Jak zmotywować się do nauki i uczyć się z przyjemnością?

jak zmotywować się do nauki mapa myśli

Masz czasami problem z motywacją do nauki? Chcesz przyswoić większą partię materiału lub zbliża się ważny egzamin, ale z jakiegoś powodu nie możesz się zmotywować? Zmagasz się ze znalezieniem motywacji potrzebnej do podjęcia działania i rozpoczęcia nauki?

W rezultacie masz poczucie, że utknąłeś w miejscu. Wiesz, że Twoje umiejętności są wystarczające – ale w tej chwili nie możesz ruszyć… Co w takiej sytuacji zrobić? Poznaj sześć prostych sposobów, które pomogą Ci zmotywować się do nauki, przyswoić duże partie materiału czy zaliczyć dowolny egzamin.


Znajdź ważne powody do nauki

Nigdy nie będziesz naprawdę zmotywowany, jeżeli nie będziesz dokładnie wiedzieć po co i dlaczego się uczysz. Chodzi o zrozumienie prawdziwej wartości nauki, która może poprawić jakość Twojego życia. Nawet jeżeli nauka jakiegoś przedmiotu w danej chwili wydaje Ci się niepotrzebna, to w szerszym kontekście może ona wpłynąć np. na zaliczenie sesji, co później umożliwi Ci ukończenie studiów, zdobycie upragnionej pracy itd. 

Mając to na uwadze, stwórz listę korzyści płynących z nauki. Dodatkowo, w trakcie uczenia się, notuj własne refleksje: dlaczego podjęcie tego działania pomoże Ci w osiągnięciu celów?

jak się zmotywować do nauki mapa myśli znajdź ważne powody do nauki

 

Ucz się w inspirującym miejscu

Trudno być zmotywowanym w otoczeniu, które jest nieprzyjemne lub przytłaczające. Miejsce, w którym panuje bałagan, sprawi, że będziesz czuł się niekomfortowo – może też odciągać Twoją uwagę od nauki. Dlatego bardzo ważne jest abyś stworzył inspirującą przestrzeń, która napełni Cię pozytywną energią oraz pozwoli pozostać skupionym i zmotywowanym.

Stwórz lub znajdź miejsce, które będzie: wolne od rozpraszaczy, dobrze zorganizowane, czyste i inspirujące. Upewnij się, że wszystkie potrzebne materiały do nauki oraz wodę do picia masz pod ręką. Dzięki temu będziesz bardziej skupiony i produktywny.

jak się zmotywować do nauki mapa myśli ucz się w inspirującym miejscu

 

Stwórz system nagród

Trudno pozostać zmotywowanym, kiedy na horyzoncie nie widać nagród! Nagrody mogą być wykorzystywane jako paliwo do naszej motywacji nawet przez długi okres czasu. Szczególną wartość mają, kiedy realizujesz cele długoterminowe, jak np. zdanie ważnych egzaminów. Realizowanie takich celów jest wyzwaniem, ponieważ będzie wymagało od Ciebie zainwestowania znacznej ilości czasu i energii.

Pomoże Ci rozłożenie dużych partii materiału na mniejsze etapy, które będą wspierane przez system adekwatnych nagród. Kiedy zrealizujesz już swój długoterminowy cel, możesz zaszaleć i nagrodzić się czymś ekstra 😉

jak-się-zmotywować do nauki mapa myśli stwórz system nagród

 

Ucz się z innymi

Jednym z powodów niskiej motywacji może być brak możliwości dzielenia się wiedzą z innymi i nauka w samotności. Warto znaleźć partnera, z którym będziesz na bieżąco dzielić się wiedzą, spostrzeżeniami i przemyśleniami.

Znajdź osobę, z którą będziesz mógł systematycznie się spotykać (Skype, live) i wspólnie monitorować postępy w nauce. Zadawajcie sobie wnikliwe pytania, rozmawiajcie o tym co było dla was najbardziej fascynujące – tak, by stale rozniecać ogień motywacji i chęć dalszego zgłębiania wiedzy. Zyskasz fantastyczną dźwignię motywacyjną i kolejny powód, dla którego warto się uczyć.

jak się zmotywować do nauki mapa myśli ucz się z innymi

 

Wprowadź poranną rutynę

To, w jaki sposób rozpoczniesz poranek, może zdeterminować resztę Twojego dnia. Jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś inspirującego, to łatwiej będzie Ci później być zmotywowanym, produktywnym i skupionym.

Z drugiej strony, jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś nieproduktywnego i chaotycznego, wtedy bardzo prawdopodobne jest, że utoniesz w morzu rozpraszaczy.

Osoby, które znane są ze swojej wysokiej produktywności, mają często ustaloną specyficzną poranną rutynę, która pozwala im pozostać w ciągu dnia na właściwym torze. Ta poranna rutyna zazwyczaj składa się z czytania, medytacji, wyznaczania celów, ćwiczeń fizycznych i prowadzenia dziennika.

Zastanów się, jaką poranną rutynę mógłbyś wprowadzić, aby pozostać zmotywowanym i skupionym w ciągu całego dnia?

jak się zmotywować do nauki mapa myśli wprowadź poranna rutynę

Stwórz mapę marzeń

Motywacja napływa z wielu stron. Niektórzy lubią słuchać motywacyjnych przemówień lub zatrudnić osobę, która będzie ich motywować. Inni z kolei wolą przeczytać coś, co napełni ich motywacją i chęcią do podjęcia natychmiastowego działania.  Każdy posiada indywidualne wyzwalacze motywacji.

Jest jednak pewien szczególny wyzwalacz, który wiele osób zna jako tzw. Mapę Marzeń. To kolaż inspirujących słów, prostych rysunków, zdjęć i cytatów, zaprojektowany tak, aby wzbudzić motywację i ułatwić skupienie na celach.

Znajdź trochę czasu, aby stworzyć własną mapę marzeń i używaj jej jako źródła motywacji.

jak się zmotywować do nauki mapa myśli stwórz mapę marzeń
Mapa marzeń stworzona przez Jeanne z czekoladozercaa.blogspot.com

MOŻE CHCESZ KUPIĆ MAPĘ MYŚLI ‚JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI’ + GRAFICZNE UTRWALACZE NAWYKÓW I WESPRZEĆ ROZWÓJ BLOGA?

Czy zdobyłaś/zdobyłeś jakieś nowe cenne informacje i wiedzę na temat motywowania się do nauki Czy chciałabyś/chciałbyś, przyswoić ją na dłużej i móc z niej korzystać na co dzień?

Jeśli tak, to możesz kupić mapę myśli, która przedstawia najistotniejsze informacje zawarte w artykule. Została tak zaprojektowana, aby ułatwić Ci zapamiętanie wiedzy zawartej we wpisie i wspomóc w wypracowaniu nowych nawyków.

Dokonując zakupu przyczynisz się również do rozwoju bloga,  powstawania kolejnych map myśli i wpisów.

jak się zmotywować do nauki sklep

10 thoughts on “Jak zmotywować się do nauki i uczyć się z przyjemnością?”

  1. Ja mam swój sposób na naukę. Słysząc o mapach myśli odechciewa mi się. Ale ja korzystam z innej metody – pisze to co mi potrzebne potem czytając to zaznaczam na kolorowo. Tę notatki potrafią zająć mi do 3h, oraz 7 kartek A4

  2. Mapa marzeń jest najbardziej motywujaca 😀 Ja zwykle przypinam sobie na tablicy korkowej jakies inspirujace cytaty o nauce języka obcego 😀 Ale ta mapę marzeń to muszę chyba wypróbowac 😀 Pozdrawiam 😉

  3. Nagradzanie w trakcie nauki bardzo pomaga. Można nagradzać się wieloma niewielkimi rzeczami jak np. kostka czekolady czy chwila drzemki :). Sprawdza się!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!
Send this to a friend