potencjalnie zrujnować Twoją reputację charyzmatycznej osoby.

Oto kilka rzeczy, których za wszelką cenę powinieneś unikać, jeśli pragniesz rozwinąć swoją charyzmę:

 • Nie przeklinaj, nie obgaduj i nie narzekaj. Nie wydaje się to przyjemne i z pewnością nie przyniesie Ci to niczego dobrego.
 • Nie mów bez umiaru o sobie. Zamiast tego, skup rozmowę na zamiłowaniach, problemach i
  zainteresowaniach drugiej osoby.
 • Nie staraj się zadowolić każdego. Jest to niemożliwe, a w rezultacie może skończyć się tym, iż nikogo nie zadowolisz.
 • Nie obrażaj ludzi. Tak, możesz nie zgadzać się z tym, co ktoś powiedział. Jednakże, zamiast obrażania go, daj mu szansę, aby obronił swoje racje.
 • Nie przerywaj innym, gdy mówią. Jest to najszybszy sposób, aby utracić z kimś dobry kontakt. Pozwól im na podsumowanie swoich myśli w pełni, zanim się wtrącisz.
 • Nie zachowuj się arogancko i nie wywyższaj się w żaden sposób. Charyzmatyczna osoba posiada dar sprawiania, że ludzie czują się swobodnie i zrelaksowani, bez względu na okoliczności.
 • Nie rób wymówek. Wymówki pokazują innym, że nie bierzesz odpowiedzialności za swoje życie. Nikt nie chce zadawać się z kimś, kto bez przerwy się usprawiedliwia.
 • Nie trać kontroli nad swoimi emocjami. Naucz się radzić sobie z tymi emocjami, które nie wydają się pomocne w danym momencie. Utrzymuj nad nimi kontrolę w czasie trudnych momentów. Pomoże Ci to w zdobyciu niesamowitego szacunku i podziwu tych, którzy są obok Ciebie.
 • Nie bierz wszystkiego na poważnie. Charyzmatyczna osoba posiada żartobliwą i wesołą naturę. Potrafi znaleźć komizm w każdej trudnej sytuacji, co pomaga innym w odprężeniu się.

Jeśli kilka z tych nawyków myślowych nie zgadza się z Twoją naturą, wówczas bez wątpienia musisz popracować nad zniwelowaniem ich. Nikt nie powiedział, że rozwijanie charyzmatycznej osobowości będzie łatwe. Być może będziesz musiał równie dobrze przyswoić sobie kilka nowych nawyków. I być może będziesz potrzebował odrzucić kilka starych, które nie będą dłużej potrzebne na Twojej nowej ścieżce, na którą wchodzisz. Wybór ostatecznie należy do Ciebie.

Charyzma czego unikać

Charyzmatyczny sposób myślenia

Aby rozwinąć charyzmatyczną osobowość, być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu na rozwój i kształtowanie nowych sposobów myślenia, które pozwolą Ci na bycie bardziej charyzmatycznym. W istocie jest to właśnie tym, czym jest charyzma. To postawa do życia, którą posiadasz, którą nieustannie kształcisz, dzięki myślom i interakcjom z ludźmi.

Oto kilka sposobów, jak rozwinąć charyzmatyczny sposób myślenia:

 • Kultywuj skromność. Skromność pomoże Ci w twardym stąpaniu po ziemi.
 • Kultywuj optymizm. Optymizm pomoże Ci w pozostaniu pozytywnym podczas ciężkich okresów. Ponadto inni również będą na Tobie polegać, w trakcie budowania swojej pewności siebie, gdy rzeczy nie będą układać się po ich myśli.
 • Kultywuj pasję. Charyzmatyczna osoba jest pasjonatem, osobą kierującą się do konkretnego celu i entuzjastyczną w stosunku do życia. Jej pasja pomaga inspirować innych do podążania za swoimi celami i aspiracjami.
 • Kultywuj ciekawość dziecka. Ciekawość pomoże Ci w staniu się bardziej zainteresowanym życiem innych ludzi. Pozwoli Ci to na zadawanie wnikliwych pytań, a ponadto pomoże w lepszym poznaniu ludzi.
 • Bądź w pewnym stopniu tajemniczy, nieprzewidywalny i zaskakujący. Staraj się intrygować swoją osobą, w mądry i subtelny sposób. Upewnij się, że ludzie nie do końca Cię rozgryźli. W ten sposób będziesz bardziej naturalnie przyciągał ich uwagę, podziw i zainteresowanie.
 • Bądź nieustraszonym pionierem. Posiadaj swoje własne cele i wizję, podążaj własną ścieżkę, nie zważając na to, jakie przeciwności stoją Ci na drodze. Jesteś nieustraszony, dlatego robisz wszystko, aby posuwać się naprzód, w kierunku swojego celu. To naturalnie zainspiruje innych, którzy będą chcieli być trochę bardziej podobni do Ciebie.
 • Posiadaj ciepłą osobowość. Ciepła osobowość jest przyjazna i otwarta, a ponadto sprawi, że będziesz bardziej przystępny.
 • Posiadaj bogatą mentalność. Bogata mentalność oznacza, że niczego nie brakuje w Twoim życiu. Jesteś wdzięczny za wszystko, a wdzięczność ta przynosi spokój i spełnienie, bez względu na to, jakie trudności napotkasz.

Rozwijanie charyzmy może być trudnym procesem. Jednakże, jeśli zobowiążesz się i utrzymasz się w tym postanowieniu, możesz być prawie pewnym, że efekty, jakie Ci to przyniesie, wynagrodzą Twój włożony trud i wysiłek. Kiedy rozwiniesz w sobie tę nową cechę, cały świat nowych możliwości będzie stał przed Tobą otworem, podczas gdy Ty będziesz zdobywał respekt i podziw tych, którzy są obok Ciebie.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

charyzma 2


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Rozwijaj się dalej:

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
Scroll to Top
Send this to a friend