Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady tworzenia map myśli według Tony’ego Buzana. Człowieka, który napisał dziesiątki książek na ten temat i podróżował po całym świecie, aby dzielić się z ludźmi wiedzą na ten temat. A najpiękniejsze jest to, że nie będzie cię to kosztować nic poza czasem i wysiłkiem, aby przeczytać ten artykuł.
Jeżeli mapy myśli są dla Ciebie czymś zupełnie nowym, to polecam przeczytać najpierw: Co to jest mapa myśli? Definicja
Jeśli chcesz się nauczyć jak tworzyć mapy myśli w stylu Tony’ego Buzana, możesz oczywiście przeczytać jego książki. Ja chciałbym przekazać Ci esencję tego, o czym on mówił, abyś był w stanie stworzyć klasyczną mapę myśli. Oto 3 zasady, których musisz przestrzegać, aby stworzyć dobrą mapę myśli na wzór Buzana.
Zasada 1: Zacznij od środka
Weź kartkę papieru formatu A4 lub większą, ułóż ją poziomo, w centrum umieść główną myśl, pojęcie, tytuł, pytanie, problem lub temat mapy. Użyj do tego drukowanych liter. Bardzo ważne jest, aby wszystko, co zapiszesz było później czytelne!
Dobrze, jeżeli główna myśl będzie również wyrażona za pomocą rysunku nawet w najprostszej formie, dobrze, aby był kolorowy, przestrzenny, zabawny, aktywujesz dzięki temu ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu i emocji co zaowocuje lepszą pamięcią i koncentracją.
Zasada 2: Dodawaj gałęzie, na których umieścisz pojęcia kluczowe
Wokół centralnego pojęcia umieszczamy najważniejsze słowa klucze (pojęcia, kategorie) tzw. PODTEMATY – dotyczące głównego zagadnienia Twojej mapy myśli. Z nich będą odchodzić kolejne skojarzenia, hasła, pomysły, będą one rozwijać, uzupełniać podtemat, z którego wychodzą. Podtematy łączymy ze sobą za pomocą strzałek i linii.
Jeżeli to możliwe staraj się umieszczać na każdej gałęzi tylko jedno słowo. W zależności od hierarchii informacji i odległości od środka mapy staraj się stosować gradację wielkości liter, im bliżej środka tym większe litery im dalej, tym mniejsze.
To właśnie proces przetwarzania i organizowania informacji odgrywa tutaj bardzo ważną rolę w zapamiętywaniu, rozumieniu i aktywnym przetwarzaniu informacji.
Gałęzie mapy myśli powinny:
- rozchodzić się promieniście z centrum,
- być połączone ze sobą,
- być kolorowe,
- organiczne,
- długości słowa, rysunku.
Zasada 3. Używaj rysunków i symboli
W zależności od Twoich umiejętności rysowniczych staraj się używać jak najwięcej elementów graficznych oddających ideę słów kluczy. Ten moment, w którym będziesz się zastanawiał i starał się oddać sens słowa znajdującego się na gałęzi jest właśnie aktywnym przetwarzaniem informacji. Rysunki mogą być bardzo proste, ale staraj się, aby były kolorowe i zabawne.
Jeżeli nie potrafisz rysować, to postaraj się zwizualizować słowo klucz, tym sposobem również aktywujesz ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji wzrokowych, czym spowodujesz powstanie trwalszego śladu pamięciowego.
Jeżeli do tego obrazu dodasz jeszcze takie elementy jak ruch, dźwięk, zapach, dotyk (zmysły) jakiś element absurdu, humoru, który wywoła u Ciebie uśmiech tym lepiej, ponieważ właśnie pozostawiłeś ślad pamięciowy w kolejnych obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji ze zmysłów, jak również ośrodkach związanych z rozpoznawaniem nowości i emocji.
Staraj się również używać symboli, które będą akcentować i wyróżniać ważne elementy mapy. Dobrze, jeżeli stworzysz swój własny zestaw, którego będziesz mógł używać w swoich mapach.
Struktura mapy myśli
Dobrze sprawdza się tzw. wersja promienista, w której główna myśl/grafika znajduje się pośrodku kartki, a gałęzie rozchodzą się promieniście wokół centrum. Ale nie jest to sztywna reguła, możesz śmiało eksperymentować nad formą mapy, tak aby była ona dla Ciebie najciekawsza i najefektywniejsza.
Bardzo ważne jest, abyś w swojej mapie stosował hierarchię pojęć, myśli, idei tzn. na gałęziach najbliższych centrum powinny znajdować się słowa klucze oddające dość ogólny sens gałęzi, tak aby można było wyprowadzić kolejne gałęzie, które będą rozwinięciem, doprecyzowaniem gałęzi nadrzędnej.
Istotne jest, aby wprowadzić pewną kolejność rzeczy i zagadnień ze względu na nadrzędność i podrzędność informacji.
Mapy Myśli jako strategia organizowania informacji, jak podkreśla psychologia poznawcza, stanowią cenną pomoc w uczeniu się. Aby sporządzić Mapę Myśli trzeba nie tylko zrozumieć treść, ale także skorzystać z wcześniejszej wiedzy dla nadawania nowym treściom wysokiego poziomu organizacji.
Czas na utrwalenie poznanych koncepcji
Czy zdobyłeś/aś jakieś nowe cenne informacje, czytając ten wpis? Czy chciałbyś/łabyś, przyswoić je na dłużej i móc z nich korzystać na co dzień?
Mini E-book „Mapy Myśli” to przewodnik po metodologii tworzenia map myśli, pomagający w organizacji informacji, poprawie pamięci i koncentracji. Zawiera szczegółowe instrukcje, jak używać grafik, kolorów, symboli oraz ustalać hierarchię pojęć na mapie. Dołączona mapa myśli ułatwia zrozumienie i zastosowanie tych technik w praktyce. Jest to idealne narzędzie dla osób poszukujących efektywnych metod nauki i organizacji informacji.
Dokonując zakupu przyczynisz się również do rozwoju bloga i powstawania kolejnych map myśli związanych z efektywną nauka, pamięcią, funkcjami mózgu.
Dowiedz się więcej na temat Jak Tworzyć Map Myśli
- Jaki program do tworzenia map myśli?
- Co to jest mapa myśli? Definicja
- Jak tworzyć Mapy Myśli? 6 kroków do efektywnej notatki
- Mapy myśli – korzyści z używania i zastosowanie w życiu i nauce
- Mapy myśli jako narzędzie efektywnej nauki
- Jak tworzyć Mapy Myśli według Tony’ego Buzana
- 11 przykładów map myśli – na podstawie wykładu ’10 przykazań skutecznego uczenia się’