Przepis na szczęście

przepis na szczęście

Bez wątpienia każdy z nas chciałby wieść udane i szczęśliwe życie. Oczywiście nie istnieje jeden uniwersalny przepis na szczęście, bo to uczucie subiektywne i każdy z nas może je rozumieć inaczej. Istnieją jednak pewne uniwersalne nawyki, czynności i zachowania, które znacząco mogą wpłynąć na poziom odczuwanego przez nas zadowolenia z życia.

W tym wpisie chcę przedstawić sposoby, które pomogą Ci cieszyć się pełnią życia. Jest to swego rodzaju przepis na szczęście, który z łatwością możesz praktykować, modyfikować i rozwijać na własną rękę. Do czego gorąco Cię namawiam.


Szczęśliwe ciało

Nasze ciało stanowi jeden z najistotniejszych czynników determinujących długotrwałe szczęście. Jeśli jesteś zdrowy i czujesz się dobrze w swoim ciele jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz również zadowolony z innych aspektów swojego życia. Oto kilka sugestii dotyczących utrzymania ciała w stanie szczęśliwości:

Ćwicz regularnie

Twoje ciało jest zaprojektowane do życia w ruchu, rozciągania się i podnoszenia przedmiotów. Jeśli masz siedzący tryb życia, Twój organizm może na tym ucierpieć. Czy wiesz, co dzieje się z mięśniami, których nie używasz? Brak ruchu skutkuje wiotczeniem i zanikaniem mięśni oraz kiepską kondycją. To z kolei sprawia, że nawet najmniejszy wysiłek fizyczny staje się dla Ciebie wyzwaniem.

Dlatego ćwicz swoje ciało regularnie, wybieraj takie formy aktywności, które lubisz, np. pływanie, bieganie lub po prostu spacery na łonie natury. Twoje ciało bez wątpienia odwdzięczy Ci się za to i będzie zadowolone.

Jedz zdrowo

Znasz powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy? Wiele przypadków pokazuje, że jest ziarno prawdy w tym stwierdzeniu. Jedz naturalnie hodowane, mało przetworzone produkty, a Twoje ciało podziękuje Ci. Będziesz miał więcej energii w ciągu dnia na robienie tego, co daje Ci zadowolenie, a w konsekwencji Twoje poczucie szczęścia także ma szanse wzrastać.

Wysypiaj się

Wielu z nas nie wysypia się wystarczająco. To prowadzi do chronicznego zmęczenia, poczucia ociężałości spadku poziomu koncentracji, osłabienia odporności. Na dodatek Twoje ciało migdałowate w mózgu odpowiedzialne za emocje wykazuje podwyższoną aktywność. Prowadzić to może do niewspółmiernie gwałtownych reakcji w sytuacjach stresu.

Dlatego idź spać kiedy czujesz, że jesteś zmęczony, ale staraj się budzić zawsze o tej samej porze, każdego dnia. To bez zwątpienia doprowadzi do większej równowagi fizycznej i emocjonalnej w Twoim życiu, a w konsekwencji pozytywnie wpłynie na poczucie szczęścia.

Często się uśmiechaj

Uśmiech na twarzy wysyła do mózgu sygnał, że jesteś zadowolony. Nawet, jeśli w danej chwili tak nie jest, cudowne substancje chemiczne, które produkuje Twój organizm sprawią, że ostatecznie Twoje samopoczucie automatycznie się poprawi.

Zdrowy tryb życia

Wszystko o zdrowym trybie życia zostało przedyskutowane i opisane razem powyżej. Codzienna rutyna, nastawiona na dbanie o Twoje ciało od stóp do głowy to kluczowy składnik przepisu na szczęście 😉

Przepis na szczęście - Szczęśliwe ciało
Przepis na szczęście – Szczęśliwe ciało

Pozytywny sposób myślenia  (Happy Mindset)

Pozytywny sposób myślenia to kolejny składnik przepisu na szczęście, tak samo ważny jak utrzymywanie ciała w dobrej kondycji. Umysł jest jedną z nielicznych „rzeczy”, które możemy kontrolować w każdym momencie swojego życia (oczywiście, o ile się tego nauczymy 🙂 ).

Oto kilka sugestii jak możesz utrzymać i wzmacniać w sobie pozytywny sposób myślenia:

Obojętność wobec faktów i zdarzeń, na które nie masz wpływu

Wszystko to, w co się angażujesz emocjonalnie może wpłynąć na Twoje poczucie szczęścia, na wiele sposobów. Kiedy nauczysz się dystansować do zdarzeń, na które nie masz wpływu, odetchniesz z ulgą i uwolnisz umysł od niepotrzebnego zamętu.

Wiara w siebie i swoje umiejętności

Wszyscy znamy przypadki, kiedy ludzie dokonywali niezwykłych czynów lub osiągnięć, ponieważ zwyczajnie wierzyli, że zdołają je osiągnąć. Stań się jednym z tych ludzi. Uwierz w siebie i swoje umiejętności całym sercem. Kiedy postanawiasz coś zrobić, uwierz, że potrafisz to uczynić bez względu na to, jakie przeszkody stoją na Twojej drodze. Wiara w siebie i swoje umiejętności bez wątpienia przyciągnie szczęście i radość do Twojego życia.

Świadome myślenie

Innym sposobem na rozwinięcie poczucia szczęścia jest doskonalenie umiejętności pozytywnego myślenia. Zacznij od zwrócenia uwagi na codzienne myśli i ich ostrożnej obserwacji w ciągu dnia. Dzięki temu, zaczniesz zauważać małe nawyki myślowe, które Ci towarzyszą oraz ich wpływ na Twoje samopoczucie w danym momencie.

Obserwując siebie zacznij zauważać zmiany emocjonalne, które w Tobie zachodzą. Postaraj się skupić i ukierunkować swoje myśli na rozwiązania i odpowiedzi na pytania związane z wyzwaniami, z którymi się zmierzasz. Rozwiązania te i odpowiedzi pomogą Ci pozostać skupionym na tym, co jest dla Ciebie dobre.

Zmiana perspektywy

Zmiana perspektywy pomaga dostrzec więcej, widzieć szerzej. Dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć niektóre zdarzenia i ludzi, a co za tym idzie – świadomie nastawiać się do nich pozytywnie. Kiedy stawiasz czoła nowym wyzwaniom w swoim życiu, postaraj się patrzeć na nie szeroko, szukaj wielu faktów i opinii innych osób. Zobacz te sytuacje w innym świetle, oczyma innych. Będąc elastycznym i mając wiedzę z różnych punktów widzenia, będziesz widzieć pełen obraz, nie tylko ten wynikający z Twoich przekonań. Dzięki temu będziesz spokojniejszy, bo dostrzeżesz więcej. Szczęście stanie się łatwiejsze do osiągnięcia.

Oczekiwanie szczęścia w swoim życiu

Mówi się, że tego, czego najbardziej wyczekujesz urzeczywistnia się. Spodziewaj się bycia szczęśliwym oraz licz na to, że życie przyniesie Ci dużo radości i dobrych zdarzeń.

Wdzięczność za życie

Nigdy nie będziesz prawdziwie szczęśliwy, jeśli nie będziesz doskonalił poczucia wdzięczności.

Wdzięczność pozwala skupić się na pozytywnych stronach życia, ma zbawienny wpływ na samoocenę, pomaga radzić sobie ze stresem i trudnymi doświadczeniami, umacnia więzi, zwiększa empatię. Nie mam tu na myśli mechanicznego wypowiadania słowa „dziękuje” przy, byle okazji. Mam na myśli wdzięczność przez duże „W”, za którą idzie prawdziwa otwartość, zainteresowanie życiem, witalność i aktywność.

Wiara w siłę wyższą i przynależność do grupy

Twoja wiara w Boga lub siłę wyższą oraz przynależność do grupy mogą pomóc Ci przetrwać w najtrudniejszych momentach. Nieważne jakie masz przekonania religijne, pozwól sobie czasami na oddanie spraw w ręce siły wyższej, nawet jeśli są dowody na jej nieistnienie.

Istnieją badania naukowe, które mówią, że przez poczucie przynależności do jakiejś niewielkiej grupy znających się, ufających sobie, mających podobne poglądy i zainteresowania ludzi, wzrasta nasze poczucie szczęścia.

szczęście mindset
Przepis na szczęście – mindset

Szczęśliwe interakcje

Interakcje, komunikowanie się, dbanie i kochanie innych to nasza codzienność. Jest to tak naturalne jak oddychanie, a jednak tak wielu z nas oddala się od bliskich i ważnych dla nas osób. Rozluźnienie więzów w konsekwencji może powodować smutek i czynić Twoje życie nieszczęśliwym. Zacieśniaj relacje, dbaj o bliskich, a doświadczysz poczucia szczęścia i radości jak nigdy wcześniej.

Czy nie powiedział ktoś, że: „szczęście, które dajesz innym przyniesie Ci więcej radości, niż cokolwiek co mógłbyś zrobić dla siebie?” Oto kilka sugestii jak wzmacniać szczęśliwe interakcje:

Przebaczaj ludziom

Żywienie urazy, nienawiść i nieufność może zatruwać zarówno Twój organizm, jak i umysł. Nabierz dystansu do swojej przeszłości i posuwaj się dalej poprzez wybaczanie tym, którzy mogli Cię zranić. Wybacz i uwolnij się… wybacz i uwolnij się.. wybacz i uwolnij się…to bez wątpienia przyniesie uczucie, które Cię wzmocni i wniesie poczucie szczęścia do Twojej egzystencji.

Dawaj ludziom wolność

Jeżeli ofiarowujesz ludziom swoje uczucia, czas, zainteresowanie, to nie spodziewaj się niczego w zamian. Nie oczekuj, że obdarowany Ci się odwzajemni. Byłaby to manipulacja: nie obdarowanie kogoś, tylko wciągnięcie w pułapkę, żeby czuł się zobowiązany i dał Ci to, co chcesz otrzymać. Nie ma chyba skuteczniejszego sposobu popsucia relacji z drugim człowiekiem; zostaje tylko żal, rozczarowanie i poczucie krzywdy. Oczywiście obdarowany może również obdarzyć Cię swoimi uczuciami, czy zainteresowaniem, ale będzie to z kolei jego dar, dokonany z własnego wyboru i do niczego ciebie niezobowiązujący.

Spotykaj się z ludźmi

Poświęć trochę czasu każdego dnia, aby wejść w interakcję z ludźmi, którzy są Ci bliscy i których cenisz, w nowy kreatywny sposób. Zapytaj o ich pasje, wyjdźcie razem i zróbcie coś, czego nigdy wcześniej nie robiliście; przywróć uśmiech do ich życia poprzez obejrzenie zabawnego filmu, czy poprzez pójście razem na kabaret; lub po prostu powiedz im jak bardzo ich kochasz, cenisz. Tych kilka prostych czynności nie tylko przyniesie Ci dużo radości i szczęścia, ale również sprawi, że inna osoba poczuje się wyjątkowa i doceniona.

Współpracuj ze szczęśliwymi ludźmi

Pamiętasz, jak wspominałem, że stajesz Tym, co jesz?

W tym przypadku jest podobnie, na to, jakim stajesz się człowiekiem ma ogromny wpływ to, jakimi ludźmi się otaczasz.

Jeśli na co dzień przebywasz i wchodzisz w interakcje z ludźmi o negatywnym sposobie myślenia wtedy będziesz pod wpływem ich negatywnych emocji niezależnie, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie. Zamiast tego wybierz przebywanie ze szczęśliwymi ludźmi, którzy doprowadzają Cię do śmiechu i z którymi będziesz mógł porozmawiać o pozytywnych rzeczach. To bez wątpienia doprowadzi Cię do większego poczucia szczęścia i radości z życia.

Poświęć czas i energię na działalność charytatywną

Dawanie siebie innym jest bez wątpienia najwspanialszym darem na świecie. Jeżeli nie widziałeś filmu „Bezcenny dar” z 2006 roku to zachęcam Cię do obejrzenia go. Dzięki niemu można lepiej zrozumieć co wnosi do życia dawanie siebie innym.

Podaruj swój czas i energię innym, nie tylko pieniądze. Pieniądze są mniej osobiste. Pokazując innym, że Ci zależy, przyciągniesz więcej szczęścia do swojego życia.

Spontaniczne akty dobroci

Czy nie poczułbyś się wspaniale, wiedząc, że pomogłeś komuś w potrzebie? O ile więcej czułbyś szczęścia w swoim życiu, gdybyś znalazł trochę czasu, aby pomóc komuś, o kim wiesz, że jej potrzebuje a np. nie potrafi o nią otwarcie poprosić. Śmiało idź i pomóż mu bez wspominania, co zainspirowało Cię do tego fantastycznego aktu dobroci. Zyskanie uznania za swoje akty dobroci jest całkowicie przereklamowane. Wiedza, że zrobiłeś, coś, o czym nikt inny nie wiele jest bardziej wartościowa i daje poczucie prawdziwego szczęścia.

Ciesz się z sukcesów innych

Nadejdzie taki czas, kiedy sukces odnajdzie i Ciebie, jeśli tylko będziesz miał oczy szeroko otwarte na możliwości, które często leżą na wyciągnięcie ręki. Jeśli Twój czas jeszcze nie nadszedł, nie musi to oznaczać, że nie powinieneś być szczęśliwy z powodu sukcesów i osiągnięć innych ludzi. Ciesz się cudzymi osiągnięciami. To poczucie szczęścia, które wzmocnisz w nich, powróci do Ciebie niczym odbite w lustrze.

Przepis na szczęście - interakcje

Własne szczęście

Teraz będzie o najważniejszej osobie na świecie, czyli o: TOBIE 😉 Czasem bycie małym egoistom i skupianie się na tym, czego najbardziej pragniesz w swoim życiu jest bardzo dobrym sposobem myślenia, który zapewni poczucie szczęścia i radości. Oto kilka sugestii jak wzmacniać i utrzymywać poczucie własnego szczęścia:

Dopieszczaj się

Każdego dnia zrób sobie przerwę, by spędzić trochę czasu ze sobą samym. Wyjdź gdzieś i zafunduj sobie coś ekstra, coś, czego nie robisz na co dzień, a co sprawi Ci frajdę. Zasługujesz na to. Znajdź czas na dopieszczenie siebie, a Twoje dni będą wypełnione wieloma wspaniałymi doświadczeniami, które wzmocnią poczucie Twojego szczęścia.

Wykorzystaj humor

Wysil się i zdobądź trochę dystansu do siebie samego. Naucz się znajdować humor we wszystkich sytuacjach i co najważniejsze naucz się śmiać z samego siebie, kiedy zrobisz coś naprawdę głupiego. 😉

Znajdź inspiracje

Każdy z nas posiada zestaw rzeczy, które go inspirują i motywują. Rozpoznaj te inspiracje i korzystaj z nich w ciągu dnia. Czy jest to odrobina muzyki, którą kochasz, film, który sprawia, że zaczynasz myśleć kreatywne, lub książka której nigdy nie masz dosyć. Poświęć czas na zanurzenie się w tych doznaniach, a dostarczysz sobie trochę radości i szczęścia na co dzień.

Zaakceptuj rzeczy, na które nie masz wpływu

Sprowadza się to do akceptacji rzeczy i wydarzeń, na które nie masz wpływu niezależnie od tego, czy są dobre, czy złe. Mówi się, że nie to, co nam się przytrafia determinuje to, jak się czujemy, ale raczej jak my to spostrzegamy i interpretujemy.

Sposób, w jaki postrzegasz to, co się Tobie przydarza determinuje Twój poziom szczęścia. Zaakceptuj rzeczy takimi, jakie są, skup się na rozwiązaniach i posuwaj się naprzód z pozytywnym nastawieniem.

Bycie szczęśliwym – to Twój wybór

Czy zdajesz sobie sprawę, że to Twój własny wybór determinuje czy doświadczasz szczęścia lub nie w danym momencie?

Zadaj sobie pytanie:

Jeśli to mój wybór, to co wybieram?

Ja wybrałbym szczęście. 🙂

Świadomość swoich myśli

Jedną z najważniejszych rzeczy na drodze do szczęścia jest umiejętność przyglądania się swoim myślom z pewnego dystansu.

Zwróć uwagę na to, jak pojedyncza myśli może zarówno doprowadzić Cię do rozpaczy lub przenieść Cię w stan ekstazy. Tak, to właśnie myśli kontrolują Twoje emocje. Jeżeli przejmiesz kontrolę nad swoimi myślami, zyskasz dużo większą kontrolę nas swoimi emocjami.

wlasne szczescie 12
Przepis na szczęście – własne szczęście

Szczęśliwe działania

W zasadzie, wszystko, co zostało przedyskutowane do tej pory wpływa na Twoje działania na wiele różnych sposobów.

Jeśli nie jesteś szczęśliwy i żyjesz w stanie głębokiego smutku, to jakie działania uważasz będą rezultatem tego rodzaju emocji?

No cóż, nie powiedziałbym, że będą one efektywne.

Pomimo tego muszę jednak przyznać, że również pewne działania mogą wnieść do Twojego życia więcej szczęścia, głębi i radości.

Eksperymentuj z życiem

Nie oznacza to brania narkotyków, czy odurzania się innymi używkami i wszystkich tych działań, które sprawią, że poczujesz się na dłuższą metę nieszczęśliwy.

Zamiast tego po prostu dodaj do Swojego życia trochę urozmaicenia i różnorodności. Znajdź czas na zrobienie czegoś, czego nie robiłeś nigdy przedtem. Zastanów się przez chwilę co tak naprawdę zawsze chciałeś zrobić, ale jeszcze nie próbowałeś?

Teraz, kiedy już wiesz, podejmij decyzje, aby zrobić to teraz, dziś wieczorem lub jutro i po prostu zrób to. Bądź szalony, baw się, żyj życiem pełnym emocji i bądź nieprzewidywalny. Szczęście na pewno będzie podążać za osobą, która żyje w ten sposób.

Zaplanuj swoje życie

Dobrze jest być spontanicznym i żyć czasem na krawędzi, jednakże, równie ważne jest, aby myśleć o przyszłości w długoterminowej perspektywie. Dlatego, spędź czas na cotygodniowym planowaniu swojej kariery i życia rodzinnego w taki sposób, aby dodać do niego więcej szczęścia i radości, unikając codziennej rutyny. Zaplanuj również naukę nowych rzeczy, które popchną Cię do przodu w kierunku rozwoju Twojej kariery lub otworzą kolejne drzwi dla nowych możliwości.

Zaplanuj również wyznaczanie celów, zapisz je i cały czas podejmuj potrzebne kroki, aby je zrealizować w określonych ramach czasowych. Nie przez przypadek osiągnęliśmy tak zapierający dech w piersiach rozwój technologiczny. Jako rasa ludzka ustanawialiśmy sobie wiele celów przez wiele, wiele pokoleń. Jesteś częścią rodzaju ludzkiego nieprawdaż? Więc wyznacz kilka celów już dzisiaj i podejmij działanie! Realizacja najbardziej pasjonujących celów przyniesie Ci wiele radości i szczęścia.

Uprość swoje życie

Wielu z nas nadmiernie komplikuje swoje życie. Obieramy długą i trudną drogę, zmagamy się, ze zbyt dużą ilością obowiązków i dostarczamy sobie zbyt często problemów przyprawiających nas o ból głowy. Znajdź czas, najlepiej już dziś, na uproszczenie swojego życia, a szczęście bez wątpienia nadejdzie.

Celebruj swoje osiągnięcia

Na początku musisz je osiągnąć, a to wymaga wyznaczania celów i pracowania nad nimi. Następnie ponownie pomyśl o małych rzeczach i osiągnięciach, których doświadczyłeś w tygodniu. Nagródź się poprzez okazjonalne celebrowanie tych małych rzeczy. Następnie, upewnij się, że podniosłeś poprzeczkę w kierunku większych standardów do zrealizowania i świętuj swój sukces, gdy już osiągniesz te cele.

Celebrowanie jest zabawne, i przyniesie Ci wiele radości i szczęścia do Twojego życia. Jednakże bądź czujny, aby nie przedobrzyć. Twoje świętowanie powinno być nagrodą za Twoje osiągnięcia, a nie Twoją piątkową i sobotnią nocną rutyną, 😉 Zacznij od prostych i małych rzeczy, a następnie posuwaj się w kierunku większych celów i większych nagród.

Zwolnij

Z… W… O… L… N… I… J

To jest to….

Świadomie zwalniaj tempo życia i staraj się nie być zbyt mocno pochłoniętym przez szaleńcze tempo codziennej egzystencji. Szczęście podąża za tymi, którzy potrafią zwolnić i poświęcić czas na refleksję nad swoim życiem. Dzięki temu Twoja zdolność do podejmowania właściwych decyzji może również dramatycznie się poprawić.

Znajdź swoją pasję

Po pierwsze, rób to, co kochasz i rób to kiedy tylko możesz. Po drugie, zapytaj się, czy mógłbyś utrzymywać się z robienia tego, co kochasz. Szczęście przychodzi do tych, którzy żyją z pasją. Czy żyjesz bez pasji lub marzysz o lepszych dniach?

Przepis na szczęście - działania
Przepis na szczęście – działania

Uważaj na negatywne emocje

Praktykuj codziennie wszystko to, co zostało przedyskutowane do tej pory, a będziesz żył w pełnym radości i szczęścia życiu. Z drugiej strony bądź ostrożny i uważaj na rzeczy, które mogą wzbudzić w Tobie negatywne emocje.

Unikaj negatywnie nastawionych ludzi

Czy nam się to podoba, czy nie mamy tendencje do odzwierciedlania emocji ludzi, z którymi się spotykamy. Ma to ścisły związek z budową naszego mózgu, a dokładnie z tzw. neuronami lustrzanymi. Jak pisze prof. Rizzolatti – „Neurony lustrzane każą nam postawić się w sytuacji drugiej osoby, i to nie w sposób abstrakcyjny, ale zupełnie dosłownie. Za ich sprawą naprawdę czujemy to, co inny człowiek”. Dlatego uważaj na negatywnie nastawionych ludzi, aby nie udzieliły Ci się ich emocje.

Unikaj negatywnych wiadomości

Wiadomości telewizyjne, radiowe, jak i te w necie serwują głównie dania złożone z bardzo ciężkich i negatywnych emocji. Jeżeli potrafisz ograniczyć oglądanie, słuchanie i czytanie takich newsów to zrobisz duży krok w kierunku większego odczuwania szczęścia.

Nie oznacza to, że masz być ignorantem całkowicie odcinającym się od świata bądź tylko bardziej selektywny przy wyborze informacji i ich źródła. Miej świadomość, że jeżeli nasączysz swoją głowę negatywnymi emocjami, to nie pozostanie to bez wpływu na Twój stan emocjonalny.


Końcowe przemyślenia

Jak widzisz, masz spory wpływ na poziom odczuwania szczęścia w swoim życiu. Mam nadzieję, że powyższe refleksje pomogą Ci w rozwinięciu nowych zachowań i nawyków, które wniosą go jeszcze więcej do Twojego życia.

Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

przepis na szczescie


Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?

Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.

Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.


Rozwijaj się dalej:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend