Jak tworzyć Mapy Myśli według Tony’ego Buzana

 

Od czego zacząć tworzenie Mapy Myśli?

Weź kartkę papieru formatu A4 lub większą, ułóż ją poziomo, w centrum umieść główną myśl, tytuł lub temat mapy. Użyj do tego drukowanych liter. Bardzo ważne jest aby wszystko co zapiszesz było później czytelne !

Dobrze jeżeli główna myśl będzie również wyrażona za pomocą rysunku nawet w najprostszej formie, ważne aby był kolorowy, przestrzenny, zabawny – aktywujesz dzięki temu ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu i emocji co zaowocuje lepszą pamięcią i koncentracją.

jak tworzyć mapy myśli wg Tony'ego

 


Jak tworzyć gałęzie?

Gałęzie mapy powinny:

  • rozchodzić się promieniście z centrum,
  • być połączone ze sobą,
  • być kolorowe,
  • organiczne,
  • długości słowa, rysunku.
jak tworzyć mapy myśli - gałęzie

Słowa na gałęziach

Słowa, które umieścisz nad gałęziami powinny być tzw. słowami kluczami czyli esencją która wyraża istotę myśli lub zagadnienia. Nie powinna to być treść wprost przepisana ze źródła.

To właśnie proces przetwarzania/elaboracji i organizowania informacji odgrywa tutaj bardzo ważną rolę w zapamiętywaniu, rozumieniu i aktywnym stymulowaniu mózgu!

Doskonale jeżeli będzie to tylko jedno słowo na gałęzi, wyraźne, drukowane. W zależności od hierarchii informacji i odległości od środka mapy staraj się stosować gradację wielkości liter, im bliżej środka tym większe litery im dalej tym mniejsze.

jak tworzyć mapy myśli - słowa klucse

Rysunki i symbole

W zależności od Twoich umiejętności rysowniczych staraj się używać jak najwięcej elementów graficznych oddających ideę słów kluczy. Ten moment, w którym będziesz się zastanawiał i starał się oddać sens słowa znajdującego się na gałęzi jest właśnie aktywnym przetwarzaniem informacji. Rysunki mogą być bardzo proste ale staraj się, aby były kolorowe i zabawne.

Jeżeli nie potrafisz rysować to postaraj się zwizualizować słowo klucz, tym sposobem również aktywujesz ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji wzrokowych czym spowodujesz powstanie trwalszego śladu pamięciowego.

Jeżeli do tego obrazu dodasz jeszcze takie elementy jak ruch, dźwięk, zapach, dotyk (zmysły) jakiś element absurdu, humoru, który wywoła u Ciebie uśmiech tym lepiej, ponieważ właśnie pozostawiłeś ślad pamięciowy w kolejnych obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji ze zmysłów jak również ośrodkach związanych z rozpoznawaniem nowości i emocji.

Staraj się również używać symboli, które będą akcentować i wyróżniać ważne elementy mapy. Dobrze jeżeli stworzysz swój własny zestaw, którego będziesz mógł używać w swoich mapach.

Jak tworzyć mapy myśli Buzan - rysunki

 


Struktura mapy myśli

Dobrze sprawdza się tzw. wersja promienista w której główna myśl/grafika znajduje się pośrodku kartki a gałęzie rozchodzą się promieniście wokół centrum. Ale nie jest to sztywna reguła, możesz śmiało eksperymentować nad formą mapy tak aby była ona dla Ciebie najciekawsza i najefektywniejsza.

Bardzo ważne jest abyś w swojej mapie stosował hierarchię pojęć, myśli, idei tzn. na gałęziach najbliższych centrum powinny znajdować się słowa klucze oddające dość ogólny sens gałęzi tak aby można było wyprowadzić kolejne gałęzie które będą rozwinięciem, doprecyzowaniem gałęzi nadrzędnej.

Istotne jest aby wprowadzić pewną kolejność rzeczy i zagadnień ze względu na nadrzędność i podrzędność informacji.

Mapy Myśli jako strategia organizowania informacji, jak podkreśla psychologia poznawcza, stanowią cenną pomoc w uczeniu się. Aby sporządzić Mapę Myśli trzeba nie tylko zrozumieć treść, ale także skorzystać z wcześniejszej wiedzy dla nadawania nowym treściom wysokiego poziomu organizacji.

struktura map myśli - Buzan

Pobierz za Free Mapę Myśli

mapy myśli buzan

Dowiedz się więcej na temat Jak Tworzyć Map Myśli

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via
error: Content is protected !!
Przewiń do góry
Send this to a friend