„Nie ma złej pamięci jest tylko brak uwagi”
Z tego wpisu dowiesz się dlaczego umiejętność ukierunkowywania uwagi i koncentracji jest kluczowa dla efektywnej nauki.
Dowiesz się co przyciąga naszą uwagę. Dzięki czemu łatwiej będziesz mógł ją ukierunkowywać.
Poznasz również kluczowe cechy koncentracji i uwagi.
Dlaczego koncentracja i uwaga są takie ważne?
Aby czegoś się nauczyć, trwale zapamiętać, to musisz całkowicie skoncentrować się na tym. Skupić swoją uwagę właśnie na tej a nie innej informacji lub czynności przez dłuższy.
Oczywiście samo utrzymanie informacji w pamięci nie wystarczy, aby zapamiętać ją na dłużej, musisz ją jeszcze odpowiednio przetworzyć, opracować, ale to już kolejny krok, o którym będę pisał w kolejnych artykułach.
Ukierunkowanie uwagi i utrzymanie jej przez dłuższy czas na danej informacji, jest również sygnałem dla Twojego mózgu, że jest ona dla ciebie ważna.
Przyjrzyjmy się teraz bliżej i odpowiedzmy sobie na pytanie:
Co to jest uwaga i koncentracja?
Uwaga – system odpowiedzialny za selekcję informacji
Zastanówmy się przez chwilę od czego zaczyna się proces przyswajania nowych informacji i wiedzy.
Informacje docierają do naszego mózgu za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku.
Ponieważ napływają nieustannie i jest ich tak dużo, to nie jesteśmy ich w stanie wszystkich świadomie przetworzyć. Większość z nich nigdy nie zostanie zakodowana i przepadnie bezpowrotnie.


Do naszego mózgu nieustannie napływają nowe bodźce.
Przez krótką chwilę informacje ze zmysłów są przechowywane w tzw. pamięci sensorycznej. Czas przechowywania informacji w pamięci sensorycznej to 0,5 -1 s dla informacji wzrokowych. I około 2s dla informacji słuchowych.
Aby informacja ze zmysłów przeszła z pamięci sensorycznej do pamięci krótkotrwałej (to daje jej szansę na trwalsze zapamiętanie), musi zostać objęta uwagą.
To podstawowy i niezbędny początek trwałego zapamiętywania. Jeśli jakaś informacja umknie twojej uwadze, to nie zostanie zapamiętana.
Ten mechanizm zna każdy, kto zastanawiał się, czy wychodząc z domu, wyłączył kuchenkę lub zamknął drzwi na klucz. Jeżeli tego nie zapamiętaliśmy to dlatego, że nie skupiliśmy się na wykonaniu tej czynności. Nie ukierunkowaliśmy na nią naszej uwagi.
Analogicznie jest z uczeniem się. Aby przyswoić wiedzę z książek, wykładów,lekcji, multimediów, to musisz świadomie ukierunkować i utrzymać uwagę tylko na tych informacjach, które są dla Ciebie istotne, tych które chcesz zapamiętać a pozostałe ignorować.
Możemy to robić skutecznie dzięki temu, że zostaliśmy wyposażeni w system selekcji informacji.
To właśnie on pozwala sterować i ukierunkowywać uwagę.


Możemy świadomie ukierunkowywać naszą uwagę, utrzymywać koncentracje i ignorować pozostałe bodźce, które walczą o naszą uwagę.
Koncentracja – aktywny proces, który wymaga wysiłku
Koncentracja to aktywny proces utrzymania uwagi przez dłuższy czas, który pomaga nam świadomie przenieść informacje z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
Koncentracja łatwo ulega rozproszeniu, dlatego w takiej sytuacji musimy ponownie włożyć wysiłek, aby ją utrzymać.


Ukierunkowanie uwagi i utrzymanie koncentracji decyduje o skuteczności nauki
Kiedy już uda Ci się przenieść informacje z pamięci sensorycznej do pamięci krótkotrwałej za pomocą uwagi, nie oznacza to jeszcze, że trwale ją zapamiętasz.
Aby tego dokonać musisz ją teraz opracowywać aktywnie w pamięci krótkotrwałej, proces ten będzie również wymagał od Ciebie koncentracji.
Dzięki temu przeniesiesz ją do pamięci długoterminowej, gdzie informacje bardzo rzadko ulegają trwałemu zapomnieniu, o ile będziesz je powtarzał. Dokładnie jak to zrobić opisuję tutaj: Powtarzanie – jak zapamiętać więcej z tego, czego się uczymy


Zdecydowanie łatwiej nam się skoncentrować na wiedzy, książkach, które nas interesują. Możliwe, że doświadczyłeś kiedyś stanu tzw.’Flow’ kiedy całkowicie zatraciłeś się, zapomniałeś o upływie czasu i byłeś całkowicie skoncentrowany na czynności, którą właśnie wykonywałeś. Tak to już jest kiedy coś nas naprawdę pasjonuje i interesuje.
Z pewnością przyciągnie Twoją uwagę użycie intensywnych kolorów, coś niespotykanego, coś co wzbudza emocje.


Cechy koncentracji
Selektywność
Twoją uwagę cechuje selektywność czyli, że możesz skoncentrować się dokładnie na czym chcesz, czy potrzebujesz a resztę informacji możesz zignorować. A ignorujesz je głównie po to, żeby Cię nie rozpraszały.
Czujność
Uwaga cechuje się również czujnością, czyli dzięki niej potrafisz utrzymać koncentrację przez dłuższy czas i zauważasz jej spadek, co prowokuje Cię do wysiłku aby tę koncentrację ponownie przywrócić.


Podzielność
Ponadto twoja uwaga jest podzielna, czyli możesz jednocześnie wykonywać dwie czynności. Taką podzielność uwagi wykorzystujesz przy równoczesnym słuchaniu i notowaniu istotnych informacji, podczas wykładu.
Przerzutność
Podobną cechą jest przerzutność, którą obserwujemy wtedy gdy wykonujemy dwa zadania bardzo absorbujące i nie jesteśmy w stanie skupić się na nich jednocześnie, tylko musimy przerzucać uwagę z jednej czynności na drugą.


Koncentrację można ćwiczyć
Tutaj znajdziesz cały artykuł poświęcony temu jak ćwiczyć koncentrację: Jak poprawić koncentrację? 9 ćwiczeń, które wzmocnią Twoją koncentrację i pamięć


Podsumowując. Pierwsza zasada uczenia się dotyczy pracy nad koncentracją. A przede wszystkim mówi nam, że aby coś zapamiętać, to musimy najpierw skoncentrować się na tym.
MOŻE CHCESZ KUPIĆ MAPĘ MYŚLI ’KONCENTRACJA I UWAŻNOŚĆ – EFEKTYWNA NAUKA’ I WESPRZEĆ ROZWÓJ BLOGA?
Czy zdobyłaś/zdobyłeś jakieś nowe cenne informacje i wiedzę na temat koncentracji. Czy chciałabyś/chciałbyś, przyswoić ją na dłużej i móc z niej korzystać na co dzień?
Jeśli tak, to możesz kupić mapę myśli, która przedstawia najistotniejsze informacje zawarte w artykule. Została tak zaprojektowana, aby ułatwić Ci zapamiętanie wiedzy zawartej we wpisie i wspomóc w wypracowaniu nowych nawyków.
Dokonując zakupu przyczynisz się również do rozwoju bloga, powstawania kolejnych map myśli i wpisów.


Więcej na temat efektywnej nauki:
- Czym jest chunking i jak go stosować efektywnie podczas nauki
- Pamięć operacyjna (robocza) – najważniejsze funkcje i struktura
- Dlaczego warto wzbudzać w sobie Emocje podczas nauki?
- Krzywa zapominania Ebbinghaus’a. Jak skuteczniej zapamiętywać?
- Active Recall – skuteczna metoda nauki
- Tworzenie powiązań – jak łatwiej zapamiętywać i przywoływać informacje?
- Taksonomia Blooma jako strategia efektywnej nauki
- Chcesz się uczyć skutecznie? Przejdź na głęboki poziom przetwarzania informacji
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć
- Jaki program do tworzenia map myśli?
- Co to jest mapa myśli? Definicja
- Jak się uczyć? – 9 najważniejszych zasad skutecznej nauki
- Powtarzanie – jak zapamiętać więcej z tego, czego się uczymy
- Skuteczna poprawa pamięci
Poszerz swoją wiedzę na temat kategoryzowania informacji:
Świetny artykuł 🙂
O skupieniu mówiąc najwięksi ludzie sukcesu, że jest ono z jednych z najważniejszych czynników. Dbajcie o nią ludzie jak tylko możecie!
Przynajmniej udało mi się skupić na tyle uwagę, by przeczytac artykuł :”D pierwszy krok wykonany ^^
Dobry artkuł. Sama muszę jeszcze nad sobą popracować.
Super artykuł, przydałaby mi się poprawa koncentracji 🙂
Genialne!
witam, mam do pana pytanie, zamieścił pan informacje dotyczące funkcjonalności mózgu, czy mógłby pan podać źródło literatury? Pozdrawiam.
Naprawdę bardzo dobry tekst! Sztuka koncentracji i motywacja, to podstawa, aby odnieść sukces.
Żyjemy w czasach, w których potrafimy latać w kosmos i co chwilę dokonujemy nowych odkryć, a przeciętny człowiek nie potrafi skoncentrować się na dłuższą chwilę. Jesteśmy atakowani informacjami z każdej strony i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Naprawdę warto znać sposoby, aby lepiej się koncentrować. Dziękuję za wpis!
Świetny wpis. Szczególnie w obecnych czasach zdolność do koncentracji ma wielką moc. Jesteśmy bombardowani informacji dosłownie z każdej strony i bardzo łatwo jest się rozproszyć. 🙁