Jak opanować szybkie czytanie

szybkie czytanie

Trudno kłócić się z faktem, że od czasów wynalezienia druku przez Gutenberga w 1450 roku, większość informacji, na które się natykamy w codziennym życiu, są przekazane w słowie pisanym.

Wraz z rosnącym napływem i ekspansją multimedialnych usług stron internetowych, słowo pisane powoli traci na ważności. Niemniej jednak nadal jest to najbardziej rozpowszechniony sposób na prezentowanie wiedzy w obecnym świecie.

Można też powiedzieć, że to właśnie słowo pisane jest głównym sprawcą społecznej choroby zwanej przeładowaniem informacją. Ta epidemia ogarnia świat. Jest ogromnym problemem dla wszystkich „spragnionych wiedzy”, którzy starają się dowiedzieć jak najwięcej o otaczającym ich świecie.

To bardzo ważne, abyś nauczył się skuteczniej przyswajać słowo pisane. I robił to jednocześnie w sposób oszczędzający czas, energię i… zdrowie psychiczne 😉

Dzisiaj zagłębimy się w tajniki uczenia się poprzez czytanie. Pokażę Ci, jak krok po krok używając połączenia szybkiego czytania i podstawowych umiejętności nauki z wysokim zrozumieniem przeczytać książkę.

Oprócz tego przyjrzymy się bliżej podświadomemu procesowi czytania fotograficznego, który być może polepszy Twoje odczucia z nauki oraz zrozumienie tekstu.

Pokażę Ci techniki, które łączą w sobie strategie zarówno czytania szybkiego i fotograficznego.


Fakty i mity: statystyki, techniki i korzyści z czytania

Od dziecka jesteśmy przygotowywani do przyswajania informacji ze słowa pisanego.

Większość z nas jest uczona najpierw metod wymowy poszczególnych liter alfabetu. Potem na przykładzie krótkich słówek wypowiadamy każdą literę po kolei i dopiero na końcu czytamy wyraz jako całość.

Dorastając, zyskujemy nieco więcej doświadczenia czytelniczego i naturalnie poznajemy dłuższe wyrazy. Z czasem uczymy się czytać je całymi rządkami, co znacznie przyspiesza nasze tempo czytania.

Niestety dla większości ludzi w tym momencie kończy się postęp w nauce czytania.

Utrwalają się wzorce niewłaściwych nawyków czytelniczych, które przez całe życie owocują nieefektywnym przyswajaniem informacji np. z książek.

Statystyki czytelnicze

Poniżej kilka ciekawych statystyk dotyczących czytania:

  •  Przeciętny czytelnik czyta z prędkością zaledwie 150 słów na minutę (snm).
  •  Tylko 5% czytelników osiąga tempo większe niż 400 snm.
  •  Większość z nas może przyswoić ze słuchu informacje, które są przedstawiane w tempie maksymalnie 250 snm.
  •  Większość z nas może przyswoić tekst widziany z prędkością od 2,000 do 10,000 snm.
  •  Od 4% do 11% słów w tekście zawiera w sobie 80% znaczenia całej treści.

Dwie metody przyspieszonego czytania

W tym poście będziemy omawiać dwie konkretne metody przyspieszonego czytania, które pomogą Ci polepszyć zrozumienie i asymilację treści, którą czytasz.

Oto krótki przegląd podstawowych zasad tych dwóch technik: szybkiego czytania i czytania fotograficznego (fotoczytania).

Podstawy szybkiego czytania

Szybkie czytanie to proces szybkiego przeglądu, chunkingu (podział na mniejsze części), identyfikacji i filtrowania konkretnych treści. Chodzi tutaj głównie o przyspieszenie procesu nauki.

Najpierw pobieżnie przeglądasz tekst, by mieć w głowie ogólny obraz tematu. Bez wgłębiania się w szczegóły.

Potem składasz poszczególne kawałki w jedną całość. Przypomina to trochę proces składania liter tak, by móc przeczytać cały wyraz. To pomaga przeczytać zdania i całe paragrafy.

Na tym etapie możesz także odrzucić pewne informacje, które nie są Ci potrzebne w dalszym zrozumieniu tematu.

Mając tę wiedzę zapamiętaj, że w szybkim czytaniu paradoksalnie wcale nie chodzi o to, żeby czytać szybko. To raczej złożony, wielowątkowy proces przyswajania informacji, który polepszy Twoją zdolność do szybkiej nauki z tekstu pisanego.

Zasady czytania fotograficznego

Czytanie fotograficzne angażuje przedświadomy stan umysłu, co w naturalny sposób stymuluje kreatywność i szybkie przyswajanie informacji.

Podczas czytania fotograficznego, dosłownie wyłączasz krytyczny świadomy umysł z procesu nauki.

Mimo że świadomy umysł jest absolutnie niezbędny do przekazywania treści z krótko do długoterminowej pamięci, to czasem może się okazać przeszkodą ze względu na swoje zwyczajowe uprzedzenia dotyczące tematu, którego się uczysz.

Korzyści z przyspieszonego czytania

Nauka czytania w przyspieszonym tempie na podstawie informacji zamieszczonych w tym poście i na mapie myśli, drastycznie zmniejszy czas, jaki poświęcisz na naukę oraz wysiłek, jaki będziesz musiał włożyć. I jednocześnie zwiększy zrozumienie treści oraz asymilację nowych informacji.

Fakty na temat szybkiego czytania
Fakty na temat szybkiego czytania

Na czym polega szybkie czytanie?

Szybkie czytanie to coś znacznie więcej niż tylko przyspieszone czytanie. Nazwałbym je wyjątkową metodą nauki, która sprawi, że staniesz się bystrym i efektywnym czytelnikiem.

W tej sekcji omówimy w szczegółowy sposób proces szybkiego czytania. Dostaniesz gotowy poradnik, z pomocą którego od razu będziesz mógł wdrożyć idee szybkiego czytania do swoich czytelniczych nawyków. Przyjrzymy się też dwóm dodatkowym metodom, które wykorzystują szybką naukę.

Wykorzystanie szybkiego czytania

Jak już wspomniałem, szybkie czytanie to świadomy proces przyspieszania nauki.

Najlepiej sprawdza się w przypadku nauki dużych porcji materiału uporządkowanego w logiczny sposób.

Przewodnik szybkiego czytania

Jest kilka prostych, fundamentalnych zasad, o których trzeba pamiętać, jeśli chcesz natychmiastowo zwiększyć swoje zdolności do nauki i wyciągnąć jak najwięcej z szybkiego czytania.

Naucz się stosować każdą z tych metod stopniowo, pojedynczo, a wtedy wskoczysz na taki poziom czytelniczy, o którym do tej pory mogłeś tylko pomarzyć. Jak wszędzie, tak i w szybkim czytaniu, bardzo ważna jest cierpliwość.

Nie nauczysz się tego wszystkiego w ciągu jednego dnia. Pamiętaj o tym!!!

Całe lata czytania i uczenia się w określony sposób uwarunkowało liczne nawyki i wzorce przyswajania informacji, które trzeba stopniowo zmienić. To po prostu wymaga czasu i pewnego wysiłku.

Jeśli jednak będziesz cierpliwy i zdyscyplinowany, nie ma wątpliwości, że będziesz nagrodzony za swój trud.

Czytaj fragmentami i w blokach

Jako dzieci uczyliśmy się łączyć litery w całe słowo. Będąc zaawansowanym czytelnikiem musimy teraz przenieść ten proces na wyższy poziom. Teraz należy dzielić cały tekst na pewne kawałki, które składają się na całość treści do przeczytania.

Bloki słów łącza się w bloki zdań, a potem w całe paragrafy, które mogą być przeczytane i przetworzone zaledwie poprzez krótkie spojrzenie.

Jeśli nie znasz tego procesu, to na pierwszy rzut oka może to wyglądać jak bardzo trudne zadanie.

Pamiętaj, że kiedy byłeś dzieckiem to łącznie liter w słowa też na początku było raczej trudne, ale z czasem przecież nauczyłeś się czytać efektywniej.

Najpierw zacznij od czytania dwóch wyrazów na raz.

Kiedy już trochę przyzwyczaisz się do takiego tempa, przenieś tę technikę na poziom wyżej i czytaj trzy, potem cztery słowa na raz.

Z czasem Twój świadomy umysł dostosuje się do tego procesu i prędkość czytania drastycznie się zwiększy.

Za każdym razem, kiedy przechodzisz na wyższy poziom, efektywnie przyspieszasz czytanie od 50% do 75%.

Skanowanie tekstu techniką niedokończonych zdań

Metoda polega na tym, że czytasz tylko pierwsze i ostatnie dwa lub trzy wyrazy każdego zdania. Nie chodzi w tym o to, byś zrozumiał całe zdanie.

Zamiast tego możesz po prostu pobieżnie przejrzeć pozostałe słowa bez czytania ich. Ale nawet mimo to zdobędziesz podstawowe pojęcie o treści.

Korzystając z tej techniki możesz efektywnie przyspieszyć czytanie od 10% do 20%.

Kiedy czytasz poruszaj tylko oczami

Czy widziałeś kiedyś w akcji maszynę do pisania? Porusza się od lewej do prawej i kiedy osiąga kraniec kartki, jest przesuwana z powrotem na lewą stronę. Tak właśnie wiele ludzi czyta. Cierpią na Syndrom Maszyny do Pisania. Poruszają głową od lewej do prawej, potem od prawej do lewej, tak jakby ich książka miała rozmiary całego horyzontu.

Wiedziałeś o tym, że nawet niewielki ruch głową spowolni Twoją prędkość czytania bardzo znacząco?

Dlatego właśnie zalecam poruszanie wyłącznie oczami.

Korzystając z tej techniki możesz przyspieszyć czytanie od 20% do 30%.

W przyszłości możesz przyspieszyć czytanie wykorzystując widzenie peryferyjne. To pozwoli Ci na widzenie większej powierzchni kartki za każdym spojrzeniem bez poruszania oczami.

Najlepsi czytelnicy tak właśnie czytają: poruszają wyłącznie oczami w dół, bez patrzenia na boki.

Korzystaj z palca jako wskaźnika

W szybkim czytaniu to bardzo ważne, byś prowadził swoje oczy po kartce w określonym wzorze i rytmie.

Najlepiej, kiedy użyjesz swojej dłoni jako wskaźnika.

Pomyśl o swojej dłoni jak o psie przewodniku, prowadzącym swego pana ulicą. Gdziekolwiek ten pies wskaże, tam musisz podążyć oczami.

Ustalenie rytmu jest również bardzo ważne. To pozwoli Ci stopniowo zwiększać prędkość czytania.

Korzystając z tej metody możesz przyspieszyć od 10% do 100%, w zależności od tego jak efektywnie wykorzystasz rytm poruszania swoją dłonią.

Zrezygnuj z regresji

Nasze tempo czytania spowalnia, ponieważ bardzo często ulegamy tzw. regresji, czyli powracaniu do tekstu, który już przeczytaliśmy.

Ten problem dotyczy wielu z nas, ponieważ nauczyciele często mówili: “jeśli czegoś nie zrozumiałeś, to wróć do tego i przeczytaj to dokładnie jeszcze raz”.

Jako dorośli, mimo że już nie czytamy na głos, to nadal popełniamy błąd regresji na poziomie nieświadomym.

Korzystając z tej metody zwiększysz tempo swojego czytania od 25% do 50%.

Zmniejsz czas fiksacji

Podczas procesu czytania na wielu z nas działa niekorzystny nawyk wydłużonego czasu fiksacji na pojedyncze słowo.

Kiedy byliśmy dziećmi i odcyfrowaliśmy słowo za słowem, to było w porządku. Ale teraz, będąc dorosłymi, ten nawyk dramatycznie spowalnia czytanie.

Następnym razem, kiedy będziesz czytać książkę, sprawdź, czy nawyk wydłużonej fiksacji dotyczy także Ciebie. Zrozum, że już go wcale nie potrzebujesz. Tylko z taką świadomością jesteś w stanie poczynić odpowiednie kroki, by się go pozbyć.

Rezygnując ze zbyt długiej fiksacji, jesteś w stanie przyspieszyć czytanie od 10% do 50%.

Podczas czytania nie poruszaj ustami ani nie czytaj “po cichu”

Kiedy byliśmy dziećmi, przywykliśmy do czytania na głos tak, by usłyszał nas nauczyciel i ocenił poprawność naszej wymowy. Nie było to wcale takie złe. W końcu dzięki temu nauczyliśmy się pewnych ważnych zdolności językowych, co umożliwiło nasz dalszy psychospołeczny rozwój.

Słabą stron tej metody jest jednak to, że nawyk wymowy pozostaje i w dorosłym wieku nadal czytamy na głos albo poruszamy ustami podczas czytania.

Nasze oczy są w stanie rozpoznać słowa i zdania o wiele szybciej, niż możemy je wymówić na głos.

A kiedy czytasz na głos lub w myślach, wtedy dramatycznie obniżasz swoją prędkość czytania.

Korzystając z tej metody możesz przyspieszyć czytanie od 50% do 250%.

Nie zwracaj uwagi na słowa wypełniacze

Słowa wypełniacze to słowa, które nie mają praktycznie żadnego znaczenia dla całość tekstu, który czytasz.

Są to na przykład słowa: „i” „ten” „to” „tamto”, „co” i wiele, wiele innych.

Poprzez praktykę możesz nauczyć się pobieżnie przeskakiwać te słowa bez ich świadomego czytania.

Korzystając z tej metody, przyspieszysz od 50% do 100%.

Dostosuj prędkość czytania

Z czasem, kiedy będziesz posuwał się naprzód w treningu szybkiego czytania, bardzo ważne jest byś nieustannie się sprawdzał i wychodził ze strefy komfortowego czytania.

Próbuj czytania znacznie szybszego niż to, które w tym momencie pozwala Ci na pełne zrozumienie.

Każdy z nas ma taką prędkość czytania, z którą czuje się dobrze.Kiedy przyspieszamy poza tę barierę, spada nasze zrozumienie tekstu.

Ale trzeba zrozumieć, że mózg ma tę fantastyczną zdolność do dostosowania się do danej prędkości czytania.

Kiedy byłeś dzieckiem, Twoja początkowa prędkość czytania nie była imponująca. Być może było nawet tak, że przeczytanie zdania zajmowało Ci 30 sekund lub więcej. Wtedy pozwalało Ci to na zrozumienie tekstu, który czytałeś.

Z czasem przyspieszyłeś do swojego obecnego tempa. I nie ma żadnych przeszkód, żebyś nie próbował dalej zwiększać tempa czytania.

Podczas czytania twórz mentalną mapę myśli

Jeśli chcesz poprawić przyswajanie informacji z tekstu, to ważne, byś tworzył mapy myśli każdego zdania, paragrafu, strony i rozdziału przez cały czas kiedy czytasz.

Temat zdaje się być poza zakresem naszej dyskusji, zwłaszcza, że rozmawiamy o czytaniu z bardzo dużym tempem. Ale generalną zasadą jest stosowania jak najwięcej technik i strategii mających na celu poprawę zrozumienia.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Pamiętaj, że Twoje tempo nie wzrośnie od czytania o tych technikach.

Musisz przejść do działania i zastosować je w praktyce.

Trening czyni mistrza. Ćwicz codziennie.

Dzięki wytrwałości możesz progresywnie poprawić swoją prędkość czytania i osiągnąć poziom, o którym możesz teraz tylko pomarzyć.

Szybkie czytanie zasady
Szybkie czytanie zasady

Metoda 2PC2P (SQ3R) i szybkie czytanie

2PC2P pomoże Ci przyswoić informacje w bardziej uporządkowany i efektywny sposób.

Mówię o niej teraz, ponieważ jest częścią procesu szybkiego czytania i przeglądu materiału, który czytasz.

Przegląd (Survey Stage)

Na tym etapie skupiasz się na szybkim przeglądzie treści, których zaraz będziesz się uczyć.

Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i zasoby w zasięgu ręki.

Zanim zaczniesz skanowanie materiału, rozważ możliwe słowa-klucze, tematy i różne inne elementy informacji, które mogą Ci się przydać w zrozumieniu tematu.

Pytania (Question Stage)

Podczas tego etapu, musisz zadawać sobie pytania na temat tego, czego się uczysz.

Staraj się rozszerzyć swoją perspektywę zrozumienia tematu.

Im wnikliwsze pytania sobie zadajesz, tym lepiej przygotujesz umysł do procesu zapamiętywania.

Na tym kroku nie ma znaczenia czy znasz odpowiedź na te pytania. Bardziej chodzi tutaj o otwarcie umysłu.

Przygotuj się, że będziesz szukać odpowiedzi na pytania.

Pamiętaj też, by zaznaczyć sobie niewyjaśnione lub niezrozumiałe aspekty informacji, które wydadzą Ci się kluczowe w rozumieniu całości.

Czytanie (Reading Stage)

Teraz przeczytaj materiał, mając w głowie wszystkie powyższe wskazówki.

Korzystaj z podanych tutaj strategii i technik.

Podczas czytania miej cały czas w głowie pytania, które postawiłeś w poprzednim kroku.

Powinieneś podświadomie i świadomie szukać na nie odpowiedzi.

Powtarzanie (Reciting Stage)

Ten etap polega na udzielaniu odpowiedzi na wszystkie pytania i organizowaniu informacji tak, by ułatwiło Ci to dalsze zrozumienie tematu.

Przegląd (Review Stage)

Ostatnia faza pomaga Ci łatwiej przenieść informacje do pamięci długoterminowej.

Przejrzyj zebrane przez Ciebie informacje z wykorzystaniem różnych technik efektywnej nauki.

Analiza procesu szybkiego czytania książki

Wreszcie rzucimy okiem na prostą metodę, którą możesz wykorzystać do szybkiego przyswojenia treści danej książki, korzystając ze strategii szybkiego czytania.

Ważne jest, abyś podczas tego procesu trzymał się podanych widełek czasowych. Potraktuj je jako przewodnik po szybkim przyswajaniu treści książki. Dopracowałem je tak, by uzyskać możliwie najlepszy rezultat.

Prezentowany proces to potężna technika do wykorzystania zwłaszcza przez studentów.

Pomoże on przyswoić duże partie materiału w czasie dalece krótszym, niż gdybyś musiał czytać je od deski do deski.

Analiza spisu treści

Na początek musisz mieć pojęcie, o czym w ogóle jest czytana książka.

Weź swoją książkę i poświęć dwie, trzy minuty na zwykłe przeskanowanie spisu treści.

Zwróć zwłaszcza uwagę na nowe, nieznajome słowa, które wskazują na pewne szersze zagadnienia, które będą omówione w tekście.

Generalnie pamiętaj, że im mniej znajome słowa zidentyfikujesz podczas procesu analizy spisu treści, tym łatwiej Ci będzie poznać, zrozumieć i zapamiętać zawiłości materiału.

Dobrym pomysłem może być też w jakiś sposób zaznaczenie nieznanych Ci słów i odnoszenie się do nich w trakcie lektury tekstu.

Przegląd treści

Twoim następnym celem będzie szybki przegląd treści książki po to, by móc pobieżnie zrozumieć informacje i poznać poziom trudności materiału, którego się uczysz.

Na tym etapie poznasz też pewne charakterystyczne dla treści wzorce, które przydadzą Ci się na dalszym etapie nauki.

Powinieneś poświęcić od 5 do 10 minut na możliwie najuważniejszą lekturę książki.

Kiedy przeglądasz kolejne strony książki, wyostrz swoją uwagę (pomyśl też o szybkich notatkach) na: diagramy, rysunki, zdjęcia, większe nagłówki, podnagłówki, wytłuszczony tekst, punktatory i wskazówki co do ogólnej struktury tekstu.

Im szybciej będziesz w stanie zasymilować te wszystkie elementy ze sobą, tym łatwiej Ci będzie przenieść wiedzę do pamięci długoterminowej.

Szybkie skanowanie

Teraz powinieneś poświęcić około 7 sekund na stronę, zwyczajnie skanując treść i materiał każdego akapitu z nieco większymi szczegółami.

Podczas tego kroku zadawaj sobie pytania: „Jak?”, „Kiedy?”, „Co?”, „Dlaczego?”, „Kto?”.

Pomoże Ci to w dalszym czasie ocenić przydatność danej informacji.

Pomocne może się okazać zanotowanie najważniejszych pytań na kartce papieru. Im trafniejsze będą pytania, tym lepiej przygotujesz swój umysł na kolejne kroki.

Naszkicuj zarys twojej nowej wiedzy

Przejrzawszy treść książki korzystając z trzech różnych technik, jesteś gotów by naszkicować zarys Twojej nowej wiedzy na temat materiału, którego się uczysz.

Na tym etapie wykorzystamy diagramy, rysunki i mapy myśli.

W głowie zadawaj sobie wnikliwe i prowokujące pytania. To pobudzi Twoją kreatywność i bystrość umysłu.

Zawsze analizuj na raz jeden rozdział książki.

Rozpocznij teraz szkicowanie swojej wiedzy i Twojego zrozumienia materiału w tempie 3 minut na rozdział.

Na koniec tego etapu będziesz miał przyzwoitą wiedzę i pojęcie na tematy prezentowane w książce. Co więcej, powiązania, nad którymi się skupiasz, polepszą złączanie się informacji w jedną całość niż gdybyś zwyczajnie czytał książkę.

Etap szybkiego czytania

Wydaje mi się, że ten proces nie wymaga dalszego wyjaśnienia, bo omówiliśmy go w szczegółach wyżej.

Powinieneś poświęcić około 30 sekund na stronę czytając rozdziały książki.

Będziesz mieć poczucie, że zrozumienie materiału jest dość obszerne, bo już przekartkowałeś tę książkę wcześniej cztery razy korzystając z różnych metod zrozumienia tekstu.

Trzymaj się limitów czasów, ale jednocześnie skup się nieco bardziej na obszarach, które są trudne do zrozumienia lub zapamiętania.

Jako podsumowanie do każdego rozdziału możesz też dodać nieco więcej informacji do diagramów i map myśli, które stworzyłeś podczas etapy tworzenia szybkiej graficznej notatki.

Powtórka i nauka

Ostatnim krokiem jest po prostu przeglądanie treści, których się nauczyłeś w taki sposób, który pozwoli na przeniesienie informacji do pamięci długoterminowej.

Strategia nauki 2PC2P i szybkie czytanie
Strategia nauki 2PC2P i szybkie czytanie

Czytanie fotograficzne

Czytanie fotograficzne to metoda przyspieszonej nauki wynaleziona przez Paula Scheele’a. Angażuje, na swój sposób tajemniczy, proces nauki, który korzysta z nieograniczonych zasobów i mocy obliczeniowej naszego nieświadomego umysłu.

Teraz pokrótce przedstawię Ci zasady i podstawowe metody czytania fotograficznego. To nie będzie dogłębna analiza, a raczej przegląd tej intrygującej metody nauki, która jest coraz bardziej popularna na świecie.

Ja sam korzystałem z tej metody przez pewien czas i doświadczyłem zaskakujących zachęcających do dalszych badań rezultatów.

Najlepiej jest nie oceniać samego procesu, a raczej w praktyce stosować tę metodę przez parę tygodni lub miesięcy bez specjalnych oczekiwań. Czytanie fotograficzne zadziała w Twoim przypadku wyłącznie jeśli wyłączysz swoje uprzedzenia i prawdziwie otworzysz swój umysł.

Zanim zaczniemy, warto wiedzieć, że nasz nieświadomy umysł pamięta absolutnie każde doświadczenie wizualne, jakiego kiedykolwiek doświadczyliśmy.

Jeśli nie możemy sobie czegoś przypomnieć, to wcale nie oznacza, że ta informacja nie została zapamiętana.

Twój nieświadomy umysł to dosłownie ogromny magazyn, w którym znajdują się wszystkie zmysłowe doświadczenia, jakich kiedykolwiek doświadczyłeś w swoim życiu. To wyjaśnia fakt, że podczas głębokiej hipnozy ludzie są w stanie przypomnieć sobie niewiarygodne szczegóły z przeszłości, którymi świadomy umysł nawet przez chwilę się nie zajmował.

Taka nieświadoma informacja leży gdzieś w otchłani umysłu dopóki nie jest wywołana przez świadomy umysł w wyniku 'życiowych wyzwalaczy’, które stymulują skojarzenie wspomnień dotyczących ludzi, wydarzeń i tego typu rzeczy.

Czytanie fotograficzne bazuje na podobnych zasadach. Polega na wywołaniu głębokiego stanu nieświadomej uwagi. Informacje zgromadzone podczas takiego stanu mogą być potem wywleczone do świadomego umysłu.

Zastosowania czytania fotograficznego

Czytanie fotograficzne sprawdza się najlepiej podczas szybkiego, nieświadomego uczenia się, które stymuluje kreatywność. Jest też bardzo pomocne przy rozwiązywaniu problemów.

Przewodnik czytania fotograficznego

Zanim przejdziemy do właściwego procesu czytania fotograficznego, to bardzo ważne, byś pamiętał o następujących wskazówkach:

Uzyskaj absolutną klarowność Twoich celów i zamierzeń

Żeby czytanie fotograficzne było skuteczne, musisz wcześniej ustalić jasne cele, których poszukujesz w procesie czytania fotograficznego. Działaj dalej tylko jeśli wcześniej jasno określisz swoje podstawowe cele.

Bądź skupiony i zrelaksowany

Skupienie i relaksacja to dwa fundamentalne aspekty czytania fotograficznego. Są one niezbędne do uzyskania pożądanego stanu nieświadomej uwagi.

To oznacza wyłączenie wszelkich zewnętrznych dźwięków i rozpraszaczy, które uniemożliwią swobodny przepływ myśli w głowie.

Trzymaj książkę pod kątem 45 stopni

Zanim zaczniesz czytać fotograficznie, musisz najpierw przyjąć dogodną pozycję siedzącą i trzymać książkę pod kątem 45 stopni na dogodnym dystansie do czytania.

Uzyskaj ostrość fotograficzną

Wchodzenie w stan ostrości fotograficznej jest wspaniale opisane w książce Paula Scheel’a 'Czytanie Fotograficzne’.

„Zacznij patrzeć równocześnie na dwie strony otwartej książki. Szerokim spojrzeniem obejmij całą przestrzeń, nie przyglądając się poszczególnym słowom. Fotograficzna ostrość widzenia polega na „patrzeniu miękkimi oczami”.

Stanowi to przeciwieństwo skupiania wzroku, w wyniku którego widzimy bardzo ostro każde słowo, wyrażenie lub linijkę tekstu.

Przy fotograficznej ostrości wzroku pojawia się tzw. boczne widzenie i przygotowujemy się do fotografowania w umyśle całych stron tekstu”.

To bardzo ważne, byś zrozumiał, że nawet przez chwilę nie będziesz świadomie czytać ani jednego słowa z kartki. Zamiast tego, będziesz czytać na poziomie nieświadomym, z utrzymaną ostrością fotograficzną.

Dla najlepszych rezultatów, będąc w stanie ostrości fotograficznej powinieneś skupić swoją uwagę na czubku swojej głowy.

Wykorzystywanie afirmacji

Aby stworzyć pewne niezbędne przekonania umysłu, to ważne by stosować mające potężną moc afirmacje. Pomoże Ci to lepiej i łatwiej wejść w stan do czytania fotograficznego:

Podczas czytania fotograficznego, moja koncentracja jest absolutna.

Wszystko, co czytam fotograficznie trwale wpływa na mój wewnętrzny umysł.

Pożądam tej książki w celu…

W pełni przyswajam ten materiał.

Trzymaj się ram czasowych

Teraz pobieżnie opowiem Ci o procesie fotoczytania. Weź pod uwagę, że niektóre kroki są ściśle określone w czasie i wysoce zalecam, byś trzymał się moich wytycznych.

Nie oceniaj ani nie racjonalizuj

Największą wadą świadomych poziomów nauki są ograniczenia i błędne przekonania świadomego umysłu.

I właśnie dlatego, że mamy tendencję do oceniania i racjonalizowania informacji, których się uczymy, ma to wpływ na nasze przekonania, wartości, koncepcje i decyzje dotyczące uczenia.

To niewątpliwie sprawia, że nasza naturalna zdolności do uczenia się i kreatywnego wyrażania siebie hamuje.

Dlatego tak ważne jest, aby podczas procesu czytania fotograficznego nie oceniać w jakikolwiek sposób metody i potencjalnych rezultatów.

Analiza procesu czytania fotograficznego

Oto skrócony przegląd procesu czytania fotograficznego:

Faza 1: Przygotuj się

Zanim przejdziesz do czytania właściwego, musisz najpierw jasno ustalić cele, jakie wiążą się z tym procesem.

Musisz uzyskać bezsprzeczną jasność celów.
Spytaj siebie:

Czego oczekuję się dowiedzieć albo zrozumieć po przeczytaniu fotograficznym tego materiału?

Jak ważna jest dla mnie ta informacja?

Jakie konkretne wartości przedstawia dla mnie ta informacja?

Jaki poziom szczegółowości mnie interesuje?

Ile czasu chcę poświęcić na osiągnięcie mojego celu?

Faza 2: Przegląd

Krok ten jest bardzo zbliżony do skanowania stron i szybkiego przeglądu, który opisałem w sekcji dotyczącej szybkiego czytania.

Najważniejszym celem jest zadawanie sobie wnikliwych pytań, które polepszą Twoje zrozumienie i świadomość materiału.

Powinieneś wyznaczyć około 20-25 słów kluczowych, niezbędnych do poznania materiału.

Poświęć od 5 do 10 minut na ten krok. Kiedy skończysz, spytaj siebie:

O co chodzi w tym tekście?

Czy te informacja nadal pasuje do mojego obecnego celu?

W jaki sposób muszę uściślić moje dalsze cele, żeby lepiej dopasować się do materiału, który zaraz przeczytam fotograficznie?

Faza 3: Przeczytaj fotograficznie

Teraz, czas rozpocząć czytanie fotograficzne, przeczytaj książkę w tempie około dwóch sekund na stronę.

Sugeruję, żebyś przeczytał książkę fotograficznie od frontu do tyłu i z powrotem od tyłu do frontu, cały czas recytując mantrę, która pogłębi stan relaksacji.

Dobra relaksacyjna mantra na początek to proste: “Hmmmm…” albo “Ommm…..”.

Faza 4: Inkubacja i aktywacja

Ten krok polega na pełnym przyswojeniu treści, które właśnie wprowadziłeś do swojego nieświadomego umysłu w procesie fotoczytania.

Aby wspomóc inkubację materiału sugeruje się, aby się przespał lub pomedytował.

Ważne też, byś używał afirmacji, które pomogą Ci w przyszłych odwołaniach do tej wiedzy.

Oto kilka przykładów:

Jestem świadomy uczuć jakie wiążą się z tą książką.

Wypuszczam te informacje z mojego ciała i wewnętrznego umysłu, by były przetworzone.

Jestem ciekaw na jak wiele sposobów mój umysł może mi pokazać, że ta informacja jest dla mnie gotowa.

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że aktywacja jest wyzwalana kiedy wchodzisz w głęboki stan medytacji od razu następnego dnia. Wtedy spytaj siebie o materiał, który przeczytałeś fotograficznie:

Jakie informacje są dla mnie ważne?

Jakie są główne punkty, o których muszę wiedzieć?

Co tutaj pomoże mi w…?

Co muszę wiedzieć w związku z…?

Dogłębność pytani pozwoli Ci odblokować ukryty i zawiły potencjał informacji, które dzień wcześniej fotograficznie przeczytałeś.

Cierpliwość jest kluczem i to bardzo ważne, byś nie oczekiwał natychmiastowych odpowiedzi.

Czasami pomocne jest dla mnie zadanie sobie pytań a potem fizyczne przeskanowanie książki w poszukiwaniu odpowiedzi.

Faza 5: Analizuj

Ostatni krok polega na przeanalizowaniu całego procesu fotoczytania.

Powinieneś się spytać o kilka rzeczy, które w przyszłości pozwolą Ci usprawnić proces czytania fotograficznego.

Fotoczytanie to skomplikowany proces i wymaga głębszego poznania, o wiele głębszego niż zostało to przedstawione w tym wpisie. To temat wart większej uwagi i poświęcenia czasu z uwagi na korzyści płynące z tej metody czytania.

Czytanie fotograficzne
Czytanie fotograficzne

Strategie przyspieszonej nauki

Na zakończenie naszych podróży po technikach przyspieszonej nauki, przydatne wydaje się pokazanie w jaki sposób zastosować te strategie w praktyce. Zwłaszcza w trakcie wykładów i po nich.

Strategie nauki do egzaminu

Twoje podejście do egzaminu musi być zgodne z technikami, jakie przedstawiłem w tym poście.

Musisz aktywnie szukać wzorców i powtarzanych schematów w informacjach, których się uczysz.

Pomoże Ci to lepiej odpowiadać na pytania w testach.

Zanim zaczniesz się uczyć, zacznij od wprowadzania siebie w stan głębokiej relaksacji. Sposób jej osiągnięcia jest bardzo zbliżony do tego, jaki przedstawiłem w sekcji dotyczącej czytania fotograficznego.

Następny krok to przeczytanie tekstu fotograficznie, korzystając ze wszystkich technik podanych przeze mnie wyżej.

Kiedy skończysz czytać fotograficznie, przejdź do szybkiego czytania. I znowu, pamiętaj by stosować się do wszystkich moich wskazówek.

Zwróć szczególną uwagę na informacje klucze.

Poza tym, na testach często zdarza się, że odpowiedź na jedno pytanie jest zawarta w innym pytaniu. Rozszerz swoją świadomość i uwagę. 😉

Wreszcie kiedy skończysz proces szybkiego czytania, przeczytaj tekst Twoim normalnym tempem, nieustannie szukając kluczowych dla Ciebie danych.

Strategie przygotowania przed wykładami

Zanim udasz się na wykład, przygotuj swój umysł.

Na samym początku, przeczytaj fotograficznie materiały, skupiając się na fragmentach, które Twój profesor będzie omawiał.

Następnie wykorzystaj szybkie czytanie.

Na koniec przygotuj mapę myśli przedstawiającą główne tematy i podtematy materiału.

Strategie podczas wykładu

Jako ogólną zasadę przyjmij nagrywanie każdych zajęć na wypadek gdybyś później potrzebował wyjaśnić niektóre informacje.

Weź też na wykład swoją mapę myśli, żeby uzupełnić ją o ewentualne szczegóły. To pomoże Ci lepiej zrozumieć materiał i pozostać skoncentrowanym.

Podczas wykładów, Twój cel numer #1 to zrobić wszystko, aby informacje pogrupować w odpowiednie, łatwe do zarządzania jednostki informacji, które pomogą Ci w przypominaniu sobie wiedzy później.

Strategie asymilacyjne po wykładach

Tego samego wieczoru po wykładzie, zaplanuj sobie przesłuchanie nagrania i w razie potrzeby rozwiń jeszcze swoją mapę myśli – integruj wszystkie kawałki informacji razem.

Wreszcie, oceń swoją naukę pod kątem siedmiu inteligencji przyspieszonej nauki i uczenia się z wykorzystaniem wielu zmysłów.

Jak wykorzystać szybkie czytanie w nauce
Jak wykorzystać szybkie czytanie w nauce

Więcej na temat efektywnej nauki:

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share via

Hej. Podobał Ci się artykuł? Podziel się proszę ze znajomymi :)

Nie dzięki. Może inny razem.
This window will automatically close in 10 seconds
error: Content is protected !!
Scroll to Top
Send this to a friend