Co nam daje kopa do nauki? Rodzaje motywacji

Najogólniej rzecz ujmując, motywacja to gotowość i chęć podjęcia jakiejś aktywności (np.nauki) , to określenie wszystkich procesów zaangażowanych w inicjowanie, ukierunkowywanie i utrzymywanie fizycznych oraz psychicznych aktywności człowieka służących realizacji jakiegoś celu.  Słowo „motywacja” pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza „wprawiać w ruch”, „popychać”, „poruszać”, „dźwigać”.  Istnieją trzy główne rodzaje motywacji – Zewnętrzna, Wewnętrzna i Lękowa. To własnie w zależności od tego, na której motywacji bazujemy, przekłada się na to jak bardzo nam się czegoś chce lub nie chce.
Jak się uczyć motywacja do nauki

 

MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA

Motywacja zewnętrzna to np. nagroda lub dobra ocena jaką spodziewamy się uzyskać za trud włożony w naukę. Im nagroda dla nas bardziej wartościowa, tym bardziej nam się chce.

Innym rodzajem motywacji zewnętrznej może być np. zaspokojenie oczekiwań rodziców, nauczycieli lub np. chęć dołączenia do jakiejś grupy rówieśników, na której nam zależy.

Jeżeli ten rodzaj motywacji na Ciebie działa, siadasz do nauki z entuzjazmem, zapałem i jeszcze przekłada się to na wyniki to wszystko jest ok.

Jedyny problem jaki może się pojawić, to moment, w którym zabraknie tego zewnętrznego zapalnika, motywującego Cię do nauki. Wówczas Twój entuzjazm może nagle zniknąć i  zwyczajnie przestanie Ci się chcieć.

 

MOTYWACJA WEWNĘTRZNA (POZNAWCZA)

Jest to pewien bardzo specyficzny, rodzaj motywacji. Polega on na tym, że nauka i wiedza daje nam ogromną frajdę i satysfakcję.

W czasie nauki doświadczamy wspaniałego stanu głębszego zrozumienia świata i siebie samych. Nakręca nas radość z kolejnych osiągnięć oraz ten fantastyczny moment AHA! ROZUMIEM!

Jest to również często poczucie wykonania wartościowej pracy czy zadowolenia z własnej skuteczności.

Stajemy się uzależnieni od tego stanu, pożądamy go i nie mamy najmniejszego problemu z tym, aby zasiąść do nauki.

Jeżeli w Twojej głowie rozbrzmiewa nieustannie „Ja chcę wiedzieć więcej, zdobywać informacje, wiedzę!” to gratuluję bo jedziesz na fantastycznym flow, które praktycznie nigdy się nie kończy oraz trudno je osłabić i stracić.

 

Jak się uczyć motywacja do nauki wewnętrzna i zewnętrzna

MOTYWACJA LĘKOWA

Ten rodzaj motywacji pojawia się wtedy kiedy uczysz się, bo chcesz uniknąć przykrych następstw.

Pod wpływem uczucia strachu Twój umysł jakby zamyka się, tężeje. Tracisz zdolność odbioru, rozumienia, skutecznego przetwarzania informacji.

Istnieją różne przyczyny, które wywołują w nas ten niekorzystny stan. Czasami strach wywołuje otoczenie, środowisko np. szkolne, w którym funkcjonujemy ale bardzo często ten stan wywołujemy my sami, kiedy mówimy sobie: nie dam rady, mam za mało czasu, i tak tego nie zrozumiem.

Zazwyczaj wtedy nawet nie próbujemy nawet zmierzyć się z materiałem, albo przystępujemy do nauki będąc z góry nastawieni na niepowodzenie.

Jak się uczyć lękowa motywacja do nauki

 

Strategia samoutrudniania czyli o rzucaniu kłód pod własne nogi

Mechanizm ten polega na tym, że celowo działasz tak, aby zmniejszyć swoje prawdopodobieństwo sukcesu. Wygląda to w ten sposób, że np. rezerwujesz sobie za mało czasu na naukę, lub nie wypożyczasz z biblioteki potrzebnej książki, zapominasz zabrać ze sobą ze szkoły potrzebnych materiałów do nauki itp.

Jednym z wytłumaczeń takiego zachowania jakie serwuje nam psychologia polega na tym, że osoba ucząca się uważa, że zdolności intelektualne są wrodzone i nie mogą być rozwijane. Powoduje to, że w momencie kiedy zabralibyśmy się za naukę i nie osiągnęlibyśmy sukcesu świadczyłoby to o naszym niskim poziomie zdolności.

Rzucając sobie kłody pod nogi, zabezpieczamy się przed tym przykrym doświadczaniem. Jednocześnie szykujemy wyjaśnienie ewentualnego niepowodzenia „Dostałem słabą ocenę bo nie miałem czasu na naukę, a nie dlatego, że jestem za mało zdolny”

Warto zastanowić się przez chwilę czy przypadkiem nie wpadliśmy w pułapkę motywacji lękowej. Już samo uświadomienie sobie tych mechanizmów może być pierwszym krokiem, aby w przyszłości rozbroić ten granat motywacji lękowej, który sabotuje nasze działania.

 

Mój prezent dla Ciebie

Poniżej możesz pobrać za darmo całą Mapę Myśli ‚Rodzaje motywacji’. Wystarczy, że klikniesz ‚PAY WITH A TWEET’ udostępnisz ten post na swoim FB lub G+ i uzyskasz natychmiastowy dostęp do mapy myśli w wersji HD.
Rodzaje motywacji do nauki

 

 

2 comments

  1. dziękuję,bardzo czytelna mapa

    Reply
  2. Mi największego kopa do nauki, ale i pracy też daje mysl o osiagnietym efekcie i satysfakcji, która poczuję. :)
    PS. Nie wiem czemu nie mogę zrobic niektórych polskich znaków :(

    Reply

Leave a Reply