Autosabotaż – Czym jest i jak go pokonać?

Autosabotaż

Czy zdarzyło Ci się, że chciałeś czegoś tak cholernie mocno i tak bardzo mocno się starałeś, aby to osiągnąć, a na końcu i tak nic z tego nie wyszło? Czy zdarzało Ci się ustalać cele, których nigdy później nie osiągnąłeś? Lub może zdarzyło Ci się zastanawiać, dlaczego powtarzasz w koło te same zachowania, które prowadzą do tych samych miernych efektów?

Każdy z nas w jakimś momencie swojego życia przechodził przez te etapy. W rzeczywistości wielu z nas nadal przechodzi przez ten cykl autosabotażu codziennie i w rzeczywistości żyje poniżej swoich potencjalnych możliwości. Żałujemy później, że nie zrobiliśmy tylu rzeczy i zastanawiamy się, dlaczego utknęliśmy w tych ograniczających schematach.


Czym jest autosabotaż ?

Autosabotaż jest każdym zachowaniem, myślą, emocją lub działaniem, które odciąga Cię od tego, czego chciałbyś świadomie.

Co więcej jest to konflikt, który istnieje pomiędzy świadomymi pragnieniami i nieświadomymi potrzebami, który przejawia się waśnie samo-sabotującymi schematami.

Nie tylko powstrzymuje Cię to przed osiąganiem swoich celów, ale również staje się mechanizmem, który zabezpiecza Cię przed rozczarowaniem.

Innymi słowy Twój mózg zabezpiecza Cię przed doświadczeniem bólu, robiąc to, co uważa za najlepsze, czyli utrzymywaniem Cię w Twojej strefie komfortu.

Co to jest autosabotaż
Co to jest autosabotaż?

Powody autosabotażu

Autosabotaż zakrada się do naszego życia poprzez brak wiary w siebie, swojej wartości, pewności siebie.

Cierpimy z powodu schematów autosabotażu, ponieważ nie jesteśmy w stanie zarządzać efektywnie naszymi emocjami.

Mamy skłonność do reagowania na zdarzenia, okoliczności oraz ludzi w sposób, który utrudnia nam postęp i osiąganie celów.

Autosabotaż jest również używany jako metoda „radzenia” sobie z trudnymi sytuacjami i wysokimi oczekiwaniami wobec siebie, których podświadomie nie jesteśmy w stanie osiągnąć.

Nieważne, jaki jest powód naszego autosabotażu jest jasne, że jeżeli czegoś z tym nie zrobimy to będziemy kontynuować życie pełne żalu i niespełnionych oczekiwań .

Rodzaje autosabotażu

Autosabotaż przejawia się w wielu formach i manifestuje się w naszym życiu na różne sposoby.

Oto lista typowych metod, które często stosujemy, aby sabotować własną drogę do sukcesu.

 • Ulegamy lękowi przed porażką.
 • Powstrzymujemy się przed podejmowaniem ryzyka.
 • Nie podejmujemy proaktywnych działań, bo boimy się popełniać błędy.
 • Nie poświęcamy czasu na planowanie z wyprzedzeniem.
 • Nie jesteśmy w stanie powiedzieć „nie” innym.
 • Nie poświęcamy czasu na rozważenie konsekwencji naszych działań.
 • Nie poświęcamy czasu na dokładne zastanowienie się przed podjęciem decyzji.
 • Nie podejmujemy wysiłku, aby myśleć krytycznie lub praktycznie o okolicznościach, w których się znajdujemy.
 • Jesteśmy zbyt przywiązani do naszych sposobów działania i nie poświęcamy czasu na elastyczne myślenie o naszych problemach.
 • Mamy zbyt dużo dumy, by przyznać się do naszych błędów i pomyłek.
 • Martwimy się bezustannie i niepotrzebnie, nie patrząc na naszą sytuację obiektywnie.
 • Stawiamy nierealistyczne oczekiwania sobie i innym.
 • Pozwalamy, aby nasz krytyczny głos wziął górę i w ten sposób uporczywie osądzamy siebie i innych.
 • Nieustannie oddajemy się myśleniu porównawczemu, w którym mierzymy naszą wartość na podstawie tego, co robią inni.
 • Ciągle narzekamy na ludzi, życie, okoliczności lub na pecha.
 • Świadomie oddajemy się nawykowi prokrastynacji i perfekcjonizmu.
 • Ślepo przyjmujemy rady innych ludzi bez pytania.
 • Zmagamy się z ograniczającymi przekonaniami, wyniszczającymi emocjami i złym nastawieniem.
 • Z uporem maniaka oddajemy się niepomocnym myślom, które sabotują nasz umysł.
 • Regularnie skupiamy się na tym, co nie działa lub na marzeniach życzeniowych.

Jeżeli chodzi o ograniczające myśli, to musimy szczególnie zwrócić uwagę na wymówki, które mamy zwyczaj robić, a które powstrzymują nas przed posuwaniem się do przodu. Oto kilka przykładów:

To nie działa…
Nie mogę tego zrobić…
Jestem teraz za bardzo zajęty…
Jeszcze nie jestem gotowy…
Nie jestem wystarczająco dobry...

Każdy z tych schematów wymienionych powyżej ma swój własny zestaw konsekwencji, który manifestuje się na różne sposoby w naszym życiu. Niektóre są oczywiste, podczas gdy inne mogą być trudniejsze do identyfikacji. Kluczowe dla nas jest, aby rozpoznać i wskazać te myśli, uczucia i działania, które ściągają nas na ścieżkę autosabotażu. Tylko wtedy poprzez świadomą uważność możemy przerwać te niepożądane schematy zachowań.

Rodzaje autosabotażu
Rodzaje autosabotażu

Eliminacja schematów autosabotażu

Istnieje prosta, ale bardzo skuteczna metoda, którą możemy zastosować, aby wyeliminować z naszego życia wzorce autosabotażu.

Proces ten obejmuje 4 kroki. Te 4 kroki mogą pomóc Ci przejąć świadomą kontrolę nad zachowaniami, które obecnie wpływają na Twoje wybory, decyzje i działania. Kroki te obejmują:

 1. Identyfikacja autosabotujących zachowań
 2. Odtworzenie schematu autosabotażu od podstaw
 3. Określenie zdrowego zachowania zastępczego
 4. Praktykowanie nowego zachowania, aż do wytworzenia się nawyku

Przeanalizujmy teraz każdy z tych kroków bardziej szczegółowo.

1. Identyfikacja autosabotujących zachowań

Na początku musimy zidentyfikować zachowania, które uniemożliwiają nam posuwanie się do przodu. Aby to zrobić musimy stać się świadomi naszych codziennych decyzji i działań oraz ich konsekwencji. Kiedy już je zidentyfikujesz, ważne jest, aby wskazać konkretne wyzwalacze, które powodują, że dane zachowanie wypływa na powierzchnię.

Te wyzwalacze mogą obejmować ludzi, przedmioty, określony czas, miejsca itp. Następnie musimy zdać sobie pytanie czy możemy unikać tych wyzwalaczy? Poprzez proste usunięcie tych wyzwalaczy z naszego życia będziemy lepiej przygotowani, aby przejąć świadomą kontrolę na naszymi myślami, uczuciami i działaniami. Jednakże istnieje jeszcze jeden czynnik, który należy wziąć pod uwagę, są to nasze ograniczające przekonania, które są powiązane z każdym poszczególnym schematem autosabotażu.

Kluczem jest zidentyfikowanie ograniczających przekonań, a następnie zamiana ich w pozytywne wzmacniające przekonania, które będą pracować dla nas, a nie przeciwko nam.

Zadaj sobie pytania:

W co wierzę w danej sytuacji?
W co wierzę na temat siebie i moich umiejętności?
Jak moje przekonanie o tym odpala schematy autosabotażu?
Jak bardzo, to przekonanie jest niedorzeczne i niepraktyczne?
Co inni mogliby powiedzieć o tym przekonaniu?
Jaka jest inna bardziej pomocna perspektywa, z której mógłbym spojrzeć na tę sytuację?

Te pytania są dobrym punktem startu i pozwolą Ci pozostać skupionym na właściwym kierunku.

2. Odtworzenie schematu autosabotażu od podstaw

Po wykonaniu kroku #1, możesz teraz świadomie odtworzyć schemat autosabotażu poprzez opisanie wszystkich wyzwalaczy i powiązanych zachowań, które manifestują się jako rezultat tych wyzwalaczy. To ważne, aby było jasne, w jaki sposób manifestują się te zachowania w twoim życiu, zanim przejdziesz do następnego kroku.

3. Identyfikacja zastępczych zdrowych zachowań

W celu wyeliminowania starych schematów zachowań często musimy zastąpić je nowymi schematami , które są bardziej pomocne i praktyczne. To bardzo ważne, ponieważ nie zawsze możemy po prostu unikać wyzwalaczy, takich jak ludzie, przedmioty, czy okoliczności, które powodują, że reagujemy w niepożądany sposób. Musimy więc poświęcić czas i określić nowe, inne bardziej właściwe sposoby reagowania, które pomogą nam osiągnąć nasze cele.  Zadaj sobie pytania:

Jak mogę zareagować w bardziej odpowiedni i proaktywny sposób, który pomógłby mi osiągnąć to czego chcę?
Jaki jest inny lepszy sposób reakcji?
Jakie są powody, aby uczynić te zmiany?
Jakie są kluczowe zalety nowych zachowań?

4. Praktykuj nowe zachowania, zanim uformujesz nawyk

Teraz, kiedy już określiłeś swoje nowe zachowanie, musisz zacząć je praktykować i stosować tak często jak to tylko możliwe przez okres następnych czterech tygodni, zanim się nie uformuje nawyk. Zacznij od przejrzenia Twojej reakcji na sytuację w swojej wyobraźni, zobacz ją w szczegółach, poczuj pozytywną energię płynącą poprzez Twoje ciało, kiedy pokonujesz schemat autosabotażu. Teraz, kiedy już utrwaliłeś już nowy schemat, jesteś gotowy zmierzyć się z sytuacją, która wyzwalała Twoje stare schematy i zachowania, jednak tym razem jesteś uzbrojony w nowy mechanizm reakcji, który będziesz praktykować przez następne cztery tygodnie, aż do uformowania nowego nawyku.

Proces pokonywania autosabotażu
Proces pokonywania autosabotażu

Eliminacja autosabotażu porady

W celu eliminacji schematów autosabotażu ze swojego życia musisz podjąć codzienny wysiłek pozostania świadomym i uważnym swoich zachowań i działań, kiedy będziesz wdrażał różne strategie, które pomogą Ci  wyeliminować te zachowania z Twojego życia.

Konsekwentnie ucz się na błędach

Poświęć trochę czasu pod koniec każdego dnia na zastanowienie się, w jaki sposób reagowałeś na sytuacje i zdarzenia, i ucz się z tych doświadczeń, poprzez zapisywanie, w jaki inny sposób zareagujesz na nie w przyszłości.

Myśl szerzej i śmielej

Czasami jesteśmy tak pochłonięci naszymi samo-ograniczającymi schematami i zachowaniami, ponieważ mamy tendencję do myślenia w bardzo zawężony sposób. Mamy ograniczone pole widzenia i nie dostrzegamy obrazu całości. Musimy więc poświęcić trochę czasu, aby myśleć w szerszym kontekście, rozszerzyć nasze zrozumienie i spojrzeć z innej perspektywy na naszą sytuację.

Zadawaj lepsze pytania

Pytania są kluczem do „zamków”, które trzymają nasze problemy w zamknięciu. Poprzez zadawanie lepszych i bardziej efektywnych pytań, będziemy w stanie osiągnąć inną perspektywę na temat sytuacji, w której się znajdujemy. Będzie to również pomocne w stawaniu się bardziej świadomymi schematów autosabotażu, które rządzą naszym życiem.

Zadaj sobie pytania:

Czego nauczyło mnie to doświadczenie?
Co zrobiłbym inaczej, gdyby miał jeszcze jedną szansę?
Jakie byłyby potencjalne korzyści?
W jaki sposób zmiana mojej reakcji pozwoli mi osiągnąć to czego chcę ?

Traktuj proces zmiany jako eksperyment

Tak jak nie nauczyliśmy się chodzić w ciągu jednego dnia, również zmiany nie nastąpią w ciągu jednej nocy.  Potrzeba na to czasu. Kiedy zaczniesz stawiać swoje pierwsze kroki, musisz liczyć się z tym, że potkniesz się i to nie jeden raz. Jednak musisz się podnieść i kontynuować swoje zmagania, aż do momentu opanowania procesu chodzenia. Potrzeba było nabrać trochę doświadczenia, aby w końcu się udało. Proces przemiany jest dokładnie taki sam. Traktuj go jako eksperyment, który zajmie Ci trochę czasu i wysiłku. Nie osiągniesz zwycięstwa w ciągu jednej nocy i zapewne przegrasz kilka bitew;).

Zasięgaj porady od innych

To ważne, aby zawsze konsultować się z ludźmi, którzy mieli praktyczne doświadczenie w zmaganiach się z tym, przez co ty teraz przechodzisz. Znają oni z doświadczenia trudności, z którymi się zmagasz, starając się wznieść ponad schematy autosabotażu. Dlatego, prawdopodobnie będą oni w stanie udzielić praktycznych porad i wskazówek, które pomogą Ci wyjść poza okowy autosabotażu w krótkim odstępie czasu.

Planuj z wyprzedzeniem

Często przedzieramy się przez życie, nie wiedząc, czego się od niego spodziewać i mając bardzo małą świadomość tego, jak różne okoliczności będą się rozwijać. Jednak kiedy zaczniemy tworzyć solidne plany na przyszłość, konkretne plany jak będziemy reagować na poszczególne sytuacje, ludzi i okoliczności, nastąpi wówczas moment, w którym przejmiesz kontrolę nad swoim życiem i ruszysz do przodu.

Kiedy będziesz tworzył swoje plany, zawsze miej na uwadze możliwość napotkania wyzwań i przeszkód, z którymi będziesz się musiał zmierzyć podczas swojej podróży. Zidentyfikuj je i zastanów się jak będziesz na nie reagować, kiedy już się pojawią. I nawet jeśli, nie poradzisz sobie z nimi efektywnie, kiedy już się pojawią, nauczysz się, w jaki sposób dopasować swoją reakcje następnym razem, kiedy będziesz musiał się skonfrontować z tym konkretnym problemem lub wyzwaniem

Skup się na rozwiązaniach

Czasami jesteśmy tak zaangażowani w nasze niedoskonałości i ograniczenia, że dostrzegamy tylko same problemy i ograniczenia. Ten specyficzny sposób patrzenia na życie i nas samych prowadzi tyko do kolejnych problemów i niepowodzeń. Zamiast tego poświęć trochę czasu na rozważenie możliwych rozwiązań problemów, z którymi się zmagasz. Zacznij od zadawania bardziej skutecznych pytań, które koncentruję się na znalezieniu ODPOWIEDZI.

Dostosuj oczekiwania

Nasze oczekiwania mogą czasem wznieść nas na nowy poziom, podczas gdy innym razem mogą nas zdołować emocjonalnie. Musimy zawsze poświęcić czas, aby sprawdzać nasze oczekiwania, aby być pewnym, że nie są stały się one zbyt wysokie w zbyt krótkim czasie, ponieważ konsekwencją ewentualnego niepowodzenia może być problem, aby ponownie odnaleźć motywację do zmiany naszego autosabotującego schematu. Ustalaj swoje oczekiwania na odpowiednio wysokim poziomie, pozostając przy tym elastycznym i zawsze bierz pod uwagę okoliczności, warunki i zasoby. Pamiętaj, że również procesu chodzenia nie opanowałeś w jeden dzień, a dochodzenie do perfekcji potrzebowało czasu.

Podejmuj większe ryzyko

Niejednokrotnie ci, którzy podejmują większe ryzyko mają mniej żalu, niż ci, którzy grają bezpieczne i nie mogą poradzić sobie z niepewnością. Jest to również prawdą, jeżeli chodzi o przekształcanie swojego zachowania. Potrzebujesz podjąć ryzyko, potrzebujesz dać sobie szansę i potrzebujesz wreszcie poradzić sobie ze starymi schematami ograniczających zachowań, które będą Cię prześladować do końca życia. I nie ma lepszego czasu, aby dokonać tych zmian, niż teraz! I nie można lepiej zacząć, niż zacząć zmiany od siebie! Nie zwlekaj, rozpocznij proces przemiany od razu.

Poświęć czas na samorefleksję

Ludzie, którzy osiągają w życiu sukcesy są tymi, którzy poświęcili czas na myślenie i refleksję nad swoimi myślami, emocjami, decyzjami, zachowaniami i działaniami. Ludzie Ci wyciągnęli wnioski z tego, co pracowało na ich korzyść lub nie. W końcu dopasowali oni swój kurs poprzez inne podejście do sprawy, poświęcając czas na refleksję nad tym, co robią oraz konsekwencje tych działań w swoim życiu. Tylko poprzez samorefleksję zdobędziesz niezbędną wiedzę, perspektywę i zrozumienie, aby rozpocząć proces transformacji.

Pokonywanie autosabotażu
Pokonywanie autosabotażu

Myśli końcowe

Autosabotaż jest jak granat, który wybucha nagle w naszym życiu – odrzucając nas z dala od naszych najgłębszych potrzeb i pragnień. Jednak nie ma już wymówek, ponieważ jesteśmy tymi, którzy za pomocą swojej świadomości mogą powstrzymać wyciągnięcie zawleczki. Podejmij decyzję o zmianie już dzisiaj, aby nie być ofiarą swoich autosabotażowych schematów już nigdy więcej. Zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pytaniami w komentarzach.


Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

autosabotaz


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Rozwijaj się dalej:

2 thoughts on “Autosabotaż – Czym jest i jak go pokonać?”

 1. Agnieszka

  To jest naprawdę pomocny artykuł! Bardzo dziękuję! Furtka otwarta, więcej zrozumienia, kolejny krok rozwoju!

  1. Bartek Kłosiński

   Cześć Agnieszka, cieszę się, że mogłem pomóc 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend