Klucz do efektywnej nauki

efektywna nauka klucz

Niezależnie od tego czy uczysz się jeszcze w szkole, na studiach czy też może już pracujesz, zapewne dobrze rozumiesz, jak ważną rolę w osiągnięciu sukcesu odgrywa nieustanne poszerzanie wiedzy i rozwijanie swoich kompetencji. W tym wpisie przekażę Ci wiedzę, która wzbogaci Twoją umiejętność efektywnej  nauki o kilka skutecznych metod, procesów i technik.


Osiągnięcie idealnego stanu nauki

Efektywna nauka to zarówno techniki uczenia się jak i umiejętność osiągania pewnego mobilizującego i trwałego stanu umysłu jak i ciała. Połączenie tych trzech czynników ma kluczowy wpływ na szybkość przyswajania informacji.

Możesz znać dobrze wszystkie techniki i metody nauki, jednak jeśli nie masz energii lub jeśli nie jesteś w stanie zdobyć się na pewien wysiłek umysłowy , to Twoja zdolność do nauki może z tego powodu ucierpieć.

Oto kilka sugestii, które pomogą Ci w rozwoju tego wzmacniającego i inspirującego stanu, który zaopatrzy Cię w energię, którą potrzebujesz, aby osiągać swoje cele związane z efektywną nauką.

Zdrowe komórki

Twoja ciało zbudowane jest z bilionów komórek, które współpracują ze sobą, aby utrzymać Cię w zdrowiu i w dobrej formie. Jednak, poprzez nieprawidłowe nawyki żywieniowe, pozbawiamy komórek energii, której potrzebują, aby organizm i mózg mogły pracować wydajnie i skutecznie. Aby pomóc odzyskać „wigor” swoim komórkom warto wypijać dziennie ok. 1,5l wody, spożywać duże ilości glukozy pochodzącej z owoców, oraz dostarczać do organizmu więcej  tlenu (który możesz nabyć poprzez głębokie ćwiczenia wspomagające oddychanie). Warto też dostarczyć niezbędnych składników odżywczych takich jak aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe, które będą podtrzymywać Twoje komórki w szczytowej formie.

Zdrowa fizjologia

Pomimo, że nauka jest przeważnie czynnością siedzącą, w dużym stopniu zależy ona od Twojego zdrowia fizycznego, kondycji i dobrego samopoczucia. Poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, spożywanie wysokoenergetycznego jedzenia (owoców i warzyw) oraz dzięki przerwom poświęconym na głęboką relaksację, dramatycznie poprawisz swoją zdolność uczenia się oraz zmaksymalizujesz swój potencjał.

Dodatkowo, dobrze jest mieć swoje stałe stanowisko pracy-nauki, które będzie miało dobry wpływ na Twoje samopoczucie i koncentrację. Upewnij się, że środowisko, w którym się uczysz jest korzystne dla Twoich naukowych potrzeb oraz, że zaopatruje Cię ono w odpowiednią ilość świeżego powietrza i krzesło zapewniające właściwą postawę.

Wreszcie, ważne jest, aby zrozumieć swój schemat snu i cykle energii, które mają tendencję do zmieniania się w ciągu dnia. Upewnij się, że zaplanowałeś swoją naukę zgodnie ze swoimi szczytowymi i niżowymi punktami mającymi miejsce w ciągu tego cyklu, aby osiągnąć optymalny stan umysłu sprzyjający efektywnemu uczeniu się.

Zdrowa psychologia

Psychologia to wszystko to co związane jest ze wzmacnianiem Twojego umysłu w taki taki sposób, aby usprawnić Twoją umiejętność efektywnej nauki i przyswajania informacji.

Po pierwsze, zacznij od ustalenia celów nauki, dzięki którym będziesz dokładnie wiedział dokąd zmierzasz i będziesz miał wgląd w wyzwania, z którymi będziesz się musiał zmierzyć.

Po drugie, praktykuj umiejętność pozytywnego myślenia, która pomoże Ci skupić się na rozwiązaniach zamiast na problemach.

Po trzecie, tak jak wykonujesz codzienne ćwiczenia, aby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji tak samo ważne jest, aby rozwijać swoją umiejętność pozostawania uważnym i skoncentrowanym przez cały dzień. Wymaga to odpowiednich ćwiczeń umysłowych, które utrzymają mózgu w dobrej formie. Twój mózg potrzebuje stymulacji, musisz go nieustannie prowokować do rozwiązywania problemów, zadań, kreatywnego myślenia, zapamiętywania liczb oraz generalnie do wszystkiego co wyzwoli go ze swojej strefy komfortu i zmusi do aktywności.

Polub swoje ciało i mózg oraz pamiętaj o konieczności robienia przerw dla relaksacji i odzyskania sił.

Osiągniecie idealnego stanu nauki
Osiągniecie idealnego stanu nauki

Proces uczenia się

Istnieje kilka łatwych kroków i wskazówek, którymi możesz podążyć, aby lepiej zorganizować i zarządzać całym procesem uczenia się.

Oto kilka sugestii, które mogą towarzyszyć Ci w doskonaleniu procesu uczenia się:

Lokalizowanie

Twoim pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie i znalezienie wszystkich potrzebnych materiałów do nauki (książek, artykułów, stron internetowych itp.) . Pozwoli Ci to być maksymalnie skupionym, efektywnym i wydajnym w czasie procesu uczenia się. Upewnij się, że przygotowałeś wszystkie potrzebne materiały zanim przejdziesz do następnego kroku w nauce.

Przegląd

Przeglądanie wszystkich zgromadzonych materiałów i kluczowych treści jest następnym krokiem w procesie uczenia się. Przeglądanie i badanie materiałów powinno być dokonywane z użyciem siedmiu rodzajów inteligencji, mianowicie:

  • Wizualnie (diagramy, grafiki, szkice, mapy myśli)
  • Słuchowo (tworzenie nagrań a następnie aktywne słuchanie)
  • Werbalnie (czytanie na głos, dyskutowanie, tworzenie nagrań)
  • Fizycznie (włączenie ruchu, odgrywanie ról, robienie notatek)
  • Logicznie (analizowanie, zabawa liczbami)
  • Grupowo (grupowe uczenie się, odgrywanie roli, angażowanie innych)
  • Indywidualnie (własny dziennik, notatki posiadające emocjonalne zabarwienie)

Ważne jest, aby w fazie przeglądu używać wszystkich swoich inteligencji, dzięki temu poszerzysz znacząco swoje rozumienie materiału.

Im więcej z tych metod będziesz używał w trakcie nauki tym łatwiej i efektywniej będziesz przyswajał materiał, którego się uczysz.

Porządkowanie

Przygotowanie materiałów do procesu zapamiętywania

Po pierwsze, zanalizuj przygotowane treści, aby dowiedzieć się z jakim materiałem masz do czynienia.

Po drugie, wybierz techniki, z których będziesz korzystał i które będą najbardziej efektywne dla Twojego zapamiętywania i rozumienia materiału. Wreszcie przygotuj informacje w taki sposób, aby wspierały metodę zapamiętywania, którą wybrałeś.

zestaw efektywna nauka

Wzmacnianie

Jest to punkt, w którym przygotowałeś już wszystko to, co zostało omówione powyżej i w którym zaczynasz przetwarzać informacje, aby umieścić ją w pamięci długoterminowej.

Możesz to osiągnąć używając np. siedmiu rodzajów inteligencji. Dzięki zróżnicowanemu i kreatywnemu powtarzaniu informacji oraz poprzez wprowadzenie regularnych powtórek materiału mających miejsce w ciągu trwania procesu nauczania.

Sprawdzanie efektywności stosowanych technik nauki

Ten proces zawiera w sobie sposoby służące do mierzenia efektywności i wydajności Twojej nauki. Może być on mierzony na 4 sposoby.

  1. Pierwszy, dzięki Natychmiastowym Powtórkom, które możesz potraktować jako stałe, podstawowe, informacje zwrotne w Twoim procesie nauki.
  2. Drugi, dzięki Powtórkom po Pewnym Czasie, kiedy zbadasz efektywność poprzedniego kroku podczas nauki nowego materiału.
  3. Trzeci, możesz stosować Formalne Powtórki gdzie wykorzystasz test lub użyjesz innej metody zapewniającej Ci informację zwrotną co do ilości przyswojonych informacji.
  4. I w końcu, przeprowadzić przegląd całego System Powtórek w czasie nauki, aby zyskać wgląd, które metody nauki były efektywne i co możesz ulepszyć w przyszłości.
Proces uczenia się
Proces uczenia się

Techniki uczenia się

Są setki kreatywnych technik, których możesz użyć, aby poprawić efektywność nauki i przyswajania nowych informacji. Im bardziej będziesz kreatywny i im bardziej będą to urozmaicone techniki nauki, tym szybciej będziesz się zbliżał w kierunku swoich celów.
Oto kilka technik i sugestii, które pomogą Ci zacząć Tę podróż:

Asocjacje

Tutaj używasz podstawowych cech pamięci, aby przyswoić nowy materiał. Techniki te obejmują mnemotechniki i dzielenie większego materiału na mniejsze porcje.

Użycie wyobraźni

W tej metodzie używasz wyobraźni i technik wizualnych, aby wzmocnić pamięć i wiedzę o danym materiale. Techniki te obejmują kreatywne wyobrażanie sobie informacji oraz powtarzanie z pamięci.

Użycie słów

W tej metodzie wykorzystujesz słowa oraz pismo, aby usprawnić proces nauki.

Inscenizowanie

W tej metodzie używasz narzędzi i ludzi, aby stymulować swoją naukę w różnorodny sposób. Jedną z efektywnych metod symulacji jest odgrywanie ról.

Przeuczenie

Dzięki tej metodzie uczysz się poprzez metodę tzw. przeuczenia materiału czyli ponownego przerobienia materiału, którego się uczysz.

Powtarzanie

Chodzi tutaj o skoncentrowanie się na strategiach, które pozwolą Ci na ciągłe powtarzanie informacji, których się uczysz. Trzeba to robić w kreatywny sposób, który zwiększy Twoją zdolność przyswajania i przywoływania informacji. Możesz to zrobić na wiele sposobów np. poprzez tworzenie fiszek kieszonkowych czy map myśli.

Techniki uczenia się
Techniki uczenia się

Twój preferowany styl nauki

Każdy z nas ma swoje własne preferencje i metody nauki, które naturalnie ułatwiają zapamiętywanie informacji. Chociaż ważne jest, aby skupić się na różnorodności metod i strategii nauki, to powinieneś jednak spędzić większość czasu na preferowanych stylach nauki dla szybszych i lepszych rezultatów.

Oto szybka lista różnych stylów nauczania, do których możesz się odwołać. Podczas czytania ich, wykonuj notatki i sprawdź, które najlepiej do Ciebie pasują, a następnie używaj ich w czasie procesu uczenia się.

Wzrokowiec

Osoby uczące się, które są w wzrokowcami preferują uczenie się poprzez kolory, fotografie i obrazy.

Słuchowiec

Są to osoby, które preferują naukę poprzez dźwięki i muzykę.

Uczeń Werbalny

Ten rodzaj uczącego się preferuje naukę poprzez użycie słów w formie wypowiedzi oraz w formie pisanej.

Uczeń Fizyczny (kinestetyk)

Ten rodzaj uczącego się preferuje podczas nauki używanie swojego ciała, dłoni oraz wszystkie metody związane z dotykiem.

Indywidualista

Uczeń ten preferuje naukę samodzielnie.

Logik

Uczeń ten preferuje naukę poprzez użycie wniosków i logikę.

Rozwoj osobisty zestaw map mysli


Twoje podejście do nauki

Jest to bardzo rozległy temat, jednak na potrzeby tego wpisu skupię się tylko na trzech najbardziej istotnych czynnikach, które są konieczne, abyś poprawił swoją efektywność nauki.

Cele i założenia

Bez celu nie wiesz gdzie strzelać. I jeśli nie masz pojęcia gdzie strzelasz będziesz albo zwlekał i powstrzymywał się od strzelania albo będziesz strzelał we wszystko co napotkasz mając nadzieję że trafisz na coś wartego uwagi.

Cele są niezwykle ważne dla Twojego sukcesu jako efektywnego ucznia. Nie tylko nakierowują Cię na wybrany cel, ale również utrzymują Cię zmotywowanym i skupionym na większym obrazie.

Na początku upewnij się, że Twoje cele są możliwe do osiągnięcia, ale stanowią wyzwanie( coś jak marchewka na kiju). Pozostaniesz dzięki temu zmotywowany i będziesz utrzymywać ruch do przodu w kierunku osiągnięcia swoich upragnionych wyników.

Planowanie

Jeśli wyznaczyłeś już cele i wiesz w co chcesz strzelać to jeszcze pozostaje dziura pomiędzy miejscem, w którym się znajdujesz a tym gdzie chciałbyś być. W tej dziurze znajdują się przeszkody, wyzwania oraz potencjalne pułapki i problemy, które mogą pojawić się niespodziewanie. Musisz zaplanować i przygotować się do tych niespodzianek oraz opracować strategię, która nie tylko doprowadzi Cię do celu, ale również pomoże Ci dostać się tam w najbardziej efektywny i wydajny sposób. Twój plan powinien zasadniczo obejmować wszystko to, co zostało omówione w tym poście i co skieruje Cię w kierunku Twoich ostatecznych celów.

Postępy

Jest to wszystko co jest związane z mierzeniem poziomu Twojego postępu podczas poruszania się ścieżce opanowywania materiału, w który się zagłębiasz. Mierz nie tylko te elementy, które poszły po Twoje myśli, ale weź również pod uwagę swoje niepowodzenia oraz jak można ich uniknąć podczas kolejnej sesji uczenia się. To jak dobrze i efektywnie mierzysz i śledzisz swoje postępy w istocie będzie określać jak szybko jesteś w stanie osiągnąć swoje cele i zadania związane z nauką. Twój miernik postępu pomoże Ci również powrócić na właściwą drogę, gdy zauważysz, że z niej zboczyłeś.

Podejście do nauki
Podejście do nauki

Potencjalne wyzwania związane z nauką

Podczas Twojej podróży związanej z nauką, może zdarzyć się, że pewne rzeczy nie będą szły po Twojej myśli. Nie będziesz widział np. sensu w nauce materiału, którego się uczysz lub po prostu będziesz przytłoczony ilością informacji do opanowania. Pierwszym krokiem do poradzenia sobie w takiej sytuacji jest zwykłe rozpoznanie tych przeciwności oraz zrozumienie, że mogą one Cię zdemotywować jeśli wcześniej nie wziąłeś ich pod uwagę. Kiedy będziesz przygotowany psychicznie na najgorsze scenariusze, będziesz mógł przejść do ostatniego kroku jakim jest przezwyciężenie ich w logiczny sposób, krok, po kroku.

Oto kilka potencjalnych scenariuszy i kilka sugestii jak możesz sobie z nimi poradzić.

Brak motywacji

Każdy z nas może cierpieć z powodu braku motywacji wcześniej lub później w czasie procesu uczenia się. Brak motywacji może być wywołany poprzez proste czynniki takie jak niewystarczająca dawka odpoczynku, brak odpowiedniego odżywiania się, pesymistyczne myśli a nawet brak wystarczającego wsparcia ze strony swoich rówieśników. W istocie brak motywacji, może być spowodowany również przez każdy inny czynnik tutaj nie wymieniony.

Najważniejszą rzeczą, która należy zrobić, kiedy czujesz, że brak Ci motywacji, jest określenia źródła tego uczucia. Sprawdź czy pochodzi ono z Twojego wnętrza czy jest raczej związane z zewnętrznymi czynnikami związanymi np. ze środowiskiem, w którym się uczysz. Po zidentyfikowaniu źródła, podejmij kreatywne działania, aby ponownie wzbudzić w sobie motywację.

Przytłoczenie przez strach

Gdy czujesz smak strachu, który Cię zaczyna Cię przytłaczać, musisz zrozumieć, że strach przychodzi tylko do tych, którzy żyją w niepewności. Jeśli nie jesteś pewien czegoś co zdarzy się w przyszłości, będziesz albo tym przerażony albo podekscytowany. Jeśli się obawiasz, jedynym sposobem na przeciwdziałanie temu uczuciu jest zebranie jak największej ilości zasobów i informacji, które rozwieją Twoje obawy. Im większą wiedzę masz na temat tego, czego się boisz, tym większą zyskasz odwagę i pewność siebie, aby przejść przez tę wyniszczającą emocję.

Popełnianie błędów

Błędy są po prostu częścią naszego życia. Jako rasa ludzka osiągnęliśmy dzisiejszy technologiczny sukces w wyniku błędów, które popełniliśmy w przeciągu ostatnich kilku tysięcy lat.

Bądź otwarty na to, że będziesz popełniał błędy, a kiedy one wystąpią natychmiast skup się na odpowiednich rozwiązaniach, które będą pomagać Ci w posuwaniu się do przodu pomimo bieżących doświadczeń.


Myśli końcowe

Trzymając się tych ogólnych wytycznych będziesz w stanie wejść na drogę prowadzącą do przyspieszenia swojego procesu uczenia się na wiele zaskakujących sposobów.

Należy pamiętać, że prawdziwe zdobywanie wiedzy to podróż, która nie ma końca. Musisz też zrozumieć, że metody, których używasz do przyspieszenia i zwiększenia efektywności swojej nauki powinny zmieniać się oraz dostosować się do treści, które przyswajasz oraz do osoby, którą się stajesz.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

Klucz do efektywnej nauki


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Dowiedz się więcej na temat efektywnej nauki:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend