Z tego wpisu dowiesz się dlaczego ustalanie celów jest ważne oraz poznasz zasady ich efektywnego wyznaczania.
Czy nam się to podoba czy nie, ustalanie celów jest integralnym i ważnym elementem naszego życia. Dla niektórych z nas, jest to świadomy proces, jednak dla wielu innych jest to nieświadome działanie, które w niewielkim stopniu ma określony kierunek i cel. Niektórzy ludzie mogą być nawet zaskoczeni tym, że w rzeczywistości wyznaczają sobie cele każdego dnia.
Jeżeli zastanowisz się przez chwilę nad minionymi dniami, zdasz sobie sprawę, że w rzeczywistości ustalasz i osiągasz niezliczoną ilość celów, przez które przemierzasz każdego dnia. Niektóre z nich są stosunkowo małe i pozornie nieistotne, tak jak podejmowanie decyzji, co będziesz jadł na obiad. Podczas gdy inne są dużo bardziej istotne i ważne dla Twojej przyszłości.
Faktem jest, że właściwy proces wyznaczania celów pozwoli Ci osiągnąć większą jasność, skupienie i w naturalny sposób stanie się motywacją, leżącą głęboko w Tobie. Dzięki temu wpisowi dowiesz się, jakie korzyści płyną z wyznaczania celów i w jaki sposób może to przekształcić Twoje życie nawet w ciągu jednej nocy. Będziemy również badać kilka bardzo ważnych i krytycznych zasad wyznaczania celów. Zagłębiać się w szczegóły rozszerzonego procesu wyznaczania celów. W rzeczywistość, dowiesz się, że wyznaczanie celów jest czymś więcej niż tylko prostą listą kilku rzeczy, które chcesz osiągnąć.
Poza tym, będziemy identyfikować niektóre techniki i strategie, za pomocą, których można pozostać stale zmotywowanym, aby podążać do przodu na drodze do osiągnięcia swoich celów i zadań. Będziemy również zapoznawać się z niektórymi typowymi przeszkodami, jakie powstrzymują ludzi od wyznaczania celów.
Korzyści z wyznaczania celów
Jestem pewien, że zawsze mówiono Ci lub przynajmniej spotkałeś, co najmniej jedną osobę, która mówiła, jak ważne jest, aby ustalać dzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne i życiowe cele. Jednak większość z nas nigdy nie będzie w pełni zrozumieć, jak ważny jest to proces aż do momentu, kiedy uświadomi sobie i zrozumie jak drastyczne psychologiczne zmiany niesie ze sobą ustalanie celów w naszym życiu.
Ustalanie celów nie jest czymś, co robi się raz, aby potem zapomnieć o tym na zawsze. Jest to raczej coś, co musi być nieustannie powtarzane, wciąż i wciąż każdego dnia i tygodnia. Rozwinę to dokładniej później. Przyjrzyjmy się teraz kilku niezwykłym korzyściom związanym z wyznaczaniem celów oraz temu, jak ten prosty nawyk może dosłownie przekształcić całe Twoje życie na lepsze.
Wyznaczanie celów pobudza…
Wyznaczanie celów pobudza następujące obszary:
Rozwój osobisty
W chwili, kiedy rozpoczniesz wyznaczanie celów smart, natychmiast poczujesz zmianę i transformację, jaka nastąpi w Twoim umyśle. Może okazać się, że po raz pierwszy myślisz o swoim życiu w tak świeży i pełen energii sposób. Dostrzeżesz swoją przyszłość z większą jasnością niż kiedykolwiek wcześniej. Emocjonalny przepływ energii, która krąży w twoich żyłach zmusi Cię do myślenia w nowy sposób, który poruszy i napędzi do działania. Może również uświadomisz sobie, jakie niezbędne umiejętności musisz przyswoić i doprowadzić do perfekcji, aby osiągnąć swoje cele. To jeszcze bardziej zachęci Cię do podjęcia nowych działań na drodze samoedukacji i rozwoju osobistego.
Odpowiedzialność
Ustalanie celów niesie ze sobą szereg obowiązków. Kiedy nie mamy żadnych konkretnych celów, życie po prostu wydaje się przechodzić bez namysłu. Podczas tych etapów naszego życia możemy czuć się w jakimś sensie wolni, ale z drugiej strony możemy odczuwać pustkę. Kiedy jednak rozpoczniesz wyznaczanie jasnych, określonych i pasjonujących celów, dojdziesz do przekonania, że właśnie stałeś się w pełni odpowiedzialny za swoje życie.
Odpowiedzialność niesie ze sobą większą jasność myślenia, zachęca do podejmowania lepszych decyzji i zmusza do podjęcia mądrzejszych działań. Zaczniesz zmierzać w kierunku, który przyniesie Ci długoterminowe szczęście i spełnienie.
Ukierunkowanie na osiągnięcia
Bez wyznaczonych celów mamy tendencje do stawania się leniwymi a nasze myśli i działania bywają chaotyczne. Dzięki wyznaczonym celom uzyskujemy skupienie na konkretnych obszarach naszego życia. To skupienie skieruje Twój umysł w kierunku osiągnięcia celów w najbardziej efektywny i skuteczny sposób. W wyniku tego Twoje wybory, decyzje, zachowania, nawyki i działania staną się skoncentrowane na tym jednym celu. Kiedy już osiągniesz tę zorientowaną perspektywę, nabierzesz energii i wigoru, który stworzy pęd i zwiększy Twoją prędkość w dochodzeniu do celów.
Podejmowanie lepszych decyzji
Bez skupienia lub wyznaczonego kierunku stajemy się bardzo rozproszeni w naszym myśleniu i niepewni przy podejmowaniu decyzji. Kiedy jednak jasno ustalisz swoje cele podążając zasadami mądrego wyznaczania celów, zauważysz, że nagle polepszyła się Twoja umiejętność podejmowanie właściwych decyzji. Pomoże Ci to w dalszym rozjaśnianiu, czego chcesz i co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu.
Priorytetyzację działań
Ustalanie celów i podejmowanie efektywnych działań wymaga ustalenia priorytetów.
Wyznaczanie celów smart w naturalny sposób zwiększa Twoją zdolność do ustalania priorytetów działań i zadań. Dzieje się tak poprzez skupienie twojej uwagi na najistotniejszych długoterminowych celach. Ustalanie priorytetów jest blisko związane z procesem efektywnego zarządzania czasem.
Kontrolę zmian w Twoim życiu
Bez naszych własnych celów osobistych, jesteśmy naturalnie sterowani przez decyzje, działania, poglądy i zachowania innych ludzi jak również przez okoliczności związane ze środowiskiem, w którym żyjemy i pracujemy.
Nawet, jeżeli to nie możliwe, aby kontrolować wszystko, co ma wpływ na nasze życie, możemy jednak zyskać trochę na zdrowiu psychicznym, poprzez ukierunkowanie ważnych aspektów naszego życia w sposób, który przyniesie poczucie celu i intencji.
Zamiast bycia miotanym przez zmieniające się decyzje, zachowania i perspektywy innych ludzi, przejmiesz kontrolę, w wyniku tego zaczniesz podejmować lepsze decyzje oparte o własne cele, które mają największy osobisty i zawodowy wpływ na Twoje życie.
Rozwój umiejętności i talentów
Cele dostarczają nam większej jasności i wnikliwości spostrzeżeń. Jednym z takich spostrzeżeń, które możesz zyskać, kiedy już rozpoczniesz proces wyznaczania celów smart, jest zauważenie potrzeby rozwinięcia swoich umiejętności w poszczególnych dziedzinach życia.
Ustalanie celów smart w ciekawy sposób odsłania zaniedbane obszary naszego życia, na które należy zwrócić uwagę, aby zbadać je i rozwinąć. Tylko poprzez proces ustalania celów, zaczniesz rozumieć, nad jakimi umiejętnościami i talentami musisz pracować w celu doświadczenia wspaniałego podekscytowania i satysfakcji z realizacji swoich celów i zadań.
Poczucie celu i kierunku
Wyznaczanie celów zapewni Ci poczucie sensu i celowości, kierując Twoje decyzje i działania w sposób, który pomoże Ci osiągnąć i zdobyć ten cel. Jeżeli kiedykolwiek czytałeś biografię człowieka zorientowanego na osiągnięcia, to prawdopodobnie uświadomiłeś sobie, że najgłębsze i inspirujące cele były tym, co napędzało i wspierało jego zachowania każdego dnia. Bez tego zapewne nie osiągnąłby w życiu zbyt wiele, jednak dzięki tym celom udało mu się osiągnąć to, co inni uważają za niemożliwe i nieprawdopodobne.

Ustalanie celów zmniejsza…
Proces wyznaczania celów w naturalny sposób ogranicza nawyk lenistwa i prokrastynacji. Te dwa zachowania idą ręka w rękę z sabotowaniem wielu obiecujących i kreatywnych pomysłów, pragnień i marzeń. Wyznaczanie celów zapewni Ci odnowienie zasobów energii i poczucia kierunku. Wesprze Cię i zmotywuje do działania i podejmowania szybkich decyzji.
Wyznaczanie celów smart zwiększa…
Kiedy ustalisz jasne, pasjonujące i ostateczne cele, zauważysz, że ten proces w naturalny sposób zwiększa Twoje pragnienie, pasję, motywację i pewność, z jaką myślisz o życiu. Działania, jakie zaczniesz podejmować każdego dnia, pokierują Cię do przodu na drodze do osiągnięcia celów.
Innym pomijanym aspektem, jest wzrost i wzmocnienie Twojej świadomości. Proces ustalania celów naturalnie skupia Twoją uwagę nie tylko na przyszłości, ale również przekierowuje ją do wewnątrz Ciebie.
Ustalanie celów wzmacnia….
Ustalanie mądrych celów jest procesem osobistego wzrostu i rozwoju, który pomoże Ci zwiększyć swoją samoocenę ( sposób, jaki widzisz siebie w oczach świata). W tym samym czasie znacznie, doenergetyzuje Twoje ciało w sposób, który wzmocni wiele innych i pozornie niezwiązanych ze sobą aspektów Twojego życia.
Fundamentalne zasady wyznaczania celów metodą S.M.A.R.T
Istnieją konkretne i bardzo ważne zasady wyznaczania celów, które warto poznać i zrozumieć zanim przejdzie się do ich wyznaczania. Zasady te pomogą zbudować motywacyjny fundament, który ułatwi Ci realizowanie swojego planu z większym poczuciem zmierzania we właściwym kierunku.
Bardzo łatwo jest przeoczyć te zasady, nie poświęcając im wystarczającej uwagi, na którą zasługują.
Najważniejsze zasady wyznaczania celów
Poniżej znajduje się lista niektórych z podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas ustalania i spisywania osobistych celów.
Zwróć uwagę na to, aby Twoje cele były sformułowane i zapisane w pozytywnej formie. Sprawi to, że twój umysł skupi się na tym, czego chcesz a nie na tym, czego nie chcesz.
Przynoszące osobiste korzyści
Twoje cele muszą przynieść Ci osobiste korzyści. Oznacza to, że każdy z celów, które wyznaczysz musi pomagać Ci lub przynajmniej wspomagać w taki sposób, abyś w przyszłości osiągnął satysfakcję i spełnienie.
Wiele osób wpada w pułapkę starając się osiągnąć cele, które zostały im wyznaczone przez innych. Jeżeli należysz do tej kategorii osób, to powinieneś zrozumieć, że w ten sposób nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału motywacji. Musisz wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za swoje cele i ustalić je w taki sposób, aby w przyszłości przyniosły Ci korzyści.
Zachowywać aktualny poziom życia
Kolejną pułapką podczas wyznaczania celów jest zbyt duże oddalenie się od swoich obecnych przyjemności i korzyści, które czerpiesz z życia. Twoje cele nie mogą kolidować w zbyt dużym stopniu z Twoimi obecnymi przyjemnościami, ponieważ staną się one wówczas nieprzyjemne i demotywujące. Nowe cele powinny zachować równowagę pomiędzy Twoim obecnym życiem a Twoim nowym wyzwaniem tak, aby można było utrzymać ciągłą motywację.
Wzbudzać pożądanie
Musisz odczuwać prawdziwe pożądanie dotarcia do celu, musi stać się on Twoją prawdziwą pasją. Bez pożądania, zwyczajnie będziesz miał problemy z motywacją, kiedy na twojej ścieżce realizacji celu pojawią się problemy, przeciwności i wyzwania.
Cele, których nie pożądasz naprawdę, będzie łatwo realizować do momentu, w którym nie pojawią się pierwsze przeszkody. Wówczas szybko stracisz entuzjazm i przekierujesz swoją energię na inny cel. Brak motywacji sprawi, że zmarnujesz tylko swój czas, czego zapewne nie chciałbyś doświadczyć.
Być wyzwaniem
Jeżeli Twoje cele nie są dla Ciebie wyzwaniem, to po prostu będą Cię nudzić. Nie odnajdziesz w sobie potrzebnej pasji, aby je realizować w dłuższym okresie czasu. Aby cel był wyzwaniem powinien być, w momencie ustalania, poza Twoim zasięgiem. Nie oznacza to, że będzie nieosiągalny. Jeżeli tylko włożysz w jego realizację odpowiednio dużo konsekwencji osiągniesz go.
Dbać o dobro innych
Zawsze miej na uwadze tło etyczne i moralne swoich celów. Twoje cele powinny być tak formułowane, aby nie krzywdziły innych ludzi. Jeżeli tak nie jest, to będziesz stąpać po cienkim lodzie a przed Tobą mogą zacząć się piętrzyć problemy i stresy. Wyznaczaj tak cele, aby przynosiły korzyści wszystkim, którzy będą w ich zasięgu.

Ustalanie celów metodą S.M.A.R.T
Metoda ustalania celów S.M.A.R.T (akronim od ang. Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined,) wprowadza więcej jasności na temat elementów, na których należy się skoncentrować w czasie wyznaczania i zapisywania celów.
Konkretne
Cele smart powinny być ustalone bardzo konkretnie i szczegółowo. Oznacza to, że musisz jasno i w detalach wskazać, co chciałbyś osiągnąć. Im więcej detali tym lepiej.
Teraz określasz cześć CO. Część JAK określisz w późniejszym czasie.
Mierzalne
Twoje cele powinny być mierzalne. Poświeć chwilę czasu na ustalenie, w jaki sposób możesz zmierzyć postępy realizacji Twojego celu.
Osiągalne
Twoje cele muszą być osiągalne. Musisz wierzyć, że jesteś w stanie osiągnąć swoje cele. Jeżeli nie wierzysz, że jesteś w stanie je zrealizować, wówczas Twoje cele nie są niczym więcej jak ulotnymi życzeniami i marzeniami, które będziesz snuł nigdy nie osiągając swojego celu.
Realistyczne
Twoje cele muszą znajdować się w granicach Twoich możliwości. Musisz przemyśleć i zapisać ile czasu możesz poświęcić na realizację celu. Przeanalizuj środki pieniężne, jakimi dysponujesz, zasoby, jakie posiadasz i poziom Twoich umiejętności. Określi to czy Twój cel jest możliwy do zrealizowania. Jeżeli któryś z tych elementów będzie przeszkodą do osiągnięcia Twojego celu, wówczas musisz najpierw popracować nad jego rozwiązaniem. Jeżeli cierpisz na brak czasu, masz zbyt mało środków finansowych, lub twoje umiejętności nie są wystarczające musisz najpierw uporać się z tymi przeszkodami lub wyznaczyć sobie inne cele.
Określone czasowo
Twoje cele muszą być określone w czasie. Musisz ustalić dokładny termin, kiedy zrealizujesz swoje cele i zadania. Bez wyznaczenia jasnego terminu końcowego (deadline) zasiejesz w swoim umyśle nasiona prokrastynacji. Uważaj, aby nie wpaść w tę pułapkę.
Skoncentrowane
Twoje cele muszą być skoncentrowane.
Rozproszone promienie słońca dają życie. Z drugiej strony, kiedy użyjemy szkła powiększającego i skupimy je, staną się jeszcze potężniejsze. Ten sam proces odnosi się do wyznaczania celów.
Kiedy wyznaczasz cele uważaj, aby za bardzo się nie rozdrabniać. Wszystkie cele, które sobie wyznaczasz powinny być ze sobą w jakiś sposób powiązane i współpracować ze sobą tak, aby można było zrealizować większy wspólny cel. Dobrą praktyką jest skupić się jednorazowo na jednym lub dwóch celach, które będą stanowić najistotniejszy wkład w rozwój Twoich umiejętności, zasobów, majątku i czasu.
Optymistyczne
Twoje cele muszą być optymistyczne. To zagadnienie było poruszane wcześniej, kiedy pisałem, że cele muszą być wyrażone w pozytywnej formie.
Gotowość
Musisz być gotowy do realizacji swoich celów. Oznacza to, że musisz znajdować się w takim momencie swojego życia, kiedy jesteś już gotowy zrealizować swoje cele. Nie ma sensu zawracać sobie głowy wyznaczając sobie cele, na które jeszcze nie jesteś gotowy i nie są w centrum Twojej uwagi.
Nie ma również sensu wyznaczać celów, które wymagają innych ludzi lub okoliczności, aby zostały zrealizowane. Jeżeli czekasz na rzeczy, które mają się wydarzyć w twoim życiu, a których nie kontrolujesz i nie możesz kontrolować wpadniesz w pułapkę odwlekania. Zamiast tego wyznaczaj cele, które są w Twojej sferze kontroli i wpływów. Pamiętaj musisz być gotowy na realizację swoich celów!
Istotne
Twoje cele muszą być istotne. W swojej istocie muszą mieć głębokie znaczenie dla Twojego całego życia. Zasadniczo jest to związane z Twoim celem życiowym, który wykracza daleko poza jeden określony cel. Jest to cała sfera dziedzictwa i wszystkich Twoich dokonań, które w pozytywny sposób wpływają na życie innych ludzi i pozostaną, kiedy Ty już odejdziesz z tego świata.
Ekscytujące
Twoje cele muszą być ekscytujące. Muszą poruszać Cię emocjonalnie, inspirować do działania, muszą być osadzone w Twojej pasji tak mocno, aby budziły Cie w środku nocy!

Podstawowe kroki w wyznaczaniu celów
Poniżej prezentuję Ci wprowadzenie krok po kroku do procesu ustalania celów. Nie wszystkie kroki są konieczne do wyznaczania skutecznych i mądrych celów, jednak każdy z kroków tego procesu zabierze Cię w podróż, która pomoże Ci uzyskać jasność, motywację i pewność. Dzięki temu ustawisz się na właściwym torze do Twoich najważniejszych życiowych celów.
Identyfikacja przeszłych sukcesów i osiągnięć
Po pierwsze, w celu zwiększenia pewności siebie w procesie wyznaczania celów ważne jest, aby określić swoje przeszłe sukcesy i osiągnięcia. Ten etap pytań pomoże Ci przywołać dawne osiągnięcia i celebrować fakt, że udało Ci się to już poprzednio wiele razy. Pomoże on również lepiej zrozumieć proces, który przeszedłeś na drodze do osiągnięcia tych celów.
Pomoże Ci to w budowaniu zaufania do siebie, aby stosować podobne strategie wyznaczania celów do osiągnięcia wszystkiego, czego chcesz w przyszłości.
Dzięki temu na końcu dostrzeżesz kim się stałeś, co będzie dużo istotniejsze niż cele, które osiągnąłeś.
Identyfikacja spójności dokonań i umiejętności
Po drugie, ważne jest, abyś określił swoje dokonania i umiejętności, które doprowadziły Cię do obecnej sytuacji w Twoim życiu.
Ten etap pytań będzie budował w Tobie świadomość spójności celów, które już osiągnąłeś na przestrzeni życia codziennego. Co więcej, pokaże Ci to, że dorobek tych małych i w pewnym stopniu mało znaczących celów, w naturalny sposób doprowadził do osiągnięcia większych dokonań w życiu.
Określenie obecnych okoliczności życiowych
Po trzecie, gromadzenie i zrozumienie bieżących okoliczności życiowych dostarczy Ci większej jasności i wglądu.
Ten etap pytań pomoże Ci zidentyfikować obszary swojego życia, za które jesteś najbardziej wdzięczny. Pomoże Ci również zrozumieć, z jakich aspektów Swojego życia jesteś najbardziej niezadowolony w tej właśnie chwili. Pomoże Ci to również określić, czego brakuje w Twoim życiu, a zatem pomoże lepiej zrozumieć, czego chcesz. Wreszcie, aby pomóc Ci w uwolnieniu uczuć niezadowolenia w wszystkich niespełnionych sferach Twojego życia.
Zdobądź właściwą dźwignie, aby wzmocnić motywację
Na tym etapie, trzeba uzyskać efekt dźwigni w celu podniesienia motywacji, której potrzebujesz, aby poniosła Cię w kierunku realizacji celów i zadań.
Ten etap pytań pomoże Ci zobaczyć, jak na Twoje życie wpływa Twoje obecne niezadowolenie z życia. Po drugie, te pytania będą napędzać Cię w przyszłość i pokazywać, jak na Twoje życie będzie wpływać to niezadowolenie w kolejnych latach. I wreszcie, ten etap, mam nadzieję dostarczy Ci wystarczająco dużo dźwigni, abyś mógł zmienić swoją przyszłość i przekształcić swoje życie w ostateczny sposób.
Identyfikacja celów życiowych
Piąty etap inteligentnego procesu wyznaczania celów wiąże się z identyfikacją życiowych pasji i celów.
Ten etap pytań pomoże Ci zidentyfikować swoje unikalne i niesamowite zalety, talenty, umiejętności i pasje, po których, będziesz w stanie lepiej precyzować swoje życiowe cele oraz cel główny. Ten cel jest zasadniczy i będzie wspomagał Cię w określaniu swoich celów w następnym rozdziale.
Identyfikacja i ustalanie pasjonujących celów
Szósty etap to proces ustalania i zapisywania swoich celów i zadań.
Ten etap zadawania pytań pomoże Ci określić cele w różnych dziedzinach życia, w tym zdrowia, finansach, relacji w związkach, biznesie, samo rozwoju, karierze, nauce.
Ten zestaw pytań będzie również pomocny w ustalaniu priorytetów i określaniu, co jest najważniejsze w Twoim życiu. Upewnij się, że przestrzegasz zasad wyznaczania celów omawianych w poprzednim rozdziale, gdy będziesz ustalać swoje cele.
Uzyskaj jasność, co do swojej przyszłości
Kiedy już określisz swoje cele, ważne jest, aby uzyskać jasność, ile wysiłku fizycznego, emocjonalnego i finansowego będziesz musiał włożyć, aby je osiągnąć. Ten etap ustalania celów przeprowadzi Cię przez proces identyfikacji dwóch możliwych wariantów przyszłości: jednego pełnego negatywnych konsekwencji i drugiego pełnego nagród. Po drugie, pomoże Ci to w uzyskaniu dodatkowych dźwigni, zapewniających większą ilość powodów do dalszego realizowania swoich celów i zadań. Po trzecie, zostaniesz porwany przez proces pytań, które pomogą Ci określić, jakim typem osoby musisz się stać w celu zasłużenia na swoje cele.
Wiele osób ma wrażenie, że nie trzeba się zmienić, aby osiągnąć swoje cele. Jest to duży błąd, ponieważ cele mogą być osiągnięte jedynie, kiedy dokonamy niezbędnych zmian w naszej osobowości.
Wreszcie pytania przygotują Cię do ewentualnych problemów, które możesz napotkać, w trakcie realizacji swoich celów.
Stwórz plan działania
Ostatnim etapem procesu wyznaczania inteligentnych celów smart jest opracowanie planu działania. Pomoże Ci on osiągnąć cele i zadania, które rozplanowałeś.
Odnajdywanie motywacji potrzebnej do osiągnięcia celów smart
Jest tak wielu ludzi, którzy przeszli przez warsztaty i seminaria na temat ustalania celów. Ludzi, którzy czytali książki na temat ustalania celów i faktycznie poświęcili czas, aby usiąść i zapisać swoje cele dokładnie i szczegółowo. Jednak dla większości z nich, była to niestety strata czasu, ponieważ nigdy nie zostali poinformowani o odpowiednich strategiach motywacyjnych, które zachęciłyby ich do posuwania się naprzód.
Wiele lat temu byłem jednym z tych ludzi. Przez pięć całych dni wypisywałem moje cele, zyskując jasność i podążając wszystkimi istotnymi zasadami wyznaczania celów, których byłem świadomy w tamtym czasie. Trzy miesiące później czułem się wypełniony poczuciem winy, lenistwa i prokrastynacji. Nie wiedziałem, jak motywować siebie, czyli jak rozdeptać robaka odwlekania.
Oto kilka strategii motywacji, które utrzymają Cię w ekscytacji i nieustannej inspiracji:
Zapisuj swoje cele codziennie
Przepisywanie swoich celów codziennie jest skutecznym sposobem na utrzymanie ich na pierwszym miejscu w swoim umyśle przez cały czas. Można to zrobić w formie listy lub dziennika codziennych doświadczeń związanych z celem. Nie tylko zyskasz nowe spojrzenie i zrozumienie, ale również uzyskasz pełne skupienie na tym, co jest najważniejsze w Twoim życiu.
Tworzenie przypominaczy o celach
Łatwo jest nam stracić koncentrację, gdy sprawy stają się nieco nerwowe i zdają się nam wymykać z rąk każdego dnia. W tym czasie ważne jest, aby powrócić do podstaw i skupić się na procesie osiągania swoich celów. Można to osiągnąć, gdy stworzymy kreatywne przypominacze, do których będziemy mogli się odnosić w ciągu dnia.
Na przykład, stwórz plakat-kolaż swoich celów, na którym umieścisz zdjęcia z czasopism i słowa, które będą reprezentować wszystkie pasjonujące cele, które sobie wyznaczyłeś.
Innym przykładem jest np. stworzenie mapy myśli swoich celów, lub umieszczenie swoich celów na karteczkach, które można nosić ze sobą, na co dzień.
Kolejnym bardzo skutecznym sposobem wspomagającym utrzymanie się na właściwym torze oraz pozostanie zmotywowanym do osiągnięcia swoich celów, jest odliczanie do dnia, kiedy zamierzasz z sukcesem osiągnąć swoje cele. Świadomość mijających dni, rzeczywistość i oczekiwania osiągnięcia celu staną się bardzo realne i pomogą pozostać Ci zmotywowanym.
Możesz również posłużyć się afirmacjami, są one również świetnym narzędziem, które pozwoli pozostać Ci skoncentrowanym na osiąganiu swoich celów.
Studiuj ludzi, zagadnienia i umiejętności związane z Twoimi celami
Świetny sposobem aby stale odświeżać swój poziom motywacji jest zaangażowanie się całym sercem w proces osiągania swoich celów. To nie zawsze oznacza podejmowanie działań, które bezpośrednio kierują Cię do przodu. Zamiast tego poświęcasz czas, aby nauczyć się nowych umiejętności związanych z celami. Zapoznajesz się z zagadnieniami i tematami związanymi z Twoimi celami lub kontaktujesz się z ludźmi, którzy mają już doświadczenie w realizacji podobnych celów, nad którymi właśnie pracujesz.
Na przykład, czytanie biografii ludzi sukcesu, którzy osiągnęli to, do czego również i Ty dążysz, jest to świetnym sposobem na znalezienie źródła ciągłej motywacji. Poniesie Cię to do przodu w kierunku realizacji Twoich najbardziej pożądanych celów i zadań. Należy jednak uważać, aby nie zagłębiać się zbyt mocno w czytaniu o życiu innych, zapominając jednocześnie o własnym.
Znajdź wsparcie od innych
Wsparcie od innych ludzi może nadejść na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim każdy, kto poważnie myśli o osiągnięciu swoich celów powinien zatrudnić odpowiedzialnego partnera. Jest to w istocie człowiek, który regularnie sprawdza jak idą postępy Twoich celów, zadań i zamierzeń.
Ustal dzień tygodnia, w którym porozmawiacie z tą osobą telefonicznie lub osobiście. Przekaż mu wtedy informacje na temat swoich postępów, jakie uczyniłeś na przestrzeni ostatnich tygodni w odniesieniu do swoich celów. Następnie poinformuj go na temat zadań, na których chcesz się skoncentrować w następnym tygodniu, oraz celów, jakie masz nadzieję osiągnąć.
Innym skutecznym rodzajem wsparcia może okazać się znalezienie mentora. Jest to ktoś, kto osiągnął określony sukcesu na polu przedsięwzięć, w którymi i Ty chcesz się zmierzyć. Ucz się z jego doświadczeń i błędów, wykorzystaj jego wskazówki, podpowiedzi i idee. Ta osoba może być Life Coachem, jednak chyba najlepiej, jeżeli będzie to ktoś, kto jest zaznajomiony z celami w kierunku, których właśnie zmierzasz i nad jakimi pracujesz.
Podejmuj małe, konsekwentne i elastyczne kroki
Małe, konsekwentne i elastyczne działania są bardzo istotnym elementem, który pomorze Ci pokonać odwlekanie.
Nawet małe, ale codzienne działania i zadania, które wykonasz będą konsekwentnie utrzymywać Cię na drodze do przodu w kierunku Twoich celów. Zawsze zachowuj elastyczność w swoim myśleniu, abyś mógł zmienić kierunek, kiedy nieoczekiwane okoliczności, ludzie lub przeszkody staną na twojej drodze – a które niewątpliwie się pojawią. Ponadto staraj się różnicować swoje zadania i działania poprzez sprawianie, aby były twórcze i zabawne. To pomoże zbudować Ci długookresowe zainteresowanie i pozostać skupionym i zmotywowanym, co jest bardzo ważne.
Mierz swoje postępy
Regularne mierzenie i sprawdzanie postępów, jakie dokonujesz na drodze do swoich celów pomoże Ci pozostać zmotywowanym i na właściwym torze. Należy jednak uważać, aby nie mierzyć swoich postępów tylko po to, aby sprawdzić jak szybko jesteś w stanie osiągnąć swoje cele.
Proces pomiaru powinien obejmować analizę postępów, jakie robisz poprzez swoje codzienne i tygodniowe działania. Obejmuje to identyfikowanie trendów, potknięć, błędów, zwycięstw, niedopatrzeń oraz inne informacje, które zapewnią informacje zwrotne, na temat tego, czego potrzebujesz, aby być jeszcze bardziej skoncentrowanym i sprawniej poruszać się do przodu.
Po zebraniu tych informacji powinny być one wykorzystywane w sposób, który pomoże Ci ulepszyć swoje działania i podejść do celów w sposób jeszcze bardziej efektywny i skuteczny.
Samo-sabotowanie celów
Z jakiegoś powodu, są ludzie, którym zawsze udaje się znaleźć jakąś wymówkę, aby uniknąć procesu wyznaczania celów. Jest to oczywiście wielki błąd, który ma nieodwracalne konsekwencje dla reszty ich życia.
Oto lista niektórych popularnych wymówek, jakie ludzie wykorzystują aby uciec od procesu wyznaczania celów:
Widzenie procesu, jako ciężaru
Niektórzy ludzie widzą proces osiągania celów, jako obciążenie, które jest trudne i żmudne do zarządzania i utrzymania. Oni raczej wolą żyć prostym życiem. Cieszą się doświadczeniem regularności i konsekwencji bez jakichkolwiek dramatów czy planowania przyszłości. W zasadzie żyją z dnia na dzień, nie patrząc zbyt daleko poza jutro.
Obawa rozbudzenia poprzednich żali
Niektórzy ludzie nie wyznaczają celów, ponieważ boją się obudzić stare żale, porażki oraz stracone szanse, które wypełniły ich życie wielkim żalem i smutkiem. Boją się wyznaczać cele, ponieważ nie chcą przeżyć ponownie doświadczenia bólu, kiedy nie dostaną tego, czego chcieli. Zamiast tego zdecydowali nie wyznaczać celów, a zatem żyć nadal w zaprzeczeniu.
Brak odpowiedzialności za przyszłość
Zdarza się też, że ludzie po prostu nie chcą być odpowiedzialni za własną przyszłość. Są to typy ludzi, którzy będą pracować dla dużych korporacji, ale wydaje się, że nie mają wypracowanej podstawy do wspinania się po korporacyjnej drabinie. Jedyną odpowiedzialność, jaką biorą na siebie, to odpowiedzialność przekazana im przez ich firmy. Niezależnie od tego, co korporacja powie, zrobią to. Niezależnie od celów firmy, będą pracować, aby je osiągnąć. Ich życie jest nieustannie dyktowane i kierowane przez innych ludzi czasami w lepszą a czasami w gorszą stronę. Dla niektórych, taki model się sprawdza i dobrze działa, jednak na innych, czeka wiele smutku i rozgoryczenia.

Nieposiadanie potrzeby zmiany, cierpliwości lub czasu
Z kolei niektórzy ludzie są tak zagubieni w ciągu życia z dnia na dzień, że po prostu nie mają czasu, cierpliwości lub nie czują potrzeby określenia celów. Są to zapracowani ludzie świata. Osiągają oni wiele celów przez całe dni i tygodnie, które sumują się raczej w coś niewielkiego pod koniec roku. Są oni po prostu zorientowanymi na działania osobami bez poczucia celu i kierunku. Jeżeli tylko zmienią się jakieś okoliczności lub wydarzy się coś nowego, natychmiast i oni zmieniają kierunek, reagując na życie w sposób przypadkowy i pełen pośpiechu.
Ograniczające przekonania
Większość ludzi, należy do tej kategorii. Są to ludzie, których system przekonań oparty jest oparty na strachu. To on reguluje ich życie i powstrzymuje od ustalania jasnych celów, które przyczynią się do poprawy ich sytuacji życiowej.
Ten rodzaj ludzi może zrobić bardzo niewiele w swoim położeniu, ponieważ nie często nie wie, jak skutecznie sobie radzić z tymi pozornie niemożliwymi do przezwyciężenia ograniczającymi przekonaniami.
Myśl Końcowa
Czy nam się to podoba czy nie, wyznaczanie celów jest niewątpliwie krytycznym i fundamentalnie ważnym aspektem życia każdego z nas. Bez tego będziemy popychani przez wiatr w różnych przypadkowych kierunkach na oceanie życia, co może doprowadzić do wielu lat cierpienia i nieszczęść. Jeśli jednak zdecydujemy się na przejęcie kontroli nad żaglami i wykorzystamy siłę wiatrów do skierowania nas do celu, które sami wybraliśmy, wówczas nasza przyszłość może przynieść nam głębsze poczucie spełnienia i zadowolenia.
Czas na utrwalenie poznanych koncepcji

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy? Czy ważne jest dla Ciebie zrozumienie omawianego tematu? Chcesz zoptymalizować swój sposób myślenia na ten temat? A może szukasz metody, aby zastosować te pomysły w swoim życiu?
Jeśli tak, to zachęcamy do pobrania Mapy Myśli, która została stworzona na podstawie tego artykułu. Ta mapa nie tylko wizualnie prezentuje najważniejsze informacje i pomysły z artykułu, ale także wykorzystuje innowacyjne techniki organizacji wiedzy, takie jak grupowanie pojęć czy zastosowanie symboli i kolorów, by ułatwić zrozumienie i zapamiętanie treści. Mapa została zaprojektowana, aby wspierać Twoją pamięć i proces uczenia się, ułatwiając przyswajanie wiedzy oraz jej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.
Pobierając Mapę Myśli, nie tylko zyskasz cenny narzędzie edukacyjne, ale również wesprzesz rozwój kolejnych map, które pomagają wizualizować i rozumieć złożone zagadnienia.
Rozwijaj się dalej: