Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób mapy myśli mogą być wykorzystywane do efektywnej nauki, w życiu codziennym i biznesie.
Przejrzymy też różne metody mapowania, które możesz użyć do wyjaśnienia, poznawania i rozwijania swoich pomysłów.
Naszą przygodę z mapami myśli zakończymy na poznaniu metod jak z powodzeniem stosować mapy myśli do efektywnej nauki. Jeżeli zagadnienie tworzenia map myśli jest dla Ciebie całkowicie nowe to koniecznie przeczytaj wpis Jak Tworzyć Mapy Myśli
Zastosowanie map myśli
W tej części przedyskutujemy szczegółowo różnorodne zastosowania mapy myśli. Odkryjesz jak mapa myśli może być zastosowana do biznesowego kontekstu, w życiu codziennym i środowisku akademickim. Przyjrzyjmy się teraz bliżej korzyściom związanym ze stosowania map myśli i ich wpływowi na nasz codzienny sposób myślenia, podejmowane decyzje i działania.
Korzyści wynikające z tworzenia mapy myśli
Korzyści wynikające z używania Map Myśli są naprawdę niesamowite. Pomagają nam myśleć efektywniej, zwiększają kreatywność i poziom produktywności. Przyjrzyjmy się teraz bliżej w jaki sposób możemy efektywnie wykorzystać mapy myśli w naszym życiu.
Mapy Myśli dostarczają globalnej perspektywy dla pomysłów i informacji
Jednym z powodów, dla których poszczególne elementy informacji są trudne do zrozumienia, jest brak możliwości ujrzenia ich z większej (szerszej ) perspektywy.
To tak jak w przypadku układania puzzli z dużą ilością małych elementów. Jeżeli zaczniemy ich układanie bez wcześniejszego spojrzenia na obraz całość, to złożenie tych małych elementów w całość będzie niezwykle trudne.
Tak samo jest w przypadku złożonych informacji, które staramy się przyswoić. Podczas uczenia się bardzo łatwo jest zagubić się w detalach i stracić z oczu obraz całości. Gdybyśmy tylko byli w stanie dostrzec informacje z globalnej perspektywy dużo łatwiej przyszłoby nam poskładanie małych elementów i fragmentów w sensowną całość.
Weźmy ten wpis jako przykład. Nawet jeśli zapoznasz się z większością informacji w nim zawartych to możesz mieć problem z dostrzeżeniem niektórych połączeń, które pozwoliłby Ci w pełni rozumieć sens tego zagadnienia po jednokrotnym przeczytaniu. Z drugiej strony, spędzenie kilku chwil na zwykłe przejrzenie mapy myśli dostarczy Ci szerokiej perspektywy i całościowego wglądu w omawiane tutaj kwestie.
Poprawa zdolności rozwiązywania problemów
Im lepiej jesteś w stanie uporządkować swoje myśli i problemy dzięki mapowaniu myśli, tym bardziej prawdopodobne, że odnajdziesz więcej powiązań pomiędzy pozornie niepasującymi do siebie fragmentami informacji. Może okazać się to bardzo pomocne w odnalezieniu odpowiedzi na pytania, których istnienia wcześniej nie byłeś świadomy.
Doskonalenie kreatywnego i krytycznego myślenia
Nasza umiejętność krytycznego i kreatywnego myślenia opiera się na umiejętności efektywnego łączenia pozornie niezwiązanych ze sobą elementów informacji w całość.
Mapy myśli są jednym z najlepszych dostępnych narzędzi, które może usprawnić i pobudzić rozwój tego typu myślenia.
Polepszenie koncentracji
Czytanie lub przyswajanie informacji w sposób linearny bardzo obciąża Twój mózg. W rzeczywistości, czytanie w ten sposób przez dłuższy czas może prowadzić do wyczerpania umysłowych zasobów. Może to prowadzić do zmęczenia i obniżenia koncentracji.
Często kiedy czytasz fragmenty jednakowo zapisanych informacji zapominasz wszystko to co właśnie przeczytałeś, ponieważ nie pobudza to aktywnie Twojego umysłu. Tworzenie natomiast Map myśli, dostarcza Twojemu mózgowi orzeźwiające stymulatory łącząc informacje z kolorami, obrazami, symbolami i słowami kluczami, które współpracują razem, aby pobudzić Twój umysł i poprawić koncentrację.
Polepszenie pamięci fotograficznej
Ponieważ myślimy, marzymy i przeważnie wyobrażamy sobie nasz świat w obrazach, jest niemal oczywiste, że tworzenie map myśli jest pomocne w poprawieniu i usprawnieniu pamięci.
Czy jeśli poproszę Cię żebyś zamknął teraz oczy i pomyślał przez chwilę o ośle…zrób to teraz…jeśli już to zrobiłeś, możemy kontynuować.
Czy widziałeś słowo „osioł” w swoich myślach? Czy raczej wyobraziłeś sobie wizerunek osła? Większość ludzi zobaczy wizerunek osła, ponieważ jest to związane z tym w jaki sposób myślimy o informacjach.
Mapy myśli łączą i kojarzą słowa z żywymi kolorami, symbolami i obrazami.
Kiedy przychodzi czas na przypomnienie sobie mapy myśli, słowa które zapisujesz stają się drugorzędne a obrazy, kolory i symbole, których użyłeś są tym co pozostaje trwałym odciskiem w Twojej długotrwałej pamięci. Wszystko to razem służy, aby pomóc Ci ulepszyć Twoją pamięć fotograficzną i przywoływanie informacji.
Poprawa przepływu idei
Gdy jesteśmy w stanie zrozumieć połączenia, związki i interakcje pomiędzy różnymi częściami informacji przynosi to automatycznie wzrost kreatywności. Zyskujemy dzięki temu umiejętność dostrzegania wyjątkowych pomysłów, których normalnie nie bylibyśmy w stanie dostrzec dzięki zwykłemu sposobowi myślenia. Jest to również główny powód, dla którego mapy myśli są jednym z najbardziej efektywnych narzędzi do inicjowania burzy mózgu.
Polepszanie umiejętności radzenia sobie z natłokiem informacji
Łatwo jest w dzisiejszych czasach zostać przytłoczonym przez ilość informacji, które musimy codziennie zapamiętywać i przypominać sobie.
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się być na seminarium albo wykładzie gdzie przemawiający dostarczył Ci takiej ilości informacji, które kompletnie przeciążyły Twój umysł? Osobiście byłem w takiej sytuacji. Nie jest to przyjemne doświadczenie, ponieważ możesz się poczuć niekompetentny i sfrustrowany.
Rozwiązanie jak radzić sobie z nadmiarem informacji jest ukryte w mapach myśli.
Konsekwentne tworzenie map myśli przez cały czas podczas seminarium lub wykładu pozwoli Ci na poczucie kontroli i pewności, które pomogą Ci w zwiększeniu swojej wydajności w szkole, w pracy oraz w życiu.
Zwiększenie pewności siebie
Gdy zaczniesz efektywnie używać map myśli we wszystkich powyżej wymienionych przykładach, wzrośnie Twoja pewność siebie. Z łatwością zaczniesz sobie radzić z rosnącą ilością informacji, które napotkasz na swojej drodze.


Zastosowanie map myśli w biznesie i karierze
Tworzenie Map myśli pomoże Ci w zwiększeniu swojej efektywności i wydajności w codziennych obowiązkach związanych z biznesem i Twoją karierą. Nie tylko pomoże Ci w rozjaśnieniu myśli, ale również pomoże zaoszczędzić czas i zredukować poczucie przytłoczenia przez nadmiar informacji, z którymi musisz się często mierzyć.
Przekazywanie wiadomości i pomysłów
Mapy myśli świetnie przydają się w sytuacjach, kiedy chcesz wyjaśnić swoim współpracownikom jakieś złożone pojęcia lub pomysły.
Planowanie czasu
Z powodzeniem możesz używać map myśli, aby lepiej zarządzać, przeglądać lub kontrolować swój czas wokół ważnych i pilnych czynności.
Jeśli będziesz miał ogólne pojęcie na co musisz poświęcić swój czas, poczujesz większą kontrolę i pewność, że właściwie go zaplanowałeś i wykorzystujesz.
Planowanie agendy
Możesz użyć map myśli, aby zaplanować i zorganizować swoje spotkania. Czasami przychodzimy na spotkania trochę nieprzygotowani i w rezultacie często dyskusja schodzi na nieistotne kwestie. Jednak gdy znajdziesz czas na naszkicowanie agendy za pomocą mapy myśli , efektywniej połączysz obszerny obraz spraw, które należy przekazać i przedyskutować w ciągu spotkania. Taka mapa myśli może również pomóc w natchnieniu innych do wpadnięcia na niebanalne pomysły, które usprawnią późniejsze spotkania.
Planowanie szkoleń wewnątrzzakładowych
Równie dobrze możesz używać mapy myśli do organizowania i przygotowywania szkoleń wewnątrzzakładowych. Gdy szkolisz kogoś po raz pierwszy w naukowych zagadnieniach łatwo jest opuścić ważne fragmenty informacji, które są istotne do zrozumienia tematu przez odbiorców. Jednakże podążanie za mapą myśli nie tylko pomoże Ci lepiej zaprezentować swoją wiedzę, ale pomoże również im w lepszym przygotowaniu do zrozumienia pojęć z globalnej perspektywy.
Planowanie przemówień i prezentacji
Możesz używać map myśli do przygotowania i prezentowania swoich przemówień i prezentacji. Czasem z powodu wielu czynników, spieszymy się, omijamy lub zapominamy zaprezentować istotne elementy naszej prezentacji.
Tworzenie Map myśli pomoże Ci w poskładaniu swojego przemówienia lub prezentacji w zorganizowany i zwięzły sposób.
Planowanie negocjacji
Map myśli możesz używać przed i w trakcie negocjacji.
Podczas negocjowania transakcji, zwyczajnie nagryzmol diagram ze szczegółami w formacie mapy myśli na papierze. Dostarczy Ci to ogólnego spojrzenia na sprawę, które może zaopatrzyć Cię w lepsze rozeznanie i podsunąć odpowiedzi, które pomogą uzyskać satysfakcjonujący rezultat.
Zastosowanie map myśli w nauce
Mapy myśli są dobrze znane ze swojego zastosowania w akademickim środowisku do efektywnego uczenia się i skutecznego przypominania informacji. Przypatrzmy się bliżej kilku korzyściom z zastosowania map myśli podczas nauki.
Zastosowanie jako narzędzie do powtórek
Mapy myśli mogą być użyte jako efektywne narzędzie do powtórek notatek z lekcji i wykładów.
Ponieważ mapy myśli dostarczają ogólnego spojrzenie na zagadnienie, pomagają w budowaniu związków pomiędzy poszczególnymi elementami informacji.
Zastosowanie w przygotowaniach do egzaminu
Kiedy przychodzi czas na przygotowanie do egzaminów nie ma lepszego narzędzia od mapy myśli. Ale więcej o tym później…
Zastosowanie map myśli jako pomoc w zapamiętywaniu informacji
Ponieważ tworzenia map myśli w naturalny sposób naśladuje kognitywne procesy mózgowe, jest ono idealnym narzędziem do zapamiętywania dużych obszarów informacji.
Gdy uczysz się czegoś i jest to zgodne z Twoim sposobem myślenia i zapamiętywania, staje się to łatwiejsze do nauki i przypomnienia.
Zastosowanie jak przegląd relacji i powiązań
Mapy myśli, pokazują połączenia i wskazują pozornie niepowiązane fragmenty informacji w sposób, który sprawia, że są one łatwiejsze do zapamiętywania i przypominania w późniejszym czasie. Sprawia to , że są one jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi, które pomoże Ci w tworzeniu ogólnych pojęć i zbieraniu opisów o przedmiocie Twoich badań. Więcej o tym później…
Zastosowanie do celów efektywnego uczenia się
Mapy myśli są jednym z wielu narzędzi, które są bardzo przydatne w procesie Efektywnego Uczenia się. Więcej takich narzędzi znajdziesz w poniższych artykułach:
– Jak opanować szybkie czytanie
– Jak wyrobić nawyki efektywnej nauki
Zastosowania map myśli w życiu codziennym
Mapy Myśli i życie codzienne rzadko idą w parze. Zazwyczaj rozumiemy, jak można je zastosować w nauce, biznesie i celach związanych z planowaniem kariery, ale nie mamy pomysłu jak możemy wdrożyć je w nasze codzienne życie. Poniżej przekażę Ci kilka wskazówek jak można stosować mapy myśli w życiu codziennym.
Zastosowanie jako narzędzia wspomagającego burzę mózgu
Masz problem, który potrzebujesz rozwiązać? Większość z nas tak ma.
Potrzebujesz natychmiastowej inspiracji?
Starasz się rozpracować jak poradzić sobie z zadaniem lub czynnością efektywniej?
Nadzwyczajnie w świecie wyciągnij kilka pisaków, kartkę papieru i zrób mapę myśli swoich pomysłów.
Wykorzystywanie do organizowania list
Masz długą listę rzeczy, które musisz wykonać?
Czujesz się czasami przeciążony wszystkimi rzeczami, które musisz zapamiętać i wykonać w ciągu dnia?
Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to możesz uznać za pomocne stworzenie prostej mapy myśli, na której nakreślisz listę swoich zadań. Dzięki niej będziesz mógł je łatwiej zorganizować, zaplanować i w razie potrzeby rozbudować.
Zorganizowane i uporządkowane sprawy i rzeczy, sprawią, że poczujesz jakby wielkie brzemię spadło z Twoich barków. Dzięki przelaniu wszystkich spraw na papier nie tylko poczujesz jasność umysłu, ale również natychmiast poprawisz swoją pamięć i umiejętność efektywnego myślenia.
Zastosowanie do organizowania eventów
Planowanie i organizowanie wydarzeń może znużyć nawet największego twardziela. Często trudno jest przewidzieć wszystko to co jest potrzebne na event – kto musi zostać zaproszony, co należy wykonać w odpowiednim czasie itd.
Wszystkie te obowiązki mogą łatwo przeciążyć i przeładować Twój mózg. Jednakże, z pomocą prostej mapy myśli będziesz w stanie zaplanować i pokierować, imprezą w sposób dokładnie przemyślany i skoordynowany.
Mapy Myśli wykorzystywane do nieustającego rozwoju
Tworzenie map myśli nie jest umiejętnością, której ktoś uczy się a później używa jedynie okazjonalne. Jest to raczej długotrwałe zobowiązanie, które stawiasz sobie i które pomaga Ci zwiększyć tempo i efektywność podczas wykonywania Twoich codziennych zadań i obowiązków. Dzięki temu świat stanie przed Tobą otworem. Bez tego… cóż powiedzmy, nie ma pereł na dnie basenu… pod warunkiem oczywiście, że nie upuściłeś naszyjnika do wody.


Rodzaje i metody wizualnego mapowania
Mapa myśli jest tylko jedną z kilku metod odzwierciedlenia informacji i pomysłów, które możesz użyć. Każda wiedza jest lepiej dużo lepiej zapamiętywana kiedy w procesie uczenia się, rozkładamy ją na łatwo przyswajalne kawałki informacji. Jeżeli jeszcze w tym procesie wykorzystamy efektywne i wydajne sposoby, które naturalnie naśladują kognitywny sposób działania mózgu dodatkowo zyskujemy lepsze zrozumienie zagadnienia jak i wsparcie dla pamięci. W tej sekcji odkryjemy różne sposoby tworzenia map myśli, które możesz wykorzystać. Przyjrzymy się również mapie wygenerowanej komputerowo i stworzonej własnoręcznie. Przedstawione metody tworzenia map myśli z łatwością możesz połączyć ze swoimi ćwiczeniami związanymi z mapowaniem myśli.
Różne wizualne rodzaje mapowania
Poniżej znajdziesz listę kilku różnych typów map, które mogą być użyte do przedstawiania informacji ,których się obecnie uczysz. Sposób w jaki użyjesz tych map będzie zależał od struktury informacji, których się obecnie uczysz, zamiarów oraz celów i zadań. Spójrz na IQ Matrix jako wizualny przykład dla każdego z rodzajów map myśli.
- Mapy Cykliczne: są używane do przestawiania kluczowych pojęć w fazach procesów cyklicznych
- Mapy Radialne: to typ mapy wraz z podtytułami rozchodzącymi się na wszystkie strony z kluczowego obrazu lub słowa.
- Mapy Konwergencyjne: są używane do przedstawiania przyczyn, które prowadzą do jednego skutku
- Mapy Hierarchiczne: są używane do prezentowania kluczowych pojęć jako coraz mniejsze części większego zagadnienia.
- Mapy Interakcyjne: to pojęcie mapy, której struktury oddziałują ze sobą nawzajem na różne sposoby
- Mapy Porównawcze: są używane do porównywania dwóch lub większej ilości rzeczy. Główna część łącząca przedstawia elementy i cechy łączące obiekty
- Mapy Liniowe: są to schematu przepływu informacji, które przedstawiają liniowe fazy procesu wraz z jego początkiem i końcem
Metody mapowania myśli
Poniżej znajdziesz informacje na temat dwóch najbardziej popularnych metod mapowania myśli, które możesz użyć, aby zaprezentować swoje pomysły i informacje, których aktualnie się uczysz. Każda z metod ma swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie cele i zamiary zanim zdecydujesz, której metody chciałbyś użyć. Najlepiej jest wybrać metodę uwzględniając dostępny czas, informacje których się uczysz i materiały, które masz pod ręką.
Odręcznie rysowane mapy myśli
Osobiście, korzystałem z odręcznego mapowania myśli przez wiele lat za czasów studenckich. Uważałem ich ponieważ pozwalały mi zapamiętywać informacje i rozwijać moje pomysły z zagadnienia, którego właśnie się uczyłem.
W ciągu mojej przygody z odręcznym rysowaniem map myśli napotkałem wiele przeszkód i wad tej metody, które w końcu przekonały mnie do włączenia komputera i tworzenia map myśli za pomocą programów.
Poniżej przedstawiam kilka wad i zalet odręcznego tworzenia map myśli:
Korzyści
Własnoręczna mapa myśli jest elastyczna i pozwala na skręcanie, zawijanie i rozszerzanie mapy w każdą stronę, na którą masz ochotę. Usprawnia to tworzenie struktury organizacyjnej mapy myśli, tworząc ją łatwiejszą do zapamiętywania i używania jako narzędzia do efektywnej nauki.
Inną korzyścią z odręcznego tworzenia map myśli jest fakt, że jest ona bardzo osobista i wyjątkowa dla jej twórcy. To właśnie jej personalny aspekt współpracuje z Twoimi naturalnymi sposobami myślenia, co pomaga Ci przyswoić, informacje, które wyrysowałeś w sposób bardziej efektywny.
Wady
Ręcznie wykonane mapy myśli są ograniczone pod względem ilości miejsca, które jest dostępne na kartce papieru. Kiedy pracuję nad ręcznie wykonaną mapą myśli zawsze mam tendencje do wciskania informacji tuż obok tych, które wyrysowałem wcześniej na krawędzi kartki.
Kolejną wadą jest czasochłonność. Narysowanie mapy myśli z obrazami, symbolami i kolorami zajmuje dużą ilość czasu w zależności od tego jak dokładnie tworzysz swoją mapę. W tym samym czasie można by potencjalnie stworzyć kilka komputerowych map myśli.
Przykłady
Kilka dogłębnych przykładów doskonałych i drobiazgowych map jest dostępnych na stronie mindmapart.com oraz na mindmapinspiration.com
Paul Foreman jest jednym z najbardziej utalentowanych artystów zajmujących się mapami myśli jacy istnieją. Na jego blogu można podziwiać fantastyczne mapy stworzone odręcznie podejmujące zagadnienie przemiany duchowej, rozwoju osobistego, efektywnego myślenia, inspiracji i zdrowia.
Komputerowo tworzone mapy myśli
Ta metoda mapowania spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania mapami myśli ostatnimi czasy. Obecnie na rynku znajduje się wiele fantastycznych programów komputerowych do tworzenia map myśli.
Każdy rodzaj programu czy aplikacji internetowej ma własne wady i zalety. Jednakże na potrzebę tego wpisu spojrzymy tylko na ogólny obraz i porównamy w jaki sposób dzisiejsze programy do mapowania myśli uzupełniają i upraszczają proces tworzenia map myśli.
Korzyści
Komputerowo tworzone mapy myśli z łatwością mogą być rozszerzane, przekształcane, modyfikowane i publikowane na różnych nośnikach. Programy komputerowe często umożliwiają nam umieszczanie na mapie linków, filmów wideo, nadawanie mapie głębi 3d, tworzenie z niej prezentacji czy interaktywności.
Wady
Komputerowo stworzone mapy myśli często są bezosobowe i bardzo 'sztywne’. Wygląd wielu z nich jest bardzo zbliżony przez co tracą na unikalności i efekt wzbudzenia zainteresowania przez osobę, która ją czyta.


Efektywna nauka z użyciem map myśli
Kiedy byłem na uniwersytecie udało mi się udoskonalić metodę studiowania z użyciem map myśli. Dramatycznie przyspieszyło to moją umiejętność nauki i zapamiętywania większych porcji informacji. W rzeczywistości używając tej metody zdołałem rozwinąć umiejętność pamięci fotograficznej. Na potrzebę tej sekcji odkryjemy metody tworzenia map myśli, które spożytkowałem używając programu MindManager.
Mapy Myśli jako pomoc w efektywnej nauce
Przedstawię teraz metody tworzenia mapy myśli jako formy robienia notatek i nauki, których używałem na bieżąco w każdym semestrze. Podane przykłady będą odnosić się do map myśli tworzonych za pomocą programu komputerowego, ale większość wskazówek możesz z powodzeniem zastosować również przy tworzeniu map odręcznych.
Zanim rozpoczniesz zajęcia: Przygotowanie
Dowiedz się jaki temat będziesz przerabiać na przyszłych zajęciach i który rozdział z podręcznika jesteś zobowiązany przeczytać.
Gdy to zrobisz, spędź trochę czasu na szybkim czytaniu i przewertowaniu rozdziału zbierając najważniejsze informacje i główne myśli, które Ci się rzucają w oczy.
Kiedy skończysz, zacznij przygotowywać swoją mapę myśli używając wybranego programu do mapowania myśli.
Wszystko co musisz zrobić na tym etapie to nanieść na mapę główne nagłówki, podtytuły oraz najważniejsze i najbardziej istotne hasła (tzw. słowa kluczowe). Upewnij się czy uporządkowałeś je w sposób, który pomoże Ci lepiej zrozumieć zagadnienie, którego będziesz się uczył.
Podczas zajęć: Rozszerzanie
Na zajęciach, rozszerzaj swoją mapę myśli poprzez dodawanie kolejnych informacji, które usłyszysz na zajęciach.
Po zajęciach: Przyswajanie
Ten krok powinien być wykonywany każdego dnia jeśli to możliwe.
Zacznij od dokładnego czytania całego rozdziału dotyczącego danego zagadnienia z podręcznika lub notatek. Podczas czytania uaktualniaj swoją mapę myśli o dodatkowe notatki, nagłówki, podtytuły, hasła oraz własne przemyślenia.
Gdy masz już drobiazgowo ułożoną w całość mapę myśli, możesz zacząć dodawać do swojej mapy różnego rodzaju „wywoływacze wspomnień”.
Zacznij od dodawania do swojej mapy myśli następujących informacji:
- Obrazów, które ułatwią zapamiętanie Twoich głównych haseł, nagłówków i podtytułów.
- Linków do istotnych folderów na komputerze, arkuszy kalkulacyjnych plików PowerPoints itd.
- Linków do istotnych stron internetowych i innych informacji
- Linków do swojego kalendarza i zadań (jeśli potrzebujesz)
- Przekształć swoją mapę myśli poprzez użycie różnych kolorów dla każdego rozgałęzienia
- Dodaj istotne znaki, które pomogą Ci skojarzyć konkretną część z jej zawartością
- Dodaj podkreślenia do konkretnych części, aby wyróżnić ich związek lub ważność
- Formatuj czcionki poprzez zmianę wielkości, stylu, wyglądu i znaczenia słowa. Użyj pogrubienia, podkreślenia i kursywy.
- Zmieniaj grubość linii i postaraj się nadać im wrażenie bycia organicznymi.
- Zmodyfikuj strukturę grupowania słów poprzez ułożenie je w kole, w kwadracie itp, tak jak Ci pasuje.
Gdy skończysz możesz otrzymać coś na kształt tego:
Ta mapa myśli jest oparta na książce Medici Effect i jest dostępna do pobrania na stronie Litemind.
Ogólne wskazówki
Ważne jest by nie trzymać się ściśle struktury treści notatek z lekcji czy podręczników, które streszczasz w swojej mapie myśli.
Celem mapy myśli nie jest zwykłe cytowanie swojego wykładowcy czy informacji z podręcznika. Twoim celem jest przetworzyć i zapisać informacje w taki sposób, by były one dla Ciebie łatwe do zapamiętania i przywołania. Z tego powodu możesz poczuć potrzebę łączenia tematów z różnych rozdziałów w jednej mapie myśli co nada im większy sens. Po jakimś czasie możesz nawet zdecydować się na skopiowanie do jednej mapy myśli dwóch rozdziałów lub więcej książki ponieważ może Ci to pomóc w lepszym zrozumieniu sensu tego, czego się uczysz.
Ważne jest również połączenie całej Twojej semestralnej wiedzy (włącznie z notatkami z zajęć, projektami, esejami, tekstami, i notatkami z podręcznika) w jednej mapie.
Posiadanie wszystkich informacji w jednym miejscu zapewni Ci wszechstronny pogląd na całą dziedzinę. Nie łącz jednak tych informacji przypadkowo. Znajdź czas by połączyć w całość pozornie całkowicie niezwiązane ze sobą kawałki informacji i zorganizuj je w taki sposób, który będzie najlepszy dla Ciebie do zrozumienia tematu. Końcowy efekt Twojej mapy myśli powinien być odzwierciedleniem Twoich refleksji na temat danej dziedziny, a nie cytatem słów Twojego wykładowcy czy tekstu z podręcznika.
Mapa myśli jako narzędzie przygotowywania się do egzaminów
Posiadając dokładnie zaplanowaną mapę myśli jesteś teraz gotowy do rozpoczęcia powtarzania do swoich egzaminów. Na tym etapie, powinieneś mieć już wszystko drobiazgowo przedstawione na swojej mapie myśli.
Przeczytaj mapę myśli mokładnie
Twoim pierwszym krokiem jest przeczytanie swojej mapy myśli gruntownie i bardzo dokładnie.
Używanie strategii C2PS (3R+T) i map myśli jako pomocy podczas nauki
C2PS jest strategią nauki, która pomoże uczynić Twoją naukę bardziej efektywną i wydajną.
Dzięki temu procesowi będziesz pracował powoli, ale za to dokładnie zapamiętasz i zrozumiesz wszystkie informacje. Jeżeli tylko zastosujesz tę strategię możesz być pewien, że gdy nadejdzie czas sesji egzaminacyjnej będziesz mile zaskoczony jak świetnie poszły Ci wszystkie egzaminy i zaliczenia.
Rozłożymy teraz ten proces na poszczególne części i pokarzemy jak zastosować w praktyce.
Czytanie
Wybierz jedno rozgałęzienie swojej mapy myśli i przeczytaj je całe.
Podczas czytania zwróć uwagę na kolory, podkreślenia, symbole, rozmiar czcionek, obrazy itp. Twoim zadaniem jest powiązać jak największą ilość treści i informacji z fizycznymi znakami, symbolami na Twojej mapie myśli jak to tylko możliwe. Im dokładniej skupisz się i skoncentrujesz na tym procesie, tym lepsze będą rezultaty.
Pomocne może okazać się również ustawienie limitu czasowego dla tego kroku należącego do procesu C2PS. Jest to w końcu metoda szybkiej nauki i ograniczenie czasowe jest istotne, ponieważ zmusza Twój mózg do efektywniejszego działania i myślenia nad materiałem którego się uczysz.
Przywoływanie
Teraz kiedy dokładnie przeczytałeś pierwsze rozgałęzienie mapy, następnym krokiem jest przywołanie jej sobie z pamięci.
Zamknij oczy i wyobraź sobie gałąź, którą właśnie niedawno odczytywałeś w całej okazałości. Zobrazuj wszystkie graficzne znaki przewijające się wzdłuż tej gałęzi (obrazy, kolory, symbole, podkreślenia, rozmiary czcionek itp.), które najlepiej utkwiły Ci w pamięci.
Podejdź do tej mentalnej podróży będąc odprężonym, tak jak gdybyś wędrował pośród znajomych, przyjemnych ścieżek.
Podczas mentalnego szybowania poprzez gałąź zobacz ją wyraźnie w swoim umyśle i zacznij opisywać sobie swoją podróż na głos. Im więcej emocjonalnego zaangażowania włożysz w ten proces tym większą ilość struktur związanych z zapamiętywaniem pobudzisz w swoim mózgu.
Po raz kolejny, ważne jest by ustawić limit czasowy dla tego procesu, tak aby poruszać się po całej mapie myśli w odpowiednim czasie.
Powtórka
Gdy ukończyłeś już swoją mentalną podróż, powróć do gałęzi mapy myśli i spójrz na nią jeszcze raz biorąc pod uwagę wszystkie fragmenty, które były najtrudniejsze dla Ciebie do zapamiętania.
Możesz uznać za pomocne na tym etapie podkreślenie tych elementów (podtytułów lub słów), które miałeś trudność zapamiętać. Będzie to pomocne zaakcentowaniu tych elementów gdy będziesz po raz kolejny przerabiał tą gałąź.
Znajdź czas na rozważanie tej gałęzi jako całości zanim przejdziesz do „fazy sprawdzania”. Po raz kolejny istotne jest, aby ustawić limit czasowy dla tego etapu.
Sprawdzanie
Gdy już przypomniałeś sobie gałąź swojej mapy myśli, jesteś gotów na sprawdzenie swojej wiedzy. Sprawdzenie wiedzy może być wykonywane na trzy sposoby:
Odpowiadanie na pytania: Na tym etapie zadajesz sobie pytania odnośnie danego rozgałęzienia i sprawdzasz się by zobaczyć czy pamiętasz odpowiedzi.
Jeśli zauważysz, że masz problem z odpowiedzią wtedy szukasz jej w swojej mapie myśli, a następnie strasz się odpowiedzieć ponownie używając własnych słów.
Dzięki tej metodzie będziesz w stanie lepiej zapamiętywać trudne fragmenty informacji.
Szkicowanie gałęzi Mapy Myśli: Możesz szybko naszkicować swoją mapę myśli na kartce. Ta metoda pomoże Ci na pobudzenie swojej pamięci kinestetycznej – pozwalając na znacznie szybsze przyswojenie materiału, którego się uczysz.
Podczas gdy szkicujesz swoją mapę myśli zwróć uwagę na obrazy, symbole, różnice czcionek, grubość gałęzi, kolory itp.
W czasie tego procesu ważne jest, aby dodać kolejny zmysł – słuch, który wzmocni zapamiętywanie. Można to zrobić poprzez odczytywanie na głos, kolejnych informacji znajdujących się na gałęziach Twojego szkicu (używaj donośnego, emocjonalnego i pozostającego w pamięci głosu).
Ustaw limit czasowy dla tego procesu.
Rozszerzanie i ukrywanie gałęzi mapy myśli: Możesz to zrobić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy używasz programu do mapowania myśli, który pozwala Ci rozszerzać i ukrywać poszczególne poziomy gałęzi.
Na początku ukryj wszystkie poziomy gałęzi w taki sposób, abyś mógł przeczytać tylko pierwsze najważniejsze nagłówki. Teraz przywołaj z pamięci gałęzie, które są niżej w hierarchii i tworzą gałęzie wychodzące z głównego nagłówka.
Po pierwszym przypomnieniu rozszerz drugi poziom gałęzi poprzez przywołanie z pamięci jakie podtytuły i fragmenty informacji znajdują się pod trzecim poziomem.
Kontynuuj ten proces na czwartym, piątym, szóstym i siódmym poziomie, aż do momentu gdy pomyślnie rozwiniesz wszystkie gałęzie.
Podczas przechodzenia przez ten proces nie ma nic złego w cofnięciu się i spróbowaniu po raz kolejny i przypomnieniu sobie trudniejszych części. Jednak wcześniej upewnij się, że podkreśliłeś trudne do zapamiętania podgałęzie, tak aby móc wrócić do nich później.
Powtórzenie procesu C2PS
Gdy ukończyłeś już przerabiać jedną z gałęzi zwyczajnie kontynuuj kręcenie się wokół wszystkich innych gałęzi swojej mapy myśli przechodząc w kierunku zgodnym z ruchem zegara lub przeciwnym w tym samym dniu.
Powtarzaj ten proces przez siedem dni, aż do upewnienia się, że przyswoiłeś wszystkie informacje – upewnij się, że skracasz czasu nauki dla każdej sekcji każdego dnia.
Opierając się na moim doświadczeniu mogę z pewnością stwierdzić, że jesteś w stanie efektywnie przyswoić całe 500 stron podręcznika (uzyskując 80% zrozumienia i zapamiętania) w ciągu kilku dni realizowania procesu C2PS.
Myśl końcowa
Tworzenie map myśli jest niezwykłą stymulującą podróżą, która może zmienić nie do poznania sposób w jaki przetwarzasz i radzisz sobie z informacjami każdego dnia. Może udoskonalić Twoją pamięć fotograficzną oraz dramatycznie poprawić Twoją umiejętność efektywnej nauki. Jednakże, mówiąc to zdaje sobie sprawę, że nie jest to metoda dla każdego – przynajmniej nie na pierwszy rzut oka.
Jeśli masz na przykład masz preferencje do bycia słuchowcem, wtedy tworzenie myśli może wydawać się bardzo żmudne i w jakiś sposób trudne do wykonania i zrozumienia. To jest zupełnie w zrozumiałe. To znaczy, że Twój mózg jest zaprogramowany w inny sposób. Możesz wtedy stworzyć mapę myśli a później przedyskutować ją głośno jak gdybyś przeprowadzał prezentacje. Może to pomóc w procesie integracji informacji których się uczysz.
Kinestetycy, którzy lubią używać swoich dłoni i angażować całych sobie podczas procesu uczenia się, mogą również nie uznać metody tworzenia map myśli za pomocną. Jednakże, ręcznie wykonana mapa myśli może okazać się lepszą i bardziej absorbującą alternatywą, niż linearne notatki tradycyjne, która może pomóc w zapamiętywaniu i przypominaniu sobie informacji.
Dla reszty z nas, którzy są wzrokowcami i już używają map myśli, mapowanie jest kluczem do stałego rozwoju i postępu podczas przechodzenia przez zawiłości życia codziennego. Przyswajanie nowych informacji w ten sposób jest czymś oczywistym bo z łatwością zauważamy skuteczność tej metody.
Jeżeli jesteś wzrokowcem i jeszcze nie używasz map myśli to zapewniam Cię, że jeżeli wprowadzisz tę technikę do swoich codziennych nawyków to również i Tobie wkrótce przyniesie to korzyść, które ja od dawna czerpię z niezwykłego procesu mapowania myśli.
Dowiedz się więcej na temat Jak Tworzyć Map Myśli
- Jaki program do tworzenia map myśli?
- Co to jest mapa myśli? Definicja
- Jak tworzyć Mapy Myśli? 6 kroków do efektywnej notatki
- Mapy myśli – korzyści z używania i zastosowanie w życiu i nauce
- Mapy myśli jako narzędzie efektywnej nauki
- Jak tworzyć Mapy Myśli według Tony’ego Buzana
- 11 przykładów map myśli – na podstawie wykładu ’10 przykazań skutecznego uczenia się’