Jak pokonać lęk?

Dobrze, zatem ten moment okazał się być nieunikniony. Nie będąc w stanie kontrolować automatycznych reakcji, jesteś teraz owładnięty nagłym lękiem, który paraliżuje Twoje ciało i umysł. Jak wydostaniesz się z tej sytuacji? Jak pokonasz lęk?

Nie jest to czas na panikę. Istnieją bowiem pewne działania, które możesz zastosować natychmiast, aby sobie pomóc i załagodzić lęk.

Jeśli napady lęku przydarzają Ci się częściej, możesz również przygotować wcześniej zestaw pozytywnych działań, które pozwolą Ci się uwolnić od tego stanu i posuwać się dalej naprzód.

Przyjrzyjmy się więc dokładniej kilku z nim.

Przenieś uwagę na swoje ciało

Najważniejszą rzeczą jest, abyś natychmiast przejął kontrolę nad sobą, w momencie gdy zawładnie Tobą strach. Nie stresuj się sytuacją. Zajmij się tylko swoją reakcją na to zdarzenie.

Twoja fizjologia jest ściśle związana z Twoimi emocjami. W rzeczywistości, Twoja postawa jest zewnętrznym odbiciem oraz przejawem uczuć.

Patrząc na swoją lub kogokolwiek postawę, często możesz stwierdzić jak czuje się wewnątrz. Dlatego też bardzo ważne jest, abyś po pierwsze – stał się świadomym zmian w swoim ciele, a po drugie – przejął kontrolę nad fizjologicznymi reakcjami, by w ten sposób załagodzić napięcie, którego doświadczasz.

W tym celu zadaj sobie pytania:

Jak zachowuje się moje ciało?

Jak porusza się moje ciało?

Gdzie czuję napięcie?

Czy to wszystko pomaga mi się zrelaksować, czy zwiększa mój strach?

Co mógłbym z tym zrobić? Jak mógłbym to zmienić?

Pomyśl o tym, jak Twoje ciało reaguje na stres. Prawdopodobnie jest bardzo napięte, oddychasz szybko i nieregularnie, a Twoim ruchom brakuje koordynacji.

Gdy jesteś spokojny, oddychasz głęboko, pełną piersią, powoli a ruchy Twojego ciała są zrelaksowane.

Zapamiętanie, jak Twój organizm zachowuje się w tym czasie, jest istotne, abyś świadomie uspokoił się w momencie, kiedy odczuwasz lęk.

Zmień swój język

Zwróć uwagę na język, którego używasz, gdy czujesz lęk. Twój wewnętrzny dialog, czyli Twoje myśli, są zapewne w tym momencie pesymistyczne i poza Twoją kontrolą.

Zadaj sobie następujące pytania:

Co mówię do siebie?

W jaki sposób wypowiadam te słowa?

Jakim negatywnym myślom się poddaję?

Czy to wszystko pomaga mi pozostać spokojnym, czy wzmacnia moje obawy?

Co mógłbym uczynić?

Jakich zmian muszę dokonać?

Jeżeli Twoje myśli mają pesymistyczny charakter, skierowany na to, czego się lękasz, bez wątpienia wzmacniasz lęk.

Musisz zatem świadomie przejąć nad nimi kontrolę i „włączyć” optymistyczne myślenie. To natychmiast pomoże Ci zmienić punkt widzenia na zaistniałe okoliczności. Aby sobie w tym pomóc, zapytaj siebie:

Jaki sposób myślenia okaże się być bardziej pomocny?

Gdy wszystko inne zawiedzie, spójrz w lustro i postaraj się odegrać motywacyjną mowę. W patrzeniu sobie prosto w oczy i mówieniu, co robić, tkwi ogromna moc. Dzieje się tak, dlatego że uzewnętrzniamy wszystko to, co siedzi w naszej głowie.

Wypowiadanie naszych myśli na głos i patrzenie na siebie jest niesamowicie silną kombinacją, mogącą zdziałać cuda w podnoszeniu poziomu motywacji.

Zwróć uwagę, na czym jesteś skupiony

Zwróć uwagę na to, na czym jesteś skupiony. To, na co będziesz potrafił skierować swoją uwagę, określi zasoby i możliwości, do których masz dostęp w danym momencie.

Jeśli jesteś skoncentrowany na wszystkich negatywach aspektach sytuacji i swojej ograniczonej reakcji na lęk, nie zauważysz wszystkich zasobów oraz możliwości, z których mógłbyś skorzystać. Zapytaj siebie:

Na czym się koncentruję?

W jaki sposób skupiam się na tych sprawach?

Czy to wszystko pomaga mi znaleźć rozwiązanie sytuacji, czy też zwiększa mój lęk?

Co mogę z tym zrobić?

Jak muszę zmienić sposób, w jaki koncentruję się na tych rzeczach?

Skończ ze skupianiem się na lęku, zamiast tego koncentruj się na zasobach, które masz do dyspozycji, aby z powodzeniem przejść przez tę sytuację. Skoncentruj się również na możliwościach powstałych jako wynik tego doświadczenia. Zadaj sobie pytania:

Do jakich zasobów, które mogą mi pomóc lepiej poradzić sobie z lękiem, mam dostęp?

Jak mogę najlepiej wykorzystać te zasoby, aby pomóc sobie pokonać ten lęk?

Jakie możliwości są związane z moją obawą?

W jaki sposób mogę skorzystać z możliwości, które się przede mną pojawiły?

Teraz przemyśl, za co jesteś wdzięczny zaistniałej sytuacji, bądź jeżeli to nie zadziała, znajdź humorystyczną stronę tego zdarzenia.

Może nie być łatwo myśleć o tym w ten sposób, jednak te dwie metody mogą pomóc przekierować umysł z dala od lęku i nadać mu bardziej pozytywny kierunek. Zapytaj siebie:

Za co mógłbym być wdzięczny zaistniałej sytuacji?

Co jest śmiesznego w tym zdarzeniu, czego nie zauważyłem?

Ewentualnie, aby natychmiast się uspokoić, możesz zacząć skupiać się na chwili obecnej. Prawdę mówiąc, daj sobie trochę czasu na przyswojenie tego momentu, koncentrując się na swoim oddechu. Gdy to uczynisz, nie poczujesz lęku. Zaznasz spokoju umysłu i pogody ducha. Może to okazać się być wszystkim tym, czego potrzebujesz, by uspokoić się.

Wreszcie, możesz spróbować skupić się na wizji przyszłości. Z pewnością posiadasz jakiś rodzaj wyobrażenia tego, jak sprawy mogłyby wyglądać w późniejszym czasie. Posłuż się tym do zmotywowania i zainspirowania się, w chwili obecnej, aby skutecznie zwalczyć lęk.

Zmień swój punkt widzenia

Czasami wystarczy tylko przejąć kontrolę nad umysłem, by zmienić interpretację sytuacji lękowej. Dlatego zamiast postrzegać lęk jako lęk, zamień go innymi, bardziej operatywnymi uczuciami, takimi jak: wiara, nadzieja, pasja, odwaga czy pewność siebie.

Zadaj sobie pytania:

Co jeśli zamiast czuć lęk, będę podekscytowany?

Co wywołuje u mnie ekscytację?

Dlaczego powinienem spojrzeć na to optymistycznie?

Co było interesującego w tym zdarzeniu?

To tylko kilka przykładów, jednakże możesz zamienić lęk na pozytywne uczucie. Zmiana punktu widzenia mogłaby okazać się pomocna w skutecznym pokonaniu lęku.

Ewentualnie, możesz omówić to, czego się lękasz, z kimś innym, uzyskując tym samym cenną opinię, która być może pozwoli nabrać dystansu. Może ta druga osoba podważy Twoje lęki i uświadomi Ci, czego tak naprawdę się obawiasz.

Być może nawet zmieni Twój punkt widzenia – przekształcając to, jak postrzegasz lęk. Możliwe, że okaże się to wszystkim tym, czego potrzebujesz, żeby zmienić swoje zdanie na temat sytuacji, przez którą starasz się przebrnąć.

Weź pełną odpowiedzialność

Ważnym jest, abyś zawsze brał pełną odpowiedzialność za swoje lęki.

Nie zaprzeczaj, że nie czujesz lęku, gdy w rzeczywistości jest inaczej.

Takie podejście tylko powstrzyma Twoje postępy.

Nie narzekaj i nie obarczaj winą innych ludzi bądź okoliczności.

Nie ma winnych tej sytuacji.

To jest Twój lęk i Twoja odpowiedzialność.

Warunkiem znalezienia odpowiedzi wewnątrz samego siebie, by pokonać lęk, jest pełne przejęcie odpowiedzialności.

Kolejną korzyścią, płynącą z przejęcia odpowiedzialności, jest fakt, że teraz posiadasz siłę, by zmienić swoją sytuację.

Nie obarczając winą innych, nie liczysz na niczyją pomoc w rozwiązaniu Twoich problemów.

Po prostu zaufaj sobie. Zaufaj temu, że posiadasz wszystko, co jest potrzebne, by przejść przez to, czego doświadczasz.

Jesteś zaradny i znajdziesz sposób pokonania lęków.

Czasami lęk staje się tak przytłaczający, że dosłownie nie potrafisz kontrolować nad swoimi fizjologicznymi reakcjami.

W takich przypadkach wystarczy, aby Twoje ciało było w ruchu, który pomoże uwolnić gromadzącą się wewnątrz adrenalinę.

Najlepszym sposobem uczynienia tego jest bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Dodaj do tego jeszcze muzykę i otrzymasz idealną receptę.

Aktywność ruchowa może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by myśleć bardziej przejrzyście.

Zrób mały krok do przodu, aby pokonać lęk

Czasami lękasz się, ponieważ zwyczajnie nie wiesz, co robić.

Jednak często, by sobie pomóc, wystarczy zrobić jeden mały krok.

Możesz zatem dać sobie czas, aby ustanowić plan działań, które będą dobrym katalizatorem, dostarczającym pewności siebie, tak ważnej w pokonaniu lęku.

Nie martw się o to, co zrobisz lub czego nie, lecz zrób chociażby jeden mały pozytywny krok w nieznane.

Czasami to wystarczy, by coś zmienić. Tylko jeden mały krok, poświęcając się pożądanemu rezultatowi, może sprawić, że nabierzesz rozpędu, tak potrzebnego w przetrwaniu lęków.

Jak pokonać lęk wskazówki

Zbuduj swój mięsień lękowy

Są pewne rzeczy, mogące Cię wzmocnić, które możesz praktykować każdego dnia, dosłownie – rozwijając mięsień lękowy.

Potraktuj go jak każdy inny mięsień. Im częściej go ćwiczysz, tym staje się mocniejszy, a silniejsze obawy wydadzą się być łatwiejsze do zniesienia. Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które pomogą Ci wzmocnić wspomniany mięsień.

Zdobądź niezbędną wiedzę oraz doświadczenie

Często lękasz się rzeczy bądź sytuacji, ponieważ zwyczajnie nie posiadasz wiedzy, zrozumienia, a także doświadczenia, które pomogłyby Tobie przezwyciężyć lęk.

Musisz zatem, przede wszystkim, poznać wszystko to, co możesz uczynić w okolicznościach, którym stawiasz czoła.

Jednakże, nie poświęcaj całego czasu na zdobywanie wiedzy. Gdy posiadasz chociażby odrobinę wiedzy na temat tego, w jaki sposób pokonać lęk, musisz wyjść i zdobyć nieco doświadczenia, którego nawet mała ilość zmniejsza odczuwanie lęku.

Dodatkowo, Twoja wiedza zwiększa się, a przez doświadczenie zdobywasz mądrość. Twoja pewność siebie również wzrośnie i zanim zauważysz, to czego się bałeś, nie będzie miało tak dużego wpływu na podejmowane przez Ciebie decyzje i działania.

Przekształć historie pełne strachu

Czy jesteś świadomy, czy też nie, dosłownie codziennie opowiadasz sobie przerażające historie, dotyczące tego, czego nie powinieneś robić, ponieważ mogłoby to wywołać ból, zakłopotanie, odrzucenie lub niepowodzenie.

Nie ma nic złego w opowiadaniu sobie historii, gdyż mogą one umożliwić przedsięwzięcie pozytywnych, zapobiegawczych działań w kierunku osiągnięcia pożądanych efektów.

Jednakże historie dotyczące tego, czego starasz się za wszelką cenę uniknąć, okradają Cię z życia, które chcesz wieść.

Aby je rozpoznać zadaj sobie następujące pytania:

Jakie historie o tym, czego się lękam, opowiadam sobie?

W jaki sposób te historie ranią mnie?

Jak mógłbym zmienić te historie, by pomogły mi pokonać mój lęk?

Historyjki zazwyczaj są stworzone z wcześniejszych wspomnień, o których często wolałbyś zapomnieć.

Te dotyczące obaw, nie pomagają Tobie w obecnej chwili.

Jeśli zatem doświadczyłeś w przeszłości wydarzeń prowadzących do tych lęków, jest to wówczas sygnał dla Ciebie, by wrócić do przeszłości i zmienić te wspomnienia.

Nadaj swoim historiom pozytywny obrót i spraw, by działały na Twoją korzyść, a nie przeciwnie.

Staw czoła swoim lękom w kreatywny sposób

Wiele razy bezpośrednie stawienie czoła obawom jest najlepszą rzeczą, którą możesz uczynić.

Po prostu wkrocz do akcji i zrób mały krok naprzód, albo nawet gigantyczny skok, który umieści Cię w głębokim krańcu basenu oraz zmusi do popłynięcia po swoje życie.

W rzeczywistości, spójrz na swoje lęki, jak na wannę z lodowatą wodą.

Patrząc na wodę, wyglądającą na zimną i lodowatą, wyobrażasz sobie, że wszystko, co pływa wokół Ciebie, to kostki lodu.

Następnie zanurzasz koniuszki palców u stóp, zdając sobie sprawę, że jest rzeczywiście zimna. Teraz zaczynasz się bać, ponieważ myślisz o konsekwencjach zanurzenia całego ciała w lodowatej wodzie.

Jednakże myślenie w ten sposób Ci nie pomoże. By osiągnąć pożądany rezultat, nadal musisz wskoczyć do tej lodowatej wanny.

Zamiast zanurzania stóp w wannie, po prostu w pełni poświęć się doświadczeniu i wskocz do wody, zanurzając się w lodowatej wodzie na głębokość szyi.

Oczywiście Twoje ciało dozna nagłego szoku, lecz równie dobrze możesz po paru sekundach wyskoczyć z wanny.

Najważniejsze jednak jest, że podjąłeś się tego skoku. Przed jego oddaniem zdobyłeś trochę cennego doświadczenia, które gwarantuje Tobie, iż następnym razem to powtórzysz i nie będzie to takie złe, ponieważ wiesz już, czego możesz się spodziewać.

I tak, podczas następnej próby, zanurzysz się w lodowatej wodzie trochę dłużej, jeszcze dłużej następnego dnia, aż w końcu zaczniesz czuć się wygodnie lub przynajmniej staniesz się nieco bardziej wytrzymały.

Po przeczytaniu powyższego metaforycznego przykładu, co właśnie zrobiłeś?

Użyłeś swojej pomysłowej wyobraźni, by pokonać ten lęk.

Oczywiście to nie jest jedyny sposób jej użycia. Możesz także pomyśleć o tym, jak zwalczasz lęk w swoim umyśle.

To naprawdę działa, ponieważ mózg nie dostrzega różnicy między prawdziwym życiem a zmyślonym doświadczeniem.

Zatem im więcej czasu spędzisz pokonując swój strach w wyobraźni, tym bardziej komfortowo poczujesz się mierząc się z nim w prawdziwym życiu. Wszystko wymaga trochę wprawy, ale także dużej wyobraźni.

Kolejnym kreatywnym sposobem pokonania strachu jest naszkicowanie go na papierze.

Tak, weź kartkę i narysuj to, czego się obawiasz. Nie martw się o swoje umiejętności plastyczne, ponieważ nie są one w tym momencie ważne.

Istotne jest tylko, abyś przelał swoje lęki na papier. Po uczynieniu tego, nakreśl jak chcesz pokonać strach.

Użyj swojej kreatywności i wyraź siebie w wesoły i humorystyczny sposób.

Akt podjęcia tego ćwiczenia może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby nabrać przysłowiowego wiatru w żagle, który pomoże Ci zwalczyć swój strach.

Wygaszaj swoje założenia i wymówki

Gdy się czegoś boisz, Twój mózg często rozdmuchuje te rzeczy do niewiarygodnych rozmiarów.

W rzeczywistości, wiele razy możesz wyciągnąć pochopne wnioski oraz podjąć szybkie założenia dotyczące sytuacji, z którą masz do czynienia.

Nawet nie wiesz, czy są one prawdziwe i musisz zaakceptować je jako fakt. Nie pozwól sobie wpaść w tę pułapkę.

Zakwestionuj wszystkie założenia, które dotyczą tych obaw. Właściwie, dopóki nie ma twardych faktów na temat danej sytuacji, traktuj to jedynie jako założenie, aż nie zostanie udowodnione, że jest inaczej.

Kto wie, może to, czego się obawiasz, nie jest wcale takie straszne, jak Ci się wydaje.

Podobnie jak założenia, wymówki również mogą stanąć Ci na drodze.

Nie daj się złapać w wymyślanie wykrętów, dlaczego nie powinieneś czegoś uczynić. Wydają się one być racjonalne, jednak bardzo często są tylko emocjonalnymi reakcjami na rzeczy, z którymi mamy do czynienia, a nie czujemy się komfortowo.

Wyrzuć je przez okno. Nie pozwól, by jakiekolwiek z nich powstrzymywały Cię od zrobienia czegokolwiek. Stawianie czoła problemom, bez wykrętów, nada rozpędu w pokonywaniu Twoich lęków.

Pomagaj innym ludziom pokonywać ich obawy

Czasami najlepszym sposobem osiągnięcia właściwej perspektywy jest pomaganie w zwalczaniu lęków innej osobie.

Zapytaj się przyjaciół lub kolegów, czego najbardziej się obawiają.

Potem pomóż im rozwiązać ten problem krok po kroku. W zasadzie w tym momencie stajesz się ich trenerem, cheerleaderką oraz kibicem. Kto wie, może po tym, gdy udzielisz im pomocy, będziesz wiedział, jak pokonać własne lęki?

Lęk

Przeprogramuj swój mózg

Reakcja lękowa jest czymś naturalnym, jednak wiele obaw nie jest wcale naturalnych, lecz zostały uwarunkowane w psychice we wczesnym wieku.

Jest to okres, gdy Twój mózg oraz system nerwowy zostały ukształtowane, by reagować w określony sposób na konkretne wydarzenia, a także okoliczności.

Zostały one tak głęboko zakorzenione w układzie nerwowym, że są one dzisiaj dosłownie automatyczne. Stały się nawykami.

Nie myślisz dłużej, co możesz zrobić, tylko Twój organizm odpowiada na lęk i wydaje Ci się, że niewiele możesz uczynić w tym momencie.

Możesz jednak uczynić rzeczy, które pomogą przeprogramować Twój mózg, a zatem potencjalnie osłabić dziecięce reakcje na strach. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Otocz się ludźmi, którzy nie odczuwają leków

Jednym z najlepszych sposobów, by osłabić reakcje stresowe, jest otoczenie się nieustraszonymi i odważnymi ludźmi.

Są to typy osób podejmujących w życiu szalone ryzyka, okazje oraz przygody. Oni posiadają ducha przygody i nie boją się dosłownie niczego.

Im więcej możesz z nimi spędzić czasu, obserwując ich w akcji, tym bardziej będziesz skłonny robić rzeczy, których się wcześniej bałeś.

Zmienią oni Twój punkt widzenia, dotyczący strachu, którego nigdy wcześniej nie byłeś świadomy. Być może lęk wcale nie jest „lękiem”, a jest to zwykła ekscytująca przygoda wkroczenia w nieznane. Przemyśl więc, jak wspaniałe by było życie, interpretując strach w ten sposób.

Postrzegaj lęk inaczej

Skończ postrzeganie lęku jako rzeczy, od której powinieneś uciekać. Zamiast tego, lepiej byłoby odbierać go jako wyzwanie bądź problem, który musisz rozwiązać.

Problemy można rozwiązać, są czymś, nad czym można mieć kontrolę i nad czym można pracować. Z drugiej strony, pokonanie ich wymaga nieco większej emocjonalnej samokontroli.

Kolejnym sposobem postrzegania lęku jest odbieranie go jako paliwa dla motywacji oraz czynnego działania.

Zawsze, gdy stajesz z nim twarzą w twarz, wyobraź go sobie jako rodzaj paliwa, którego potrzebuje Twój organizm, by wesprzeć podniesienie poziomu motywacji oraz pomóc zaistnieć nowym działaniom.

Wszystkie te sugestie są formą przewartościowania Twoich lęków.

Gdy nadasz im nową strukturę, wskażesz im kierunek, który jest dla Ciebie pomocny, by iść do przodu.

Reorganizacja jest czymś, do czego wykonywania potrzebujesz wykształcić nowe nawyki, jeśli chcesz z powodzeniem zwalczyć swoje obawy.

Znajdź dowody obalające Twoje lęki

Spójrz na nie tak, jak gdyby to zrobił detektyw (co byś powiedział o Sherlocku Holmesie?).

Wszystko na pierwszy rzut oka może wydawać się przerażające, jednak jest trochę zagadkowości w tym, co mogłoby wskazać dowody, które zlikwidowałyby Twój lęk na dobre.

Patrz na te dowody, szukaj ich, aż wreszcie znajdziesz ten, którego potrzebujesz, by pomóc sobie podważyć i osłabić strach. Zadaj sobie pytania:

Jaki dowód dowodzi, że lęk jest prawdziwy?

Jaki dowód wskazuje na to, że jest inaczej?

Wykształć w sobie nowe nawyki oraz przekonania

Spędź trochę czasu na rozwijaniu nowych nawyków, które pomogą Ci zwalczyć lęk.

Na przykład, nawyk stałego próbowania nowych rzeczy, podejmowania ryzyka oraz wychodzenia poza czynności sprawiające przyjemność, może Ci pomóc stać się mniej wrażliwym na lęki.

Nawyk proszenia o rozwiązanie problemu, skoncentrowany na pytaniach mogących pomóc znaleźć ewentualne możliwości, które mógłbyś wykorzystać, by zwalczyć lęk.

Zadaj sobie pytanie:

Jakie nowe nawyki, mogące pomóc mi zmniejszyć moją wrażliwość na lęki, rozwinąć?

W ten sam sposób, pracując nad swoimi obawami, spędź czas na kształceniu nowych, wzmacniających przekonań, utrwalających pewność siebie. Zadaj sobie pytanie:

W co powinienem wierzyć, by skutecznie przezwyciężyć lęk?

W co powinienem wierzyć, by żyć bez lęku?

Bądź skłonny do podjęcia ryzyka

Pokonanie lęku często może oznaczać, że będziesz musiał podjąć ryzyko.

W rzeczywistości, prawdopodobnie będziesz potrzebował wyjść ze swojej strefy komfortu i wejść w nieznane.

W międzyczasie możesz nawet popełniać błędy, wielokrotnie odnieść porażki oraz wprawić się w zakłopotanie.

Oczywiście poczujesz w tym okresie zdenerwowanie, napięcie, a nawet lęk.

Jednak wszystko jest w najlepszym porządku, dopóki jesteś skłonny spędzić trochę czasu w stanie niepokoju.

Niepokój jest dobrą rzeczą. Jest to znak, że uczysz się, rozwijasz oraz posuwasz do przodu w swoim życiu. Nie walcz z tym. Przyjmij to!

Bycie skłonnym do podjęcia ryzyka oznacza, że musisz być otwarty na zmiany, nowe doświadczenia oraz perspektywy.

Często pokonanie lęku wymaga, że Ty i Twoja sytuacja będziecie się zmieniać, uczynisz coś, czego nigdy wcześniej byś nie zrobił.

Poprzez bycie otwartym na możliwości, ustanawiasz nowe podstawy, które pomogą Ci przeprogramować Twój mózg oraz pokonać obawy.

Lęk mózg
Lęk mózg

Długoterminowe strategie

Są pewne długoterminowe działania, które możesz uczynić, by skuteczniej kontrolować przyszłe lęki. Poniżej znajduje się kilka sugestii.

Ucz się na porażkach i błędach

Pracując nad swoimi lękami, jedna rzecz jest pewna: popełnisz błędy oraz możesz czasami odnieść porażki.

Jest to jednak jak najbardziej prawidłowe, tak długo, jak jesteś skłonny wyciągać lekcje z popełnionych błędów i nieudanych prób.

Ucząc się w ten sposób oraz właściwie dostosowując swoje podejście, lepiej zrozumiesz samego siebie, a także posuwające się do przodu okoliczności.

Wyposaży Cię to w unikalne zrozumienie oraz punkt widzenia, obdarowując informacjami zwrotnymi, potrzebnymi, by następnym razem załatwić sprawy w inny sposób.

Ważne jest jednak, by nie mieć obsesji na punkcie popełniania zbyt wielu błędów.

Naprawdę nie ma znaczenia, ile błędów popełnisz, tak długo, jak rozwijasz się dzięki doświadczeniu.

Wybacz sobie popełniane błędy i idź dalej. W myśl powiedzenia: „Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem”.

Co się stanie, to się stanie. Wybacz sobie, poradź sobie z tym na swój sposób i idź do przodu, podejmując nowe próby.

Pokonywanie lęków jest uczeniem się na własnych doświadczeniach.

Opracuj plan działania

Sporządź plan działania, który tak często jak to możliwe, pomoże Ci zmierzyć się ze swoimi lękami.

W rzeczywistości, skonstruuj plan, by podjąć codzienne wyzwanie w sposób, który rozwinie motywację, potrzebną, aby pokonać każdą barierę ograniczającą Cię w Twojej strefie komfortu.

Jeśli chodzi o pokonywanie lęku, ważne jest, aby nie mieć na jego punkcie obsesji. Jest to naturalny element życia, kolejne doświadczenie, które musisz poznać, oraz dzięki któremu musisz się rozwijać.

Nieopóźnianie swoich decyzji jest kluczowe. Twoje lęki utrwalą moment zawahania nad pozytywnymi aktywnymi działaniami, mającymi na celu pokonanie ich. Nie zwlekaj, podejmij te czynności już dziś!

Unikaj używania lęku jako wymówki

Jest to absolutnie najważniejsze byś unikał traktowania lęku jako wymówki do nadmiernego zamartwiania się; pretekstu do zaniedbywania swoich celów oraz zwlekania.

Jeżeli chodzi o Twoje obawy, nigdy nie ma dobrych wymówek. Wyrzuć je przez okno i weź odpowiedzialność za swoje życie, decyzje i działania.

Jeżeli wykręty zaopatrują Cię w czynności sprawiające Tobie przyjemność lub poddają wątpliwościom Ciebie samego i Twoje umiejętności, popełniasz błąd.

To nie jest metoda, by pokonać lęk. Im dłużej trzymasz się tej strategii, tym trudniej będzie zwalczyć lęki w przyszłości.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

lek 1


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Rozwijaj się dalej:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend